De verkiezing van een lid voor den Gemeenteraad. geilde maand eene reis in de Levant ondernemen en den Bosporus alsmede den Beneden-Donao bezoeken zal. Op de collegies van de hoogleeraren Vuipian en Sée, die men bij de beraadslagingen in het wetgevend ligchaam over de materialistische rigting der hoogleeraren in de geneeskunde in het bijzonder in het oog had, heb ben van de zijde der studenten demonstraliën plaats gehad, ooi van hunne sympathie voor genoemde hoogleeraren te doen blijken. Ook hebben de stu denten hunnen dank betnigd aan den heer Sainle-Beuvevoor de verdedi ging van genoemde hoogleeraren in den senaat. Over hel algemeen is de verbittering onder de studenten groot; hier en daar hebben kloppartijen met policie-agenten plaats gehadook zijn er enkele studenten in hechtenis genomen. Woensdag middag had alhier een zwaar onwcder plaats. De bliksem is op twee plaatsen ingeslagen. ITALIË. In de Italiaansche kamer van afgevaardigden is dezer dagen de rege ring geïnterpelleerd omtrent de jeugdige Italiaansche zwervelingen buiten 's lands. De heer Guerzoni vond aanleiding daartoe in het jongste jaarver slag eeuer te Parijs werkzame vereeniging tot ondersteuning van behoeftige Italianen. Bljjkens dat verslag worden jaarlijks een groot aantal kinderen uit Italië gezonden om buiten 's lands met schoorsteenvegen of ander werk of als straatmuziekanten en bedelaars den kost te winnenen wordt dit schier eene regelmatige speculatie, waartoe de ondernemers kinderen van behoeftige ouders huren om zich zeiven met de schamele verdiensten dier kleinen te verrijken, terwijl zij deze aan honger en ellende en zedeloosheid prijs geven. De heer Guerzoni noemde dat bedrijf blanke-slavenhandel en spoorde de regering aan om maatregelen daartegen te nemen. De minister Menabrea antwoordde dat de regering zich de zaak ernstig aangetrokken had en al het mogelijke zou doen om die verkeerdheden te weren; maar het was, voegde b{j daarbij, een kwaad van oude dagteckening; hij ver wachtte niet, dat zulk een diep geworteld euvel van maatschappelijken aard spoedig zou uit te roe(jen zijn; doch hij had hoop dat het gelukken zou den omvang van het kwaad te verminderen, en dat het met der tjjd door den langzamenmaar wissen invloed van de beschaving en van den vooruit gang geheel zou ophouden. PRÜI88EN. BERLIJN 28 Mei. Het Pruissisch-Nederlandsch post-tractaat is voorloopig vastgesteld; de heer Hofstede is met het ontwerp naar Nederland vertrokken om hel aan het oordeel der Nederl. regering te onderwerpen. De Zuid-Duitsche leden van het tolparlementdie de onafhankelijkheid van Zuid-Duitschland willen handhaven, en tegen de aansluiting aan hel Noorden gestemd zijn, hebben een manifest in het licht gegeven, waarin zij zeggen dal de allesbeheerscher.de ingenomenheid in den Noord-Duitschen bond met het militaire element ten hoogste nadeelig is voor de zedelijke en stoffeijjke belangen, zoodat zij hel als hunne taak beschouwen, de hand having der autonomie van de Zuid-Duitsche staten in overeenstemming te brengen met hunne nationale pligten. Met dat doel willen zij eene vrijzin nige staatkunde voorstaan en eene goed aaneengesloten unie vestigen tus- schen de Zuid-Duitsche staten. De tijdingen uit Gttmbinnen omtrent het vormen van oproerige benden aan de Gallicisch-Poolsche grenzen worden geacht niet het minste geloof te verdienen. OOSTENRIJK. De Presse meldt dat in een onder voorzitting des keizers gehouden ministerraad is besloten het ontwerp betreffende het heffen eener belasting op het inkomen te laten vallenen over te nemen het voorstel van