LKl I»S( ut: ('01 RAAI'. 1808. N'. 82. Uv'- WOENSDAG 8 JULIJ. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagIFdensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. i-SiX ï- De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nornmers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. sas II E R - IJ K. burgemeester en wethouders van leydeiv, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeenie hunne verpliglingtot liet doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij ue inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Bred strati tin het Stadhuis; rollende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VII, van den 9 lot den 16 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarlelter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de iettcr 5. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Leyden, 26 Mei 1868. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDKLER, Burgemeester, v. PUTTK.AMMÊRSecretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN, Gezien de adressen van 1». B. H. Vos Zonen, huidenzouters binnen deze ge meente, houdende verzoek om zes aaneengehechle perceclen in de Veslestraat, getce- kend wijk VII n°. 206, 206», 206b, 206c, 387tl en 387e, tot magazijn van huiden te mogen inrigten en bezigen; 2°. tüeodorus Jobannes Boozie, hoefsmid, wonende alhier, waarbij hij toestemming vraagt tot het houden en mesten van varkens en het bewaren van paardenmestin den tuin achter zijne woning aan de Oude Varkenmarkt, wijk I n°. 150; 3®. Corts witlem Waliaart, gasfitter, binnen deze gemeente woonachtig, om vergunning tot liet houden en mesten van varkens op de plaats achter zijn huis aan de Oranjegrachtgeteekend wijk VIII n°. 559»; Gelet op art. 4 van het Koninklijk besluit van 31 Januarij 1824, rakende vergunningen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken, alsmede op art. 224 der Algemeene Policieverordening vastgesteld den 24slen October 1867 Doen te welendat tot liet hooren der eigenaars en bewoners van de naastbij,"-^ legene en belendende pandenten opzigte der inforinatiën de commodo et incom- mododoor Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op het Raad huis dezer Gemeente, op Maandag den 13den Julij aanst.'s voormiddags te elf uren; zullende de belanghebbenden verpligt zijn, hunne bezwaren tegen die verzoeken op dien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letden, 7 Julij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER Hoofd van het Gemeentebestuur van Leyden, doet te weten, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zijn ter hand gesteld twee, op den 248len der vorige maand, invorderbaar verklaarde ko hieren, als: een van hel patentregt over het dienstjaar 1867 en 1868vierde tpiarlaalen een voor de belasting op het personeeldienstjaar 1868 en 1869, houdende aanslagen voor de wijken 1 en 2, terwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden. 7 liilij 1868. v. d BRANDELER. BINNEXLANUSCHE BER1GTEN. LEYDEN. 7 Julij. De belangstelling in het militair invalidenhuis alhier, deze zoo schoone en nuttige instelling, die voor ruim eenc halve eeuw door de erkentenis van hel dankbare Nederlandsche volk in hel leven werd geroepen, om den ver dienstelijken oud-strijder een genisten en onbeznrgden ouden dag te bezor gen, en welke instelling in den laatsten tijd langzamerhand in vergetelheid scheen te geraken, begint thans weder eenigzins levendig te worden, zoo als blijken kan uit een dezer dagen uit Amsterdam ontvangen geschenk, bestaande in eenige nuttige boekeu en fraajje platenbestemd «oor de bibliotheek van gemeld geslicht. Alhoewel de zedigheid van den gever nicl toelaat zijnen naam bekend te maken belet dit echter niet zijne edele ge voelens op hoogen prijs te stellen en dankbaar te erkennen. De Languedocsche zangers hebben gisteren avond, gelijk was aange kondigd, op Zomerzorg eene proeve van hun kunsttalent gegeven. De uit voering der acht nornmers van het programma voldeed de aanwezigen zeer, die daarvan meer dan eens door luide bijvalsbetuigingen blijk gaven en zelfs de herhaling van sommige stukken verlangden, liet publiek was in grooten getale opgekomen, zoodat de zaal inderdaad gezegd kon worden te klein te zijn. Morgen avond zullen de zangers voor de tweede en laatste maal alhier, ter zelfde plaatseoptreden. Zij hebben thans uit Leeuwarden eene niinoodiging ontvangenom zich ook aldaar te laten hooren. Zaturdag omstreeks middernacht is in den singel tusschen de voorma lige Heeren- en Mare-poorten een jongman verdronken, Vlek genaamd en werkzaam op de ijzergieterij van de hh. Scliretlen en C°. Hij had zich on- voorzigtiglijkbeschonken zijnde, te water begeven. De commissie voor de prot. kerken in NederI Oost- en Wesl-Indië heeft bekend gemaakt dat zij zich geroepen ziet drie predikanten of candi- daten tot de H. dienst aan te bevelen aan de regering, ter plaalsing In Oosl-1 ndie. Bovendien is er nog eene vacature te Nickerie en op Curasao; voor de laatstgenoemde vacature kan alleen een predikant of candidaat van de Litihersche kerk in aanmerking komen. Bovendien is de regering bereid om een bekwamen zendeling, ongehuwd, te plaatsen op de Kust van Guinea tegen het genot van ƒ2000 'sjaars en vrjje woning. De kennis der Engel- sche laai zal voor dezen eene aanbeveling zijn. Gedurende de eerste zes maanden dezes jaars zijn voor de eerste maal