I r w 9 9 9 9 9 9 Cl 9 9 9 tr 9 >P> P- Ct 9 9 ml >Ct 9 9 9 9 9 19.1 gjj VOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag Junij dS6ü, ZV°. 66. BINNENLANDSCBE EERIGTEN. LEYDEN, 30 Mei. Heden morgen ten 10 ure zijn aan de Oranjegrachl in het water geval len twee kindereneen van 8 en een van 2j. jaar oudbeide waren reeds zinkende en liepen gevaar van le verdrinkentoen de persoon van Lonrens Platteeloud 21 jaar, metselaar, wonende aan de Heerengracht, moedig jn de gracht sprong en beide van een wissen dood redde. Het getal der in liet Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 98 lot 122 volwassen personen en 46 lol 58 kinderen. Bij den uitgever J. L. Beijers, te Utrecht, ziet het licht: Nederlandsche Vredebond. Verlenging van termijn. Nog een woord der redactie. Door de redactie van dei: Nederl. Vredebond wordt daarin aangekondigd dal zij den bij de oproeping gestelden termijn van 30 April, tot liet le kennen geven van adhaesie aan hare beginselen, meent te moeten verlengen lot 15 Junij. Het voorstel tot vestiging van den vredebondwaarvan het doel in korle trek ken vroeger is medegedeeld, heeft, zegt de redactie, bij instemming en sympathie, veel misverstand en wantrouwen, vele bezwaren en bedenkingen ontmoet; die allen te beantwoorden acht zij onmogelijk, maar zjj wil nog eene poging doen om de voornaamste, kan het zijn, door enkele opmerkin gen ttit den weg te ruimen of op te lossen. Die taak heeft zij zich in het boven aangekondigde geschrift ten doel gesteld. Ofschoon de steller van dit geschrift zijne taak met gematigdheid vervult en een bekwaam advocaat voor zijne zaak mag genoemd wordenmeenen wij te mogen betwijfelen of bjj zijn doel zal bereiken. Te Alplten is eergisteren de stoom-dakpannenfabriek van den heer H. van Bork een prooi der vlammen geworden. Het hoofdbestuur van het Nederl. onderwijzers-genootschap heeft dezer dagen eene uitnoodiging gerigt aan alle onderwijzers en onderwijzeressen in Nederland en inzonderheid aan de leden van het Nederl. onderwijzers genootschap, tot hel doen van bijdragen voor het hulpfonds verbonden aan zjjne levensverzekering-maatschappij. Uit de renten van dit fonds worden de pensioenen van zoodanige onderwijzers-weduwen gesuppleerd, die, we gens den vroegtijdigen dood der echtgenootenhet bedrag niet kunnen bereiken, dat dezen hadden bedoeld. Voor de hulpbehoevende betrekkingen van de op 28 April jl. veronge- lokte Urker visschers is door Z. M. den koning ƒ250 geschonken. Uit Maassluis meldt men hel volgende ongeluk, dat aldaar Dingsdag II. plaats had. Een landbouwer, die zich met zijne vrouw naar de Lier begaf, bemerkte, niet ver van deze plaats zijnde, dat hel paard den staart over beleidseis sloeg. Bjj eene poging, die hij aanwendde, om dien er af te krijgen, verloor hij het evenwigt en stortte uit den wagen, met het nood lottig gevolgdal het wiel Item over het hoofd ging en hij bijna oogenblik- keljjk overleed. Hij laat eene weduwe met 6 kinderen na. Op den 16den Junij zal voor het prov. geregtshof van Utrecht de zaak behandeld worden van J. Gratis, groefbidder aldaar, beschuldigd van zijne vrouw door verwurging van het leven te hebben beroofd. Reeds vroeger is gemeld dat hij, ten einde zijne misdaad te bedekken, haar met den hals tusschen den hoek, gevormd door den trap en het touw, gelegd had, bet ligchaam naar beneden hangende of liggende langs den trap, ten einde bet te doen voorkomen alsof zij, den trap afgaande, naar beneden gestort en in de gemelde houding was blijven hangen en zoo doende gestikt was. Uit de acte van beschuldiging blijkt dat hij bij herhaling pogingen had aan gewend om zjjne vrouw te vergiftigen, die echter mislukt waren. De aan