LEÏD8CIIE 0 (111AIT. 1868. N°. 79. N-të K WOENSDAG 1 JULI J. STADS-BER1GTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. mj - X - ifA» De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. HER-IJK. BURGEWEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigtenbenevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende strijkels. En worden zij ten dien einde opgeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuberd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis rullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor Wijk VI, van den 30 Junij tot den 6 Julij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dal tot jaarletter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter Z. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leyden 26 Mei 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCIIE BER1GTEN. LEYDEN. 30 Junij. Wij vernemen dat ds. J. Drost, pred. te Goes, het beroep tot predikant lijj de Ned. her», gemeente alhier heeft aangenomen. Bij de vermelding, in ons vorig nooimer van het dezer dagen, van wege onderscheidene armbesturen aan den heer mr. P. C. Lezwyn aange boden geschenk, hebben wij verzuimd onder de daarbij opgegeven armbe sturen dat der Doopsgezinden te noemen. Wy meenen dit onwillekeurig verzuim op deze wjjze te moeten herstellen. De Vcreeniging voor Christelijke belangen had het genoegen Zondag avond 11. d». J. A. Schuurman van 'sHage, voor zijn vertrek naar l».kë, nogmaals in haar midden te zien optreden. Was hei voor den spreker, die hier ter stede als hulpprediker zijn dienstwerk was begonnen, en ter plaatse waar hjj thans stond zoo dikwijls met ingenomenheid als evangelieprediker was opgetreden, cene aandoenlijke ure, niet minder voor de hoorders, die, hem steeds eene zoo liooge achting toedragende, thans in zoo groolen getale waren opgekomen dal de zaal hen naauwelijks kou bevatten. De spreker, die verklaarde dat het houden eencr afscheidsrede zijne krachten zou ie boven gaan hield eene indrukwekkende leerrede naar aanleiding van 1 Pelr. IV 1, 2. Na het uitspreken van den zegen bragt de vergade ring, door het zingen van een daartoe expresselijk vervaardigd lied, hare heilbede aan den leeraar. die, zigibair getroffen, aan allen slechts het vaart wel! tot wederzienskon toeroepen. Wij vernemen dat de Languedocsche zangers, die zich te 'sHage, Utrecht, Amsterdam, Rotterdam en meer andere plaatsen met zoo ouge- uieenen bijval hebben doen hooren en zich als zangers van den eerslen rang hebben doen kennen, eerstdaags ook alhier hunne kunslgaven zullen doen hooren. Vooral de haryton »an dit gezelschap, de heer Tourcademoei zich door zijn talent in hel bijzonder onderscheiden. lieden morgen is een 14-jarig meisje, als dienstmeisje even buiten de voormalige Rijnsburgsche poort werkzaam, bij het spoelen van cenig goed iu het water gevallen en verdronken. Naar men verneemt zal aan Z. K. II. den prins van Oranje, aan wien, zoo als gemeld is, het opperbevel over de troepen in het kamp bij Milliiigen is opgedragen, worden toegevoegd de generaa.'-majoor J. van den Bosch, adjudatll-geucraal van Z. 11. den koning. De brigades infanterie in dal kamp zullen worden gecommandeerd door den kolonel Maclrod van hel reg. grenadiers en jagers, en den kolonel Schöostedi van hel 7dc reg. inf. De directie der geuee-ktindige dienst zal worden gevoerd door den len offi cier van gez. 2e kl. Weteltng, terwijl de intendant de Bas als chef inten dant werkzaam zal zijn. Aan dezen worden toegevoegd de adjuoct-iitlrii- dani Kjjnbende en de kapitein-kwartiermeester de Groot van het reg. gre nadiers en jagers. Aan