bijwoning waartan verschillende nnloriieiten en ambtenarenzoo uit de i omge>iiig als uit die geineen.le waren uitgeiiopdigd. De muziek van liet j lstc reg. huzaren uil Deventer liet zich daarbij liouren. Des avonds werd een prachtig vuurwerk afgestoken Te Arnhem zijn dezer dagen weder in beslag genomen twee valsche 50 cenlsstnkken die in twee winkels aldaar waren niigegeven. Te Arnhem en te Nijmegen hebben in den loop dezer week twee per sonen bij bet zwemmen, het leven verloren. Te Arnhem was het een met selaarsknechtdie vrouw en drie kinderen achterlaat, te Nijmegen de kor poraal Brouwer van de 3de comp. 2de bat. van liet 8ste reg. infanterie. Te Meppel zijn eergisteren, den zoogenaamden Wollen-Donderdag, 25000 N. ponden wol ter markt gebragt. De prijzen varieerden «an 80 cents tot 2 per pond. De handel was vrp levendig. Dit Leeuwarden meldt men dat ook de laatste der zes ontvldgte ge vangenen, niet ver van Buitenpost, is gevat. Een veldwachter van daar, zijn spoor meenende le hebben gevonden was hem reeds eene geruime poos gevolgd. Eindelijk wist hij hem met een rtjiuig in le balen en als met één slag in handen te krijgen en iu boerjeu te slaan. Even als de andere vier is hij terstond iu eene cel opgesloten. Bij den verdronken gevangene vond men, naar men verneemt, een groot mes, dal waarschijnlijk bij den diefstal le Roodkerk was ontvreemd. Ook vond men zoowel iijj hem als bij de anderen geld en andere voorwerpen, van dien diefstal afkomstig. Toen men den drenkeling ophaalde, was een der handen van de ijzeren boei bevrijd. Dingsdag II. had een treurig ongeluk plaats aan den Scheldedain onder Woensdrecht Een polderwerker op een der wagens willende springen, toen de locomotief zich in beweging zettegleed uil zoodal hem door de wa gens beide beenen werden ver-beijzeld reeds een uur daarna was hij overleden. De ongelukkige was gehuwd en bad zes kinderen. IIij behoorde iu Belgie le buis sGRAVENHAGE, 20 Juiiij. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid eene gratificatie van 10 en een loffelijk getuigschrift verleend aan C. Koenraad te Uelle- veetsluis, wegens liet met levensgevaar redden van een kind hij de brand aldaar op 23 Mei jl. Tol burgemeester der gemeente Breda is benoemd de heer mr. A. Eer stensen tot burgemeester der gemeente Nibbikswoud en Sybekarspel de lieer L. C. van Staveren. Aan den Oost-lndischen hoofdambtenaar C. Castens, laatstelijk direc* teur der middelen en domeinen te Batavia, thans met verlof hier te lande, is, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Z. M. heeft benoemd tot adjudant-generaal van den grooten staf van het leger den generaal-majoOr J. A. van den Boschoud-minister van oorlog. Naar men thans stellig verneemt zijn het le, 2e en 4e bat. met de muziek van liet reg. grenadiers en jagers hesiemd, om deel te nemen aan de oefeningen iu het aanstaande kamp ie Milligen. Men verneemt dat.de alhier verblijfhoudende escadrons van het 4dereg. huzaren met 1 November met die van het lsle reg. huzaren uil Deventer van garnizoen zullen verwisselen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren heeft de heer de Ca- sembroot verlof gevraagd en bekomen om op een nader te bepalen dag vragen aan de regering en bepaaldelijk aan den minister van koloniën te rig ten betrekkelijk dp wijze waarop de geexpireerdc siiiker-coiitracten op nieuw zullen worden uitbesteed. Daarna kwam iu behandeling lioofilst. lit (builenl. zaken) der staatsbegrooling. De minister van buitenl zaken ving aan met eene opmerking ter wegneming van een misverstand, waarin de heer J. K. «an Goltsiein vervallen was. Deze toch had de mededeeling iu de Staatscourant betredende den minister van buitenl. zaken toegeschreven aan liglgeraaklhrid. Dit was het geval met, die liglgeraakiheid bestond niet, maar de minister gevoelde dat geheel ongegronde geruchten, hein van zeer goede zijden ter oore gekomen, van dien aard waren dat zij zijne positie ais minister van buitenl. zaken tegenover vreemde kabinetten konden verzwakken. Vandaar de mededeeling iu de Staatscourant, die liet doel had bereikt dat daarmede beoogd werd. De lil). Fransen van de Pm te en van Goltstein verklaarden den vorui en de wijze van handelen van den mi nister in deze niet Ie kunnen goedkeuren. Nadat vervolgens een amende ment van den lieer de Casetnhront strekkende om het iraclement van den consul generaal te Yedo met ƒ3000 te verhoogen, met 53 tegen 13 stemmen was verworpen, is hoofdstuk III met algemeene stemmen