LEYDSCIIE STADS-BER1GTEN. MAANDAG 27 JULIJ. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS TAN LEYDEN, Gezien het adres van Hendrik Hanselaar, timmerman, wonende alhier, waarbij Jij toestemming vraagt tot liet houden en mesten van één varkenop het erf achter zijn huis aan de Geeregracht, wijk II n°. 423; Gelet op art. 224 der Algemeene Policieverorderiing, vastgesteld 24 October 18G7; Doen te welendal tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigle der informatiën de commodo et incom- 0oio, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 27stel> Julij aanst.'s voormiddags te tlf aren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen dat rerioek op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden tullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd T. D. BRANDELERBurgemeester. LetdeN25 Julij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BIMENLANDSCÖE BERIGTEN. LEYDEN, 25 Julij. Bij kon. besluit van den 15del] dezer zijn tot 2de luitenants bjj de dieusid. schutterij alhier benoemd YV. C. Zuurdeeg en F. H. G. van Iterson, beiden thans sergeant. In de fabriek van de firma van Lelyveld Wz. en O. is een der werk lieden op eene ligte wijze in aanraking gekomen met de machinerie. Ileiztj ten gevulge van inwendige beleedigingliet zij ten gevolge van hèvigen schrikis de man weinig tijds daarna overleden. In de Oude Vest bij de Mare-brug is gisteren morgen de stoomboot Rijnland, die vee naar de markt bragl, in botsing gekomen roet eene praam die uil de Mare kwam. De praam liep terstond vol water, en van de twee personendie zich in het vaartuig be>onden, viel er een in hel water, ter wijl de ander in het water sprong. Beiden zijn echter terstond gered. Hei getal der in het Werkhuis alhier opgeuomenen bedroeg gedurende dtzeweek dagelijks «au 95 lot 119 volwassen personen en 39 lol 62 kinderen. In de Arnh. C. leest men bet volgende: De aanhouding ie Utrecht tan de Mederlandsche deserteurs, die bij het 7de reg. Prnissische kurassiers hadden dienst genomen, is, gelijk men weel, in Pruissen niet zeer hensch opgenomen. Men beschouwde die arrestaiie als eene beleediging voor de Prnissische armee. Veeleer gelooven wij, dat eene beleediging aan Neder land werd aangedaan, toen, ondanks de waarschuwing aan den komroan- dant, de heide muziekanlen naar Utrecht kwamen. Twee van hunne kame raden, die zich in hetzelfde geval betonden, zijn dan ook verstandiger ge weest en in Pruissen achtergebleven. Zij, die herwaarts kwamen, wisten zeer goed wat hun dreigde, maar schijnen gemeend te hebben, dat in Nederland de wet niet zou worden toegepast, wanneer zich daardoor Pruis sen gekrenkt kon gevoelen. Op onbekendheid kouden zij niet rekenen: zij hadden 3 jareu in Nederland gediend. Te Vlaardingen is eergisteren de laatste haringjager binnengekomen met 46 ion volle en 32 ton maatjes haring. Als totale vangst van 28 hoeker- en 8 loggerscliepen ts aangevoerd 314 ton. In de tweede zitting van de jaarvergadering van hel Ned. zendeling genootschap te Rotterdam heeft de commissie, belast met Int nazien der rekening gerapporteerd dat zij die in orde bevonden haddat haar daaruit echier lot haar leedwezen wis gebleken dat tegenover eene ontvangst van ƒ68695 eene uitgaaf van 92762 stond; dal, dit tekort wel is waar gedekt was door nog aanwezige effecten, doelt dat, deze nu uitgeput zijnde, het nemen van krachtige maatregelen, om voortaan de uitgaven met de inkomsten Ie doen sluiten, niet genoeg kon worden aanbevolen, waartoe dan ook de commissie van financiën met den meeslen aandrang had aangespoord. In 4e avond