LEÏD8CHE COURANT. |8«8. De Courant wordt MaandagIVoensdag en frijdag uitgegeven. Din van Maandag komt uit Zaturdag avond. «41 W ..'v. YRIJDAG 24 JULIJ. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. r——— STADS-BER1GTEN. HER- IJ H. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN, herinneren hij deze den j bezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijlten van al de Weids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de Vidsmaten van drooge waren hehoorende strijkels. En worden zij ten dien einde V Jam Aoi«,i^tnn tml cannon rrn m n O h t an «roepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en unit ere, aan het Lokaal van den Ijk, op de Bredstraat, in het Stadhuis; Llenle daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: o. jon ok Voor de Buitenwijk, van den 23 tot den 25 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 unr, uitgezonderd Zon- en ^En tvordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot arletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter S. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden 0 Burgemeester en Wethouders voornoemd, Ietden 26 Mei 1868. v. d. BRANDEI,ER, Burgemeester. T. PUTTKAMMER, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN Gezien art. 264 der wel van 29 Junrj 1851 (Staatsblad n». 85); "ilocn te weten, dat het kohier van de plaatselijke directe belasting over 1868 op heden voorloopig is vastgesteld, en van heden tot en met den 5del1 Brusius aanstaande ter Secretarie dezer gemeente (financiële afdeeling), «n 12 tot 3 urenvoor een ieder ter lezing is nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 22 Julij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 23 Julij. Onlangs zijn op het paleis van Z. K. R. prins Hendrik der Nederlan den, op uitnoodiging van Z. K. H., commis&iên uit de hier te lande be staande zeil- eu roeivereenigiugen te zamengekomenom werkzaaam te zijn lol het oprigten eener vereeniging, die zoo mogelijk over geheel Nederland hare vertakkingen zou hebben en wier doel uitsluitend zoude wezen dc be vordering van zeewezen en scheepvaart. Uit de deliberalidn bleek dat ge noegzaam alle roei- en zeilverenigingen hunne adhaesie aan de zaak schon ken, zoodal er reeds dadelijk eene commissie werd benoemd tol het ont werpen van de statuten der vereeniging. Dit ontwerp, door de genoemde veretnigingen goedgekeurd, werd op Zaturdag den II^» dezer als wet aan genomen in eene vergadering, onder voorzitting van Z. K. H. prins Hendrik gehouden. De Nederlandsche vereeniging voor zeewezen en scheepvaart werd toen aldaar geconstitueerd en een voorloopig bestuur gekozen, be slaande uit de lib. A. llendrichsjhr. H. J. Rutgers van Rozenburg. Ha mersier Dijkstra, R Adriani jr.C. Teves, Joost van Vollenhoven en jh'. F, J. J. van Eysinga. Dc vereeniging zal zich tot Z. M. den koning wenden en Z. M. verzoeken hel beschermheerschap over haar te aanvaarden en toe te slaan dat zij den titel van koninklijke vereeniging voor zeewezen en scheepvaart zal dragen en in haar vlag eu wapen dc koningskroon voe ren. liet doel der vereeniging is, volgens de statuten: hel bevorderen, aanmoedigen, ondersteunen enz., van al datgene wat van nut kan zijn aan hel zeewezen eu de scheepvaart of daarmede in verhand staal, als: opwek kingen verbetering »an den zeemansstand en wetenschappelijke en praclische bevordering en ontwikkeling, zoo van de groote als binnenlandsclie vaart, van visscherjjenvan scheepsbouw en scheepsuitrustingen van meicorologie «nz. enz. De vereeniging bestaal uit gewone leden buitengewone leden «ereleden, leden van verdienste en donateurs of donatrices. Gewone leden ztju de zoodanigen die reeds lid zijn van eenige Nederlandsche zeil- of roei- vereenigiugen buitengewone leden die geen lid zijn van eene dergelijke vereeniging. Dc gewone leden betalen eene jaarlijksche contributie van ƒ4, de buitengewone leden eene van ƒ6. Om tot de vereeniging toe te treden, moet men zich aanmelden bij een der bovenvermelde leden van het bestuur. - Eergisteren werd te Rotterdam de 709tc jaarvergadering van het Ned. zendelinggenootschap geopend. Een groot deel der zitting van dien dag werd ingenomen door de voorlezing en voorloopige bespreking van de maal regelen, die het hoofdbestuur wenschle te nemen tot verefïeniug voor het vervolg van de rekening van inkomsten en uitgaven, die eene commissie in nadere overweging zal nemen. Dc voorzitter zeide, bij het openen der vergadering dat het hoofdbestuur zich gedrongen had geziendiep ingrij pende voorstellen te doenom voor het vervolg de uitgaven en inkomsten le doen sluiten. Werd te regt op den voorgrond gesteld, dat al het mo gelijke behoorde gedaan te worden, om hel werk in Indid in stand le houden en naar den eisch te blijven ondersteunen; het viel niet le ontken nen, dat de aanzienlijke beperking van de opleiding van kweekelingen en