Tan kunst en nijverheid voor geer. slaat in Europa behoefte onder te doen. Na deze toespraak, die algemeen werd toegejuicht, viel de muziek ander maal in met het bekende Festgesang an die Kiinstler. Na het eindigen van dit feestlied, gaf de voorzitter der commissie het woord aan den eere-voor zitter der jury, den burgemeester van Arnhem, die te kennen gaf, dal de jury zich had voorgenomen reeds nu verslag uit te brengen, doch daarin verhinderd was door redenen, door den voorzitter der jury te ontwikkelen. De hoogleeraar Schnee»oogthierop als president der jury het woord op vattende, gaf te kennen, dat daar de vele ingezonden voorwerpen de ver wachting der commissie zeer overlrofleude jury buiten de mogelijkheid was gesteld, reeds uu eene beslissing uit te brengen, vermits vele ingezon den voorwerpen aan een naauwkeurig onderzoek moesten worden onder worpen, waartoe tot lieden de tijd had ontbroken. De jury zoude echter zoo spoedig mogelijk uitspraak doen. De voorzitter der commissie verzocht nu den eere-voorzitter, den minister van hinuenl zaken, allen voor te gaan naar het gebouw en de tentoonstelling zelve; doch deze verzocht vooraf lot de vergadering een enkel woord le mogen riglen. Dit verkregen hebbende, schetste hij hel belang van deze tentoonstelling, verklaarde zich niet alleen een ijverig voorstander van kunst en nijverheid, maar gaf alle aanwezeuden de pleglige verzekering, dat het zijn ernstig streven zijn zou, alle beletse len, die aan de ontwikkeling van kunst en nijverheid in den weg stonden, zoovee! hij vermogt weg te nemen. Allenvoorafgegaan door den eere- voorzitter, begaven zich daarop naar het gebouw der tentoonstelling. Uit Maastricht meldt men dat hij de opruiming van de Brusselsche poort aldaar de overblijfsels van een Spaansch soldaat zijn opgegraven, het hoofd met een metalen stormhelm gedekt, eene bijl en een gebroken zwaard naast hem. Verscheidene munten van de l2Je, 15de en 16de eeuw benevens kogels en hommen van vroegere belegeringen worden by het graven gevonden. 'sGKAVENHAGE, 7 Julij. Door den minister van koloniën is de heer m' J. J. de Graaff. gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Nederl. lndië, om le wor den geplaatst als lecraar in de Indische taal-, land- cu volkenkunde aan het gymnasium Willem 111 te Batavia. Door gedep. staten van Ztiidholland zijn bevorderd: Tot adjnncl-com- rnies l8tc kl. de heer W. J Klaar, adjunct-commies 2de kl tot adjunct- commies 2de kl. de heer J. L. G. le Ratte, l!le klerk; tot l!le klerken de hh. P. H. C. Burgcrsdijk en L C. G. Verhulst, beide 2ie klerken en be noemd tol 2de klerken de hh. J. C. le Comte en J. A. Reynders, buiten gewone beambten; tot buitengewone beambten de hh. E. K. Berckmans de Weert, J. A. de Kempenaer, en jhr. V. J. G. Beelacrts van Blokland, volontairs. Zondag II. werd met de gebruikelijke plegtigheden gevierd de 27sle verjaardag van B. K. H. prinses Maria, dochter van llll.KK.Htl. prins en prinses Frederik. Bij die gelegenheid had er receptie en diner plaats hij HH. KK. HH. op het buitenverblijf het Huis de Pauw. Uithoofde van het min gunstige weder werd er geen groote parade gehouden. Heden is de vergadering van oe prov. staten van Zuidholland geopend. Na onderzoek der geloofsbrieven en het afleggen der gevordeide eedenzijn de nieuw gekozen of herkozen leden toegelaten. Daarna werd voorlezing gedaan van de verschillende, sedert de herfst-vergadering van 1867 ingeko men kon. besluiten. Tegen