dene inzenders op de onlangs aoor die vereeniging gehouden (enloonstelling van werkstukken door werklieden vervaardigd. Ingevolge uiinoodiging van hel bestuur werd deze bijeenkomst bijgewoond door vertegenwoordigers van het dep. der maatschappij tol Not van 't Algemeen en van commissarissen der "'volksvoorlezingendoor de leden van den jury, die de ingezonden voorwerpen li ad beoordeeld en cr.kelc belangstellenden. De voorzii terde heer J Goedeljec liet de uitreiking der bekrooningeu voorafgaan door een gepast woord, een kon overziet der tentoonstelling, waarbij hjj slil stond bij heigeen tot de tentoonstelling aanleiding had gegeven bij de tentoonstelling zelve en de uitkomsten die zij had opgeleverd. Met voldoening mogt de vereeniging op deze eersie door haar gehouden tentoonstelling terugzien want z() was goed geslaagd, zoowel wat betrof hel getal als den aard der ingezonden voorwerpen, waaromtrent menig bezoeker, dien men daartoe bevoegd mogt oordeelengetuigenis had afgelegd. Wal het financiële be- treft, had zij wel geen gunstig resultaat opgeleverd, daar de rekening sloot met een tekort van 25, maar dit tekort ware grooler geweest, indien de vereeniging niet, zoowel voor de tentoonstelling en na haren afloop, een drietal geldelijke bijdragen Ier tegemoetkoming in de kosten of ter bestrijding van liet tekort bad ontvangen. Dezer dagen ontving de vereeniging nog eene toelage van de maatschappij van nijverheid van ƒ50, eene gift die zij meende dat niet beter aan liare bestemming zou beantwoorden dan door die te doen strekken lot dekking van het tekort en daardoor ook tot bevordering der nijverheid in ons midden. Voor een en ander bragt de voorzitter, na mens de vereeniging, zijnen dank toe aan de edele gevers. Ook bragt hij dank toe aan bet bestuur van het dep der maatschappij tol Nut van 't Algemeen, voor hetgeen liet tot bevordering der zaak had gedaan en aan bet twaalftal inaiiiieu, die zich welwillend de moeite hadden lalen welgevallen om, als jury, de ingezonden voorwerpen Ie beoordeelen. Na voorlezing van hel proces-verbaal van den jury, werden de prijzen en getuig schriften door den voorzitter aan de. bekroonde inzenders uitgereikt, die bun daarop met deze verkregen onderscheiding geluk vvenschte Voorts rigtle bij een woord van opwekking lot de aanwezige leden der vereeniging, om, wanneer later weder eene dergelijke tentoonstelling werd gehouden, zich te beijveren tot bet beoogde doel mede te werken Na de vereeniging in de welwillende belangstelling van al de aanwezigen te hebben aanbevo len, sloot bij de bijeenkomst. Wij vernemen dat met de doorlating van water aan den Leydsclien- dam uit Delfland gisteren nacht weder is aangevangen. Voor ongeveer 14 dagen is de toevoer van water uit Gouda langs den Rijn, mede de water- verversching voor de stad en omstreken ten doel hebbende, begonnen. In den toestand van liet water is door die maatregelen veel verbetering gebragt. Men schrijft ons uil Noordwijk aan Zee dd. 16 Jiinij: Met genoegen kan men van bier melden, dal, onder de leiding van de bewaarschoolhou- deresse, eenige meisjes eene tentoonstelling van handwerken hebben in bet leven geroepen welke ter bezigtiging geopend is van den 16en lot en met den 19eo Jttnij, en waarvan de verloting op den daaropvolgenden Zaturdag zal plaats hebben. De opbrengst hiervan is bestemd 1° voor eenige behoef tige kinderen van de bewaarschool; 2° voor het loevlugisoord voor weezen te Neerbosch en Nijmegen en 3® voor de evangelisatie onder de heidenen. Al dadelijk mogten wij de groole belangstelling hierin ondervinden van vele bezoekers, waaronder vooral waren op te mei ken onze hooggeachte ambachtsvrouw gravin van Limburg Stirum Noordwijk, met nog vele an- de e hooggeplaatsie personen. De