Ten gevolge van tie buitengewone waroite is te Kloosterburen een dag- looner onder liet werken bij hel raapzaad-dorsclien bezweken. De man Iaat eene vrouw met vijf kinderen na. 's GRAVENHAGE23 Julij. Door Z. M. is de beer mr. E. J. A. grave van Bijlandt, op z(jn ïer" zoek, eervol ontslagen als 's konings commissaris in de provincie Overijssel. Door Z. M. zijn benoemd: tot raadsheer in het prov. geregtshof in Noordliolland (in de plaats van den lieer tnr. F. G. R. Lilaar, benoemd tot minister van jn-titie) de lieer mr. J. J. van Meerbeke, snbstituiii-olllcier bij de regtbank te Amsterdam, en tot substituut-officier bij de regtbank te Amsterdam de lieer oir. II. J. Kist, thans substituut-officier bij de regtbank te Tiel. Z. M. heeft goedgevonden, bij hel wapen der infanterie te benoemen: bij het l!te reg., tot 2de° Inil. den op zijn verzoek eervol ontslagen l,ten luit. der infanterie II. J. J. Kuilenberg. Men verzekert dat jhr. 51. B 11. 5V. Gevers van Kethel en Spaland, voorzitter van de algemeene rekenkamer, voornemens is, uit hoofde van lioogen ouderdom, zijn ontslag uit die betrekking te nemen. De afdeelingen van de eerste kamer hebben zich gisteren bezig gehou den met het onderzoek van het wets-onlwerp tot bekrachtiging, voor zoo veel noudig, van eene overeenkomst lot wijziging van de concessie tot het maken van een kanaal tot verbinding van de Noord- en Zuiderzee. De kamer zal heden middag ten drie nre eene zitting houden. Door den gemeenteraad is afwijzend beschikt op het verzoek van de commissie uit den Ned. weerbaarheidsbondom eene stihsidie voor den algemeenen nationalen wedstrijd voor scherpschuttersmaar besloten van wegc de gemeente een prijs ter harer beschikking te stellen, waartoe 200 is aangewezen. BlllTENLANDSCHE HERIGTEN. EKGELAA I». LONDEN 21 Jul(j. De staatscommissie, die eenigen tijd geleden op verlangen van de libe rale partij is benoemd om de gesteldheid der lersche staatskerk te onder zoekeu, heeft hare taak volbragt. De /Horn. Her. wil weten dat de leden der commissie, wat de gevolgtrekkingen aangaat die uil het onderzoek zijn af te leiden, tot eenstemmigheid zijn gekomen en dat het rapport gunstig voor hervorming der lersche staatskerk maar legen hare vernietiging is. In het lagerhuis heeft op nieuw eene langdurige beraadslaging plaats gehad over de wet betreflende den invoer van vee voor de Londensclie markt. De behandeling der wet is daardoor nog weinig gevorderd. De Daily Telegr. acht het zeer dwaas, dat men hier te lande aan het zoontje van Theodorus koninklijke eer bewjjst, hem door de vrijwilli gers doet Opwachten, enz. enz. Lord Napier vreesde, dal het kind ver moord zou worden door een der vele pretendenten op den troon, indien het in Abyssinifi bleef, en dus werd de knaap uit genade medegenomen. Maar eene menschlievende daad brengt niet de belagchelijke verpligting mede, dat men hem als een prins uit den almanak van Gotha behandelt. Het koningschap is eene bewonderenswaardige instelling in Engeland; maar het zoogenaamde koningschap aan de kust of in de binnenlanden van Afrika, waar bijna ongekleede koningen met bloote voeten rondwandelen, omringd door 5 of 6 zwarte koninginnen, die zich gezamenlijk met Z. 51^ te buiten gaan aan slechte whisky of cognac, dit is geen koningschap, maar eene parodie, en men deed derhalve wijzer het jonge negerprinsje naar school te zenden en de koninkljjke eerbewijzingen achterwege te laten. Tusschen Vrijdag morgen en Zondag morgen hebben hier ter stede niet minder dan 22 branden plaats gehad. Te Cork is een geweermagazijn geplunderd, hetwelk vermoedelijk op rekening der Fenians moet gesteld worden. Te Woolwich heeft men veel last van moskieten, die aldaar zijn aan- gebragt door een schip uit de Bermuda's. Vooral de dames, door hunne ligte kleeding, en kinderen hebben van deze insecten te Ijjden. FRANKRIJK. PARIJS. 