de min derheid der begrootings-commissiehetwelk strekt lot het vaststellen der belasting op de coupons op 20 pCt. De regering verklaarde voorts, dat zij onmogelijk aan den keizer ter goedkeuring kon aanbevelen het voorstel van de meerderheid dier commissie, strekkende tot eene rente-reductie van 25 pCt. Blijkens eene in het regeringsblad geplaatste opgave van de commissie tot controle der staatsschuld bedroeg die schuld op den 31sten Dec. 1867 een kapitaal van 3,025,315,896 en werd voor de rentebetaling vereischt eene som van 127,718,147 (1. Van 31 Dcc. 1866 tot 31 Dec. 1867 was het bedrag der staatsschuld vermeerderd met 105,598,206 fl. Het vertrek van den heer von Meysenbng naar Rome is vastgesteld. Hij zal geruimen tijd Ie Rome vertoeven. Hij zal ook aan den Paus, als geschenk des keizers, het prachtige missaal overhandigen, dat, 12 jaren geleden begonnen, thans is voltooid. De heer ér. Mtihlfeld, lid van de kamer van afgevaardigden, een man die hoog in de gunst des volks stond aangeschreven, is overleden. Zijne berafenis gaf aanleiding tol eene volksdemonstratie, want meer dan 150,000 personen hebben zich aan den lijkstoet aangesloten. INGEZOIV» E~N\ Aanst. Dingsdag worden wij voor de slembus geroepen. Door 4 kiesvereenigingen worden daartoe in 't geheel 2 kandidaten aanbe volen, de hh. J. J. Olivier, door Vaderland, en Oranje en Nederland en OranjeG. W. A. Plaat, door Algemeen Belang en Grondwet en Koning. Wien zullen wij kiezen? Laat ons om dat te onderzoeken niet vervallen in eene wel vaak gebe zigde, maar toch altijd onedele wijze van ijveren, in het de'precieren en declineren van den persoon die legen onzen uitverkoren kandidaat overslaat. Het is toch een afzigtelijk verschijnsel, dat bij verkiezingen zoo menig achtenswaardig manin zijne tot aan de kandidatuur toe zoo ongeschonden reputatie, alsdan zoo meedoogenloos en onverdiend als aan de kaak gesteli wordt, overladen met aantijgingen, en geschetst met gebreken, die bQ eei onpartijdig en gematigd oordeel voorzeker meestal wegvallen. Waarom bij die gelegenheden niet liever uitsluitend gesproken van deus. den en goede hoedanigheden die alleen toch moeten beslissen oT de aanbe volen kandidaat het radicaal al of niet bezit, liet is inderdaad eene lag. beid begaan als men zijn tegenpartij tracht te verkleinen om juist daari^ zijn eigen kandidaat groot en uitstekend te krijgen. Voor die laagheid willen wjj ons zeiven wachten, en geven in deze be- schouwing alleen ten beste 'tgeen wij goeds weten van den heer J. j Olivier, die onze man is. In 1867, bij onderscheidene vacatures in deu raad, was deze de kandi. daat van velen en verkreeg hij reeds 262 stemmen. Toen werd hij inj* Leydsche Courant voorgesteld en aanbevolen als eene specialiteit, rjjk at kennis en ervaring. Hoe beknopt deze aanbeveling ook ware, velen hadde: die begrepen en beaamd, en hem even daarom gaarne in den raad geziej. Het is trouwens ook waar, dat specialiteiten in den raad allerwenschelijks zijn. Wat toch is een specialiteit, gelijk de heer O. is? Iemand die tg de zaak eene grondige kennis heeft, wiens oordeel op dat punt een gerijj oordeel is, die het licht zijner ervaring laat schijnen over de opgeval# denkbeelden, die bij de eerste uiting dikwijls wel schoon schijnen, mat het daarom in de werkelijkheid nog niet altijd zijn. Er is echter meer! De heer O. is eene specialiteit in het stuk der belastingen. Dat zegt veelzeer veel. Wat is belasten? Eenvoudig lasten opleggen. Ja wel, maar heeft me wel eens goed bedacht dat een lastdier, wiens rug men belast, onder du ligleren last van