minister van financiën heeft ter kennis van belanghebbenden ge bragt dal er in de maand Jultj aanst. in bet locaal van het dep. van finan ciën te 's Gravenbage, ten overslaan van de daartoe benoemde commissie, een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben van adspiranten naar de be trekking van surnumerair bij liet vak der posterjjen, waartoe twaalf plaatsen ter vervulling worden opengesteld. De adspiranten behooren zich vóór of uiterlijk op den lstc" Julij aanst., bij een op zegel geschreven request, tot den minister Ie wenden. Zjj moeten geboren zijn tussciien 1 Jnlij 1847 en 1 JtlIij 1850. Verdere bijzonderheden worden door de Staatscourant medegedeeld. De algemeene vergadering der broederschap van candidaal-nolarissen in Nederland zal op 17 Augustus te Haarlem gehouden worden. De te Hirkenhead in Engeland gebouwde monitor Heiligerleekom- mandant de luit. ter zee lsle kl. II. Aridder van Kappard, is te Nieuwe Diep eergisteren morgen ten 9 ure aangekomen. Hij bet in de haven sloomen is dit vaartuig tegen het ramtorenschip geloopen en heeft eenige schade be komen aait de bezaans-masl. Omtrent de reeds vermelde nnlvlugling van zes gevangenen uil het tuchthuis te Leeuwarden worden de volgende bijzonderheden medegedeeld: Zij bevonden zich in van ijzeren afsluitingen voorziene alcoven op een der bovenzalen van den voor eenige jaren gestichten nieuwen vleugel. Nadat iedere afsluiting verbroken of geopend was, hebben zij door middel van een of ander werktuig een gat in den zolder van de slaapzaal weten te zagen en zijn zij vervolgens daardoor op den zolder eu door bet openbreken van een der dakvensters op liet dak gekomen. Van deze zijde was bet verder ontkomen echter moeijelijk, omdat aan den overkant een schildwacht was geplaatst. Zij beproefden dus liet dak van hel naastbijgelegen gebouw te bereiken, dat hun maar al ie wel gelukte. Een touw, zamengesteld uil 45 strengen garen, tot den arbeid belioorende, dat zij hadden welen te vervaardigen, werd nu aan tenen slang of bout van een dakvenster beves tigd. Een der gevangenen liet zich van de steile hoogte naar beneden glij den en kwam in de gracht Ie lande, die hij wist over te zwemmen. Het touw werd daarna aan een der aldaar staande boomeu vaslgemaakl en weldra waren ook de vijf overisen in vrijheid. In de gevangenis zelve was niets bemerkt en evenmin door de wacht, daar buiten geplaatst. Door een burger, die een paar ontvlugten aan een der uitgangen van de stad had be merkt, werd echter al spoedig aan de nachtpolicie van de zaak kennis ge geven, en nu was in weinig tijds alles in beweging, om de vlugtelingen op te sporen. Heeds vroegtijdig waren er iwee, uiet namen C. Veldiuk en tl. J. Hulsbeek, weder gevat, beide door landlieden, de een onder bet dorp Goulutnde ander onder het dorp Rijperkerk. Den laatste vooral werd men niet dan na eene zware worsteling meester, waarvan de teekenen dui delijk aan hem zigtbaar waren, toen hij slerk gebonden door de boeren op een wagen herwaarts werd gebragt. De telegraaf was reeds vroegtijdig naar alle kanten werkzaam, om aait de justitie van liet gebeurde kennis te geven. Verscheidene rijksveldwacbteis zijn verschillende wegen opgegaan, om de vlustelingen te trachten in handen te krijgen, wier signalement overigens ook reeds is verspreid. Uit Leeuwarden wordt omtrent de bedoelde gevangenen van den 16den liet volgende gemeld: Aan de policie van Dantumadeel en de rijksveld wacht aldaar is liet heden mogen gelukken drie der ontvlugte gevangenen in han den te krijgen bij het dorp Rinsumageest. De vierde wist hel te ontkomen. Zwaar geboeid werden zij met de Dokkumer trekschuit herwaarts gebragt. Ouder weg sprong een hunner over boord; slechts als lijk werd hij weder opgehaald. In