Door den minister van oorlog is de volgende beschikking deskonings, i bjj wijze van algemeene order, ter kennis van het leger gebragt: beschikkende op een door onzen beminden oom den veldmaarschalk prins Frederik der Nederlanden, onder dagteekening van den 12den dezer, aan ons gedaan verzoek, strekkende om op daarvoor aangevoerde gronden ontheven te worden van het op den 8slen April 1849 aan hem, in voormelde hoeda nigheid van veldmaarschalk, door ons opgedragen oppertoezigt over de ver- schillende wapencorpsen van het leger, van het materieel der genie, in het hijzonder, vooral hetgeen met het grootmeesterschap der artillerie in betrek king staat, mitsgaders van het oppertoezigt over de kon. militaire akademie; zoo hebben wij goed geacht het voorschreven verzoek in te willigen en on- j zen beminden oom den prins-veldmaarschalk, onder dankbetuiging voor de uitstekende wijze waarop dat toezigt door hem gedurende zoo vele jaren is j uitgeoefend en voor de vele en gewigtige diensten daarbij aan ons en aan het leger bewezen, van bedoeld oppertoezigt te ontheffen. De minister van oorlog heeft aan de hh. commissarissen des konings I in de onderscheidene provinciën eene circulaire gerigt, houdende kennisge ving van 's konings besluit van 14 .lunij jl.waarbij hij gemagtigd is om voor het houden van wapenoefeningen in de legerplaats bij Milligen tegen 15 Augustus het vcreischte gelat miliciens van de ligting van 1864 en j 1865 van onbepaald verlof onder de wapenen te roepen; voorts deelt hij mede dat door hem de vereischte bevelen zijn uitgevaardigd, ten eindej bij het reg. grenadiers en jagers en bij de overige regimenten infanterie legen j 15 Aug. al de miliciens-verlofgangers van de ligting van 1864 op te roepen en verder van de iigiing van 1865 zoo veel manschappen als noodig zijn om aan j de kamperende bataillons de bepaalde sterkte Ie geven, zullende daartoe in de eerste plaats opgeroepen worden de manschappen, welke indertijd niet tol het blijvend gedeelte hebben gestrekt, en wijders van de drie regimenten veld artillerie, liet corps pontonniers en hel batallons mineurs en sappeurs, al de miliciens der liglingen van 1864 en 1865, voor zooverre zij, van beide liglingen, iu der lijd niet tot zamensielling van hel blijvend gedeelte hebben gestrekt. Uit Katwijk aan Zee meldt men ons dat ds. A. C. J. van Jlaasdjjk, predikant hij de herv. gemeente aldaar, voor hel beroep naar Kralingen heeft bedankt, en dal d9. J. Krull, pred. te Oppenhuizen, het beroep naar Katwijk aan Zee heeft aangenomen. Bij de Ned. herv. gemeente te Nunspeet is tot predikant beroepen d9. Warmolts, pred. te Fe; bij die ie Terhorn d8. Lankhorst, |pred. te Baarnbergumbij die Ie Blijham dr. de Boer, pred. te V'eendam; bij die te i llijkeismilde ds. Schultze, pred. te Roden; bij die te Coihen de cand. A. J. Eyktnan. Men verneemt dat tegen den gewezen Zwolschen predikant van Rijn, die eenige jaren geleden zijne vrouw en kinderen verlaten heeft, een gereg- telijke eiseh tot echtscheiding is ingesteld. Te Delft hebben gisteren de feesten ter viering van het 20-jarig be staan van het Delfische studenten corps een aanvang genomen. De stad heeft (een feestelijk aanzien en telt een groot aantal vreemdelingen binnen hare muren. Gisteren werden de oud-stndententen getale van 85, door het studenten-corps van de polytechnische school afgehaald en met veel pleg- tigheid naar Stads üocle, het feestterrein, geleid. Aldaar had eene maiinée musicale en daarna het feest-diner plaats. Op de studenlen-socieleil Phoenix i had des avonds eene soiree musicale plaats. Het feestgebouw, waar heden en morgen de groote muziekuitvoeringen worden gehouden, heeft eene