LËÏD8CHE) fÊÈ COIIBANT. 1808. MAANDAG 13 JULIJ. IN0. 84 STADS-BER1GTKN. De Courant wordt Maandaglf oensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. B. -- "V." -ffisV - -Ah- De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke notnmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat door Jen Raad dier gemeente, in zijne vergadering van den 23slc" Jnnij 1868, is vast gesteld de volgende 8 VERORDENING houdende wijziging en aanvulling ran de Algemeens Policie- verordeningvastgesteld 24 October 1867. Art. 1. Art. 133 der Algemeene Policieverordening wordt gewijzigd, zoodat liet luidt als volgt «Het is verboden kalk, steenen, afbraak, booi, stroo, ascb, vuilnis, beenderen, «afval van groenten of van ooft, mest, bloed of ingewand van dieren, grom van «tisch of krengen, in gemeentewater te werpen." Art. 2. Art, 141 dier Verordening wordt aldus gewijzigd: «Niemand mag, met vuil, beer, bagger, opgevischt stroo of grom van visch be uladen schuiten, gedurende den nacht of op zon- en feestdagen, in de grachten «laten liggen. «Vaartuigen, geheel of gedeeltelijk met puin beladen, mogen op zon- en teèslda- «gen evenmin in de grachten liggen. «Desgelijks is het een ieder verboden, op werkdagen, aan de plaats waar gewerkt «wordt of voor het pak- of -woonhuis van den werkbaas of aannemor, meer dan éénc «met puin beladen schuit aanwezig te hebben. »Op aanzegging van wege de policie zullen alle in dit artikel genoemde schuiten, «ook bij dag, uit de gemeente moeten verwijderd worden." Art. 3. In art. 158 der meergemelde Verordening wordt, fn plaats van het aan gehaalde art. 186, gelezen: art. 159. Art. 4. In de arlt. 224 en 225 wordt, in plaats van «houden en mesten", ge lezen «houden of mesten." Vastgesteld door den Raad der gemeente Ley den, in zijne openbare vergadering van den 23s,cn Junij 1868. De Burgemeester, v. D. BRANDELER. De Secretaris, V. PU1TKAMMER. Zijnde deze verordening aan de Gedeputeerde Staten van Zuid-Ilolland, volgens hun berigt van den 30"'" Mei 1868, fi. n®. 3477 (lc afd.), G. S. n". 29, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied waar het behoort, den ll'kn J al ij 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester, v. PUTTKAMMER, Sfecrdtaris. VERGADERING van den Gemeenteraad van Leydcn.Maandag den 13,ltn Julij 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1'. Verzoek van Dr. C. J. E. Brutel de la Riviere, om ontslag als onder wijzer in de natuurkunde bij liet vormend onderwijs. 2«. Verzoek van den stads chirurgijn M. J. Schretlenom continuatie in zjjne betrekking. 3». Voordragl omtrent den afstand van gemeentegrond aan de firma II. Vecfkiird Zoon. 4°. Voordrag! tot het onder de hand afstaan van de tienden onder Leyder- dorp, volgens taxatie van twee deskundigen, aan de tiendptiglige eigenaars. 5». Voorstel van het raadslid Meerburg, tot wjjtiging van art. 95 der Al gemeene Policieverordening. G'. Voordrag! tot het dempen van een gedeelte der sloot langs den singel builen de voormalige Marepoort. 7». Verzoek van D. Beezer, lol het leggen van een bruggetje over de sloot laugs het Studenlenpad 8'. Verzoek van W. 1'. Wanner, gewezen keurder van hrood cn ïneel, tot liet erlangen van pensioen. 9». Rekening van Vrouwen Krannimoedersover 1867. 