i.i;ïds( hi; €01 ha xt. as* jBSmm 1868. VRIJDAG 17 JULIJ. N\ 8G. STADS-BER1GTEN. J)e Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. Zr' f De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJ K. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS tak LEYDEN, herinneren bij deze den ingeietenen deter gemeente hunne verpligHingtot liet doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten, benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren hehoorende strijkels. En «orden zij ten dien einde opoeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverdaan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis jollende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VIII, van den 17 lot den 22 Julij, telken dage van des morgens i) tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot, iaarlelter gedurende 18C8 voor den ijk der malen en gewigten bepaald is de letter 2. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Letdek, 26 Mei 1868. v. D. BRANDEI,ER, Burgemeester. t. PUTTK.AMMER, Secretaris. EiL\i\'E\LA.\l)SCIIE BEK1GTEN. LEYDEN16 Julij. Gisteren avond kwam alhier het berigl van een treurig ongeval, waar door eene achtingwaardige familie in groote droefheid gedompeld werd. De 14-jarige jongeling li. J. van Spall, leerling van liet gymnasium te dezer stede en sedert twee jaren inwonende bij zijne grootmoeder ntevr de wed. van Spall, was in liet laatst der voorgaande week naar zijnen vader, pre dikant te Giessendam, vertrokken, om de pas aangebrokene vacantie hg jjjuc ouders te gaan doorbrengen. Naauwelijks een paar dagen in hel ouderljjk huis geweest zijnde, had hij de onvoorzigtigheid om, zonder ge noegzaam te kunnen zwemmen, zich in het buitenwater te gaan baden; met dit ongelukkig gevolg dat bij verdronk. Mij was een braaf en oppas send leerling, van wien met grond kon verwacht worden, dat hij, die een kleinzoon was van wylen den in de letterkundige Wereld algemeen geaebten Tlicod. van Spall, na volbragte studie, waartoe hij ziclt voorbereidde, zijn geslacht tot eere zon hebben kunnen verstrekken en een nuttig mcnsch in de maatschappij zou geworden zijn. Na in het eersie jaar de lessen op de hoojere burgerschool bijgewoond te hebben was hij io Sepicmber II. op het gymnasium toegelaten en zou bij de aanstaande promotie uil de le kl. naar de 2e UI. met eenen pr;js zijn bevorderd geworden. Zoowel zjjue voorma lige als tegenwoordige leermeesters cu medeleerlingen, bij wie hij om zijn lief en openhartig karakter evenzeer bemind was als om zijn vlijt en leer gierigheid, zullen zijne nagedachtenis in zegenend aandenken bewaren, en treuren thans over dit verlies met en nevens de ouders en naaste betrek kingen, wier hoop en verwachting zoo plotseling is teleurgesteld geworden. Ten gevolge van (ie buitengewone droogte worden er allerlei middelen gebezigd om liet vee niet le doen omkomen. Paaidenhouders hebben hunne paarden, zelfs onder Dordrecht, moeten besteden, terwijl andere het nog niet rijpe haverveld doen maaijeu, om tot voedsel voor hunne paarden le dienen. Aan het hoornvee wordt op sommige plaatsen hooi en water in de verdorde weiden gebragt. Aan poten en zaaijen valt niet te denken, zoo- dat de bloemkoolteelt o. a. te Rijnsburg als het ware stil staat, liet hooi kon steeds met goed gevolg worden binnengehaaldmaar algemeen stond hel hooiland ijl en leverde hel niet op wat men had gehoopt. De op brengst van het koolzaad, dat thans gedorscht wordt, is middelmatig, en met liet manijen der rogge heeft men een aanvang gemaakt. Het vervoer van snjjboonen en augurken uit de Veenen is belangrijk. De uitge strekte, laag gelegen akkers worden nog voldoende door het buitenwater gedrenkt en leveren tal van gave vruchten op. De verzendingen van augur ken zijn dan ook voor Engeland zeldzaam groot legen voldoende prijzen, len gevolge waarvan de tuinders voordeelige rekening maken. Allcrwege verkceren de druiven in een slaat, die een schoon gewas doet verwachten. In vele jaren waren op dit tijdstip de trossen niet half zoo ontwikkeld, schier lot rrjp wordens toe, als thans het geval is. Het hoofdbestuur van het antidagbladzegel-verliond heeft zich met eer. adres lot den minister van financiën gerigtwaarin hel zegt met groot ge noegen hel optreden van dien bewindsman aan het hoofd van hel ministerie 'an financiën te hebben gezienomdat hel met reden vertrouwt dat door hem voor de afschaffing van het dagbladzegel iels meer dan ernstig overwe gen zal worden gedaan. Voor zeventien jaren was reeds door hem een ontwerp tot vermindering dier belasting aangeboden. Werden destjjds ge- wigtige redenen tegen die vermindering aangewend, thans gelden die be zwaren veel meer, nu de intellectuele behoeften der natie zoozeer zjjn toe genomen en kan men alleen gewenschte uitkomsten verkrjjgcn van eene