lengte van 54. bij eene breedte van 22 Ned. ellen eu is in het sciiip 9 el hoog; het orchesl is 16 el lang en 18 el breed en heeft ruimte voor ongeveer 500 personen, lerwjjl het overige gedeelte der zaal 2000 toehoorders zal kunnen bevatten. Uit Harlingen wordt gemeld dat men in de omstreken van Arum reeds vlasakkers heeft omgeploegd, dewijl deze door de aanhoudende droogte zoo veel hebben geleden. In sommige weiden ontbreekt zoo zeer water en gras, dal men genoodzaakt is, hel vee op stal te brengen. Te Dinther had II. Donderdag het volgende ongeluk plaats. De 17-jarige dienstknecht van den landbouwer L. van Eert had de onvoorzigtigheid een geweer, dat in de huiskamer stond, in handen te nemen, en onwillekeurig (niet wetende dat hel geladen was) op de 17-jarige dienstmeid aan te leg gen, den haan van het geweer over te halen en baar legen hel hoofd te schieten, hetwelk geheel en al verbrijzeld werd, waardoor zij onmiddelijk dood nederviel. De justitie houdt zich met het onderzoek der zaak bezig. Te Venlo is, na een geregielijk onderzoek, in hechtenis gesteld de visiteur van Zee. Omtrent de aanleiding tot deze aanhouding meldt men het volgende: Sedert geruimeu tijd had het handeldrijvend publiek van het binnen-en buitenland met bevreemding vernomen, dat de goederen, met de spoorwegen uil Pruissen ingevoerd, aan het station te Venlo slag op slag benaderd werden, waardoor de handel een afschrik van den invoer over Venlo kreeg en eenige kooplieden besloten hadden, gecue goederen meer over onze plaats naar Nederland te verzenden, zoodat men het goederenverkeer over onze lijnen ook dagelijks zag verminderen. In het begin der maand Jliiiij kwajnen reclames in van een afzender, dat zijne goederen, die vol gens vrachtbrief aan ƒ170 hadden moeten gedeclareerd worden, voor ƒ70 benaderd waren. Bij een naauwketirig onderzoek bleek het, dal bedoelde vrachtbrief vervalschl was. Men gaf van deze ontdekking kennis aan den heer commissaris van poiicie en trachtte zich vrachtbrieven te verschaf fen van benaderde goederen, oie allen bleken vervalschl te zijn. Niettegen staande een administratief onderzoek, hetwelk op 20 Junij II. omtrent deze zaak had plaats gegrepen, deden in het begin van Julij zich andermaal be naderingen voor en wel bepaaldelijk op 1 en 3 Julij, waarvan de vracht brieven na een ingesteld onderzoek den commissaris van poiicie schenen aan leiding te geven, om aan dc justitie kennis van het voorgevallene te geven cn een onderzoek uit te lokken. 's GRAYENHAGE14 Julij. Z. 81. de koning-groothertog heeft benoemd tot groot-officier der orde van de Eikenkroon generaal Nereuburger, kommandant der militaire school in België; tot kommandcur den luit.-kolonel Liagre, van het Belgische leger en tot officier den heer Edmond Vautier, burgerlijk leeraar aan bovenge noemde school. Z. M. heeft vergunning verleend aan C. Sirates te Amsterdam tot het dragen der gouden medaille 3de kl. en van het zilveren kruis fidei et virtuti hem als zonaaf in dienst van den Paus geschonken. Tot betaalmeester zijn benoemd: te Rotterdam de heer J. 11. Paehlig, thans ie Middelburg, en te Middelburg de heer W. P. van Visvliet, thans referendaris bij het dep. van financiën; voorts is, op hun verzoek, eervol ontslag verleend aan den lieer P. Verschoof!', als ontvanger der directe be lastingen te Helmond, en aan den heer O. J. van Kammen, als ontvanger der directe belastingen te Franeker. Door Z. 81. zijn benoemd bij de rijks- hoogcre burgerschool met drie- jarigen cursus te Warffum, waarvan de vestiging bepaald is bij kon. bet,., van 8 Febr. 1866, tot directeur en leeraar de heer R. Rijkens te Groiiij. gen; tol leeraren de hh. G. Reinders te Groningen, H. J. Makkink- te Har. lingen, P. G. Luitjes te Gouda, W. J. van Goor te Assen; bij de rjjks, hoogere burgerschool met driejarigen cursuswaarvan de vest ging Sappenneer wordt bepaald, lot directeur en leeraar de heer dr. W. J. Reiissen te Groningen; tot leeraren de bh. II. Wefers Bettink te Utrecht H. Bol te Utrecht, mr. J. 11. L. van Oven te Utrecht, G. A. J. Franke tt Delft, II. C. Spruyt te Sappemeer, .1. 