Te Kampen worden toebereidselen gemaakt voor een grooten wedstrijd van liedertafels uit ons land, die aldaar op 25, 26 en 27 dezer zal gehou den worden. Op de Nieuwe Markt wordt een berg opgerigtgeheel afgezet met groen en bloemen; waartoe duizenden soorten in potten uil het Engel- sche werk worden verplaatst, terwijl rondom, alsmede op verscheidene andere plaatsen in de stad, toestellen voor illuminatie worden aangebragt. bovendien zullen op bovengenoemde feestdagen de voornaamste straten met eerebogeu en keurige versieringen prijken. Men bereidt zich voor, om de ontvangst zoo luisterrijk mogelijk te doen zijn; kosten noch moeiten worden gespaard, om alles aan ie wenden wat strekken kan tot veraangenaming voor vreemden en inboorlingen. Bovendien zal op Zondag 26 dezer een prachtig vuurwerk worden ontstoken. In den vroegen morgen van Maandag II. hebben twee veldwachters der gemeente Zwollerkerspel een jagtdief betrapt. Toen zij hem bij hel nog schemerachtige licht goed bekeken, bleek hij een hunner collega's, de te Zwolle gestationneerde rijksveldwachter v. B. te zijn, die, terwijl hij uit den aard zijner betrekking op de snoopers moest passen, de rollen nu eens verwisseld had. De veldwachters hebben den kameraad niet gespaard en het gewone proces-verhaal tegen hem opgemaakt. Het Belgische regeringsblad behelst een kon. besluitbepalende dat er te Brussel eene rijksinrigting voor het verkrijgen van pokstof van koeijen, en voor de kosteloozc verstrekking van die stof ten dienste der algemeene vaccinatie, zal worden gevestigd; de kosten daarvan zullen worden bestre den mei de gelden dusver beslemd voor de eerepenningen Ier bevordering der vaccinatie, die voortaan niet meer zullen worden toegekend. 's GRAVENHAGE16 Julij. Z. M. heeft goedgevonden, op hun verzoek, op pensioen te stellen den vice admiraal A. A. de Vries, den dirigereuden officier van gezondheid 2de KI. W. tl Vermeulen en den inspecteur van administratie J. S. Spanjaard; en ie bevorderen tot vice-admiraal den schout-bij-nacht G. C. C. Pels Bijeken lot kapitein-luit. ter zee den luit. Ier zee lsle kl. J. J. Boelen; tot luit. ter zee ls,e kl. den luit. ter zee 2de kl. J. van Burg; tot luit. ter zee 2Je kl. den adelborst lste kl. NV. G. van Nes; lot kapitein administrateur van kleeding bij het corps mariniers den lstfD luit. administrateur van kleeding W. H. de Lozanne; tot lslen luit.-kwartiermeester bij voorschreven corps tien 2 luit.-kwartiermeester J. Allot; tot dirigereuden officier van gezond heid 2de kl. den officier van gezondheid lsle kl. A. 11. Neysseltol inspec teurs van administratie de officieren van adminislraiie lsle kl. C.J. M. Koop man en A. C Buighart; tot officieren van adminisiratie ls,e kl., die der 2de kl. J. C. L. K. van Wely en J. A. Waldeck; lot officieren van admi nistratie 2dc kl.die der 3de kl. J. G. Bebelaar en G. D. van Werdt, en tot adjunct-administrateurs, de scheepsklerken B. Janse en P. Gallas. De voornoemde inspecteur van administratie C. J. 31. Koopman is, op zijn ver zoek, tevens op pensioen gesteld. Z M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag uit de militaire dienst verleend aan den lslt" luit. W. F. baron Snouckaerl van Schauburg, van het 2de reg. huzaren en bij hel 4dc reg. huzaren tol lstcn luit. benoemd den 2den luit. li. W. .1. E. Taets van Amerongen, van het corps. De lste luit. G. T. C. Callenfcls, van het 2de reg. infanterie, is op non-activiteit gesteld. Door Z. M. zijn tot officier van gezondheid der 3de kl bij de zeemagt benoemd de kwerkelingen bij 'srrjks kweekschool voor militaire geneeskun digen W. Schutte, F. M. Cowan W. T. Clous, M Steensma, A. Pieters, W. Schoondermark J. Messemaker, J. A. G. Hulst en G. P. J. Theunis- sen; en bij het personeel van de geneeskundige dienst der lundmagt be noemd tot officier van gezondheid 3de kl. de kweekelingen bij 's rijks kweekschool voor militaire geneeskundigen K. Hennes, N. Bulgers, E. Edema, D. Mestingh, L. L. Plantcnga, W. P. Ruysch