Dingsdag 15 dezer zijn aan de orde gesteld de verkiezing van leden der eerste kamer van de staten-generaalin plaats van de aftredende heereu A. van Weel Dz. en T. P. Viruly; terwijl tegen Woensdag 8 dezer aan de orde gesteld worden de verkiezing van vier leden van gedep. staten ter vervanging van de aftredende heerenmr. C. van Vollenhovenjhr. mr. H. J. van der Heim, mp. 11. F. baron van Zuylen van Nyevelt, E. H. baron Ren- gers van Warmenhuyzen en mr. R. J. G. Melelerkamp, die periodiek of bui tengewoon moeten aftreden. Een aantal slukken zijn ter lezing gelegd, voor kennisgeving aangenomen, of in handen van eommissiën gesteld. Ouder de laatsten is een adres van J. H. Maronier en andere ingezetenen van Leyden tol het bekomen van een provinciaal subsidie voor eene aldaar opgerigte bewaarschool voor kinderen in verband roet eene kweekschool voor bewaarschool-onderwijzeressen en kinderjnfvrouwen. Bij de vergadering is ingekomen een schrijver van den heer A. van Weel Dz. lid der eerste kamer, die, uit hoofde van zijne zwakte gezondheid, hij de aanslaande keuze huiten aanmerking wenscht le blijven, terwijl hij dank betuigt voor het vertrouwen door de vergadering gedurende eene reeks van jaren in hem gesteld. Onder de voorstellen van gedep. staten behoort dat, om aan liet bestuur over den algemeenen nationalen wedstrijd van scherpschutters enz. een sub sidie van ƒ500 te verleenenten einde daaruit eenige uit le loven premiën te knnnen bekostigen. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EA'GELAS D. LONDEN. 6 Julij. De prinses van Wallis is van eene dochter bevallen. Moeder en kind bevinden zich wel. Een voorstel der ministers, om aan den generaal Napier de erkente lijkheid des parlements en der natie te betuigen en verder ook aan allen, die aan de Abyssinische expeditie hebben dcelKenomen, is zoowel in het hooger- als io hel lagerhuis met algemeene stemmen aangenomen. In hel lagerhuis verklaarde de heer Gladstone dat de scherpste bediller in de expe ditie niets te berispen zon vinden, hetzij hij haar uit het militaire, uit het politieke of uit het zedelijke oogpunt beschouwde. Hij prees verder de mi nisters, inzonderheid dien voor de Indische zakenomdat zij den geschiklen persoon tol bevelhebber der expeditie hadden verkozen, hein volle vrijheid en ruime hulpmiddelen hadden gegeten, geenerlei voorzorg hadden verwaar loosd, en vooral ook omdat zij de expeditie (oi hel ware doel beperkt en alle andere inzigten of bedoelingen, hoe aanlokkelijk ook afgewezen hadden. De zoon van Theodorus is tot Suez met generaal Napier medegereisd, van waar hij naar Southampton vertrokken is. De Engelsche gewoonten volgt hij gaarne en hij draagt de matrozen-kleedingwaar hij zeer trotsch op is. Ilij begint met mes en vork le eten, ofschoon men in Ahyssinië volgens het beginsel handelt, dat de uiensch reeds vingers had voor dat men nog aan vorken dacht. Zoodra hij in Engeland komt, gaat de prins naar Ustiornc. In den gemeenteraad van Londen is kennis gegeven van een aanbod van den bankier C. Oppenheim, oin op zijne kosten een standbeeld voor prins Albert in de City op te riglen waartoe hij reeds vergunning der ko ningin had, en aanwijzing om eene geschikte plaats verzocht. De vergade ring nam zijn aanbod dankbaar aan en besloot eene plaats le doen aanwijzen. Later vernam men, dat de lieer Oppenheim zijn aanbod weêr ingetrokken had; omdat een der aldermen zich in de raadsvergadering zeer oneerbiedig