hel kamp zullen deelnemen de le, 2' en 4e bataillous van het reg. grenadiers en jagers en van de 4e, 7e en 8e regimenten inf., 4 veld-escadrons van het le en 4 dito van het 3e reg huzaren, 4 veldbalterijen 1 batterij rjjdende art. en eene compagnie artillerie transporttrein. De minister van oorlog Is gemagligd voor de najaarsoefeningen legen 15 Augustus aanst. hel vereischte getal miliciens van de ligling van 1864 en 1865 van onbepaald verlof onder de wapenen te roepen zullende deze vóór of op 22 September weder roet onbepaald verlof worden gezonden. Van de 32 adspiranten voor O. 1. ambtenaar, hebben 13 met goedge- volg het examen^ afgelegd, zrjnde de heeren H. J. Altman» van Leyden; D. U. Fraenkelvan Delft; E. Gasinjet, van Dtrecht; M. A. F. Goossens, »an Delft; G. J. Grashuis, van Rotterdam; G. de lieer jr.van Delft; J. J. 11. van Hall, van Leyden; jhr. H de Koek, van'sHage; F. J. Koore manH J. W. van Lawick van Pabst en J. H. I). van der P.dmallen van Leyden; P. F. Sijthofl, van 'silage; J. van Wijck, van Utrecht. Naar men verneemt, zal het algemeen collegie van toezigl over het beheer der goederen van de hervormde gemeenten eerlang eene belangrijke buitengewone vergadering houden, ter beraadslaging omtrent de verdere maatregelendie tot eene geleidelijke vollooijing der scheiding van kerk en «taal dienen te worden genomen. (N. R C Door het prov. geregtshof in Utrecht is de bekende J. Gratis schuldig verklaard aan moord en dientengevolge veroordeeld lol de straf des doods, uil te voeren binnen Utrecht. Morgen zal de opening van den staatsspoorweg Bergen op Zoom naar Goes plaats hebben en Zeeland daardoor een middel van gemeenschap met het overige des lands erlangenwaaraan het zoozeer behoefte had. Onder scheidene ministers zullen die opening bijwonen. Naar men verneemt is de prijs van het nieuw gewonnen hooi in de Langstraat uisschen landbouwers en kooplieden bepaald op 10 de 500 N. ffi. Uit Gouda meldt men dat Zaturdag middag aldaar op het onverwachts is aangekomen de heer J. F. Prince, officier hij de dienstd. schutterij al daar, die vrijwillig de expeditie naar Abyssinie heeft medegemaakt; des avonds werd hem ten huize zijner ouders door het muziekcorps der schut terij, eene luisterrijke serenade met fakkellicht gebragt. Te Wieringen heeft een treffend ongeval plaats gehad. Een man, vader van zes kinderen, had zich met vier hunner naar het veld begeven en had de zorg voor het jongste kind en het toezigt over zijne aan vlagen van krankzinnigheid lijdende vrouw aan zijne zestienjarige dochter overge laten. De ongelukkige moeder misbruikt een onbewaakt oogenblikgrijpt haar jongste kind, ijlt er mede naar buiten, en werpt hel in den put. De oudste dochter, die naar nageijld was, trachtte het kind nog te redden, doch werd door de krachtige krankzinnige ook gegrepen en mede naar de diepte geworpen, 'loeit de man te huis kwam vond hij aanvankelijk niemand. Later vond hjj de heide lijken in den put en iiet lijk van de ongelukkige moeder, hangende op zólder, Te iiuisseu hebben Donderdag II. ernstige ongeregeldheden plaats ge had. Dien dag vierde het schuttersgildals naar gewoonte, zijn jaarfeest, hetwelk beslaat in eene gemeenschappelijke vischpartij aan het Losveer. Bjj terugkomst van liet gild wordt volgens oud gebruik de stad stormenderhand ingenomen. Daartoe verdeelden zich de feestvierenden in twee afdeelittgen waarvan hel cene gedeelte binnen de stad post val, om het andere te be letten de stad binnen te rokken. Ditmaal gaf deze zaak aanleiding lot groote ongeregeldheden, waarvan de oorzaak was, dal de verhitte gemoe deren bij de verdediging gebruik maakten van hunne vischangels en daar mede elkaar wonden toebragtcn. Lenige der belhamels werden gevaugeu genomen. 