Per TcEcgraai. Van hvec één. Wien zullen wij kiezen lol lid van den Raad? doch w;i,)c daarin berusten, om de exploitatie der staatsspoorwegen niet te verlammen Hij legde eclite'r'ecne statistiek o«er en betoogde dat, was zijne berekening omtrent liet goederen-vervoer juist de staat volgens de nieuwe schaal reeds zal gaan winnen bij eene opbrengst van ƒ6500 per mijl. In dq zitting van heden werden de beraadslagingen voortgezet en wel over art. '1 van hel wets ontwerp, waarbij breedvoerig werd gesproken over den bovenbedoelden slaat door den lieer Tliorbecke overgelegd, volgens wel ken de overeenkomst minder nadeelig voor de schatkist zou zijn. De minister van financiën bestreed die berekening, die z. i. niet gegrond was noch op de uitlegging der arlt, 51, 53 en 54 der concessie, noch overeenkwam met de werkelijke opbrengst der koopmansgoederen-treinen, welke door den lieer Tliorbecke op 10 pCl. geschal werd. maar in de laatste jaren gemiddeld slechts 2 a 2 J- pCt. beloopen zoodal alvorens er 10 pCl. is, de tijdruimte nog lang zal zim. H(j hield vol dat het voordeel van den slaat eerst intreden zou met ƒ8000 bruto opbrengst. De heer de Bosch Kemper sloot zich aan die redenering aan. De lieer Tliorbecke antwoordde dat zijn tabel onderstellender wijze was opgemaakt en dal die 10 pCl. zeer zeker zal bereikt worden naarmate de lijnen zich meer aansluiten en bet internationaal verkeer uitbreiding zaicrlangen. Nadat nog onderscheidene leden op de nadeelige gevolgen der overeenkomst voor den slaat hadden gewezen, werd liet eerste wetsartikel in stemming gebragt en met 36 tegen 26 stemmen verworpen, waarop de minister van financiën, namens de regering, bet wetsontwerp introk. Tegen Donderdag aanst. is aan de orde gesteld het wets ontwerp tot be krachtiging eener overeenkomst met de Amslerdamsche kanaalmaatschappij. BL'lTFNLAMffiCHK BFRIGTK.V. li K, V G I B. Woensdag 11. had bij de steengroef van Quenasl een verschrikkelijk on geluk plaats. Een wagen, met 1800 kilo's nitro-glycerinewas aldaar van Hamburg aangevoerd. Deze wagen was begeleid door drie artilleristen; twee werklieden van de steengroeve waren bezig met het lossen; voorts bevonden zich nog bij het voertuig de conducteur en de heer Grillet, verte genwoordiger van een huis in Hamburg, hetwelk zich met de vervaardiging van nitro-glycerine bezig houdt. Vereer bevonden zich op eenigen afstand twee timmerlieden en een klein meisje, hetwelk hout sprokkelde, legen ongeveer 4 ure des namiddags werd eene vreeselijke ontploffing vernomen en verder vveet men van het voorgevallene weinig meer; want al de tien personen, die zich in de nabijheid bevonden, waren letterlijk eensklaps ver dwenen en geen spoor hoegenaamd was van de ongelukkige» Ie ontdekken. De schok werd gevoeld te Loth op een afstand van ongeveer drie mijlen. Van de drie artilleristen heeft men niets teruggevonden dan een knoop; van de timmerlieden is geen spoor ontdekt; van den heer Grillet is niets anders teruggevonden d3n een stuk van den schedel en van het meisje alleen een voet. Op de plaats waar de wagen had gestaan vond men niets an ders terug dan een ontzaggelijk diepen kuil zelfs geen stukje hout is van het voertuig overgebleven. De twee paarden werden tegen een grooten nieuwen waggon geslingerd, die zicii op 50 ellen afstands bevond en geheel verbrijzeld werd. Van het groole magazijn zijn slechts eenige dakpannen overgebleven, lil den omtrek van 500 ellen is alles verwoest, de glasruiten gebroken, de boomen omver gerukt, liet te veld staande vernield. Een kleedermaker, die op een afstand van 200 ellen van de plaats des ongelnks woont, werd met zijn gelieele huisgezin omvergeworpen, gelukkig zonder zich ernstig te bezeeren Een kwartier later en het ongeluk zou nog ver schrikkelijker gevolgen hebben gehad, want alsdan zouden de werklieden tegenwoordig zijn geweest en in de steengroef werken er 700. Men bere kent de kracht der 1800 ft" nitro-glycerine, door den heer Grille! aange voerd, gelijkstaande met die van 200,000 ft' buskruid, genoegzaam om de stad Brussel ie vernielen. Men wil weten dat de koning aan den sergeant Flérondie schuldig is verklaard aan moord, op zijnen kapitein gepleegd, gratie van de dood straf heeft verleend. EVGELAA D. LONDEN 28 Junij. Ingevolge een besluit van de koningin, zijn in al de kerken en ka pellen »an Engeland en Wales dankgebeden gehouden wegens het misluk ken van den moordaanslag, die onlangs in Australië op eenen zoon der koningin, den hertog van Edinburg, is gepleegd, alsmede wegens den goe