bijeenkomst der algemeene vergadering van bestuurders, leden en begunstigers des gvnoolschapsgebonden in het kerkgebouw der rem. geref. gemeente, trad als spreker op ds Brouwer, van Zwolle, die naar aanlci dmg van Joh. XVI: 32 in eene treffende rede den toestand van hel genoot schap te midden der partijen schetste. Vervolgens werden de kweekelingen J. W. Ho-kes, J. Kreemer en M. Brouwer door denzelfde namens de com missie voor de jirot. kerken in Oost- en Wesl-lndië geordend. De derde zitting was geheel gewijd aan het overwegen der voorstellen tot bezuiniging. Het hoofdbestuur had op den voorgrond gesteld, dat liet pligtniaiig was, bier te lande tot de uiterste bezuiniging over te gaan, maar dan ook in lndië niet meer dan het bepaald mogelijke te bekrimpen. Met leedwezen werd besloten, binnen een niet zeer langen termijn, de kost school voor Indische kinderen te sluiten, waarbij echter aan den onderwij- "r tie gelegenheid zoo gemakkelijk mogelijk zou gemaakt worden om die voor eigen rekening voort te zeilen, liet voorstel, om het Zendelinghuis ®et liet daarbij bclioorend terrein te verkoopen om dan de iuristing op "er verkleinde schaal in een huurhuis over ie brengen werd op ééne slem Radie van den director, verworpen, maar daarbij toch besloten van het tMrein zooveel te gelde te maken als mogelijk zon zijn. Andere bezuini gingen op drukwerken, bureaukosten, uitgaven voor vergaderingen en af delingen werden eenparig aangenomen. Toen nu echier de adviserende commissie haar voorstel tot opheffing van de zendingen op Java, in legen- met de voorstellen van hel hoofdbestuur, irthragt, ontstond daaruit eene zeer levendige beraadslaging, waarbij van weérszrjden het zjjn of niet zijn van het genootschap aan het al of niet nemen van dien maatregel ver bonden werd. Ten slotte begreep de vergadering voor het oogeublik niet te mogen beslissen, en werd besloten, dit punt op eene volgende vergade ring aan de orde te stellen waarbij aan de leden op het hart werd ge drukt, persoonlijke maatregelen te nemen, die deze ramp zouden kunnen weren. Over eenigc mogelijke bezuinigingen op Java en in de Minahassa was reeds door het hooldbestunr aan de zendelingen geschreven; en de jaarsvergadering;, daaraan hare goedkeuring heehiende, besprak ten slotte de middelen, die moesten worden aangewend om het tekort, dal nog over 1868 te wachten was, te dekken; terwijl ook het hoofdbestuur zich ver bond nog in den loop van dit jaar verdere maatregelen te nemenom over 1869 lot eene sluiting van uitgaven met vermoedelijke inkomsten te geraken. Na de behandeling van eeltige ondergeschikte zaken, werd de vergadering gesloten. Eergisteren avond is met een der laatste treinen de brugwachter te Deifshaven in aanraking gekomen met den trein, met het ongelukkig ge volg, dat hij zwaar verwond werd en aan dc gevolgen is overleden. Te Piershil is eergisteren een arbeider die met zijne vrouw bezig was met liet afniaafien en opbinden der tarwe, ten gevolge der hitte, door eeu toeval getroffen. Eer hjj zijne woning kon bereiken, was lnj reeds dood. Bij was eerst sedert een paar maanden gehuwd. Te Zevenbergen is Woensdag II. mede een 20-jarig meisje onder bet verrig- ten van veldarbeid dood gebleven. Te Drillen waren dezer dagen drie personen in eene openc aak aldaar bezig met grond van de overzijde der rivier naar dezen kant ie vervoeren, toen zij onverwachts met hunne diep geladen aak onder den golfslag kwa men van de sloomsieepboot Donnersbergzoodat de aak veel waler in kreeg en daardoor in de diepte wegzonk. De bemanning irachtte zich le redden, door in den mast