over hem en zijn aanbod had uitgelaten. Blijkens het verslag der Norwich Union brandverzekering-maatschappij zijn door het onvoorzigtig behandelen van lucifers in drie jaren tijds 113 branden veroorzaakt, waarvoor 133,462 1,601 544 Ned.) schadevergoe ding is betaald. De brand-assurantiemaatschappij the Sun vergoedt jaarlijks gemiddeld 10000 ten gevolge van het zorgeloos omgaan met lucifers. Met de alhier van de Kaap aangekomen stoomboot Roman is berigt ontvangen, dat twee gedeleseerden uit den volksraad van den Oranje-Vrij staat le welen de commandant Villiers ett de predikant van de Wall, den 19dtD Junij naar Engeland zouden vertrekken. Volgens gerucht zouden zij voorzien zijn van geheime volmaglen om, voor het geval dal de Engelsche regering weigeren mogt aan de vorderingen en des noods aan het protest van den Vrijstaat toe le geven, de tusschenkomst van eene of meer vreemde mogendheden in te roepen. FRANKRIJK. l'AIWJS. 5 Julij. Bij de voortzetting der beraadslagingen in het wetgevend ligchaatn over de begrooling, heeft de heer Thiers den minister van financiën beant woord. II y hield zijne meening vol, dat er een tekort was van 300 millioen. Geen regering buiten Frankrijk zou een dergelijken toestand aannemen. In dien toestand en terwijl er eene vierledige vlottende schuld bestaat, zou de minste stoornis in Europa noodlottig knnnen worden voor Europa. Men kon nu hopen, dat zoodanige stoornis niet zou ontstaan; maar was er grond voor die hoop? Ja, wanneer de heer von Bismarck zijne gezondheid en zijn invloed behield, want daar deze wist dal Frankrijk voorbereid was, zon hjj vermoedelijk geeue nieuwe onderneming wagen. Ja, wanneer de mogendheden verstandig hievenwanneer de moordaanslag te Belgrado Europa niet in verwikkelingen bragt. Men moest zorgen niet vei rast te kunnen worden door de gebeurtenissen. De heer Jules Favre heeft gezegd dat Frankryk onder de tegenwoordige financiële omstandigheden niet rijk genoeg is om een keizerrijk le betalen. Hij werd deswege door den voor zitter lot de orde geroepen. De heer Rouher heeft het gevoelen wederlegd, dat Frankrijk op een voet van gewapenden vrede staat. Onze effectieve legersterkle, zeide hij, is die van een leger op voet van vrede. Onder alle omstandigheden cn tegenover alle landen, als Griekenland, de Donau-Vorsten- dommen, zoowel als tegenoicr Diiilschlaudhebben wij altoos de bevredi ging en onafhankelijkheid der natiën tot beginsel gesteld. De volmaking van de magt der wapenen is slechts een onmisbare waarborg legen oorlog. Wij moeten op alle eventualiteiten voorbereid zijn. Het zou onvoorzigtig zijn, eene groole natie bloot le stellen aan het gevaar van in de onmoge lijkheid te worden gebragt om hare eer en hare vlag le verdedigen, voor het geval dat dit noodig mogt zijn. De regering heeft daarbij volstrekt geene nevenbedoeling. Voor ons is de vrede de groote voorwaarde tot be schaving en de oorlog een groole ramp. In dien wensch naar vrede stemt de regering met de oppositie en de meerderheid overeen. Den vrede echter te willen handhaven, dit leidt niet tot de conclusie dat wij ons moeten ontwapenen; want de regering heeft op de broederlijke gevoelens der vol ken niel zooveel vertrouwen als de heer Favre er op heeft. Het is haar wensch den vrede van Europa te handhaven met de waardigheid, welke aan eene groote regering van een groot land voegt. De algemeene beraad slagingen zijn daarop gesloten. Naar men verzekert zal prins