den afgeloopen nacht hadden zij al dadelijk, len einde geld en kleederen te bekomen, bij een ingezetene van het dorp Roodkerk ingt. broken en zich aldaar van gouden en ziheren voorwerpen, geld, mansklee- deren en linnengoed meester gemaakt. Rij het overbrengen naar de gevangenis bad er, naar men aan de IV. R. meldt, een ernstig ongeluk plaats. Velen, die van de overbrenging getuigen wilden zijn, begaven zich in de pont tusschen den Grachtwal en de Zee- visclimarkt, waar men bij de gevangenis was. De pont was echter te ligt voor den groolen last, en bijna midden in de gracht gekomen, zonk zjj met allen, 20 a 30, die er in waren. De afloop was minder ongelukkig dan men wel had kunnen denken Zoover men althans weet, werden allen op één na (een 14 jarige knaap), gered. Een paar vrouwen werden geheel of gedeeltelijk bewusteloos uil liet water gehaald doch men mogt er in slagende levensgeesten weder bij haar op te wekken. De toestand van de eene is echter nog niet geheel van gevaar ontbloot. Te Dedemsvaart werd in de vorige week een kind en 3 schapen door een dol hondje gehetenbet kind is onder geneeskundige behandeling en de schapen zijn afgemaakt; liet hondje, hoewel vervolgd, is, voor zoover bekend niet gevonden. 's GRAVENBAGE 18 Junij Door Z. M. is vergunning verleend aan F. J. Broné en J. G. Spijkers te Tilburgtot bet dragen der bun door den l'aus toegekende eereleeke' nen zijnde de medaille fidei et virtutien wat den eersten betreft ook de gouden medaille 3de kl. Tot telegrafist 3de kl. bij den rijkstelegraaf is benoemd J. A. Brug thans leerling-telegrafist, en tot directeur van een der rijkstelegraaf kanto ren J. A. Baggerman, thans telegrafist 2de kl. Z. M. beeft goedgevonden aan den officier van gezondheid 2de kl. d', II. L. W. Ileiinos, van bet personeel van de geneeskundige dienst der land- mugtop zijn verzoek, een eervol ontslag uil de militaire dienst te ver kenen, en bij liet personeel van die dienst te benoemen lot officier van gezondheid lsle kl. den officier van gezondheid 2dc KI. li. C. L. A. de lluj. ter, van gemeld personeel. De verjaardag van li. M. de koningin werd gisteren alhier met veel plegtigheid gevierd, 's Lands vlag wapperde van zeer vele openbare en bij zondere gebouwen. Ten negen ure bad er in de Maliebaan eene parade van bet garnizoen plaats, waaraan bel scherpschutters corps deelnam. Voorts werd ook feest gevierd in de gestichten van liefdadigheid, Ier cere van de vorstin die op dezen dag de armen niet vergal. De illuminatie, des avonds ontstoken, was allerluisterrijkst. In de stad zelve waren de gebouwen der' departementen van algemeen bestuur, van bet prov. gouvernement, alsooki eenige particuliere woonhuizensociëteiten enz., fraai verlicht. Hel cen- truui der feestviering was echter liet Bosch. De laan, aan den ingang, over de Kouingsbrtigw as sierlijk niet tal van vlaggen en wimpels gedeco reerd, terwijl de eenvoudige lampion-verlichting van de hoornen aan weers zijden als van zelf naar het eind geleidde waar een muziektempel was op- gerigt. Verder voortgaande naar de Jacobalaan, die wederom met kolossalt lichtkroonen was versierd, werd men reeds op vrij grooten afstand een niet minder kolossale S gewaar, die aan bet einde van de laan was geplaatst. De fraai verlichte societeiIs-teni trof daar de aandacht. Het eigenlijke pièct de uiilieu der illuminatie was evenwel nog verder, voorbjj de kleine vijvers, lu liet nndden namelijk van den grooten vijver was eene nabootsing gele verd van liet paleis der dogen van Venetië. Dit prachtstuk, uitmuntende door zuiverheid vau lijnen en schakering, en door duizenden lampions ver licht, hare stralen in bet water weerkaatsende, maakte een he too verend effect. Onderscheidene muziek corpsen lieten zich bij