den uitslag der Abyssinische expeditie. De hertog van Edinburg is terstond na zijne aankomst naar Windsor vertrokken De ontmoeting met zijne kon. moeder was treffend. Eene door 143,235 lersche vrouwen en meisjes onderteekeude petitie tegen de vernietiging der lersche staatskerk is bij de koningin ontvangen Men heeft dezer dagen bij den minister Stanley t-r bepaaldelijk op aan gedrongen dat, wat betreft hel Suez-kanaallit) de in de concessie der maatschappij opgenomen en door den Sultan van Turkije bekrachtigde bepa ling dat het kanaal neutraal zou verklaard worden, tol den grondsla zon maken eener lusschen Engeland en Frankrijk te sluiten overeenkomst. Mei: zegt, dal, ten gevolge van dil onderbond, binnen korter of langer lijd onderhandelingen met dit doel aangeknoopt zullen worden. Tiisschen Newsham en Blyth is een passagierslrein in botsing geko men uiel een goederentrein, ten gevolge waarvan de machinist de beide bceneu brak, de stoker tusschen de locomotieven beklemd geraakte en nagenoeg al de reizigers in meerdere of mindere male gekwelsl werden. FRANKRIJK. PARIJS. 28 Junij. De berigten van 's keizers bezoek in hel kamp van Chalons hebben bij bet publiek eenen gunstigen indruk gemaakt in zoo ver zij bet onjuisie der ongunstige geruchten omtrent 's keizers gczondheidslaat bewjjzen. Zij behelzen ook bijzonderheden die lootten dat onder de aldaar vercenigde troe pen de strijdlust levendig opgewekt is; hetgeen de voorstanders van den vrede bezorgd maaktdoch hun wordt de aanmerking gemaakt dal zulks in een legerkamp niet onnatuurlijk noch ongewoon is. Le Pays zegt dal prinsen van de familie Orleans dezer dagenop uit- noodiging van koningin Victoria, eene officiële receptie aan liet Eiigelsche hof hebben bijgewoond, dut dit gevaarlijk voor de goede verstandhouding lusschen de twee regeringen is, en «lat de Fransclie gezant le regt begre pen beeft die receptie niet te moeten bijwonen. Uit Konstantinopel meldt men dat prins Napoleon aldaar is aangeko men en een bezoek bij den Sultan heelt afgelegd. Hem is de ridderorde van de Metljidié met diamanten ter band gesteld. De prins heeft ook den onderkoning van Egypte bezocht en een bezoek ontvangen van Fuad-pacha. Volgens den Moniteur is de vnleanisehc uitbarsting waardoor het eiland Hawaï op 2 April werd getroffen, allervreselijkst geweest; de aardbeving hield drie dagen aan. Door hel instorten van eene rots hebben 30 inboorlingen liet leven verloren en ongeveer 50 zijn er door de, ten gevolge der aardbe ving hoog opgestuwde zee verzwolgen. De Moniteur beval het berigt uit Djeddah dal de pelgriinstogt naar Mekka dit jaar zonder nadeel voor de algetneene gezondheid is afgeloopen. Genoemd blad beval ook berigten van de Kaap de Goede Hoop. Volgens die berigten had de gouverneur, ten gevolge van de herhaalde weigering der regering van den Oranje-Vrijstaat om zich le vereenigen met de door hem voorgestelde grenslinie, besloten, de beslissing aan liet gouvernement der koningin over te laten. Men vernam evenwel, dal de volksraad, op nieuw vergaderd zijnde, hervatting der onderhandelingen met den gouver neur verlangd had; doch de door die vergadering aangewezen grondslagen schenen niet aannemelijk voor de Britsche overlieden in Zuid-Afnka. Blijkens berigten uit Belgrado is de toestand aldaar niet zoo kalm als men aanvankelijk had doen gelooven. De uitspraak van bet geregtshof in liet proces wegens den 3au vorst Michael gepleegde» moord is nog uiige- slelddaar er nieuwe feiten ontdekt en door de beschuldigden nienwe be kentenissen afgelegd zijn. Het onderzoek wordt voortgezet en er zjjn weder eentge personen in hechtenis genomen. De kapitein Mirzailowiczdie met eene afdeeling troepen liet policiegebottw moest bezetten, is dood gesehoten. Daarbij was eene groote menigte volks op de been. Volgens berigten uit Madrid heerscht er voortdurend in vele oorden van Spanje, ten gevolge van misgewas en van de verflaatiwing der volks bedrijvigheid, nijpend gebrek onder de bevolking; en de regering is hel, waarvan hulp voor alles en allen verwacht wordt. I-RUISSEN. BERLIJN 28 Junij. Het geheele bedrag der giften, «oor de noodlijdenden in Oosl Pruissen ontvangen, bedraagt 673,164 tb., benevens vele kleediugstiikken levensmid delen en steenkolen. De vereenigmg tot onderstand heeft uitgedeeld 32527 cent. poot-aardappelen, 3643 cent. zaai-koren en 33 cent. ander zaad. Te Worms heeft den 25s,eD dezer de plegtige inwijding plaals gehad van het aldaar opgerigle gedetikleeken voor Luther. De koning en de kroon prins van