L. J. Weydting, F Piekema en J. M. W. van Dusseldorp. In de zitting van de provinciale staten van Dingsdag is nog besloten tot afwjjzende beschikking op een adres van J. II. Maronier c. s.te Leydenhoudende verzoek om een provinciaal subsidie voor eene daar op- gerigte bewaarschool, in verband met eene kweekschool voor benaarschool- bottderessen en kinderjufvrouwen. Eenige leden spraken, bij de behandeling van dit onderwerp, vóór hel verkenen van het subsidie wegens de behoefte, die er bestaat aan gezegde kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen. Andere leden stelden het beginsel op den voorgrond, dat aan geene bijzon dere bewaarschool, zooals het hier gold, provinciaal subsidie mag verleend worden, waarop door een der leden werd geantwoord, dat zoodanig sub sidie toch ook wel wordt gegeven aan de inrigting voor doofsiommen-onder- wijs Ie Botterdam en aan de muziekschool en de idioteuschool te 's Graven- hage, die loeit ook als bijzondere iiiriglingen konden beschouwd worden. Hel hestuil lol afwijzing van het verzoek werd zonder hoofdelijke stemming genomen, nadat met 51 legen 20 stemmen verworpen was het voorstel van een der leden, om aan adressanten te kennen te geven, dat, wanneer zij een subsidie wenschlen te vragen voor eene vorm- of kweekschool voor ge mengd ouderwijs, die algemeen toegankelijk zou worden gesteld, dat ver zoek in nadere overweging zon kunnen genomen worden. In de zitting der staten van gisteren zijn de conclnsiën der rapporten van onderscheidene commissien behandeld, o. a. de conclusie van het rap port der commissie, in wier handen was gesteld liet prae advies van ged. staten, om eene ondersteuning van ƒ500 toe te staan aan de scherpsehut- j lers-vereenizing en den weerhaal heidsbondbij gelegenheid van den alge- mecnen wedstrijd. Die conclusie strekte om onguns ig over het gedane verzoek te beschikken, daar de landsverdediging geene provinciale, maar eene rijkszaak is. De2e concliisi bestreden door de hh. Mock, van Was- senaer Catwyck en Léonweid aangenomen met 28 legen 25 stemmen. De heide begroetingen 1" voo zoover t et rijksbestuur belieft, en 2° enkel provinciale en huishoudelijke inkomsten en uitgaven, zijn na eenige discussie met algemeene stemmen aangenomen de eerste lot een bedrag van ƒ74980 en de tweede lot een bedrag van ƒ506,576 89j in ontvang en nitgaif Daarna heeft de voorzitter de zomervergadering in naam des konings geslbteo Eergisteren hebben op de markt een paar onbekende jongens eens dame, die in eene dunne stof gekleed was, achtervolgd, eenige lucifers achter haar aangestoken en die in hare kleederen geworpen, welke in een oogenblik op verscheidene plaatsen in brand stonden. Door eenige otnstan. ders, die de tegenwoordigheid van geest hadden, om, daar er geen water in de nabijheid was, eene aan een kraampje staande kan met koude k over de brandende kleederen uit te storten en verder met de banden kleederen uit te doovenwerd waarschijnlijk een groot onheil voorkomta De jongens hebben zich uit de voeten gemaakt. BUITENLANDSCHË BE1UGTEN. E.\G FI.A I». LONDEN. 14 Julij. Bij het lagerhuis is door den minister Disraëli medegedeeld dat hij o; nieuw eene poging zou doen om het ontwerp van wet tot wering van om. kooping hij de verkiezingen tol afdoening te brengen. Deze voordragt out- moet wel geene regisireeksche bestrijding, maar toch velerlei bezwaren au de zijde der liberale partjj. Te Dublin is lot lord-mayor gekozen de heer Mackey^ een voorstander der conservative partij en van hel behoud der lersche staatskerk. Deze keuze wekt dus bevreemding. De leden der meerderheid hebben verklaard geene politieke motieven hij deze benoeming le willen doen gelden, maar eenvoudig hunne keuze le willen uitbrengen op iemand, dien zij als burger hoogachten en wien zij hun vertrouwen schenken. De postmeester-genei aal alhier heeft hekend gemaakt, dat met dt Union Sieamship Comp. een nieuw contract is gesloten, krachtens hetwelk de maildienst van De>onpor; naar de Kaap de Goede Hoop en terug voortaan tweemaal 's maands zal plaats hebben. De zoon van koning Tbeodorus is le Plymouth aan wal gestapt en van daar naar Osborne vertrokken, om zich aan de koningin te vertoonea. Zaturdag avond is door een onweder, gevolgd door een plasregen eene aangename verandering in de lieele weersgesteldheid gekomen. FRANKRIJ K. PARIJS. 