HOOGERE BURGERSCHOOL i®er Telegraaf. Onderhoud der Kerken te Leydeii. GEBOUW TOT JNUT VAN 'T ALGEMEEN. P B IT a S S E s. HERLIJN, 2 Augustus. Volgens eene opgave, die als geloofwaardig is te beschouwenbevin den zich in Siberië nog 123 Pruissendie tijdens den Poolschen opstand tan 1863 met de wapens in de hand aangetroffen en gevangen genomen naren. Oaanzoek der Pruissische regering zijn er uu 16 ontslagen, ter- ffjj| voor de overigen, ten gevolge der laatste amnestie, vooruitzigl is ge opend op hunne in-vrijheid-slelling. Alleen zullen daarvan eeuigen wegens moord worden uitgezonderd. 'l'e Bonn is het 50-jarig beslaan der hoogeschool op eene luisterrijke wijze gevierd. Hen veearts, naar Rusland gezonden, om aldaar onderzoek te doen, beeft er alleen gevallen van miltvuur waargenomen, doch bevonden dal deze kwaal er onder het vee wjjd verbreid was en ook verscheiden menschen langetasl had. In de Russische landstreek nabij de grenzen zijn daaraau ijjf aieuschen gestorven. Voor den spoorweg van Kopenhagen naar Klompenburg zijn thans eagons met 2 verdiepingen aangeschaft, welke 100 passagiers kunnen be talten, 60 in de beneden- en 40 in de bovenverdieping. De Petersburgsche Goloss ontvangt uit Warschau ongunstige beriglen. jleer en meer ziet men dames in rouwgewaad met groote zwarte halske lens; de Polen willen hunne Russische kennissen niet groeten; vooral mili- lairen worden somtijds uit de bovenverdiepingen met vuilnis geworpen, enz. De Goloss merkt aan het slot van zijn berigt op, dat de opstanden in Polen steeds aldus begonnen zijn. 4» tJSTEX Et IJK. Op den vierden dag van het Uuitsche schuttersfeest heeft de keizer daaraan een blijk van persoonlijke deelneming gegeven. Z. M. kwam, ver gezeld van den opperhofmaarschalk, in de feestzaal. Met daverend gejuich ontvangen zijnde, nam de keizer den hem door de feestcommissie aangebo den eerewijn aan, stelde eenen toast in op bet welzijn van al de schutters, nam het voor de feesten ingerigie terrein in oogeusehouw, en deed drie schoten, waarna li ij nog cenigen tijd in de schietbaan vertoefde. Leipzig is aangewezen als de plaats, waar het vierde Duilsche schutters feest zal gehouden worden. De stedelijke raad dierslad, gevraagd zijnde of hij bedenking zou hebben tegen de keuze dier stad als plaats voor liet Jhtitsche schuttersfeest van 1871, heeft het navolgende geantwoordWij moeten liet aanzoek afslaan; de ernst dezes tijds eischt erustigen arbeid en gcene feesten. - In eene te Wcenen gehouden volksvergadering, ter gelegenheid van den scherpschutters wedstrijdis de volgende resolutie aangenomen: »de vergade- rin; vervloekt Oostenrijks losscheuring van Dtiitschlandzij protesteert legen de oplossing der Duilsche queaslte door middel van annexation en erkent dal slechts aan de volkspartij op democratischen grondslag de beslissing over de Duilsche quaestie overgelaten moet worden." - Voor Neder-Ooslenrijkvoor Triest, voor Dalmatie en voor Oosten- ipscli Silezie zijn nieuwe stadhouders benoemd, uithoofde de tegenwoor dige hoofden dier gewesten ziclt niet naar den geest der tegenwoordige instellingen des rijks konden voegen. De nieuwe stadhouder van Triest is «n militair, namelijk de luit.-veldmaarschalk Möring. Daar men hem kent zls een man van buitengewone geestkracht en begaafdheid, waaraan te Triest behoefte is, zoo vindt zijne benoeming veel bijval. INGEZONDEN. WEENF.N, 3 Augustus. De Abendpost zegt dat te Weenen niets be kend is van eene nota der pauselijke regering, in antwoord op de nota van den hrer von Beust betreffende de pauselijke allocutie. 