21 Jul ij. De keizer bevindt zich thans te Plombières. Men verwacht dat de zitting van hel wetgevend ligchaam den 25!ten dezer zal gesloten worden. De algemeene raden of gewestelijke vertegenwoordigingen der onder scheiden departementen zijn opgeroepen om van 24 Augustus tol 7 Septem her aanst. hunne gewone zitting te houden. PKVI8SEN. BERLIJN, 21 Juljj. Heden en twee volgende dagen wordt in Duitschland voor de kas van den Noordduitscheii bond eene som van 3,600,000 th. opgenomen, wor dende daarvoor sehatkislbonsrentende 3j pCt. en opzegbaar o»er negen maanden, aan het publiek aangeboden Deze geldsom is bestemd voor de uitbreiding der zeemagl van den bond en voor de beveiliging zijner kusten. De heer Blasius, directeur van het museum te Brunswijkheeft de ontdekking gedaan dat ouder vroeger bestuur een groot aantal voorwerpen van waarde is verloren geraakt. Jlen mist o. a. 90 schilderijen, waaronder van Albert DurerPaul Veronese, ftlnrillo, van Dyck enz. Ook is de col lectie etsen van Rembrandt bijna geheel verdwenen. De Herlingske Tidendeeen half-officieël orgaan der Deensche rege ring, zegt! Gisteren heeft de plegiige verloving van den kroonprins van Denemarken met de prinses Louise van Zweden plaats gehad Deze linwe- lijksverbindtenis werd door het Deensche volk sedert lang levendig ge- wenscht; en zij zal alom in ons land groot genoegen doen, vooral wanneer men zal welen dal in deze omstandigheid de weiisehen en de belangen der twee koninklijke huizen met die der volken in overeenstemming zijn. OOSTENRIJK. De door den heer von Beitst aan den kardinaal Antonelli gerigte nota is in nadrukkelijke bewoordingen gesteld, maar onderscheidt zich door be leefdheid. De iieer von Beust wijt de afschaffing van hel concordaat aan de weigering van den H. Stoel om over eene wijziging dier overeenkomst iu verband met de veranderde omstandigheden in onderling overleg te tre den. Ujj betwist aan den Paus hel regt niet om van zijn standpunt de nii uwe wetten Ie beoordeelen tnaar levens handhaaft hij voor de Ooslen- rijksche regering het regt om de door den keizer bekrachtigde wetten en verordeningen ten uitvoer te leggen en hij geeft zijn stellig voornemen Ie kennen zich tegen de demonstratiên en woelingen der Ooslenrjjksche bisschoppen te verzeilen, «lie tot hunne met de wet strijdige houding door de allocutie van 22 Juiiij aangemoedigd zijn geworden. Oostenrijk blijft er dus bij, het concordaat als opgeheven Ie beschouwen, terwijl de II. Stoel het nog steeds als slechts geschonden beschouwt. De commissie, belast met hel waarnemen van de totale zonsverda'u ring, bestaande uit dr. Ed. Weis, dr. Th. Oppolzer en de adelborst J0f Rliiza, is naar Aden vertrokken. Per Telegraaf. 's GRAVENH AGE. In de zitting der eerste kamer van heden wenstj de heer Cremers inlichtingen van den minister van binnenlandsche zit omtrent de onder geheimhouding overgelegde stukken betreffende hei No* zeekanaalover welk ontwerp het verslag van de commissie van rappi tenrs gereed was. De kamer ging dus over in comité. Daarna werd voorstel van den voorzitter de openbare beraadslaging over dat ontwerp paald op Zalurdag ten 11 ure. PARIJS, 22 Julij. De Etendard zegt, dal hetgeen door de dagbla gemeld is omtrent onderhandelingen tusschen Frankrijk, België en Nedv land over eene tolvercenigingonjuist is. Frankrijk voert volstrekt onderhandeling over zoo iets. Terwijl wij dit berigten zegt het blad der, willen wij in geenen deele de gedachte gispen, die in bovengenoti berigt ligt opgesloten en die. verwezenlijkt wordende, noodzakelijk got resultaten zou te weeg brengen. ROÜAAN, 23 Julij. Een verschrikkelijke brand is hier aan hel woedt Eenige magazijnen van vloeistoffen en het postkantoor zijn een prooi vlammen geworden. De schade wordt op meer dan een millioen fr. begr» De heer David, directeur van den Internationalis ter zake van laste gepleegd ten nadeele van den heer Soubeyrantot drie maanden gevao; nisstraf en 2000 fr. boete veroordeeld. INGEZONDEN. Waarde Vriend! Gij wenschl te welen, of ik tot hel anti dagbladzegelverbond t oei reed? 51 et de meeste openhartigheid moet ik u zeggen, dat ik mij zorgtU|j van deelneming aan dergelijk een revolutionair gewoel onthouden zal, Om dit harde woord te rechtvaardigen heb ik weinig van uw geduld vergen. Ik verzoek u slechts op één volzin acht te geven, waarin dear van het streven der verbondenen duidelijk uitkomt. De plaats door mi) doeld is te vinden in Hel Aequivalent. Dus luidt de titel van een blaadjes, die iu