LKVDSdli: COURANT. 1868. YRIJDAG 7 AUGUSTUS. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 13den Julij 1868, is vast- wsteld de volgende f VEItOKDE\n« houdende wijziging der Algemeene Policieverordening vastgesteld 24 October 1867. Art. 95 der Algemeene Policieverordening wordt gewijzigd, zoodat het luidt als volgt: )>Dc bruikers der hewoonde perceelen zijn verpligt zorg te dragen voor het reini gen tan de openbare straten. Het reinigen geschiedt door uiiddel van droog bezemen. ïZoo dikwijls echter het Hoofd van policie op een bepaald punt en bij uitzonde rling het met water schrobben der straat beveelt, moet de bruiker van het aan grenzend perceel dit bevel binnen den tijd van twaalf uren uitvoeren. »Het zand, dat bij herstelling der straten daarop gestrooid wordt, mag gedurende »de eerste vier weken daarvan niet weggeveegd worden." Vastgesteld door deu Gemeenteraad van Leyden, in zijne openbare vergadering van den 13den Julij 1868. De Burgemeester, v. D. BRANDELER. De Secretaris, v. PUTTKAMMKR. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland, volgens hun berigt van den 28sten Julij 1868, B. n°. 3952 (4e afd./A), in afschrift mede gedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den 6dcn Augustus 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELERBurgemeester, v. PUTTK.AMMER, Secretaris. BURGEMEESTER es WETHOUDERS vas LEYDEN, Gezien art. 18 der wet van den 14dcn September 1866 (Staatsblad n°. 138) houdende bepalingen betrekkelijk de inkwariieringen en het onderhond van hel krijgsvolk, en de transporten en leveranciünvoor 's koniugs legers of vestingen gevorderd Doen te welen, dat de lijst, bevattende de namen der inwoners, die voor het verleenen van inkwartiering en onderhoud in aanmerking komen, is opgemaakt, op de kleine pers van het Raadhuis aangeplakt en van heden gedurende veertien dagen op de secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. n. BRANDELER, Burgemeester. Leydeiv, 6 Augustus 1868. v. PUTTKA MM EK Secretaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenZaturdag den 8sten Augustus 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1". Beëediging en installatie van liet niettw inkomend raadslid. 2». Aanvulling van de Commissie van Financiën. 3°. Bezwaarschriften tegen het kohier der plaatselijke directe belasting. 4°. Vasisiellitig van het kohier der plaatselijke directe belasting. 5°. Voorstel omirent eene verbetering van den waterweg lusschen de Maas en 's Gravenhage. 6». Voorstel tol den verkoop van eenige oude ongebruikte schooltafels en rommeling. Bl.WENLANDSCHE BEKRITEN. LEYDEN, 6 Augustus. De beide leerlingen in alle vakken aan de hoogere burgerschool le Leyden H. J. W. van Lawick van Pabst en P. J. Kooreman, hebben het eind examen der hoogere burgerscholen met goed gevolg afgelegd. Op den 25sl,n Augustus aanst.des middags ten 12 nre, zal worden overgegaan lot de openbare aanbesteding der leverantie van 90 rcmonipaar- denen wel door de hoofdadministralie van het l»te reg. huzaren le Zulphen van 15 stuks; 2dc reg. te Venlo van 20 stuks3de reg. te Haarlem van 40 stuks; 4de reg. le Leyden van 15 stuks. In de voorwaarden, waarop •lie aanbesteding zal plaats hebben, is weder de bepaling opgenomen dat één derde der te leveren paarden van inlandscben oorsprong moet zijn. Ter kennis van de betrokken militaire autoriteiten is gebragt, dat de minister van oorlog goedgevonden heeft te bepalendat het huishoudelijk onderwjjs bij de regïuienien infanterie voorlaan kosleloos zal worden ver strekt, zoodat de bijdrage per vijf dagen van 1 of 2soms zelfs van 3 of 4 cent, komt te vervallen. Thans ziet hel licht het 24ste jaarverslag van de Nederl. verceniging tot afschaffing van sterken drank. Nadat een blik is geworpen op hel zil veren feestgetij dat de vereeniging in het afgeloopen jaar mogt vieren en op de vele bezwarendie zij in dat tijdvak mogt te boven komenworden eenige algemeene beschouwingen gegevengetrokken uit de meer dan 200 bij het hoofdbestuur ingekomen plaatselijke berigten, ten einde der. tegen- woordigen toestand te doen kennen. Komt daarin menige voor de vereeni ging verblijdende bijzonderheid voor, bet blijkt tevens daaruit dat er op het veld, dat zij zich ter bearbeiding heeft verkozen, nog veel te doen overblijft. Hel aantal ledenofschoon volgens het statistisch overzigt eenigzins vermin derd mag echter gehouden worden hetzelfde te zijn gebleven. Van de ver- rigiingen der vereeniging, sedert de vorige vergadering, wordt uitvoerig verslag gegeven. Voorts z|ji) in liet verslag opgenomen eenige verklaringen van kotnmandanlen en directeuren van rijksgevangenissenop uilnoodiging van hel hoofdbestuur