10». Rekening van het Werkhuis, over 1867. BINNENLANDSCIIE BEIUGTEN. LEY DEN11 Julij. Met zekerheid kunnen wij thans mededeelen dat aan de Indische Lotus tVelumbium speciosumZondag en Maandag eeue bloem geopend zal zijn. Het getal der in het Werkbuis alhier opgemwncneu bediueg gedurende deze week dagelijks van 120 lol 133 volw assen personen en 58 tot 64 kinderen. Tc Leeuwarden heeft zich eene commissie geconstitueerd voor de op- rtgtilig van een standbeeld voor Hoerliaave alhier. Als schrijver der prijsverhandeling, inhoudende: »eene geneeskundige plaatsbeschrijving der gemeente Leeuwarden", waaraan door liet Prov. j Ut recht scli Genootschap van kunsten en wetenschappen de zilveren medaille is toegekend, heeft zich doen kennen de heer P. H. Asmau, med. et art. «bst. doclor te Leeuwarden. Door de navolgende kweekelingen van de polytechnische school is ter verkrijging van het diploma voor civiel ingenieur voldoend examen (C) afge legd door de hh. A. A. liekaar, W. J. «render a I! ran disA. Schram de Jong, R. A. J. SnethlageJ. A, Snijders, M Symonsen W, Vcrwey Azn.; jj voor bouwkundig ingenieur of architect door den lieer J. P. E. Hoeuflt; 1 voor scheepsbouwkundig ingenieur door den heer B. Kruys Czn voor werk- luigkundig ingenieur door de hh. J. A. Drost en 11. A. Ravcnck; voor mijn-ingenieur door den lieer P. J. A. Renaudj voor technoloog door den Uecr J. Hartsen. Gisteren is de eerste haringjager te Hellevoetsluis binnengeloopdn. Door den gemeenteraad van Haarlem is op het verzoek van de afd. Haarlem en omstreken van de Uoll. maatschappij van landbouwom eene stibsidie van ƒ600 voor de harddraverij, die zij voornemens is te geven ter gelegenheid der van harentwege op 7 Sept. aanst. te hóuden tentoonstelling afwijzend hesehiki. Woensdag 11. hield te Amsterdam de maatschappij tot bevordering dér boiiwkiinsY hare jaarlijksche vergadering. Blijkens het uitgebragte verslag lelde die maatschappij 960 leden. Omtrent de uitgeschreven prijsvrageu werd liet volgende medegedeeld: Op de eerste prijsvraag: een raadhuis voor de hoofdstad des rijks, zijn ingekomen 11 ontwerpenwaarvan geen den uit geloofden prijs van ƒ500 is waard gekeurd, doch welke is verdeeld onder twee oulweipen, f 300 aan dat van den lieer J. J. Naert, die thans voor rekening van de Belgische regering zijne studiën Ie Rome volbrengt, en ƒ200 aan dat van den heer J. de Leu, architect te Gent. Hel ontwerp van den lieer L. H. Eberson en dat van den lieer A. Brans, architecten te Arnhem en te Rotterdam, zijn loffelijk vermeld. Op de tweede prijsvraag: een monument voor Hendrik de Keyzer èti Jacob van Lampen, zijn ingeko men 5 ontwerpen, waarvan dat van den heer H. Bisschop, bouwkundige te Rotterdam, den prijs, ƒ250, verwierf. Loffelijk vermeld is het ontwerp van den lieer A. L. van Gendt, sectie-ingenieur bij de staatsspoorwegen te Alk maar. Op de derde prijsvraag: een spoorwegstation nabij een dorp, zijn ingekomen 21 ontwerpen, waarvan geen met den uitgeloofden prijs is be kroond; maar aan liet ontwerp van den heer W. C. Metzelaar, student aan de polytechnische schooi te Delft, is een accessit van ƒ75, en aan dal van de hh. J. de liaan en 11 G. Gallay, bouwkundigen Ie Amsterdam, is een accessit van ƒ50 toegekend. Loffelijk vermeld is het ontwerp van denbeer M. A. van Wadenojjcn, te Boilerdain. (lp de buitengewone prijsvraag: «Overzigt van de geschiedenis der houwkunst in Nederland, van de komst der Romeinen lol hel begin dezer eetiw," zf>i> geene antwoorden ingekomen. Het Rheinsche curassier-regiment n». 