een groot getal exemplaren door de heeren worden uil; slrooid en aangeplakt. Luister! «Regering en volksvertegenwoordiging hebben tot taak. om, bekt met den volkswenschons belastingstelsel zoo iu te richten, dat volkswensch worde vervuld." Zoo vele woorden, zoo vele onjuistheden. De zinsnede verheerlijkt niets meer of minder dan de anarchie. Foil wensch betcekenl in dezen zamenhang volkswil Wat de volkswil v« schrijft, moet door regering en volksvertegenwoordiging worden opgevoij De regering ontvangt bevelen van ouderen. Er is geen regeering mee want de regeering wordt geregeerd. Eene zienswijze, zoo bekrompen, zij nota bene het begrip zelf van regeeren [afgescheiden van eenigen reji ringsvorm] buitensluit. Zulke ongerijmdheden worden het best beantwoord, door de eenvoud: waarheid er tegenover te plaatsen. Het is de plicht van regeering en volksvertegenwoordiging nauwkeurig letten op hel onderscheid tusschen hetgeen «volkswensch" is en helge volkswensch heet. Hebben zij er zich van overtuigd, dat de een of aniitt «volkswensch" werkelijk dezen naam verdient, dan moeten zijonderzoek of die volkswensch overeenkomt met het landsbelang. Zoo ja, dan beliot op grond dier overeenstemming »ne volkswensch" te worden behartigd den tijd en de wijze, die de regeering wederom met het landsbelang harmonie rekent. De toepassing ligt voor de hand. Regeering en volksvertegenwoordiging nu gen om geeiten prijs blindelings toegeven aan de hartstochtelijke begeerte van eenige democratische drijvers of drijverijes, die zich een belachelijk toon in hunne proclamation veroorloven. Zij hebben de wenschelijkM eener vermindering of afschaffing van het doghladzegcl in verband te tt schouwen met het geheele belastingstelsel opdat niet de pers gebaat wort ten koste van het land. Het is licht mogelijk, dat de regeering van ooi deel is in het belang van het organisme onzer fioanliOn het dagblaiheg op dit oogenblik onveranderd te moeten laten. Bezielt haar die overtuigd dan is hel haar dure plicht «den volkswensch" der Rotterdamschc beetti en hunner vrienden zeer bedaard voor kennisgeving aan ie nemen. De dagbladen melden, dat hel aanstaande Taalcongres te 's llage aan 4 belangen van het verbond moet worden dienstbaar gemaakt. Een ui» mend plan. Geen twijfel, of mannen vau talent, inzicht en bezadigdheidn> len aan de advocaten van dit verbond het antwoord niet schuldig blijven. Doch genoeg, liet zal u thans duidelijk zjjn, lieve vriend! waarom it mij niet aansluit aan eene vereenigingdie de maatschappij wil verlichtei en niet eens schijnt te weten wal eerbied voor het gezag beleekent.fi die reeds door toon en taal elke goede zaak bederft. Als altijd de uwe, 23 Juli 1868 Q. N. KERMIS. De felle zon bescheen onverpoosd de kruinen der afzetters en opzeilen en de spellen, kramen en tenten verrezen onder limine handen in het zwed des aanschijns. Die nog geen juist begrip had wat dat woord wilde zen gen kon dezen zomer in de gelegenheid zijn, zonder inspanning, hieruieii vrij naauwkeurig bekend Ie worden. Hel opkomend geslacht durft zjjoc grootouders tarten om te bewijzen dat de onderwetsche zomers niet tuf# bestaan. Onderzoekende lieden zijn begonnen het hoofd ongeloovig B schudden dat de zonneschijf donkere vlekken zou hebben, die de warmte verspreiding in den weg zouden leggen en, hoezeer anders gaarne liet «I erkennende dat zrj aan dat hemelligchaam verschuldigd zijn, is hel aaiiltl zonlichtschuwe personen met iederen dag onrustbarend toegenomen om «I hel licht der maan verliefd te raken. De bisschopsstad heeft het dn jaar van de sleutelstad afgewonnen, gevolge waarvan niet alle koek-, poppen-, zuur-en gebakkramen, niet allf zingende, goochelende, orgelcnde, jongleerendedoedelende en andere weergaloozc kunstenaarsniet alle nog nooit geziene monsters van krui pende vette en verslindende dieren zijn afgekomen, om uiet hunne tegen woordigheid de kermis te verceren enz. Philosophised beschouwd zou hierdoor de schim van eene Leydsclie ker mis in het leven zijn geroepen. 51aar de Leydenaar is te blij om op eene tent of kraam en een beest of wat minder te letten en Ie verdraagzaam o»

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2