een oiihandigen pakker of lasloplegger kan bezwijken i« wijl hij onder den zwaarderen last van een kundigen pakker of lasloplegjj moedig zijn weg ten einde kan brengen? Zoo is het. Welnu. In den gemeenteraad is geen enkele specialiteit in het stuk vz belasting, geen enkele. En zeggen niet duizenden: de belasting is het aller gewigtigste? De hceren die de belastingen creëeren beraadslagen te a men, maar wie hunner kan zich voorstellen hoe deze of gene nieuwe kt lasting werken zal, of zij gelijkmatig, niet onevenredig drukken zal c zij al of niet berekend is naar de krachten van deze of gene klasse de lastdragers? Niet een hunner kan het zeggen; want zjj missen onderziel een specialiteit. Welke opzigter die een hart heeft dat menschelijk klopt, ook voor he leven zijner dieren, die hem zijn brood en zijne welvaart bezorgen, tti ooit zijne lastdieren zonder medegevoel controleren? Jaren lang is de heer O. als controleur hier in Leyden werkzaam gt weest, en nooit heeft het klagen der lastdragers zijn gevoelig hart verhari Na zoo vele jaren, op ditzelfde oogenblik, is hij nog weer de man di: hier het lot der ongelukkige bakkers zich aantrekt. Hij is de man dé reeds deze en gene verlost heeft van den al te grooten patentlast, en die n« steeds zorgende is voor andere bakkersopdat ook deze een meer geëvet redigde patentbelasting zouden verkrjjgen. Hij is de man, en zie hier wederom zijne specialiteit voor den raad, hij is de man,- die de lasten wikken en wegen, de krachten der dragen peilen kan. Zijne rijke ervaring heeft zijne oogen verlicht op dat zoo oa uitsprekelijk gewigtig punt. Hij zal voor een zuinig beheer en tegen het opvoeren van uitgaven, et dus ook van belasting zijn; want hij voorzeker weet beter dan de meeste raadsleden wal hel zegt belasting te heffen en op te leggen. Juist dooi zijne betrekking in de maatschappijis hij meer dan een ander er vat doordrongen dat de staats- of stadskas eigentlijk is de zak van den burger, Bij de vele wisselingen, die tegenwoordig in ons belastingstelsel plaats hebben, is hij in den raad eene allernoodigsle specialiteit. Elke andere specialiteit is in den raad reeds meer dan dubbel vertegenwoordigd. Daar zijn geleerden, doctoren en theoretici genoeg. Wij moeten nu eene specia liteit hebben, (die nog geheel ontbreekt), en tevens een practisch man. Het is mogelijk dat de heer Olivier, met veel werks bezet als hij is, et daarbij hoogst tiaauwgezel om aan zijne roeping zoo volkomen mogelpli voldoen, zwarigheid maakt de benoeming, zoo die op hem valt, te aan vaarden 't is evenwel te verwachten, dat geringere en onverpligte wert- zaatnheden hij hem zullen achterstaan, wanneer Leydens kiezers, door dr keuze op hem uit te brengen een beroep op hem doen om zijne special! kennis in den gemeenteraad ten dienste van het algemeen belang dear stad te presteren. Men kieze dan op aanstaanden Dingsdag voor den gemeenteraad een warei controleur, die onze belangen behartigen zal, nl. den heer J. J. OLIVIER, controleur van de in- en uitgaande regten en accrjnsen. X. AKAPEWIE-NIEHWg PROMOTIEN AAN DE LEYDSCHE HOOUESCHOOL. Den 29stcn Mei de heer S. van der Horst, van Nieuwveen, in de genees- kunde, na verdediging van zijn akademisch proefschrift: over de eiwitad tige stoffen van het bloed. Den zelfden dag de heeren G. J. T. Beelaerls van Blokland, van Rotter dam, en 11. H. van Cappelle, van Amsterdam, beide in de regten, de eersti na openbare verdediging van zjjti akadeaiisch proefschriftde onschendbw heid der wet, de tweede met stellingen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6