IPer Telegraaf. Het berigt van de overwinning der Russen van Bokhara en den dood van den emir aldaar heeft hier te lande bijzonder de aandacht getrokken. De Kussen zijn weer een belangrijken slap nader gekomen lot de Britsch- Indiscbe bezittingen, terwijl een der vorsten, die hunne staatkunde met alle kracht tegenwerkte, gevallen is. Men gelooft, dat de gouverneur- generaal van Britsch Indie, sir John Lawrence, thans zeer veel te doen zal hebben, om weerstand te blijven bieden aan den raad, die hem van ver schillende kanten wordt gegeven, om zich meester te maken van Uerat, alvorens de Russen dat gebied kunnen bezetten. Hel wordt hier moegelijk voor de steeds grooter wordende bevolking om huisvesting te vinden; de arbeiderswoningen vooral zijn uiterst schaarsch. Behalve de toeneming der bevolking door geboorte, komen jaarljjks 80000 personen uit andere oorden des lands hier hun verblijf vestigen. In het parlement is door den heer Torrens een voorstel gedaan om zoo veel moge lijk aan het gebrek van arbeiderswoningen te gemoet te komen. Blijkens berigten uit New-York wordt de benoeming van den generaal Grant tot candidaat voor het presidentschap en van den heer Colfax lol candidaat voor het vice-presidentschap overal door de repnblikeinsche partij voorgestaan. Echter schjjnt het dat van de republikeinsche partij een deel onder de leiding van den heer Chase zal afvallen. Chase is aangezocht om zich candidaat voor het presidentschap te laten stellen en heeft dit aange nomen. De heer Johnson draagt zijne overwinning met kalmte; hij ont houdt zich van snoeverij, en zeide, toen hij de verwerping van punt 11 der aanklagl vernam, eenvoudig dat hij altijd een hoogen dunk van de eerlijk heid des senaats gehad had. FRANKRIJK. PARIJS. 2 Junij. De Moniteur deelt mede dat ten gevolge der jongste gewelddadighe den, in Japan jegens buitenlanders gepleegd, de vertegenwoordigers van de Europesche mogendheden, met name die van Frankrijk en Engeland, de regering van den Mikado hebben overgehaald tot het uitvaardigen van een besluit, hetwelk eene onleerende straf oplegt aan eiken Japanner, adellijke of soldaat, die eencn aanslag op den persoon van eenen buitenlander mogt plegen. De keizer heeft den abt Deguerry, pastoor van La Madelaine, die be last is geweest met het godsdienstig onderrigt van den keiz. prins, met het kommandeurskrnis van het Legioen van Eer begiftigd. In het belang der arbeidende volksklasse wil de regering eene assu rantiekas opriglen, waarbij arbeidslieden door eenen bepaalden inleg zich zelven ouderstand voor het geval van verminking bij den arbeiden bjj hun overlijden een jaargeld aan hunne achterblijvende gezinnen zullen kunnen verzekeren. Het daartoe strekkende ontwerp van wet is reeds door het wet gevend ligcliaam aangenomen. Verscheiden leden, die in dezen maatregel eene socialistische strekking of wel politieke bijbedoelingen zagen, en meen den dal deze zaak aan particuliere vereenigingeu overgelaten diende ie wor den, onthielden zich van te stemmen. Door le Monde wordt een brief openbaar gemaakt, door den bisschop van Constantine gezonden aan zijne ambtgenooten in Frankrijk, Spanje, Oostenrijk, Belgifi en Duitschland, waarin die prelaat op zijne beurt bij dragen vraagt voor het opriglen van gestichten voor inlandsche kinderen, waartoe het hem, te midden der in zijn bisdom heerschende ellende, nog niet mogelijk was geweest eenige gelden af te zonderen; terwijl zijne hoop om, ter bereiking van net genoemde doel, in de door mgr. Lavigerie ge opende inschrijving te deelen, niet verwezenlijkt was. Ten gevolge van de groote hitte der laatste dagen zijn in het kamp van Chalons en ook in dat van S'. Maur, in