aangenomen. Daarna werden nog aangenomen het wels ontwerp tot wijziging van de wet op de middelen voor 1866 en aanvulling van die voor 1867, dat tot wijziging der begrooting voor oorlog voor 1867 en eemge andere wetsontwerpen. Hierna bekwam de heer Fransen van de Puite verlof om aan den minister van kolomen eene interpellatie te riglen over de door den heer Nierstrasz eenige dagen geleden vermelde bijzonderheid dat in het archief van liet dep. van koloniën ziel) zou bevinden een stok waarvan de inhoud ui hel werk van den lieer van De*enterhandelende over het landelijk stelselis over genomen, en hetwelk de lieer Nierstrasz verklaard had «ervalseht te zijn. De lieer Fransen van de Putte vroeg boe de lieer Nierstraiz lol de inzage van liet geheim archief was gekomen en daar die heer gezegd had dat er vervalsching was gepleegd, meende hij dat niemand anders dat had kunnen doen dan de heer van Deventer of de minister die hem last gaf, zijnde de spreker zelve De heer Nierstrasz had echter meer moeten doen dan bewe ren, hij had moeten bewijzen dat of de heer van Deventer of zijn lastgever die vervalsching liadde gepleegd of willen plegen. Hij zeide voorts van de courtoisie van den lieer Nierstrasz le verwachten dal deze zijne beschuldi ging staven of intrekken zonde en vroeg aan den minister van kolomen of hij hel advies wilde inwinnen van hel opent), ministerie omtrent eene ver volging, ten einde den misdadiger le ontdekken, en de stukken iu hel werk van den heer «an Deventer voorkomende w ilde collationeren met de officiële bescheiden, lie minister beantwoordde die vragen ontkennend. Hij achtte eene vervolging onnoodig omdat er z. i. aan geene vervalsching te denken viel, maar aan een qnaestie van literaire lekst-criliekterwijl, indien men den tekst in zijn verhand las, een vermoeden van valschheid verviel. De collationering was een te uitgebreid werk om daaraan te kunnen voldoen. De heer Nierstrasz zeide dat hij niet behoefde op te geven hoe hij aan bet stuk kwam, hel was genoeg te zeggen dat luj niet daaraan kwam door deloyale middelen. Indien hij den heer Fransen van de Putte verdacht, dan zou hij het ronduit gezegd hebben, want hrj was voor geene bedreigingen beducht. Hij ook wensciite dat de zaak door bet openb. ministère werd onderzocht. Nadat nog eenige leden het woord hadden gevoerd is de inter pellatie gesloten door den interpellate die constateerde dal de lieer Nier strasz hel bewijs zijner beschuldiging was schuldig gebleven. In de zilting van beden was aan de orde de beraadslaging over het wels- ontwerp tot definietive vaststelling der koloniale huishoudelijke begrootingen van Suriname en Curasao voor 1868. De minister van koloniën beantwoordde sommige bedenkingen en opmer kingen in het eindverslag vervat. De immigratie van arbeiders, in gedoeld verslag, eene levensvraag «oor Suriname genoemdzal de minister in uaaiivv- gezetie overweging nemen, en de nieuwe wetboeken zullen met 1 Jan. 1869 kunnen worden ingevoerd. De heer van Sypensteyn besprak zeer breedvoerig den z. i. allerellen- digsten en allertreurigste!) toestand van Suriname in onmiddelijk verband met bet vraagstuk der immigratie dat zonder gouvernemeiits-lusscbenkomsi z. i. niét opgelost kan worden. De bh. G'éfken en Nierslrasz spraken in gelijken geest. De heer Rochus. sen maakte mede eenige opmerkingen ler zake van immigratie en de heer van Goltsiein bedankte de regering voor de gedane toezegging. De minister van koloniën beeft nader ztjne belangstelling belnigd. l)e heer Fransen van de Putle waarschuwde bem niet al te groote geldeljjke ofl'ers te brengen zonder waarborg dat ook de koloniale Staten en de eige naars mede blijken van energie geven. Maandag voortzetting. IHIl'i ENLa A BSGHE KKRIIrTKN. KNCKI.A I». LONDEN 18 Junij. Iu bel hoogerhuis heeft de eerste lezing plaats gehad van de bill be- treffende de lerscbe staatskerk. De tweede lezing is op aanst Donder, dag bepaald; graaf Grey en de lord kanselier hebben aangekondigd dat jj alsdan de verwerping der bill zullen voorstellen. Het lagerhuis heeft in comité de lerscbe reformbill aangenomen. De oppositie in liet lagerhuis beeft afgezien van hel denkbeeld om aao het bewind slechts voor negen maanden, tot Jamiarij 1869, beschikkiiij over 's rijks geldmiddelen te geven, ten einde alzno de zamenroeping des parlements vóór het einde van dii jaar volstrekt noodzakelijk te maken Di lieer Gladstone zelf heeft verklaard dal 'net ter vermijding van moejjeljt lieden heler