Per Telegr.iaï. en financiën waren daarbij tegenwoordig. De commissaris des kotiings heeft hen op den Scheldendamwaar hall gehouden werd verwelkomd. Berigten uit Suriname melden dat de benoeming van den heer m'. F. H. Affelen van Oorde lot lid der koloniale sialen, op zijn verzoek, is inge trokken, en dat als zoodanig is benoemd de heer tur. J. B. Vos, die reeds zitiing heeft genomen. Uit Curasao meldt meu dal de koloniale raad, tegen het advies van den gojiverueur, met 7 tegen 2 stemmen heeft besloten een adres aan Z. ill. den koning in le dienen, waarbij verzocht wordi den aangekonrligden verkoop van domeingronden enz. op Bonaire niet le doen plaats hebben. 'sGRAVENUAGE, 2 Julij. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw de hh. I). Dronkcrs, te Middelburg en mr. P. Blaaubeen burgemeester van Goes. Door Z. 31. is vergunning verleend aan den heer II. J. Burgers, kunst schilder ie Parijs, lot het dragen der versierselen van ridder der 2de kl. van de Ernestinische huisorde, hem door den hertog van Saksen-Coburg-Goiha geschonken. Tot kautoriregier le Amsterdam (le kanion) is benoemd de heer mr. A. A. Andreson, thans griflier bjj het 3e kantongeregten lol griffier bij het kantongeregt le Amsterdam (3e kanton) de heer mp. D. L. de Leéo Laguna, thans griflier bjj het kauiongeregt le Nieuwer-Amstel. Aan den majoor der genie en sapenrs van het leger in Ned. Indie VV. F. Versteeg, thans met verlof hier le lande, is, op zijn verzoek, een eervol ontslag verleend uit de militaire dienst, met toekenning van den rang van luit.-kolonel. Aan den met verlof hier te lande teruggekeerden ls,eo luit. der infan terie vai: het leger in Ned. Indië H. van Duren is wegens lichaamsgebre ken een eervol ontslag uit de dienst verleend. Door den minister van binnenl. zaken zijn lot buitengewone leden der commissie lot hei afnemen van het eindexamen der kweekelingen van 's rijks veeartsenijschoolvoor dit jaar, benoemd de hh. dr. J. A. Boogaard, hoog leeraar te Leyden, dr. A. VV. 31. van Hasselt, eerste officier van gezond heid ls,e kl. en leeraar aan 's rijks kweekschool voor militaire geneeskun digen te Utrecht, en dr. II. van Cappelle, referendaris bjj het dep. van binnenl. zaken. Door den Ned. consul-generaal te Kaapstad is de heer O. J. Truter J. Az. tot zijnen vice-consul aldaar benoemd. In de zitting van de tweede kamer van heden was aan de orde de beraadslaging over hel wets-onlwerp tot bekrachtiging, voor zooveel uoodig, van eene overeenkomst lot wijziging van de concessie tot het maken van een kanaal ler verbinding van de Noord- en Zuidzee. De heer üldenhuis Gralama toonde zich gezind Amsterdam in het genot te stellen van een ruim subsidie tot daarstcllen van hel groote werk en zou er ook niet legen opzien om dit van staatswege te doen ondernemen, maar was niet gerust of men in deze wel op den regten weg was, welke ongerustheid voortvloeide uit zijne groote belangstelling in de binnenschip- perij, welke hij meende dat door de afsluiting bij Schellingwoude zou lijden. Zjjne ongerustheid liet hem niet toe dat wets-ontwerp le steunen. De heer Storm van 'sGravesande gaf ook zijne reeds bij vroegere gele genheden geuite bezwaren te kennen tegen de afsluiting van het Ybeoos ten Amsterdam; reden genoeg voor spr.om tegen hel weis-ontwerp ge stemd te blijven, zoo niet de zaak van een open kanaal grondig werd onderzocht. De heer Koorders somde de gronden op waarom hij warm voorstander was van de doorgraving van Holland op zijn smalst in hel algemeen en van dit wetsontwerp in hel bijzonnder. De heer Pijnappel zag in deze overeenkomst voor 3/4 uitvoering van staatswege. Hij was bereid, maar noode toegevende, zijne stem aan dit wetsontwerp te geven. De heer Blussé zal, zoo art. 3, waartegen hij onoverkomelijke bezwaren heeft, in het wetsontwerp blijft, daartegen stemmen. Dat artikel wil, dat, wanneer de concessie most vervallen worden verklaard, de verdere uit voering der werken van staatswege wordt voortgezet. De heer Nierstrasz maakte zijn votum afhankelijk van nadere inlichtingen. 