de nabijheid dezer stad, vele zieken onder de militairen gekomen. Den lsten dezer is de internationale maritime tentoonstelling te Havre dooreenen gelastigde van den minister van handel, landbouw en openbare werken geopend. Zij is nog verre van volledig en gereed, maar belooft zeer belangrijk te zullen zijn. Te Limoges is bjj gelegenheid der kermis brand ontstaan in de fonr- rage-schuur van den circus der Gebr. Godefroy. Spoedig sloeg de vlam over op eene goochelaarslenten eer men genoegzame hulp had om den voort gang van het vuur te stuiten, stonden alle kermistenten, kramen enz. op de Place Royale in brand. Slechts met moeite kon men er in slagen, het overige gedeelte der kermis naar de zijde van den Boulevard te redden. Van hel verbrande was niets verzekerd. Men begroot de schade op minstens 100,000 fr. 23 eigenaars van vertooningen ververschings-lokalen enz. heb ben nagenoeg alles verloren. Uit Madrid wordt gemeld dat het schier onder de muren der hoofdstad gelegen buitengoed van den markies Salamanca, den rijken bankier, door eene rooverbende overrompeld en uitgeplunderd is. ITALIË. Uil Rome meldt men het volgende: Het legerkamp, hetwelk voor de oefeningen van het pauselijke leger is opgerigl, zal den lsten Junij geopend worden. De generaal Dumontde opperbevelhebber van het Fransche garni zoen, heeft verklaard dat Frankrijk, wel verre van zijne krijgsmagt in den Kerkelijken Staat te willen verminderen, onvervvgld vier kanonneerbooten oaar Civita-Yecchia zal zenden. Die generaal heeft in de laatste dagen eenen logt door de provincie Viterbo gedaan en eene lijst gemaakt van de punten, die versterkt zouden moeten worden voor de gebeurlijkheid van eenen inval 'an vrijscharen. De vestingwerken van Rome en Civita-Vecchia zijn nage noeg in staat van tegenweer. Zij zijn zoo uitgebreid, dat het voor een klein leger van 16 5 17000 man onmogelijk zou zijn ze te verdedigen. De Paus heeft naauwelijks zoo veel artilleristen als stukken geschut. De Paus heeft graaf Crivelli, Oosienrijksch gezant, die belast is ujet oene zending betreffende het concordaat, ten gehoore ontvangen. Die ont- 'angst was zeer welwillend. PRIiISSGN. BERLIJN 2 Junij. Te Hillesheim, in het district Trier, heeft den 27slen Mei een hevig onweder gewoed, dat zjjne verwoestingen nog over 17 andere dorpen, langs de Eifcl eene oppervlakte van 5 uren gaans beslaande, heeft uitgestrekt. Storm, hagelslag en door wolkbreuk veroorzaakte overstroominghebben al hel te velde staande gewas vernield, en duizenden vensterruiten verbrij zeld. De schade is buitengewoon groot en bedraagt voor Hillesheim alleen 60000 th. In het militaire hospitaal te Wurzburg bevindt zich nog een soldaat ten gevolge eener wonde, welke hij in den slag van Kissingen10 Juljj 1866, heeft bekomen. 11 ij had een schot door de borst ontvangen, de ko gel was van voren binnengedrongen en door den rug uitgekomen. OOSTENRIJK. Bij de kamer van afgevaardigden van den rgksraad is een adres van het Weener beursbestunr ingediend, waarbij de kamer verzocht wordt, om hij hare beslissing over die voordragt vast te houden aan het beginseldat eene reductie der renten van de staatsschuld niet mag worden toegelaten, en dat de voorgestelde belasting op de coupons, op grond van hel door de regering aangenomen beginsel der gelijkmatige belasting van allen, tot het minst mogelgke bedrag beperkt behoort te worden. De iXeue Freie Presse maakt openbaar het ontwerp van wet op 's lands weerbaarheid, dal eerstdaags bij den rijksraad en bij den Hor.gaar- schen landdag ingediend zal worden. De bepalingen van dit ontwerp zijn reeds bekend. De sterkte van het leger wordt, behoudens de besluiten door de volksvertegenwoordiging