zon zijn de geldmiddelen thans voor liet gelieele dienstjaar li bewilligen. Dit Suez is het berigt ontvangen dat de generaals Napier en Staveley en de heer Cameron aldaar waren aangekomen. De inspecteurs der kiezerslijsten te Salford, waar, op grond van di dubbelzinnigheid van het woord «persoon" in de Engelsche kieswet, dj vrouwen op de kiezerslijst gebragt waren, hebben bij den minister Hard; gevraagd om advies in deze zaak. De minister beeft geantwoord, dat bj niet bevoegd was om welsuiileesing te geven, maar dat liet duidelijk is dal de wetgeving niet bedoeld had, aan vrouwen hél siemregt te verleenen Hel groote Haiidel-muziekfeesl heeft gisteren plaats gehad. Het werd door nagenoeg 20000 personen bijgewoond. FRANKRIJK. PARIJS. 18 Junij. Op voorstel der budget-commissie van liet wetgévend iigchaatn heef; de regering voor de bonders vail obligaliën ten laste van liet voormalig; keizerrijk Mexico thans eene schadevergoeding aangevraagdbcstaanile ii Fransche staatsschuldbrieven die ie zamen een bedrag van vier tnillïoeu fr. jaarlijUsche teute uitmaken, vroeger had zij hun slechts drie mtllioen lor gedacht. Het officiële dagblad der regering van Algèrië berigt Hat er Mt li drie provinciën der kolonie, alwaar de inlandsclie bevolking door den hoi gerstiood geteisterd is, sedert twee maanden merkbare en toenemende «er- betering te melden is. Nieuwe ondersteuning uil 's rijks schatkist zal to kelijk niet noodig zijn. Het is waar dat sommige inlanders, doch slechts weinig in getal, zich met mensclieiivleescli hebben gevoed. De keizer en de keizerin hebben den 6den dezer een telegram aan dit keizer «an Rusland gerigl als blijk van vriendschappelijk aandenken aa den toen verjarende» dag, waarop net leven der beide keizers een jaar ge leden door de hand eens moordenaars in gevaar werd gebragt. Keizn Alexander heeft aan den Franschen gezant in zeer welwillende bewoordit gen betuigd, hoe gevoelig lij) voor dien stap was. De ItJonileur deelt het volgende mede: Het is bekend, dat de Frausclt regering en eenige andere regeringen van Europa aan welenschappi Iijke comniissiën hebben opgedragen zich naar onderscheiden punten m het zuidelijke halfrond te begeven, otn er de zon-eclips van 18 Augustli aanst. waar te nemen. Wat onze zending betreft heeft de minister m marine van den gouverneur onzer kolonie Cocliinchinaberigt ontvangst, dal de plaats iu liet schiereiland Malacca, die door FraPkrjjlv'Ppr tiet dott der waarnemingen was gekozen, zorgvuldig onderzocht en iu gereeillieil gebragt is geworden, en dat de koning van Siam den wensch zou heblxt te kennen gegeven om bij de werkzaamheden onzer commissie tegenwoordij te zijn Die expeditie gaat uil van ons ministerie van openbaar oiidcrwjjs: buitendien is door de akademie van wetenschappen een sierrekundige aai gewezen om te Masulipulam in het lirilscii-liidisclie gewest Madras, ft eclips waar te nemen gezamenlijk met de door Engeland daarheen afgewt den geleerden. Pruis Napoleon zal Konstantiiiopel bezoeken. Zijn jagt fieeii beid gekregen naar Varna le stevenen, om aldaar zijne komst af le wachtel Bij zjjne aankomst in den Bosporus zal hij. het incognito afleggenen t) bevel van den sultan zal hij met gruoleti luister ontvangen worden, ft reis geschiedt op bepaalden aandrang van den sultan en de legenwoordi! beid van den prins te Konstantiiiopel zal geenerlei staalkundig k^rakjei hebben. Een portret van mevrouw de Pompadour, geschilderd door Franfti Boucher, is alhier voor 28000 ftv verkocht. i' K II 1 8 8 Khl. BERLIJN 18 Junij. Aan hel corps diplomatique is medegedeeld, dat graaf von Bistnard gedurende zijne afwezigheid als minister van buitenl. zaken door den heti von Thile vervangen zal worden. Graaf von Bismarck heelt de liooftó verlaten. Hij vertoeft voorloopig le Rheinfeld op hel landgoed >an ift schoonvader, den lieer von Puttkammer. De toestemming der Nederlandsche regering lot liet op de alhier ge houden conferentie overeengekomen ontwerp-postverdrag liissclirn den Nood Dnitscheu bond en Nederland is alhier aangekomen, met magtiging lot ft onderteekening. Te Kopenhagen wil men welen dal de acte der verloving tusschen da kroonprins van Denemarken en de prinses van Zweden, tijdens de aanwe zig heirt «an den Deensehen gezant in Zweden onderteekend is Ak AOKJta K-N IK(tH 8 i'ROYHITILN AAN DE LEY DSCiiK UOOiifiSCHOOL. Den 20stcn Junij de heer R. Vorstman, van Rotterdam, inde regten.ffl'1 1 stellingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6