leiding tot deze daad is te zoeken in de zucht om 2700 te ontvangen uit verschillende begrafenisfondsen en levensverzekeringmaatschappijenwaarin hij voor haar had deelgenomen. Omtrent de vrouw zjjn de gunstigste ge tuigenissen afgelegd. Naar men uit Vechten meldt worden bij het werken aan de nieuwe fortificatiën op de Houtensclie vlakte voortdurend belangrijke oudheden uit liet Romeinsclie tijdvak opgegraven. Eergisteren heeftin tegenwoordigheid van de ministers van binnen- en van buitenl. zaken en van financiën de beproeving plaats gehad van de hrog over de Lek bij Kuilenburg. Die beproeving heeft zeer bevredigende uilkomsten opgeleverd. Te Nijmegen is eergisteren morgen brand ontstaan in het bovenhuis 'an den heer P. Nooren, likeurstoker op den Ganzenhenvelhetgeen be woond werd door den loit. der artiil. Creutz en familie, zijnde op het oogenblik afwezig. De vlammen namen zoo spoedig de overhanddat in weinige uren het kapitale gebouw alsmede de likeurstokerij ten prooi was. Gelukkig dal men de vlammen kon beteugelenwant anders zon de brand 'eer gevaarljjk hebben kunnen worden, omdat er »eel spiritus in de kelders en in de nabijheid een petroleum-magazijn aanwezig was^. Onder de gemeente Eysden in Limburg, heeft Woensdag 11. mede een 'ware brand plaats gehad. Een drietal landbouwerswoningen en eenige schuren zijn afgebrand. Te Groningen en te Hoogczand zijn in den laalslen tijd een aantal falsche 25-cents en 10 cents-stuks ontdektdie blijkbaar geslagen en niet gego- 'en zijn. Men vermoedt dat de fabriek van dit valsche geld in het noorden te lands moet worden gezocht. Naar men verneemt heeft de te Stoppeldijk (Zeeland) aangehouden persoon, verdacht van moord op een 18 jarig meisje, zijne misdaad reeds beleden. Door de Belgische dagbladen wordt medegedeeld dat op 26 Mei jl. 'wee advocatengedurende een pleidooi voor het hof van appel te Brussel handgemeen zijn geworden en een vuistgevecht hebben geleverd j^éifeen aanleiding heeft gegeven tot het schorsen der zitting en de tusgClienkoDist der orde van discipline. 3 V ."«5 's GRAVENHAGE, 30 Mei. f Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Nederl.4 Leeuw den heer mr. J. D. Lewe Quintuste Groningen. Door Z. M. is de heer mr. Pieter de Beaufortlid van gedep. Staten van Utrecht en van het collegie van curatoren der Utrechtsche hoogeschool, te Utrecht, met zijne wettige afstammelingen in den Nederl. adel verheven. Door Z. M. zijn benoemd: tol president der arrond.-regtbank te Tiel de heer mr. B. Post, regter in die regtbank; tol regter in de arrond.-regt bank te Heerenveen de heer mr. E. J. M. J. Canter Cremers, thans regter- plaatsvervanger en procureur bij die reglbankvoorts is aan den heer mr. M. M. de Swart, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als procureur bjj het prov. geregtshof in Friesland. Aan jhr. mr. W. Six is, op zrjn verzoek, eervol ontslag verleend als referendaris bjj het dep. van koloniën. Z. M. heeft de staatscommissie, ingesteld bij besluit van 14 Dec. 1867, ten einde de vorderingen te onderzoeken van sommige op Japan handelende kooplieden, ter zake van door hen in 1863 ten gevolge van den oorlogs toestand daar te lande geleden verliezen, ontbonden, onder dankbetuiging voor de wijze waarop zij zich van hare taak heeft gekweten. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De koning heeft heden namiddag ten 1 uur ten gehoore ontvangen den heer Thorbecke, die heden acht dagen geleden door Z. M. met de vorming van een nieuw ministerie werd belast. Men verzekert dat de ministeriële crisis hare oplossing nadert en dat de zamenslelling van een nieuw ministerie thans spoedig kan worden tegemoet gezien. Door de commissie uit het prov. geregtshof in Zuidhollandbelast met het afnemen van het examen van candidaat-notaris, zijn nog als zoo danig toegelaten de hh. F. P. J. Wanrooy, van Stad aan 't Haringvliet; J. H. C. Smeltzer, van Delft; B. Wieland Los, van Klaaswaal; en mr. J. M. Gordon, van Bodegraven. Gisteren stond voor het prov. geregtshof in Zuidholland teregt Gerrilje Jansen, geboren en woonachtig te 's Gravesandebeschuldigd van kinder moord, voor de eerste maal door de ongehuwde moeder gepleegd. De be schuldigde trok hare vroegere verklaring, dat het kind geleefd had, in, hoewel deskundigen onder eede verklaarden dat het kind had geleefd en ten gevolge van verslikking was gestorven. Het openb. min. eischte schuldig verklaring en veroordeeling tot eene tuchthuisstraf voor den tijd van 5 tot 20 jaren. De advocaat mr. J. J. van Geuns droeg de verdediging van de beschuldigde voor en concludeerde tot vrjjspraak. Heden heeft het hof de beschuldigde aan het bovengenoemde feit schuldig verklaard en haar veroor deeld tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren. Naar wij vernemen zal het muziekcorps van het reg. grenadiers en jagers in de maand Julij, in de steden Amsterdam, Utrecht en Arnhem, verschillende concerten geven. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGHLAS D. LONDEN 28 Mei. In het lagerhuis wordt de behandeling van de Schotsche reformbill voortgezet. Een amendement betreffende de verdeeling der aan Schotland niettw toegekende zetels in het parlement werd verworpenen dit pnnt met eene meerderheid van 29 stemmen in den geest der regering beslist. De Derby-wedrennen zijn gisteren door schoon weder begunstigd en werden dan ook door eene bij uitstek talrijke schaar bijgewoond. Het winnende paard was Blue Gown, een paard, waarvan slechts weinigen goede ver wachtingen hadden, terwijl aan het paard, hetwelk het tweede aankwam, bepaald door niemand gedacht was. Op den teruglogt der tallooze rijtuigeri naar de hoofdstadwelke tot 12 ure 's nachts in eene dubbele rij langzaam achter elkander aankwamen, ontstond gedurende een uur eene groote ver warring, doordien de voorste paarden van een vierspan nederstorlten en slechts met moeite weer op de been gebragt werden, ten gevolge waarvan de volgende rijtuigen de lijn verlieten en gedurende een uur de weg een tooneel van onbeschrijfelijke verwarring was,' en ieder oogenblik de rijtui gen elkander in de wielen reden; onderwijl vermaakte zich het mindere publiek met de personen in en op de rijtuigen met meel le werpen. Volgens Engelsche dagbladen zijn onlangs In de omstreken van Smyrna door eene rooverbende twee aanzienlijke personen opgeligt en weggevoerd. De een is de Engelsche ingenieur J. W. Stevens en de andere de Zweed- sche consul C. var. Lennep. Eerstgenoemde was werkzaam bij uitgestrekte werken door den heer van Lennep buiten Smyrna ondernomen. Sommigen meenen te weten dat niet de consulmaar de jonge lieer C. van Lennep is weggevoerd. FRANKRIJK. PARIJS. 28 Mei De Moniteur bevat twee bescheiden, welke aanduiden dat het geschil tusschen den aartsbisschop van Algiers en de regering vereffend is door wederzijdscbe ophelderingen. De aartsbisschop heeft verklaard dat hij de gewetensvrijheid der Mahomedanen eerbiedigt, en hen noch door geweld, noch door zedelijken dwang, noch door verleiding wil hekeeren, maar dal hij enkel vrjjheid voor zich verlangt om de christelijke liefdadigheid uit te oefenen, en bepaaldelijk om in Algerië op eigen kosten en met bedacht zaamheid liefdadige inrigtingen te stichten daar waar zulks door de inlan ders gevraagd mogt worden. Men verzekert dat ket)[nu bepaald is dat prins Napoleon in de vol-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5