STADS-BERIGTEN. 1 BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leijdsche Courant van Maandag 8 Junij 9868, /V°. 69. HER-IJK. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, herinneren bij deze den ingezetenen dezer gemeente hunne verpligting, tot het doen der her-ijken van al de bereids te voren geijkte lengte- en inhoudsmaten en gewigten benevens de bij de inhoudsmaten van drooge waren behoorende slrijkels. En worden zij ten dien einde ongeroepen ter bezorging der gemelde maten en gewigten, wel schoon gemaakt en gezuiverd, aan het Lokaal van den Ijk, op de Breéstraatin het Stadhuis; zullende daartoe, tegen dadelijke betaling, worden gevaceerd: Voor AVijk I, van den 9 tot den 10 Junij, telken dage van des morgens 9 tot des namiddags 1 uur, uitgezonderd Zon- en Feestdagen. En wordt wijders door deze ter kennis van de belanghebbenden gebragt, dat tot jaarlelter gedurende 1868 voor den ijk der maten en gewigten bepaald is de letter 3. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en AVethouders voornoemd, Leïden, 26 Mei 1868. v. d. BRANDELER, Burgemeester. v. PUTTK.AMMERSecretaris. BURGEMEESTER en AVETHOUDERS van LEYDEN, Gezien arl. 12, lc alm., der Verordening van 2 Juli] 1866 (Gemeenteblad r,°. 22) en art. 8, 2e alin., der Verordening van gelijke dagteekening (Ge- meenleblad n°. 25); Doen te wetendat tol het laten Inschrijven van nieuwe leerlin gen, »oor de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs, gelegenheid gegeven wordt: voor die der le klasse voor jongens, aan het schoolgebouw op de Aalmarkt voor die der le klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Breê- straat, tegenover het Stadhuis voor die der 2e klassevoor jongensaan hel schoolgebouw in de Pie- trskerkstraat voor die der 2e klasse, voor meisjes, aan het schoolgebouw op de Brée- sraatnaast de Waalsche kerk en wel van den 88te" tot en met den 20sten Junij ek.dagelijks (de !ondag uitgezonderd), des voormiddags van half negen tot negen urenen op Voensdagen Zalurdag daarenboven van twaalf lol twee uren des namiddags. En zal hiervan afkondiging geschieden door plaatsing in de Leydsche Courant. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 4 Junij 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De BURGEMEESTER, Hoofd van het Gemeentebestuur van Leydendoet e welen, dat aan den Ontvanger der directe belastingen alhier zjjn ter hand ;esteld twee, op den 19den der vorige maand, invorderbaar verklaarde ko- lieren voor de belasting op het personeel, dienstjaar 1867 en 1868, zijnde «oljaarsch en vierendeeljaarsch aanslagenterwijl ieder verpligt is zijnen aanslag, op den bij de wet bepaalden voet, te voldoen. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. De Burgemeester voornoemd Leyden. 5 Junij 1868. v. d. BRANDELER. B(j kon. besluit van den 3de" dezer is tot secretaris van curatoren der hoogescliool alhier benoemd de heer VV. G. de Brnyn Kops, met vergun ning oid gelijktijdig de betrekking van secretaris van hel hoogheemraad schap van Rijnland te blijven bekleeden. (In eenige exemplaren van ons vorig nommer onvermeld gebleven.) Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 107 tol 113 volwassen personen en 48 lol 54 kinderen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen le Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Door den minister van binnenl. zaken is de verkiezing van een lid voor de tweede kamer in het hoofdkiesdistrict Dordrecht, ten gevolge van het optreden van den heer P. P. van Bosse, als minister van financiën, bepaald op Dingsdag 23 Junij aanst. en, zoo eene herstemming noodig is, zal die op 7 Julij aanst. plaats hebben. De Amsterd, Ct. meldt, dat valsehe bankbilletten van de «bank van Zuid-Duitschland" in omloop zijn, en waarschuwt het publiek tot omzig- tigheid. Ter beurze te Amsterdam was eene kennisgeving desbetreffende aangeplakt. Uil Aarlanderveen meldt men aan de /V. R. C.: Dezen morgen wilde de landbouwer D. Molenaar zijne schapen wasschen met hel hiertoe gebrui kelijke aftreksel van rottenkruid en had lot dat doel den ketel, gevuld met water en rattenkruid over hel vuur gehangen. De kindermeid, de kinde ren koffij te drinken willende geven, nam op een oogenblik dat de boer er niet bij was den ketel van het vuur, en de koffij opgegoten hebbende, gaf zij daarvan (zonder te weten dat er vergif in het water was) aan twee kinderen, een van 8 en een van 11 jaar, te drinken. De kinderen begonnen spoedig over pijn in den buik te klagenen na te vergeefs geneeskundige kuip ingeroepen te hebben, stierven de beide kinderen eenige uren daarna onder de vreesselijksle pijnen. Te Scharmer heeft dezer dagen een treurig voorval plaats gehad. Eene 'rouw, die eene boodschap was gaan doen, had hare twee kinderen, van 2 en 5 jaren, onder het opzigt van den grootvader gelaten. Bij hare terug komst vernam zij dat die beide kindereu al spelende achter 't huis in de sloot waren geraakt en het jongste verdronkcu was. Te Middelburg is uit eene der binnengrachten het lijkje opgehaald een pas geboren kind van het vrouwelijk geslacht; het was in eep'zakje gewikkeld en verkeerde in ver gevorderden staat van ontbinding, i? m yX'-r 's GRAVENHAGE6 Junij. De koning-groothertog heeft benoemd tot kommandeurs van? de jrf'de der Eikenkroon den kolonel Copes van Hasselt, en den majoor M.'^e Ras, onder-intendant l8te kl.; tot ridder den kapitein van het l8le reg. vesting artillerie C. H. D. Schneider, gedetacheerd bij het dep. van oorlog. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de zil veren medaille en een loffelijk getuigschrift aan C. F. A. Janssen, directeur van het burgerlijk en militair huis van verzekering te Utrecht, wegens het met levensgevaar redden van een kind uil de gracht aldaar, op 16 April jl. A'oorts aan O. van Douiarus de zilveren medaille en een loffelijk getuig schrift; en aan J. Schulz en Drüngcnberg te Colberg, Maass en Dommer te Bodenhagen, ieder eene gratificatie van ƒ10 en een loflelijk getuigschrift, wegens het redden der bemanning van het verongelukte Ned. koopvaardij schip Compagnieop 24 Nov. 1867 bij Colberg. Door Z. M. is vergunning verleend aan II. Leytens, te Berlicum, tot het dragen van het hem als zonaaf in dienst van den Paus toegekende kruis fidei et virtuti. Tot kantouregter te Gorinchem is benoemd de heer mr. C. Diemont, advocaat en gemeente-secretaris aldaar. De heer J. A. Schuurman, pred. bij de Evang.-Luth. gemeente alhier, is benoemd tot predikant bij de protestaritsche gemeente in Nederl. Indië. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen: bij den staf van het wapen der artillerie, tot magazijnmeester lste kl. den kapitein J. van den Berghe, magazijnmeester 2dc kl. te Grave; tot magazijnmeester 2dt kl. den l8len luit. A. A. Reyns, magazijnmeester 3de kl. te Woudrichem; bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt tot apotheker 3de kl. den heer A. A. llussem. De minister van koloniëngelet op hel kon. besluit van 10 Sept. 1864 houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burgerlijke dienst in Ned. ludië heeft goedgevonden: krachtens het be paalde lijj art. 8 van voormeld kon. besluit, te benoemen tot leden der commissie, belast