alge- heelc afschaffing en op eenmaal. liet hoofdbestuur verwacht van den minister dat hij daarmede niet zal dralen. De Staatscourant bevat het verslag der commissie in 1868 belast met het afnemen van de geneeskundige examens volgens ar!. 5 der wet vail 1 Jaiiiij 1865. Van de zeven candidate», die geëxamineerd zijn, hebben vier het examen afgelegd met goed gevolg, zoodal naar aanleiding daarvan een hunner kon worden toegelaten tot het afleggen van het examen in de verloskunde ter gelegenheid van de uajaars-zitting der commissie, terwjjl de drie overigen konden worden toegelaten lot de uiloefening der genees-, heel- en verloskunde. Van de drie andere caudidalen, die zich voor het examen hadden aangeboden, heeft een hunner, na een gedeelte van het examen te hebben afgelegd, van de voortzetting daarvan afgezien en zytt twee hunner afgewezen. De namen der candidate!), aan welke door de com missie een diploma van arts is uitgereikt, zijn: T. J. J. Gori, officier van gezondheid 2de kl. bij de zeemagtJ. L. Tulleners en J. G. van der Veen, stedelijk en plattelands-heelmeesters. Naar men verneemt bestaat bij de regering het plan om met hel be gin van het volgende jaar de examens voor surnumerairs hij de belastingen af te schaffen en alleen hen tot die betrekking te benoemen, die in het bezit zijn van een diploma, waaruit blijkt dat zij met goed gevolg het eind examen der hoogere burgerscholen hebben afgelegd. Bij het dezer dagen te Rampen gehouden eind-examen aan de llieolo gisclte school der Christ. Afgescheidenen zijn de 14 studenten, die zich daartoe hadden aangemeld, allen tot caudidaten bevorderd. De namen dezer beroepbare caudidaten zijn als volgt: T. Bos, E. Bron se ma, J. J. Dekkers, L. van Dellen, A. II. Gezelle Meerburg, J. J. Koopmans, VV. Sieders, J. H. van der Lichte jp.S. H. OosterliagenH. J. Schoolland, Strgks, W. S. Veltman, R. H. Vos en A. H. Zomer. Uil Noordholland verneemt men niet minder treurige klagten over de droogte dan »an elders. Op het eiland Texel is een boer, die zijne 18 paar den reeds op stal heeft moeten brengen. Vooral in den omtrek van liet kanaal door Holland op zijn Smalst is het gebrek groot. Alle omliggende slooten en pullen schijnen in het kanaal leeg te zakken, zoodat sommige landbouwers daar hun vee van Mei af reeds in de wei met hooi hebben moeten voederen. Om het gebrek, waarin ook de locomotieven deelen, eenigziiis te verhelpen, is men te Zaandam druk bezig met het boren van een artesischen put. Het muziekfeest, dat eergisteren en gisteren te Delft plaats had, is goed geslaagd en ten ger.oege van de talrijke menigte, die liet bijwoonde, afgeloopcn. De solisten, de bli. Uil! en dr. Gtinz, alsmede de directeur, de heer Boers, mogten daarbij nieuwe lauweren inoogsten. Het muziek corps van de Fransehe keizerlijke garde, dal zich le Arnhem bjj gelegenheid der tentoonstelling zou laten hooren heeft geen verlof kun nen verkrijgen om naar het buitenland te gaan. Te Maarden had Maandag nacht een hevige brand plaats. Het woon huis en de werkplaats van den timmerman Verbaar zyn met al hetgeen er in was, een prooi der vlam geworden. Maandag avond II. was bet dorp Uitgeest in opschudding, doordien zeker persoon gepoogd had nagemaakt bankpapier uit te geven. Een win kelier had op liet oogenblik niet genoeg specie, om zjjn bankje van ƒ40 le wisselen; een ander, die het ook niet had, wilde het even in den naas ten winkel klein maken, waarop de bedrieger liet terstond terugvroeg, totdat een derde, waar hij zijne pogingen waagde, liet bedrog spoedig zag, liern geld weigerde en Item beloofde zijn bedriegelijk papier aan de policie le tooneu. Op deze woorden koos de uian liet hazenpad naar Beverwijk en was iu een oogenblik zóó ver wegdat de winkelier hem niet meer hereiken kon. Deze liep echter even naar hel station van den spoorweg en seinde terstond tiaar Beverwijk het bedrog en het signalement van den nieuw aankomenden gast. Het gevolg was dat de polieie-agent van Bever wijk den wandelaar reeds omstreeks halfweg tegenkwam en hem geboeid terug brag t. Van Wieringen meldt men van den 12denEen schipper, hier te huis hehoorende, zou heden middag met eenige passagiers naar de Heldersche kermis vertrekken. 0;> de hoogte der qiiaraiilaineplaats brak de hals van het zeil, ten gevolge waarvan de schipper over boord sloeg en ondanks alle aangewende pogingen mogt het den passagiers niet gelukken hem te redden. Daar er een stevige bries woei kwamen de passagiers allen met varen ten eenenmale onbekendniet dan met inocite aan den wal. Te Zalt-Bommel zijn twee jongelingen van 14 jaren, bezig zgnde met zwemmen, in de diepte weggezonken. Met veel moeite heeft uien er een kunnen redden. Toen men den ander boven bragtwas deze reeds in den modder gestikt.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1