31orgen voortzetting. BUlTKiVLAADSUHE BERIGTEN. ENGELAAi D. LONDEN 30 Junij. De koningin zal, naar men verneemt, hare reis naar Duitschland vroe ger dan aanvankelijk het voornemen was aanvaarden, en wel in Julij. Zij zal zich eerst naar het lustslot Reinhardsbrunn bg Gotha begeven en daarna eenigen lijd le Koburg vertoeven. Hare dochter, de kroonprinses van Pruis- senzal zich in de eerste week van Julij naar Reinhardsbrunn begeven. Lord Shaftesbury, een voorstander van hel prolestantismus, ziet zoo veel bedenkelijks in de nieuwighedendie zekere tot de r. k. kerk overhel lende geesielQken der Anglicaansche kerk in hare openbare eeredienst zoe ken in te voeren, dat hij thans bij het hoogerhuis voorgesteld heeft die nieuwigheden bij eene wet en onder strafbedreiging te verbieden. FKANKRIJK. PARIJS. 30 Junij. Bij het wetgevend ligchaam is thans in behandeling de begrooting voor 1869. De oppositie heeft zich terstond tegen het hooge eindcijfer, ten gevolge der uilgaven voor hel krijgswezen verklaard. Een lid der meerder heid, de heer Louvet, heeft mede in eene belangrijke rede gewezen op de noodzakelijkheid van hel inkrimpen der uilgaven. Volgens hem mogt men noch aan de regering noch aan eigen neiging tot het doen van groote uil gaven, voldoen. Met belangstelling verwacht men het optreden van den lieer Thiers. Het Journ. des Déb. maakt de opmerking dat er onder het aanmer. kelijke aantal nieuwe dagbladen, die sedert de wijziging der drukperswet- geving in de departementen van Frankrijk worden opgerigt, tot nog toe geene zijn, die ten doel hebben de staatkunde van de keizerlijke regering te ondersteunen. De manoeuvres in het legerkamp van Chèlons in tegenwoordigheid des keizers zjjn, volgens de officiële berigten, met den besten uilslag bekroond; de soldaten deden 5 a 6 scholen in de minuut. Zelfs wordt in die berigten verzekerd, dat de soldaten bevel hadden ontvangen hunnen Jjver te matigen, maar dergelijk bevel was, naar het schijnt, overbodig, daar zelfs de best geoefende hoogstens 5 schoten in de minuut kan doen. De provincie Oran, in Algerië, is op nieuw door eene zware ramp ge. troffen. Een onweder, vergezeld van storm en hagel, heeft groote schade aan het veldgewas toegebragt. Het gerucht, dat graaf von Bismarck de villa Brougham te Cannes heeft gekocht, is onjuist. Hij heeft alleen onderhandeld met de erven van lord Brougham, over de huur van dit landgoed voor den tjjd van eenige weken ten gebruike voor hem en zijn gezin. Het gerucht, hier verspreid omtrent den dood van den violist Vieux, temps, is gebleken ongegrond le zgn. Niet de beroemde kunstenaar, maar zijne echlgenoote is overleden. ITALIË. Uit Rome meldt men dal de bul is uitgevaardigd tot het bijeenroepen van het algemeen concilie, dal den 8sten December 1869 aldaar zal plaats hebben, In die bul spreekt de Paus over de afdwalingen van de hedendaagsche maatschappij, over de aanranding van de regten en goederen der kerk, over de vervolging der geestelijkheid, de verspreiding van slechte boeken en dagbladen, de opvoeding der jeugd door ongeloovige onderwijzers. Om mid delen tegen een en ander te beramen wordt hel concilie bijeengeroepen; de Paus vermaant