81olenaar te Sneekbij de rijks, hoogere burgerschool met driejarigen cursus, waarvan de vestiging te Assei wordt bepaald, tot directeur en leeraar de heer dr. J. B. Kan te Nijmegen tot leeraren de hh. A. van Hasselt te 'sHage, J. Doornbos te Assen, H.C, Felser te Roermond F. (Meijer te LeydenJ. E. Rijnbout te Utrecht. Z. 81. heeft goedgevonden bij hel corps ingenieurs, mineurs en sap. peurs te benoemen: tot kolonel den luit.-kolonel D. G. Andreae, van het corps; lol majoor den kapitein lstc kl. ,1. P. Ilollzschue, van het corps tot kapitein 3de kl. den l5tcn luit. F. Ermerius, van bet corps, werkzaal bij de kon. militaire akademie; tot lslen luit. den 2den luit. J. Scholtens mede van het corps. Door den minister van marine ztjn met 1 Sept. aanst. benoemd tot adelborsten 3de kl. bij het kon. instituut voor de marine te Willemsoord d( navolgende jongelingen: L. R. Koolemans Beynen, C. J. G. de BooyJ, van den Bosch, jhr. A. O. J. 81. de CasembrootJ. S. van Drooge, A. II, W. Dupper, H. J. Ferguson, C. J. Frangois, W. H. Hofstede, J. II, J|, Jansen, J. T. Jarman, A B. de Jongh, C. 81. Kooy, D. A. Mensert, A, G. U. Nolthenius, jhr. S. B. Ortt, J. G. C. Planlenga, J. J. Poortman, C. W. SchlingemannF. VV. SchuylenburgA. Seret81. Smits, W, |j Sotiman, A. A. Sweep en H. G. J. Wolterbeek. De minister van oorlog zal Donderdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de provinciale staten van heden heeft de beëedigin; plaats gehad der verder benoemde leden, de hh. van Zuylen van Nyevelt, Roest van Limburg, Lohnis en Reepmaker. Daarna werd overgegaan tot de verkiezing van twee leden der eerste kamer, waarvan de uitslag reels hier boven is medegedeeld. Daarna zjjn onderscheidene commissoriale rap porten behandeld waarvan de conclustën geheel in overeenstemming met bet prae-advies van gedep stalen, worden aangenomen, waaronder de geld- leening ad 440,000 voor de droogmaking der plassen inSchieland, beoos ten Rotterdam. Aan den minister van binnenl. zaken, den heer mr. C. Fockis dezer dagen overhandigd hel bekende adres van 1600 ingezetenen van Amsterdam hem daarbij dank betuigende voor het door hem verrigie in zijne hoedanig heid van burgemeester »an Amsterdam. Eene commissie van zeven ledn was daartoe uit de hoofdstad herwaarts gekomen. Voor de alhier vergaderde rijks-commissie hebben twee adspirantei met goed gevolg het examen als leerling-apotheker afgelegd. Eene was nitj, A. 81. Tobbe, van Zaandijk, die zeer goed voldaan heeft. Zondag werden alhier verwacht, gelijk vroeger reeds is gemeld, ver schillende afdeelingen van het Metalen Kruis, die besloten hadden de dageo van voorheen nog eens in genoegelijk zamenzijn te herdenken. Ten 9 ure begaf zich de derde sectie van de alhier gevestigde vereeniging naar hel stationspleinvoorafgegaan door het corps hoornblazers van eeu der batail lons jagers, om aldaar hunne wapenbroeders van 1830—32 te ontvangen. Gaandeweg kwamen dan ook de oude krijgsmakkers aan, als de derde sectie en de citadelvereeniging van Amsterdam, afzonderlijke leden rag Haarlem, de 2de sectie van Leyden en sectiën van Delft, Schiedam, Delfsha- ven, Rotterdam, Dordrecht, zoomede hel bestuur der afdeeling Gouda. Met fanfares en luide teekenen van bijval begroet, droeg de