Pruissen, de koning van VVuilembergde groothertogen van Hes sen en Saksen-W'eimar en de prins Wilhelm van Baden waren bij de pleg- tigheid tegenwoordig. De plegtigheid werd geopend met het uitvoeren van den 66en Psalm door een mannenkoor, onder begeleiding van blaasinstru menten. ür. Oppermann de zwager en biograaf van den overleden kunste naar Rietschei, de ontwerper van hel monument, hetwelk volgens zijne modellen en teekeniugen door de kunstenaars A. Dotimlorf en G. Kielz, onder medewerking vat) G Schelling, uitgevoerd is, besprak de gescbiedc- dems van het monument. Daarop werd Handels Halleluja" gezongen. De deken Keims, uit Worms, hield vervolgens eene rede. Daarna had de om hulling plaats en onmiddellijk werd door de geheele vergadering Luthers lied »Een vaste burg is onze God", onder begeleiding van bazuinen en pauken, terwijl hij de interludiums ook kanonschoten gehoord werden, aangeheven. De prelaat Zimmermantiuit Darmstadt, hield daarop eene rede over liet monument en de beteekenis der verschillende deelen daarvan, waarna hij liet gedenkteeken overdroeg aan de stad Worms en door den burgemeester dier stad beantwoord werd. Er waren vreemdelingen, vooral predikanten, lot uit Rusland en Noord- en Zuid-Amenka overgekomen, om het feest bij te wonen. De stad was overal stampvol en rolijk versierd. OOSTENRIJK. In het regeringsblad is een keiz. besluit openbaar gemaakt, waarbij het verleenen van dispensatie van de verpligting lot het doen van huwelijks afkondigingen alsmede >an beletselen die aan het huwelijk in den weg staan, aan de burgerlijke overheid wordt overgedragen en tevens hel hou den van registers van den burgerlijken stand wordt geregeld, voor zoo veel de huwelijken betreft. De Debatte zegt, dat de regering geen bijzonder gewigt hecht aan de pauselijke allocutie, maar een krachtig protest hiertegen voor voldoende itoudt. De heer vott Beusl moet in zijn protest de pauselijke regering aan de grenzen herinneren, die haar ten aanzien van haar invloed op de bin- nenlandsche aangelegenheden van Oostenrijk gesteld zijn, terwijl liet kabi net le W'eenen legen elke overschrijding dier grenzen krachtdadig opkotnl. Sedert de Paus in zijne allocutie de confessionele wellen heeft veroor deeld nemen de Oostenrijksche bisschoppen eene daartegen meer bepaald vijandige houding aan, blijkens de instructie» door ben aan hunne geeste lijkheid gegeven. ooral die van den kardinaal von Rauscher is zeer scherp. LONDEN, 30 Junij. De hill, betreffende de opheffing der staatskerk in Ierland weid gisteren a>ond in liet hoogerbnis ondersteund door lord Argyle en lord Russell, doch met veel talent door den lord kanselier bestreden, en na lange beraadslaging ten 3 ure in den morgen verworpen met 192 le gen 97 stemmen zoodal de regering een meerderheid van 95 stemmen had. I N G E X O X D K NI. Beide kandilalen zijn respectable mannen. Doch slechts een kan gekozen worden. Maar wien? Den besten. Natiiurljjkmaar wie is de beste? Die liet meest de geschiktheid heelt om als lid van den Raad voor de gemeente nuttig te zijn. Om dit te beoordeelen hebben w ij uoodig op dat gebied de antecedenten van die heeren te kennen. Van den heer Plaat kennen wjj hier volstrekt geen antecedenten; bmdat ZE nooit lid van den Raad ge weest is. Doch dat beslist niet alles, want menig uitstekend lid van den Raad is vóór zijne benoeming als zoodanig in hetzelfde geval geweest. Even wel, dan waren bel toch bijzondere redenen, ontleend uit 'satans speciale hoedanigheden, of wel uit zijne bekende deelneming in zaken van algemeen belang, die den kiezers tol een vingerwijzing verstrekten en bun zcide: dien man moet gij kiezen. Is dal met den beer Plaat het geval? Als dokier, staat die heer zeker gunstig bekend; doch dat alleen kan toch geen voldoende reden zijn om lietn le kiezen. De Raad is sints lange van een even goeden dokter voor zien, en om in den Raad over eene eventuele walerververschiiig als die een maal werkelijk aan de orde van behandeling kwam, liever met 2 dokters dan met 1 discussie te houden, daarin steekt toch waarlijk geen overwegend belang. Mogt die walerververschiiig eenmaal ernst worden, dan maarliever het oordeel en advies *an al de doktoren in Leyden gevraagd. Waarlijk die zullen zich o|> eene beleefde uitnoodiging niet onwillig beloonen. Als specialiteit is er dus geen plaats in den Raad voorden lieer Plaat open. Misschien dan als man, wiens bekende deelneming in zaken van alge meen belang daartoe aanwpi?

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2