de bisschoppen om het te komen bijwonen, en hoopt dat de souvereinen hunne reis zullen begunstigen. De Adriatisch Oostersche stoombootmaatschappij beeft op zich geno men wekelijks de brievenmalen tosschen Brindisi en Egypte over te bren gen, mits het jaarlijksch subsidie, hetwelk zij uit de lialiaansche schatkist geniet, met 54252 fr. verhoogd wierd. Deze verhooging is door de kamer van afgevaardigden aan de regering bewilligd. Tevens heeft de kamer de regering uitgenoodigd om belemmeringen voor het verkeer, die te Brindisi en op de derwaarts leidende takken van het Italiaanscbe spoorwegnet nog beslaan, zoo veel mogelijk weg le nemen, en in het algemeen om te over wegen, wat er te doen zou zijn om het verkeer tusschen de Adriatische havens en het Oosten te bevorderen. PRFIS8EN. BERLIJN 30 Jung. Den 278,c° Junij, zijnde de gedenkdag van den slag bij Langensalza, heeft aldaar op plegtige wijze de onthulling plaats gehad van het monument, hetwelk door de militairen van het gewezen Hanoversche leger is opgerigt, ter gedachtenis aan hunne in dien slag gesneuvelde makkers. Bjj gelegenheid dat de koning te Worms de onthulling van het stand beeld van Luther bijwoonde, ontving hij per telegraaf de volgende bood schap van' koningin Victoria: «Gelief aan de commissie voor Luther's gedenkteeken mijne hartelijke gelukweuschen met de voorspoedige volbren ging harer taak over te brengen. Het proteslantsche Engeland neemt van ganscher harte deel aan het feest, hetwelk Duitschlands proteslantsche vorsten en volken thans vereenigt." OOSTENRIJK. De liberale bladen vereenigen zich in den strijd tegen de gevaren, waarmede de uitvoering der liberale hervormingen van de zjjde van Rome en de bisschoppen bedreigd worden, en willen daardoor aan de regering een zedelijken steun geven. Men spreekt van een krachtig protest van den rijkskanselier tegen de pauselijke allocutie. Men acht zelfs noodig hiermede spoed te makenwant er ontstaat in lagere kringen reeds eene agitatie tegen de clericale aanmatigingen, die men gaarne zou willen tegengaan; want is de massa eenmaal in beweging gebragt, dan zou het ligt kennen gebeuren dat zij niet binnen de wettige perken bleef. PARIJS, 1 Julij. In de zitting van het wetgevend ligchaam heeft de heer Titters den financiëlen toestand beschouwd. Hij betoogde dat de moei- jelijkheden ontstonden door uitgaven goed te keuren, zonder de bron tot dekking er voor aan te wijzen. Hij verzekerde voorts, dat de staatkunde er ook zijn aandeel in had. Spreker was van oordcel, dat de begroolin- gen voor oorlog en voor marine aangenomen moesten wordenten einde aan Duitschland te toonen, dat Frankrijk in nieuwe veroveringen niet zou berusten. Hij vestigde de aandacht op het tekort >an 300 millioen en op de vlottende schuld van 962 millioenen betoogde dat Frankrijks staat kunde de ware oorzaak is waarom de begrooting zulk een bedroevenden indruk maakt; uit die begrooting toch blijkt de politiek der regering met betrekking lol Italië, Duitschland en Mexico. De commissie die de begroo- ting onderzoekt kan natuurlijk geen verbetering in den toestand brengen, maar in hel adres van antwoord op de troonrede had uien telken jare aan het hoofd van den staat de waarheid kunnen zeggen. KONSTANT1NÜPEL1 Julij De sultan heelt lieden een diner gegeven ter eere van prins Napoleon. INGEZONDEN. In tegenstelling van eene vroegere gewoonte, toen men levensbeschrijvin gen na den dood van vermaarde personen schreef, kan men thans, nog in blakenden welstand verkeerende, van zijne levensbeschrijving genotvoordeel

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2