8, dal ook te Amsterdam een concert zou geven, is daarin verhinderd geworden, omdat zjjne militaire overheidleu gevolge van liet gevangen nemen van tweè der leden te Utrecht, liet verboden heeft. -- Te Arrabem is W oensdag H, in de machinale stoom brood- cn meel fabriek, gelegen even buiten de stad, een hevige brand uitgebarstenwaar door binnen weinig lijd de fabriek hel woonhuis cn magazijn <fen prooi der vlauimen zyn geworden. Des nachts liet zich onder den puinhoop op nieuw de vlam zien, welke echter dadelijk gebluschl werd. Alles was tegen brandschade verzekerd. Woensdag II. werd door den trein, die van Winschoten ten 2 ure te Groningen aankomt, tusschen het Drentsche Diep en Groningen in voile vaart eene koe dood gereden. Wanneer men bedenkt, dat dit beest aan een andere koe gekoppeld was, die echter den deod ontkwam, en tevens in aanmerking neemt, dat er buitendien nog wel vier of vijf koeijen op den spoorweg waren, die zijwaarts vlngtteu en gedeeltelijk in het water spron gen, cn dat ook nog een tiental schapen op den weg waren, dan zal men zich niet verwonderendat de passagiers zich niet op hun gemak gevoelden. t Blijkens een schrijven van St. George d'Elmina in de Arnh. C. voor komende, is de toestand aldaar nog niet zeer gunstig. Men leest o. a. daarin: |)e Amstel kwam den 25slen Mei op de reede en, als of de vijand geroken had dat die een aantal Stiiderbreccliloaders aan boord had, hij deed den 26slcn des morgens len 8 uren een verwoeden aanval. De Elmiua's ont vingen hem dapper, docli werden door de overmaat teruggedrongen en moes ten wijken, waarop zij onmiddellijk door de stukken op de kerkbatierjj van het fort St. George werden ondersteund, die de aanvallers lot staan brag- ten. De gouverneur was ongesteld, zoodal de heer Doyer liet bevel voerde, die zich uitstekend van die taak heeft gekweten. Op het eerste alarm be gaf zich de kapitein Meijer niet de vaste bezetting naar de zoulviakte en posteerde zich voor het Zoutkrom. Ook daar kwam de vjjand in digte massa's opzetten, doch werd niet vriendelijk ontvangen. Het zuur der Elinina's en dal der bezetting ondersteund door de kanonnen van de re- douten Java, Schonierus en Bcekcnstcinbrag ten hem tot staan, terwyl het schrootvuur van het veldgeschut hem groote verliezen toebragi. Inmiddels was de Amstel onder sloom gegaan en naar binnen gestoomd, doch onder vond eeue groote teleurstellingdaar de vjjand reeds was teruggetrokken. Een zestigtal gekwetsten zijn in het hospitaal opgenomen en worden door den officier van gezondheid van de Amstel verpleegd. Er bevindt zich hier geen geneesheer; wat had er moeten gebeuren wanneer de Amstel niet was aangekomen? Van Cape Coast kan men geen hulp krijgen. Er zijn twee doctors niet verlof. Ilei aantal gesneuvelden beloopt ongeveer 25. liet ver lies (les vjjands is veel groóler; men zegt van 500 tot 600. De aanvallers waren 10000 man sterk, terwijl de EÏmina's slechts 4000 konden in bet vuur brengen. Zij hebben eeiie duchtige les gehad en als nu de gouverneur maar bij de hand genoeg is. om daarvan partij te trekken, dan kan men liet begin van liet einde verwachten. Hoe jammer dal zij niet eens van liet Snider-gewecr hebben geproefd! Dan zou de indruk nog grooter geweest zijn. 's GRAVENUAGE11 Julij. Z. M. de koning-groothertog heeft lot officieren der orde van de Eikenkroon benoemd de bh. Nijpels, lioogleeraar aan de hnogeschool Ie Luik, en Trasenster, hoogleeraar aan de mijnscliool aldaar, en lot ridder dier orde den lieer Schmidt, leeraar aan genoemde school aldaar. Z. K. H. prins Hendrik is gisteren avond van Soesidijk alhier aange komen. Zijn verblijf zal echter van korten duur zijn. lil de zitting van de provinciale staten van Donderdag is beraadslaagd

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1