Napoleon na zijn vertrek uit Konstanti- nopel de werken der doorgraving van de landengte van Suez gaan bezoeken. Men wil als zeker weten dat de keizer zich verklaard heeft voor het uitschrijven van de nieuwe verkiezingen voor hel wetgevend ligchaam nog in dit jaar. Bij het legerzullen eerstdaags, gelijk een ministerieel blad berigt, zoo veel manschappen als maar immer mogelijk is, met groot verlof naar huis gezonden worden. Tevens echter heeft de minister van oorlog aan de militaire overheden berigt dat hij voornemens is des zomers een grooler aanial soldalen onder het vaandel le vereenigendan in de vorige jaren. By het aardrijkskundig genootschap alhier is het berigt ontvangen dat de luit. Lesaint, die het plan had opgevat om Afrika van het oosten lot het westen door te trekken, te Aboukouka, eene piaats op den regier oever van de Witte rivier, is overleden. Te Duinkerken heeft een zware brand gewoed, waardoor het groote entrepot van de hh. Bourdon en C". is vernield. De branddie van 's mid dags 12 lot 's avonds 9 ure duurde, moet door onvoorzigligheid van een werkman zijn aangekomen in een lokaal, waarin eenige partijen alcohol, vlas, enz. waren opgeslagen. De schade is zeer groot. OOSTENRIJK. De rijksminister van oorlog heeft bepaald dat onverwijld 20 man per compagnie met verlof moeten gezonden worden, een maatregel die eene ver mindering van het leger met omstreeks 36000 man ten gevolge zal hebben. Het diplomatieke antwoord van den rijks kanselier op de pauselijke alloculie is naar Rome verzonden. Dit antwoord isnaar men verzekert, wel niet in den hoogst ondiplomatischen stijl der alloculie gesteld, maar geeft toch, met alle beleefdheid, duidelijk genoeg te verstaan, dat het roomsche hof zich hij zijne officiële verklaringen tot zijn kerkelijk gebied bepalen moge, daar de Oosienrijksche regering voortaan eene onbehoorlijke bemoeijenis met hare staatkunde ten aanzien der binnenlandsche aangele genheden niet meer zal dulden. Voorts wordt Rome verantwoordelijk voor de bedroevende botsingenwaartoe het in beweging brengen der harlstog- len mogelijker wijze aanleiding zou kunnen geven. De vorst bisschop van Breslauwiens diocese gedeeltelijk op Oosten- rtjksch en gedeeltelijk op Pruissisch grondgebied ligtheelt als Oostenrijksch bisschop eene veroordeeling tegen hei burgerlijk huwelijk uitgesproken, hetwelk hij niet heeft gedaan voor het Pruissische gedeelte van zijn diocese, niettegenstaande het burgerlijk huwelijk in Pruisseii reeds sedert lang vol gens de rykswet gevorderd wordt. OOST-INDIE, BATAVIA, 16 Mei. De 250s,e verjaardag der stichting van Batavia zal met luister worden gevierd. Eene voorloopige commissie, door den resident voor dal doel uitge- noodigd, heeft reeds eene sub-commissie benoemd, ten einde een concept- programma en begrooling op te maken. Men twijfelt niet, of het voorge stelde doel zal overal in lndië ondersteuning genieten. Zoowel door de Engelsche als de Fransche regering worden waarne mers naar die gedeelten van Azië gezonden, waar de zon-eclips van 18 Augustus totaal zal zijn. Naar men verneemt laat zich ook de Indische regering aan dit verschijnsel gelegen liggen, en heeft zij den hoofd-ingenieur der geographische dienst dr. Oudemans opgedragende eclips in de Tonioli- baai aan de noordkust van Celeheswaar le nemen, en daartoe het stoomschip Sumatra beschikbaar gestelddat met genoemden hoofd-ambtenaar in het

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2