14 Julij. In Algerië is de graanoogst reeds afgeloopen. Hij is goed uitgevallen, en de inlandsche bevolking is thans van de jammeren van den hongersnool verlost, maar zij zal in den volgenden winter welligt nog eenigen onder stand behoeven. Volgens een schrijven uil Tetuanvan het laatst van April jl., werd Marocco toen nog, en veel erger dan Algerië, door hom germood en daaruit voortkomende epidemiëu geteisterd. In dat schrijven leest men: »Van den Ramadan af (December 1867) slerft het volk van honger. God alleen kan de slagtoffers tellen. Overal ziet men eiken och tend een aantal lijken langs den weg liggen. De rjjke lieden zijn builen staat de ongelukkigen te redden. Het aantal menschen, die hier te landt van honger of aan de Iteerschende ziekte gestorven zijn, bedraagt een vierde van de bevolking." Prins Napoleon zal, naar men verneemt, Athene niet bezoeken. Waar schijnlijk zal hij zich naar de Adriatische zee hegeven en Venetië bezoeken. De Patrie deelt belangrijke tijdingen uit Japan, van 5 Junij, medt, Hoofdzakelijk komt daarin het volgende voor: De Taïkoen heeft de heat door den Mikado gestelde bedingen aangenomen, dat is te zeggen afstand der helft van zijn persoonlijk grondgebied, afdanking van zijn leger en uil- levering zijner scheepsmagt. De Taïkoen is, om een blijk tan demoedig- heid te geven, den 12d,n Mei te voet naar de hem als lijdelijk verblijf aan gewezen stad Mito vertrokken. In het begin van Mei scheen het dus iu Japan volkomen rustig te zijn. Doch al had de Taïkoen verklaard zich te willen onderwerpen, zijne aanhangers waren, naar het schijnt, vaneen ander gevoelen. Zijn vlootvoogd weigerde de scheepsmagt des Tuïkoens aan den Mikado over te leveren; en hij vertrok uit de haven van Jedo om op de noordkust van hel Japansche rijk de hand te leeneu aan eene nieuwe coaliiie van daïmio'sdie zich legen den Mikado hadden verbonden. Een van deze daïmio's, met name Aidsen, deed den 10den Mei, op drie nren afstaods van Jedo, eenen aanval op de troepen van den Mikado, hragt hun eene nederlaag toe en hernam eene door den Taïkoen afgestane sterkte. Den 17den Mei hragt Aidsen in een nieuw gevecht wederom eene nederlaag aan zijne vijanden toe, deed 800 van hen sneuvelen, en nam ér 300 gevan gen, die hij terstond deed onthoofden. Den 22sten Mei leden de trorpen van den Mikado wederom eene nederlaag, in een gevecht op anderhalf uur afslands van Jedo. Den 2Je0 Junij was een oom van dfu Mikado, een felle vijand des Taïkoens, le Jedo vermoord. Voorts is er nog iets gebeurd wat zich nog nooit heeft voorgedaan, namelijk eene aanranding van het geeste lijk gezag van den Mikado. De opperpriester van Kioto (de gewijde resi dentiestad van den Mikado) hegft in eene proclamatie, waarvan 70000 afdrukken onder het publiek verspreid zjju verklaard dat de Mikado zijne grondwettige en godsdienstige magl is te builen gegaan, door zich zoo werk dadig a!s hij gedaan heeftte mengen in de politieke en wereldlijke ge schillen, opgerezen ter zake van den Taïkoen. Blijkens beiinten uit den Kerkdijken Staat en het Napelsche is aldaar zooveel regen gevallen, vergezeld van hagel en wind, dat niet alleen de temperatuur belangrijk is afgekoeld, maar dat er ook op sommige plaatsen bezorgdhe d is ontslaan voor den oogst. Ook de gezondheidstoestand der pauseljjke troepen in het kamp bij Bocca di Papa was dientengevolge on gunstig geworden. P R IT I S 3 E W. BEHLIJN 14 Julij. In eene te Mnnchen gehouden conferentie tusschen Baden, Beijeren en Wurtemberg is eene overeenkomst betreffende de vesting Ultn geratificeerd

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2