gegeven, omtrent den invloed van het drankgebruik op de bemoeijiugen der regterlijke magt zoo in burgerlijke als in strafreg- terltjke zakendaaronder komen voor hoogstbelangrijke mededeelingen van den kommandant der militaire strafgevangenis alhier, geput uit eene 34-jarige ondervinding, zoo te Rotterdam als hier verkregen. Door Z. M. is de straf des doods, waartoe J. H. Duchallel bij arrest van het prov. geregtshof in Noordliolland van 22 Mei 11. is veroordeeld, verwisseld in een luclilhnisstraf voor den tijd van 20 jaren. De gemeenteraad van Schiedam heeft besloten tot het uitschrijven eener geldleeniug groot 60000 ter voorziening in de kosien van opbouw en vestiging eener hoogere burgerschool. Ook is besloten tot het houden eener veemarkl, die des Woensdags zal plaats hebben. Tc Amsterdam had Maandag II. eene vergadering plaats van aandeel houders in de maatschappij «hei paleis voor volksvlijt". De mededeelingen, door den voorzilter gedaan waren gedeeltelijk gunstig gedeeltelijk ongunstig. Zij waren gunstigin zooverre daaruit bleek, dat de resullateu van net beheer, gedurende het nu verloopen halfjaar JanuarijJunij jl. het bewjjs hebben geleverd, dat de zaak levensvatbaarheid bezit. Hier tegenover stond echter het ongunstige feit, dat, ntogten door verschillende personen 150,000 zijn toegezegd om de ƒ250,000, die benoodigd zjjn om den drukkenden schuldenlast te delgen en het uoodige kapitaal lot voortzetting der exploi tatie te erlangen, de inteekening voor de resterende ƒ75000 niet op die wijze geschiedde, dat de gegronde hoop mogt worden gekoesterd om die binnen den geslelden termijn bijeen te zien gebragt. Het cjjfer der inschrij vingen bedroeg namelijk, voor zoover bekend, niet meer dan ƒ10000, zoo dat nog ƒ65000 ongeveer moest worden genomen. Nadat men sommige plannen en wenschen had geopperd, deed de heer A. C. Wertheitn het voorstel, om een krachtig beroep le doen op de natie, onder de uitdrukke lijke voorwaarde, dat in geval op den 7dcn Augustus c. k. mogt blijken dat niet voor het nog gevorderde bedrag was ingeschreven, dan binnen 14 dagen eene vergadering zal moeten belegd wordenwelke in last zal hebben om tot de liquidatie over te gaan. Met 32 tegen 8 stemmen werd dat voorstel goedgekeurd. Maandag avond werd te Amsterdam, in het tolhuis, aan de overzijde van liet IJ, de jaarlijksche bijeenkomst geopend van de Broederschap der Notarissen, mede bestemd tot herdenking van haar 25-jarig bestaan. De heer B. 'i'ideman hield namens het bestuur eene rede tot verwelkoming, waarin het een en ander, het verledene betreflende, in herinnering werd gebragt. Na afloop werd de avond gezellig doorgebragt onder muziek en vuurwerk. Den volgenden dag had de gewone vergadering der broeder schap plaats, die door ongeveer 300 notarissen werd bijgewoond. De beer B. Tideman, oprigter der vereeniging, ontving, vau wege een groot aantal leden, een huldebewjjs, beslaande in een pra.chiig geschenk in zilver (een houilloire met theeservies en schenkblad). Na afloop der werkzaamheden werd een vriendschappelijke maaltijd gehouden. Gisteren bezochten de leden de werken van de doorgraving van Holland op zijn smalst. Naar men uit Üalfsen meldt is in het Varsscrveld brand uitgebarsten, naar men wil door het wegwerpen van een lucifer. Door het graven van greppels traclu men de verspreiding van hel vuur tegen te gaan. In de Schecrsche veetienaan de Lutlerhoofdwijk was de brand, na veel ver woesting te hebben aangerigtgestuit. Uit Hardenberg meldt men dal, ofschoon de langdurige droogte op vele producten nadcelig heelt gewerkt, met den turf juist het tegenovergestelde heeft plaats gehadvermits menig verveener in dit jaar reeds voor de derde maal turf heeft gegraven, en velen hun wintervoorraad, in plaats van zoo als gewoonlijk over 2 of 3 maanden, reeds thans in de schuren hebben. !j Uit Groningen wordt het volgende gemeld: In de voorgaande week hegaf zich de predikant der Christ, afgescheiden gemeente te Ulrum P. Wondsma, naar Friesland, len einde aldaar eene Item toekomende erfe nis, ten bedrage van ongeveer ƒ400, in ontvangst te nemen. Over zjjn lang uitblijven verontrust, stelden zijne huisgenooten de noodige pogingen in het werk, om iels aangaande den verdweuene te weten te komen. Zij werden onderrigt, dat Woudsma, na zijne zaken te hebben afgedaan, de terugreis per spoor had aangenomen. Donderdag II. had men hem nog le Grijpskerk en mede iets later te Kouimerzijl gezien. Verder was elk spoor verdwenen, toidat de persoon van Buizinga, ouder de gemeente Oldehoeve, in de boot, waarin hjj gewoon is personen over te zetten, een hoed out-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1