'sGRAVENHAGE, 30 Junjj. Z. M. heeft benoemd tot burgemeester van Amsterdammet ingang van 15 Juljj, deu heer mr. C. J. A. den Tex, advocaat te Amsterdam. De minister van financiën zal op Dingsdag en Donderdag en die van marine op Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren was aan de orde het wets-ontwerp tot bekrachtiging eener overeenkomst met de maatschappij tot exploitatie der staatsspoorwegen, strekkende lot vermindering van liet in de artt. 53 en 54 der voorwaarden van concessie bedongen aandeel van het rijk in de bruto-ophreugst der exploitatie bij de lagere en vermeerdering van dat aandeel bij de hoogere opbrengsten van hel vervoer, alsmede lot uitstel lot 1877 voor de terugbetaling der van liet rijk ter leen ontvangen som van 2} millioen. Door die overeenkomst zal de staal in de eerste jaren een ver lies van ruim ƒ200,000 opleveren, welk verlies eerst zal worden vergoed hij eene bruio-opbrengst van ƒ8000 per mijl, De heer de Bosch Kemper achtte dit wets voorstel zoo onaannemelijk dat hij er zijne stem aan zou onthou den, indien zijne bezwaren niet werden weggenomen. Mtllioenen waren reeds aan de staatsspoorwegen le koste gelegd en nu deinsde hij er voor terug om een contract aan ie nemen, waarbij alle financiële vonrdeelen voor den staal zouden verloren gaan, want daar uu de opbrengst j 3000 a f 4000 per mijl was, hoe lang moest hel daii niet duren alvorens die opbrengst ƒ8000 bereikte. Uij zou aan eeue nieuwe leeniug van 1 a 2 millioen verre weg de voorkeur geven De heer van Wassenaer Catwyck was het in vele opztgien met den heer de Bosch Kemper eens en zou tegen de wet stemmen. Een jaarlijksch verlies voor den slaat van ƒ250,000 achtte hij een onover komelijk bezwaar. Doelmatiger zon hel, meende hij, zijn aan de maat schappij nogmaals een kapitaal tegen 5 pCl. voor te schieten. De heer van Naamen van Eemnes hield de overeenkomst mede voor onaannemelijk. De heer Godefroi verklaarde geneigd ie zijn daarin te berusten. De heer Fok ker, hoewel vroeger eeii voorstander der wet, was ua ontvangen inlichtin gen, van overtuiging veranderd. Indien de staat afstand deed van alle interest voor het aanleg-kapitaal en de maatschappij met lj millioen werd geholpen, dan zou, zijns inziens, de maatschappy volkomen gered zijn. De minister van financiën zeide dat de regering dit ontwerp bij haar optreden had gevonden en dal zij niet bij magte was le verklaren of er hetere voor waarden hadden kunnen bedongen worden. Hij moest erkennen dal door dit onderwerp de inkomsten voor den staat met eeue vr ij aanzienlijke som zouden verminderen, maar hij durfde toch de aanneming niet ontraden. Wilde men de wet verwerpen Ier bevordering van staais-explotlatiedan moest hij de verzekering geven dat de regering daartoe niet zou overgaan dan in zekere eventualiteiten. Wat het geven van een nieuw voorschot be trof, ook dal was gevaarlijk want uien zou het verwijl niet kunnen ont gaan dat eene nijverheids-maatschappij de zaak dreef met 's lands geld. Door den minister van binuenl. zaken werden voorts nog enkele bedenkingen be- amwoord. De hh. van Nispen en de Bruyn Kops bestreden daarop nog het wets-voorstelterwyl de hh. van Kerkwijk en Rochtissen verklaarden er mede in le stemmen, omdat een andere uitweg moeijelijk le vinden was; de heer Pijnappel daarentegen kon zich met het beginsel der wet volkomen vcreenigen. De heer Thorbecke verklaarde zich niet ingenomen met de wet,

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1