te nemen, voor de eerstvolgende 10 jaren vast gesteld op 800,000 man, en de sterkte der landweer op 200,000 man. De kardinaal von Rauscher heeft de hoop te kennen gegeven, dat de instruction uil Rome hem, overeenkomstig zijne wenschen, in staat zullen stellen de betrekking tusschen kerk en staat wel niet op een wettig te erkennenmaar toch bevredigenden voet te regelen. Dezer dagen is le Hietzing de geboortedag van den voormaligen koning van nanover met grooten luister gevierd. Er was groote receptie, waaraan vele hooggeplaatste personen en gezanten van Duitsche vorsten deel namen. Das avonds le voren hadden de Hietzinger en Weener zangverecnigingen den koning eene serenade gebragt. Tot secretaris van hh. curatoren der hoogeschool te Leyden is benoemd de heer de Bruyn Kops, met vergunning gelijktijdig de betrekking van secretaris van hel hoogheemraadschap van Rhynland te blijven bekleeden. PARIJS, 3 Junij. De Moniteur meldt het volgende: De raad van mi nisters is heden onder voorzitting des keizers vergaderd geweest. De heer de Moustier deed mcdedeeling van een telegram uit Tunis van 30 Mei, afkomstig van den Franschen consul en luidende: Khasnadar is heden ochtend bjj mij gekomen, vergezeld van graaf Rafïo en overbrengende de ratificatie van den bey. Ik heb de vlag weder uitgestoken en mijne relation met de Tunesische regering hervat. De keizer begeeft zich waarschijnlijk den 10de" naar hel kamp van Chalons. LONDEN, 4 Junij. Te Liverpool werd gisteren door de nationale her- vormingsvereeuiging in het land van Wallis eene groote meeling gehouden. Zij heeft aangenomen twee resolution van den heer Bright, luidende: 1°. De vereeniging keurt goed de opheffing van de staatskerk in Ierland. 2". De vereeniging tracht zooveel liberale leden als mogelijk is naar het parlement af te vaardigen. BERLIJN, 3 Junij. Het postverdrag met de Nederlanden is nog niet onderteekend, omdat een nieuw Nederlandsch kabinet zamengesteld wordt. Burgerlijke SJauD. Tan 28 Mei tot cn met 3 Junij 18G8. BEVALLEN J. M. Ram geb. RoelandseD. F. Gijsman geb. Ballego D. C. Overduin geb. Schild, D. 1. Liefrinck geb. RoversD. M. W. H. Uljeegeb. van den BergD. J. A. Hartwijkgeb. Vrijman D. A. J. A. van Dishoeck geb. van Uriel, D. M. de Vosgeb. Noordeloos D. J. Trou- wee, geb. Wagemaker, D. A. J. D. Wollwebeivgeb. Wollweber, Z. A. M. van der Lcly geb. Kwesiroo D. S. Voorbijgeb. Weerman D. A. T. van der Linden geb. van der Groen, Z. M. P. van Harteveld geb. Remmers, D. J. W. Garree geb. Philemon, D.A. Hoefnagelgeb. van Bergen en Henegouwen, D. E. Foppe, geb. Janssen, C. Fuchs.geb. Mes, Z. J. de Roode, geb. Lepelaar, Z. C. E. de Kleynen geb. Hensing, D. E. Sira geb. Hasselbach D. M. Goedeljeegeb. BorstZ. GEHU W' DH. Brouwerjm. en N. Uigaarjd. W. F. de Ridderjm. en J. E. Wassenaar, jd. J. van Gylik jm. en C. Noll, jd. J. Franse, jm. en E. van der Heyden jd. J. J. Randawed', en A. G. Reemerswede. J- Ver koren, jm. en M. M. Brevee, jd. D. van der Hoeven jm. en J. Üee, jd. O VERLEDEN C. van BerkelZ.3 m. N. van BemmelZ.1 m. C. van der SchootD.19 j. B. Pracht34 j. A. van der Linden D.15 d. A. E. van Leeuwen D.7 j. W. van Sieyn Z.5 d. J. C. Evers, D.2 j. en 3 m. H. Ruhl50 j. J. Janzen 68 jG. van VnglZ.5 m. J. Klinkenberg Z.21 d. H. Wijsman Z.4m. J. T. Muller, Z.16 j. L. Wessemius, D.3 j. en 5 m. R. Aberson, Z., 18j. M. T. C. Bik, D. 7 m. J. P. Niesten D., 2 j. en 7 m. *<SGGsle Staais-Loterij. Trekking der Pierde Klasse. 2d« Trekking. N°. 4235 een prijs van ƒ25000. N°. 9646 een prijs van ƒ5000. Nos. 1922, 2136, 10289, 14555 en 18999 ieder een prijs van ƒ1000. 3'le N°. 17462 een prijs van ƒ1500.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 3