8UEENSTOVYN, 3 Augustus. De Aleppo is alhier aangekomen nit New- York met tijdingen tol 23 Julij. Op S'. Domingo en S'. Thomas heerscht eene groote droogte. Op Barbados beeft een cycloon gewoed. LONDEN, 4 Augustus. De dagbladen bevallen eene aankondiging van den secretaris der Engelscli-Amerikaansehe lelegraafmaatscliappijhoudende dat de kabel van 1866 sedert gisteren middag 12 ure zijne dienst weigert. PARIJS, 4 Augustus. De scherpschutierswedstrijd in liet dep. der Voge- sen is Zondag te Plombières geopend. De schutters hebben voor den keizer gedefileerd. Wars van een twistgesehrijf hadden wij geweuscht met onze laatste terechtwijzingen te kunnen voislaan. Daar @5 evenwel slaande houdt, dat het houten gewelf in de Hoogl kerk, vooral de zuidelijke zijde, zeer erg door den worm aangetast en hier en daar zée'r vermolmd is, zoodat er dringend voorziening tegen den voortgang dezer kwaal vereischt wordt, mogen wij niet zwijgen. Maar hoe nu uit te maken, wie gelijk heeft? Hiertoe stellen wij voor dat 0? ée'11 of twee deskundigen benoemt, die, met één of twee door ons Ie benoemen boitwkundiuende betwiste zaak onderzoeken. Wij verzoeken 0s de door hem te kiezen personen aan de redactie dezer Courant bekend te maken, waarna wij ook onze arbiters lollen aanwijzen. Overigens blijven wij volhouden, dat 't verbeteren san ingeslopene feilen lioosst waarschijnlijk de financiële krachten van de gemeente-commissie te hoven gaat, en zij zich dus moet blijven bepalen tot 'I herstellen van 't beslaande. Wjj erkennen dat bel topstuk van den zuidergevel der Hoogl. kerk met lot den gcvolgden stijl behoort, maar of nu dit stuk zoo wan- stallig is, als 0; dit voorstelt, laten wij aan ieders kunstgevoel over. VVjj 'oor ons meenet), dat bij eene herstelling van dezen gevel, 11a de reformatie, het kruis is weggenomen (of, naar men beweert door den bliksem is weg slagen), en daarvoor het bestaande topstuk in de plaats gesteld is, om aan den gevel, zoo veel mogelijk, het voorkomen cener R C. kerk te ont nemen. Uebbcn onze voorouders zich daardoor, volgens het beweren van 6;, aan waudalisme schuldig gemaakt, zeker de tegenwoordige herstellers van den gevel niet. Immers 0s zal wel weten, dat de Vandalen zich niet Bezig hielden met hel herstellen maar met het vernietigen van de bestaande kunststukken. fttirgcvlijkt' ^<as»b. ONDEBTROD VVD A. L. Reimeringer, jm. 30 j. en J. F. II. Reuter, jd. 31 j. W. II. Jongmans, jai.24j.en A. E. M. Verbruggejd. 18j. A. M. Rattdoe, jm. 21 j. en H. J. C. Halderietjd. 26 j. W.Laman,wedr 49j.en J. Jongkiudtjd. 45 j. W'. lios, jm. 30j. en J. M. Kleinhans, jd. 25 jH. van Toorn jm. 32 j. en J. C. Boom jd. 39 j. P. J. Bolsticrjm. 27 j. en C. J. Jonker, jd. 36 j. J. J. Iliiygens jm. 19 j. en T. J. Koenen jd 22j. J. Bink jm. 28 j. en J. P. de Langejd. 26 j. J. 11. Bozierwedr. 30 j. en J. M. Baars jd. 33 j. J. F. G. van Hooydouk jm. 31 j. en A. J. van Dooreaiaalcn, jd 25j VV. van Gasteren jm. 27 j. en P. M. van Maassenjd. 23 j. L- Kamsjtn.42 j. en A. G. liiitterwed'. 36 j. T. Bergersjm. 30 j. en H. de Keyzerjd. 