met het in dit jaar in Nederland afnemen van het exa men, bedoeld bij art. 4 van dat besluit, de volgende hh.: tot lid en voor zitter dr. W. R. baron van Hoëvell, lid in den raad van state, te 'sGra- venhage; tot leden dr. T. Roorda en dr. P. J. Velh, hoogleeraren aan de rijksinstelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden; J. J. MeinsmaJ. R. P. F. Gonggrijp en dr. A. W. T. Juynboll, leeraren aan de gemeente-instelling voor onderwijs in Indische taalland en volkenkunde te Delft; H. Kleyn van de Poll, oud-resident op Java, te Wageningen; N. D. Lammers van Toorenburg, Üosl-lndisch hoofdambtenaar met verlof; J. G. C. A. de Vogel, oud-controleur der 2de kl. op Java, te 's Gravenhagemr. D. Koorders, O. 1. ambtenaar met verlof; W. J. A. Nieuwenhuisen oud-ingenieur der lsle UI. van de burgerlijke openbare wer ken in Ned. Indie, te 's GravenhageL. Drooglever Fortuynleeraar aan de hoogere hnrgerschool le Rotterdam; mr. .1. vanGigch, leeraar aan de hoogere burgerschool te Delft, te 's Gravenhage; dr. F. G. Groneman, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool le Groningen; K. Mars, leeraar aan de rijks- hoogere burgerschool te Gouda; J. Mcnalda van Schouwenburg, leeraar aan de hoogere burgerschool te Rotterdam; II. C. Rogge, leeraar aan de hoogere burgerschool te Leyden; J. W. Bonte, leeraar aan de rijks- hoogere bur gerschool te Zalt-Bommel; J. G. Frederiks, privaat-docent te 's Gravenhage J. M. Schmidt Crans, leeraar aan de hoogere burgerschool te 'sGravenhage; tot lid en secretaris dr. J. Pijnappel Gz.hoogleeraar aan de rijks-instelling voor onderwijs in Indische taal-, land- en volkenkunde te Leyden. Naar men verneemt zullen HH. MM. de koning en de koningin zich den 15 dezer naar het Loo begeven, ten einde den verjaardag van H. M., op den 17en dezer, aldaar te vieren. Z. K. il. prins Frederik heeft den boekhandelaar M. M. Couvée be noemd tot lloogstdeszelfs hofleverancier en vergunning verleend het prinse lijk wapen te voeren. - De minister van biuneni. zaken zal audiëntie verleenen des Zaturdags ten 12 ure, te beginnen den 6dc° dezer; de minister van financiën des Don derdags ten 12 ure, en de minister van koloniën des Woensdags ten 1 ure, te beginnen den 17de" dezer; de minister van, justitie des Woensdags ten 1 ure, te beginnen met den 17den dezer;- de minister van oorlog des Don derdags ten 12 ure. BUITENLAADSCIIE BERIGTEN. ENGKHiA.-v R. LONDEN 4 Junij. Naar aanleiding van de onaangenaamheden, die het gevolg zijn ge weest van het uitrusteu der Alabama in eene Britsche haven, is eene staats commissie benoemd, belast met de herziening der onzijdigheidswetten. Het rapport dezer commissie strekt o. a. om aan alle Britsche onderdanen op straffe van verbeurdverklaring ten strengste te verbieden schepen te bouwen, uil te rusten of uil le zenden, waarvan men weet, dat zij zullen worden gebruikt door eenige, tegen een bevriend rijk, oorlogvoerende mogendheid. De Times heeft het volgende berigl uit Suez, van 1 dezer, ontvangen: De kolonel Milward een adjudant van generaal Napier, is hier heden aan gekomen met depêches en met geschenken van het leger voor de koningin (de kroon, den mantel en het zegel van wijlen koning Theodorus). De bevrijde gevangenen en een gedeelte van hel leger worden binnen weinige dagen uit Abyssinië hier verwacht. Bij de regering is van den opperbevelhebber der Abyssiniscbe expeditie het onderstaande telegram ontvangen, van 21 Mei in het hoofdkwartier te Adigerat gedagteekend«Ik ben voornemens twee afdeelingen sapeurstwee

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5