heer Werjermas van Haarlem, doch president van de Haagsche vereeniging, het algemeen commando op aan den heer E. 11. Themps, president der afdeeling van Leyden. Op diens commando stelde men zich in optogt en trok men bege leid van eene onafzienbare menigte, door de hoofdstraten der stad. Op hel Buitenhof, om het standbeeld van wijlen Willem 11, en in het Voor hout, om het monument van den hertog van Saksen-Weimar, schaarden zich de feestvierenden, terwijl de kommandant Themps hulde bragt aan de nagedachtenis van beiden, zoo roemrijk bekend iu de gewigtige dagen van 1830-32. Onder het voortdurend uitvoeren van muziek trok de optogt alsnu door hel 's Gratenhaagsche Bosch naar de uitspanning de Bonte Koe, alwaar een déjeuner gereed stond. Te midden van bun vriendschappelijk zamenzijn werden de feestvierenden zeer verrast door hel berigt dat H. II, de koningin hen op het buitenverblijf het Huis ten Bosch wenschtc te ont vangen. Tegen 12^ ure begaf zich de gansche stoet derwaarts. Aan het Huis ten Bosch aangekomen, verscheen 11. 81. de koningin met Z K. H. prins Alexander aan hare zijde op het bordes van het paleis. Niet een drie werf herhaald hoera en het spelen en zingen der volksliederen werden de vorstin en haar zoon begroei. H. 81. liet daarop de hh. Wetjerinan en Themps ontbieden, onderhield zich eenigen tijd roet hen en gaf het verlangen te kennen, om ook de oud strijders in haar paleis te ontvangen. Dat aan die vereerende uitnoodiging gevolg werd gegeven, behoeft niet gezegd te wor den; maar aller verwachting werd overtroffen, toen tl. 31. die geheele schare, vereenigd, met de haar eigene minzaamheid loesprak en met bljjkbare belangstelling al de banieren in oogenscboiiw nam, velen van die oude strijders naar hunne krijgsbedrijven vroeg, in één woord hen allen melde meeste belangstelling en voorkomendheid bejegende. De woorden «God zegene u allen", door de vorstin als afscheidsgroet geuit, vonden een krach- ligen weerklank in eene goed geslaagde improvisatie van den heer Themps, die, als tolk van al de aanwezigen, het woord eerbiedig tot de koningin ristende, het doel der overkomst van onderscheidene afdeelingen van het (Metalen Kruis aanwees, dat eigenaardig zamenging met de herinnering aan de lijden, toen zij voor hel vaderland hun le»en veil hadden. Mogt de eer des lands, de verdediging van den vaderlandschen bodem, het nogoiaals vorderen, de uieesien hunner, voor zoo ver nog daartoe in staat, zouden, even als toen, op de roepstem des konings gereed staan. Onmiddelijk daarop vaite prins Alexander het woord op en rekende het zich tot een groot geluk iu de gelegenheid te zijn geweest, al die mannen te hebben mogen aanschouwen, die in der tijd leven en bloed voor het dierbaar vader land hadden veil gehad. Z. K. H. eindigde zijn kort, maar hartelijk woord met den uitroep: Leve het vaderland! dat door alle aanwezigen met geest drift werd herhaald, waarop de oud-krijgers, nadat de heer Themps voor de minzame ontvangst had bedankt, op verlangen van H. 81. door den tuin van het Huis ten Bosch werden geleid en langs dien weg hel paleis verlie ten. Toen zij naauwelijks deze plaats verlaten hadden, kwam er berigt dat ook Z K.H. prins Frederik hen aan zijn paleis in de residentie verwachtte. Onmiddellijk begaf men zich door liet Haagsche Bosch tcrugkeerende daar- heen en 'L. K. II. verscheen, eenige oogenblikken nadat de stoet zich op de binnenplaats van het paleis bevond, in maarschalks-uniform, inspecteerde de afdeelingen cn onderhield zich met velen onder de aanwezenden. Nadat voor Z. K. 11. was gedefileerd, verliet men het paleis en ging de stoet

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2