andere maatregelen van bekrimping hier te lande ccn pijnlijken indruk maakten op ieder die het genootschap lief heeft; en het was zeer te be treuren dat het nut der zending niet beter begrepen en meer op prjjs ge steld werd, om nog in tijds eene beklagelijke verachtering ie voorkomen, die thans niet kou uitblijven, als de bijdragen uiet vermeerderden. In genoemde slad werd ook eergisteren gehouden het examen der kwee kelingen van de aldaar gevestigde inrigting voor doofstommen-onderwijs. Dat examen bewees ten volle dat die inrigting volkomen aan het doel blijft beantwoorden; 8 kweekelingen werden dit jaar ontslagen. Zaturdag II. werd aan het Katerveer, onder voorzitting van dr. W. J. Huberts, van Zwolle, de 38,tc vergadering gehouden van het genootschap van leeraren aan de Nederlandsche gymnasiên en hoogere burgerscholen. Breedvoerig werd er gehandeld over de wenscheljjkheid en noodzakelijkheid van eene wettelijke regeling van het hooger onderwijs, voornamelijk met het oog op de gymnasia en Latijnsche scholen. Deventer werd als plaats van zamenkomst voor het volgende jaar gekozen en prof. B. J. Vitringa aldaar tot voorzitter der 39s,e algemeene vergadering benoemd. Omtrent het vroeger vermelde ongeluk, dat in den nacht van den 19dtn op den 205tcn tussehen Delft en Overschie met een rijtuig heeft plaats ge-) had, meldt men nader het volgende: Drie heeren begaven zich des avonds per spoortrein van 's Hage naar Rotterdam. Twee hunner vonden goed, zich nog eenigen tijd te Delft op te houden, hij gelegenheid der plaats heb bende festiviteiten. Daar hestelden zjj omstreeks middernacht een rjjtuig naar Rotterdam. Nog in de stad zijnde, wekte het hard rijden van den koetsier hun argwaan, en betwijfelden zij, of die man wel nuchleren was; hij stelde hen evenwel op hunne vraag gerust; beide heeren geraakten daarop in een ligten slaap, doch het duurde niet lang, of zij ontwaakten daaruit op eene onaangename wijze; zjj gevoelden namelijk een schok, en op hetzelfde oogenblik lagen paard en rijtuig iu de sloot. Eeu der heeren, welke slechts eeu ligte kneuzing aan het heen had bekomen, deed dadelijk al het mogelijke, om zjjn vriend van onder het rjjtuig uit de sloot te ha len, hetgeen hem gelukte; deze echter bleek toen ernstig aan het hoofd geschaafd en aan het oog verwond te zijn. De koetsier, die zich inmiddels mede nit de sloot had gered, verlangde nu ook hulp voor zijn paard; beide heeren waren daartoe niet iu staat en verwezen den koetsier naar eenige in de nabijheid zijnde woningen, ondersteuuden elkander en kwamen zoo aan de Zwet, waar zij aan den bewoner hun ongevat bekend maakten en den nacht doorbragten. De koetsier is des nachts ten 3 ure hangende ge vonden in zittende houding tegen een hek ter plaatse waar het ongeluk gebeurde. Vermoedelijk heeft hij uit wanhoop de haudett aan zich zelven geslagen. Te Gouda itad eergislcren bij het schijfschieten der manschappen van het garnizoen een noodlottig voorval plaats. Hetzij dat een der militairen, bij de schijf in den kuil zijnde, hel signaal lot hel snelvuren niet had ge hoord, of door welke oorzaak dan ook, hij kwam nil den kuil en werd onmiddellijk door een schot in den linker arm getroffen, met het noodlottig gevolg, dat reeds vóór den avond de arm moest afgezet worden. De onge lukkige moest den volgenden dag, na vothragten diensttijd, zijne wapenen inleveren. Uit Rotterdam meldt men de bijzonderheid dat eene vrouw aldaar, na ten vorigen jare in October bevallen le zijn van een tweeling, thans weder een iweeling heeft ter wereld gebragt, in de zevende maand harer zwangerschap. In tien maanden tijd heeft dus deze vrouw aan haar echt genoot vier kinderen geschonken. Vrijdag II. viel te Roosendaal een zóó lievige piasregen, dat een vol wassen persoon aldaar, die bezig was een dam hjj zijne woning le maken, door het plotseling van de hoogten afkomende water werd omgeworpen. IDe hui had veel overeenkomst met eene wolkbreuk. Ook uil Velp wordt melding gemaakt van eene wolkbreuk, die boven de heide tussehen dat dorp en Apeldoorn Vrijdag avond II. heeft plaats gehad, en waardoor een vreessclijke waterstroom met kracht van de hoogte af kwam zoodal niet alleen velden en akkers overstroomd werdenmaar ook eenige huizen lol eene aanmerkelijke hoogte in het water geraakten. Uit Zwolle meldt men de volgende trek van eerlijkheid. Vrijdag II. keerde een koopman in visch van daar naar zijne woonplaats Gcnemuiden terug en verloor onderweg eene portefeuille, bevattende 445 aan bank papier. Eene arme weduwe, Bonke genaamd, vond die portefeuille, en toen zij, door hulp van anderen, ontwaar was geworden, dat het gevon dene voor haar een schat zou kunnen zijn, bragt zij het dadelijk aan het bureau van polieie, om aan den eigenaar te worden teruggegeven. Deze heeft de vrouw op milde wijze beloond.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1