22 j. ADVEKTENTIEN. Ons innig geliefd Zoontje JAKOB, een jaar oud, werd ons heden door den dood ontrukt. J. PRINS. Oegstgeest, 31 Juli 1868. E. PRINS, Gillissen. Eenige en algeineene kennisgeving. lieden overleed, in den ouderdom van bijna 75 jaren onze dierbare Vader en Behuwd-vader de VVcl-Edele lieer JOHANNES HENRICUS SCHMIER. Leiden, 2 Augustus 1868. de kinderen en behuwd-kinderen. Heden overleed, na een langdurig smartelijk lijden, onze hooggeachte Vader GOVERT VAN DRIEL, in den ouderdom van bijna 77 jaren. Mogten wij binnen 17 dagen bet verlies onzer dierbare ouders, wier 50-jarige echtvereeniging wij eerlang hoopten te vieren, betreuren, wij vertrouwen dal zij elkander zijn gevolgd naar bet Vaderhuis De hope des wederziens trooste ons en onze kinderen. De Kinderen en Behuwd kindereu Leiden, 2 Augustus 1868. Uit aller naam, Eenige kennisgeving. P. VAN DRIEL. Aan de Aandeelhouders in de geldleeningen tot stichting van het Gebouw tot Nut van 't Algemeen alhier geslotenwordt bekend gemaakt dat in de vergadering van 3 Augustus 1868, 11a goedkeuring der rekening en verantwoording, overgelegd door den Penningmeester van het Departe ment, is uilgeioot K°. Gf van de tweede leening, groot honderd gulden. Tot uitbetaling hiervan, tegen intrekking van het bewijs van aan deel voor voldaan geleekendzal worden gevaceerd alle werkdagendes voormiddags tusschen 12 en 2 ure, in het Gebouw, terwijl alsdan mede de gelegenheid wordt aangeboden tot het ontvangen der rente op de Aan- deelen verschenen 1 Juli 1868. Tevens wordt aan de deelhebbers in de vereeniging tot uit loting medegedeeld, dat de trekking heeft plaats gehad van drie aandee- len en daarbjj zijn uitgeloot j\0. 44, BOG «?si \1%, eerste Secssistgf, welke volgens hel gedane voorstel kunnen worden verwisseld ten kantore van den Penningmeester. De Penningmeester van hel Dep' Legden, 11. A. DE SVVAAN. met vijfjarigen cssr&us. De Directeur der Hoogere Burgerschool maakt, namens de plaatselijke Commissie van toezicht op de scholen van middelbaar onderwijs, bekend, dat de nieuwe cursus der Hoogere Burgerschool zal geopend worden op Dinsdag 8 September, en de examens van toelating zullen aanvan gen op 3 September. Zjjdie leerlingen aan de genoemde iiirichtina wen- schen te plaatsen, worden uitgenoodigd zich vóór 1 September hij hem aan te melden. Tot hel inschrijven van leerlingen en het geven van inlichtingen verklaart de Ondergeleekende zich bereid van 24 tot 31 Augustus, des morgens van 9 lot 10 uren in hel gebouw der Hoogere Burgerschool op de Pieterskerkgrachl. De Directeur der Hoogere Burgerschool, Dr. D. DE LOOS. RemoiisfraBiSscIie Merk Se I>eidesi. De Kerkeraad der Bemonstrantsch Gereformeerde gemeente alhier, voor nemens zijnde, onder goedkeuring van Z. M. den Koning eene Loterij van voorwerpen van kunst en smaak te houden, ten einde voor de dringend noodzakelijke verbouwing der Kerk de nog te kort komende gelden te vin den, noodigt zijne Stad- en Landgenooten uit, door hel inzenden van prijzen daartoe de behulpzame hand te bieden. Onderstaande Commissie verklaart zich gaarne bereid die voorwerpen in ontvangst Ie nemen vóór 1 October aanst., terwijl aan de Ingezetenen dezer stad, in de maand Septembereene lijst Ier inteekening voor loten, a ƒ1. hei lot, zal worden aangeboden; vertrouwende dal zij langs dien weg zal worden in slaat gesteld om in eene voor die gemeente zoo dringende be hoefte te kunnen voorzien. De Commissie voorn.. Leiden, 6 Juli 1868. I). J. COCKUYT. ij van zegel, volgens Koninkl. besluit A. AAN MANNEKUS. van 8 Juni 1868, N°. 56. A HAZKVELI).

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3