te klimmen, doch deze brak en allen stortten in del wa ler. Een van hen verdronk en de anderen werden gered. De burgemeester der gemeente Benschop, de lieer J. Lemstra van Buma al den 27sten dezer zjjnen volbragten vijftigjarigen diensttijd in die betrek king herdenken. De spoorweg Leeuwarden—Heerenveen zal, naar men verneemt, den 15den Augustus in exploitatie worden gebragt. Volgens de Antwerpsche dagbladen zou de runderpest jl. Maandag op eene boerderij in de nabijheid dier stad ontdekt zijn, en wel in het Kiel. Z(j melden, dat het op die boerderij aanwezige vee afgemaakt, en de toe gang tol de boerderij door gewapende magt afgesloten is. Uit Fernambueo meldt men, dd. 29 Junjj, hel volgende: liet Nedcrl. brigant(jnschip Fennechina, kapt. Koetze. hetwelk den 19den Junij van Montevideo met eene lading gedroogde slukken ossenvleesch te Fernambueo is aangekomen, rapporteert, dat op den 18den Mei een der matrozen den l5lcn stuurman en den kok vermoord had, vervolgens den kapitein en den 2den stuurman in de kajuit opsloot en het bevel over hel schip aanvaardde, en de twee andere matrozen noodzaakle zijne bevelen te gehoorzamen. Vier dagen later, nadat de moordenaar, uitgeput van vertnoeijenis en bij gebrek aan de noodige rust, in slaap was geraakt, werd hij door een der beide matrozen afgemaakt, die daarna den kapitein en den tweeden stuurman weder in vrijheid stelde. 'sGKAVENHAGE, 25 July. Z. M. heeft vergunning verleend aan P. E. J, H. Kerckhoffs, gewezen korporaal bij het reg. pauselijke zotiave», thans te Nutli, tol liet dragen van het hem door den Paus toegekende kruis fid ei et virtuti. Aan den heer uir. C. Wichers Wlerdsma is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als burgemeester van Bennaarderadeel. Tot leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Groningen is benoemd de heer J. C. Matthes, le Utrecht. Tot griffier hij liet kantongeregt te Nieuwer-Amstel is benoemd de heer mr, W. J. Karstcn, advocaat te Amsterdam. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Mij drecht c. a. de lieer C. J. van Kerkwijk, ihans te Muiden; en te Muiden de heer G. G. G. van Ketel, thans le Mijdrecht c. a. Voorts is, op bun verzoek, eervol ontslag verleend aan de lib. jhr. W. Gevaerls van IVuland, uit zijne betrekking van betaalmeester le Dordrecht, en J. Spoor, uit zjjne betrekking van betaalmeester le Breda, en zijn tol betaalmeester benoemd: te Breda de lieer J. Gordon Spandaw, thans te Groningen; te Groningen de lieer C. J. J. Loderthans te Winschoten; te Winschoten de heer jhr. J. G. F. van Spengler, thans ontvanger te 1 Jsselmutden. Z. M. heeft goedgevonden den lslen luit. A. L. Boeckvan het reg. veldartillerie, en den kapitein L. J. B. Verschoor, van het 5de reg. infan terie, op non-activiteit te stellen, en le benoemen hij hel 5de reg. infanterie tot kapitein 3de ld. den lslen luil.-adjudant J. A. K. 11. W. Vogelvan hel 3dl! reg. De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleeneu. De eerste kamer heeft sisteren in eene zitting met gesloten deuren, die slechts kort geduurd heeft, de beraadslaging voortgezet over liet door den heer Cremers ter sprake gebragt onderwerp (over de onder geheimhouding overgelegde stokken betreffende liet Ni oordzeekanaal). 11) de zitting van heden was aan de orde het wets ontwerp ter bekrach tiging eener overeenkomst tot wijziging der concessie voor den aanleg van een kanaal ter verbinding van dc Noord- met de Zuiderzee. De Courant wordt Maandag IVoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Znturdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1