afwisseling hoorei Tol laat in den nacht duurde de feestvreugde voort, zoo van de inwoner! der residentie als van hen die van elders waren zamengestroomd. In dé zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagingen over de interpellatie van den heer Koorders voortgezet en ten einde gebragt, De heer Jonckbloel verdedigde in liet lircede de houding van den minister van binnenl. zaken, die bel wetsontwerp omtrent liet lager onderwfis dooi zijnen voorganger niet te elfder uur, maar na liet twaalfde uur ingediend, had ingetrokken. Als de regering de zaak haren loop had gelaten in plaati van rond voor hare nieening uit te kooien, dan had men baar verweten dal zij eene struisvogel- of vleermuizen-politiek volgde. Hij had wel gewenscht dal de houding van het voriee kabinet even cordaat en ridderlijk was ge weest. De heer J. K. van Goltstein zeide gaarne meer licht van de regeringIt erlangen, dan zij nu had segeven, I. w. eene juiste kenschetsing van d( rig ting van liet bestuur. Ook over de vorming van het kabinet was geen nieuw licht opgegaan. Der vorige regering was gemis aan constitutional iiizigl verweten; zoodanig gemis meende hij hier aan te treffen in de niet- optreding van den lieer Tliorbecke en van zijne parijj, die immers de meer derheid had en volgens constitutionele beginselen tot regeren was geroepen. De natie had er belang bij met de politieke ligting van het kabinet bekend te worden en niet te worden afgescheept met de verklaring: onze leidende gedachte is eene verzoenende. Ook vau de ministers van koloniën en van financiën verlangde hij nadere inlichtingen. De lieer Tliorbecke, thans tegenwoordig, verklaarde dat hij nil, even als in 1849, den koning Mail gezegd dat hij alleen wilde optreden als liet niet anders kon; zijne gedachte was geweest een bewind naar den grondtoon vau liet land, een zuiver libe raal kabinet. Geen mixtuur van liberaal en niet-liberaalwelke mixtuur de ondervinding had getoond een ongezonde drank te zijn. De reden waarom het ministerie was zamengesteld buiten de leden der kamer, was voorin- melijk om een einde ie maken aan het persoonlijk anlagónismtishetwelk in den jongsieii tijd in de kamer werd waargenomen. Geen transactie vu beginselen, maar eene poging tot wegneming van spanning. De heer ff- van Goltstein zag verschil in de mededeel ngen der ministers en die van den lieer Tliorbecke. Noch lol lofrede, noch tot stelselmatige oppositie vond lij aanleiding. De toekomst zou loei en of de ministeriele zetels vervuld en niet slechts ingenomen waren. De lieer Koorders trad in eene breedvoerige repliek, gerigt zoowel legen de ministers van koloniën, van financiën en van binnenl. zaken, als legen de bh de Bosch Ketriper en Tliorbecke. De lieer de Boscli Kemper was, n a den heer Tliorbecke te hebben gehoordeenigzins geschokt in zijn vertrouwen, en vroeg of liet ministerie voornemens was, zonder invloed van buiten, hel landsbelang te bevorderen met eerbiediging der grond wet en onpartijdigheid. De ministers van Bosse, Fock en de Waal lieliben daarna nog liet woord gevoerd. Door den eerstgenoemde werden de begin selen van het kabinet nader uiteengezet en een toestemmend antwoord ge geven aan den lieer de Bosch Kemper. De lieer Fock handhaafde zijne uieening dat eene onpartijdige toepassing der onderwijs-wet kan Ie gemoet komen aan de leemten eu gebreken en de lieer de Waal zeide nogmaals dat de Indische begrooting gelegenheid zou geven om breede discussiën tt voeren. Daarmede was de interpellatie afgeloopen en werd de vergadering gescheiden lot Vrijdag aanst. De afdeelingcn der kamer zijn heden vergaderd geweest tot het onder zoeken van liet wets-ontwerp houdende nadere bepalingen omtrent den

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2