Nederlandsche zeebrieven uitgereikt aan 47 schepen, metende 4271 lasten, waarvan 36 binnen en 11 buiten 's lauds zijn gebouwd. Gedurende de eer ste zes maanden van 1867 bedroeg het getal der schepen 58, melende 6428 lasten. In de garnizoenen, waar daartoe mogelijkheid bestaat, zullen dit jaar bijzondere praciische oefeningen worden gehouden. Tot bevordering der eenheid en van het algemeen verband der oefeningen, heeft de minister van oorlog in groote trekken de rigiing aangewezen, die hjj zou wenschen dat daarbij wierd gevolgd. Naar men ons »an de meest bevoegde zijde ten stelligste verzekert, is omtrent de uitvoering van de conversie der Oostenrtjksche schuld, de uitwisseling der stukken, enz lot dus verre volstrekt niets vastgesteld en is het daarentegen zeer waarschijnlijk, dat nog geruimen tijd zal verloopen eer aan de uitvoering dier wet, wat betreft de inwisseling der tegenwoor dige obligatieukan worden gedacht. In elk geval zal natuurlijk van de zijde der Oostenryksche regering officieel worden aangekondigd, wanneer zy met de voorloopige werkzaamheden gereed is en de conversie kan aan vangen. Het is in ieders belang deze officiële kennisgeving af te wachten, alvorens men stappen doe, die vooralsnog geheel onuoodig zyu. Hbl Zooals vroeger gemeld is, zal het vijfde algemeene Evangelische zen- dingsfeest op Woensdag 29 July a s. gehouden worden, in de nabijheid van liet station de Steeg, op het landgoed Middachten, daartoe bereidwillig door mevrouw douairière gravin Bentiuck van Middachten afgestaan. Nadat zich van 's morgeus 8 uur dc muziek van tijd lot tijd zal hebben doen hooren, wordt ten 10 uur 15 min. de openingsrede gehouden door ds. Cohen Stuart, pred. te Botterdam. Vervolgens zal de heer Loomait verslag doen omtrent den toestond en de werkzaamheden der zcndingsvereenigingen in Nederland, waarna de groote pauze zal plaats hebben. Ten 2 uur en ten 31 uur zal op drie verschillende spreekplaatsen het woord gevoerd worden door de hh. A. Couvée, pred. te Doesburg; J. van Dijk Mz., te Doetin- client; L. T. Esseler, zendeling te Worchesier (in de Kaapkolonie); H. E. Faure, theol. dr. en pred. te Doesborgh; Herbst, pred. te Nijmegen; Ph.J. Hoedemaker, theol. dr. en pred. te VeetieitdaalJ. van der Hoorn, te Zul- plten; Joh. van 't Lindenhout, te Nymegen; J. H. van Linschoten, te Ztttphen; F. L. Bulgers, theol. dr. en pred te Brummen, en C. G. Schol, oud-zendeling. Ten 5 ure wordt de slotrede gehouden voor de reizigers, die naar Botterdam en Amsterdam en verder gelegen plaatsen moeten ver trekken door den heer A. Brummelkamp, docent aan de theologische school te Kampen. De finale slotrede wordt ten 6 ure gehouden door den heer P. Huet, laatst pred. aan de Kaap. Bij de Ned. herv. gemeenie te Ouddorp is lot predikant beroepen d». Koopman, pred. te Eugwiertim bij die te Ommen d8. Knap, pred. te Oldenbroek; bij die te Saaxuni d8. Sinninghe Damsté, pred. te Wirdiim; hij die te Noordwolde en by die te Mensinacweer d8. Meijer, pred. ie Nie- kerkby die te Uooge Zwaluwe d8. Dekkers, pred. te Chaam; bij die le Buren de caud. C. A. Renier. Door hel kerkbestuur van Limburg is, op zijn verzoek, eervol emeritaat verleend aan d8. W. Laalsmau, pred. te Maastricht. Tot proponent der algemeene Doopsgezinde sociëteit zjjn bevorderd de hh. P. S. Bakels, J. F. Bakker, G. Vrijer eri S. Warlena J'. De collecte, dezer dagen in de gemeenten der provincie Noordholland gedaan ten behoeve tier achtergebleven betrekkingen van de Enkhuizer, Urker en Vollendammer visschers, den 288len April II. op de Noordzee verongelukt, heeft opgebragl ƒ13485.40, waarvan ƒ2764 29 le Amsterdam. De te Vlaardingen ontvangen bcrigten omtrent de haringvisscherjj lui den ongunstig. Te Naarden is Vrijdag II., bij een onweder, de bliksem geslagen in een stalwaarin de tirailleur-compagnie van hel 7de reg. infanterie een schuilplaats had gezocht. De straal liep langs officieren en manschappen heen, maar veroorzaakte geen onheil. Een korporaal, die zijn geweer in de bami had gehouden, werd aan den arm gevoelig getroffen. Al de man schappen waren zeer ontsteld. Te Arnhem had eergisteren ten 1 ure de opening plaats der tentoon stelling van Nederlandsche kunst en nijverheid. Tegenwoordig waren, be halve de inzenders, de commissie en de jury de minister van binnenl. zaken, als ecre-voorzitleren zijn ambtgenoot, de minister vati financiën; benevens, als genoodigdende commissaris des konings in Gelderland, de generaal der militaire afdeeling en zijne adjudanten, de burgemeester eu wethouders en verschillende andere autoriteiten. Na de ontvangst in de concertzaal van hel gebouw Musis Sacrum, begaf zich de geheele stoet naar de zaal. Nadat het muziekcorps van het reg. veldartillerie de aanwezigen had verwelkomd, vatte de voorzitter der commissie, de heer dr L. Mulder, hel woord op. Spreker wees er op datal mosen de Nederlandsche kunst en njjverheid op de wereldtentoonstelling le Parys minder gunstig zich hebben voorge- daan, de moed van de Arnhemsche afdeeling van Kunst en Nijverheid, om J| in het daarop volgend jaar eene tentoonstelling van kunst en nijverheid te f Arnhem voor Nederland te openen, volledig was geslaacd, daar de inzen- ding van voorwerpen door een twaalf honderdtal industriëlen in Nederland het bewijs opleverde, dat Nederland in zijne ontwikkeling op het gebied

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1