maatschappij van weldadigheid zal gehouden worden te Amsterdamden 2,lcn Junij c. k. In de zitting van de algcmeene synodale commissie der Ned. herv. kerk heefi de ingediende wet op het hooger onderwijsen met name de daarbij voorgestelde ophelfiug der theologische faculteiten aan 's rijks hooge- scholeneen onderwerp uitgemaakt van ernstige beraadslagingen. De ver gadering oordeelde dat het allezins mogelijk en wenschelijk was, eene theo logische faculteit aau de rijks universiteiten te behouden, van welke het hervormde, even als andere kerkgenootschappen, die zulks mogten verlan gen, al de daardoor aangeboden vruchten en voordeelen zoude kunnen pluk ken en genieten. Zij zag in de voorgedragen opheffing, waardoor, o. a., de verwerving van den graad van doctor in de godgeleerdheid in Nederland onmogelijk wordt, niet enkel eene verkorting van het regt der wetenschap, maar ook eene degradeering van den stand des evangeliedienaars, die lot hiertoe aan de universiteit de meest gewenschle gelegenheid vond tot eene alzijdige wetenschappelijke en humane opleiding, En terwijl zij van een en ander vooral in onze dagen de hooge noodzakelijkheid erkende, meende zij, dat godgeleerde kweekscholen op verre na niet zouden kunnen vergoeden wat met de godgeleerde faculteiten aan de hoogescholen zou verloren gaan. Om al die redenen zou de synodale commissie het dan ook haren duren pligt hebben gerekendhandelend op te treden en een krachtig uilgesproken protest tegen de voorgestelde opheffing hebben doen kenbaar worden bij 'sland regering en de volksvertegenwoordiging, had zij niet geoordeeld, zoowel om den onzekeren toestand waarin het land ten gevolge der crisis op staatkundig gebied verkeert, als voornamelijk dewijl de synode zelve reeds binnen weinige weken zal vergaderen, hel aan de wijsheid der hooge kerkvergadering zelve te moeten overlaten, wat deze, na kennisneming van hare beschouwingen zal oordeelen te moeten doen. De alg. synodale commissie heeft ook kennis genomen van een kon. besluit, waarbij aan de herv. gemeente te Utrecht voor een elfde predikants- plaats uil 's rijks schatkist als aliernm tantum ƒ1000 is toegekend, uit hoofde het zielental dier gemeente tot 35000 was geklommen, in wier be hoefte aan herderlijke zorg enz. niet door de dienst van tien predikanten kon worden voorzien. ür. J. C. Zaalberg Pz. pred. te 's Gravenhage, berust, naar men verneemt, niet in de uitspraak door het prov. kerkbestuur van Zuidholland in zjjne zaak gedaan en zal zich in hooger beroep wenden tot de alg. synode der Ned. herv. kerk, welke in de maand Julij vergadert. D8. Koningsberger, pred. te Velpheeft voor hel beroep naar 's Gra venhage bedankt; ds. Bok, pred. by de rem. gercf. gemeente te Utrecht, heeft hel beroep naar Amsterdam aangenomen. Te Hellevoetsluis ontstond Zaturdag nacht brand in eene bakkerij, die zich zeer zorgwekkend deed aanzien. Men is er echter in geslaagd dien spoedig te bedwingen. Bij die gelegenheid heelt zich eene dienstmaagd zeer verdienstelijk gemaakt door twee kinderen met levensgevaar uit eenen dik ken stikdamp te redden. Omtrent de plegtige viering van den 300-jarigen gedenkdag van den slag bij Ueiligerlec meldt men uil Winschoten dat Donderdag avond ten 7 ure de feestgenooten aldaar op eene plegtige wijze door de leden der hoofdcommissie zijn ontvangen. Vrijdag morgen ten 10 ure kwamen de feestgenooten in het hotel Wisseman bijeen om met een 25-tal rijtuigen een togt te doen naar het kasteel te Wedde, van welk slot Lodewijk van Nassau, broeder van den bij lleiligerlee gesneuvelden graaf Adolf van Nassau, zich meester maakte, lil den tuin van hel slot, bereidwillig door den tegen- woordigen eigenaar daartoe afgestaan verzamelden zich de feestgenooten in aanzienlijke schare en werden aldaar hartelijk welkom geheeten door mr. J. S. G. Koning, welke toespraak door ds. U. P. Goudschaal werd beantwoord. Onder de muziek van de Leerder kapel en het gezang van het Winscholer koor, onder diiectie van den lieer Schuttrmans, vierden allen hier een regl vaderlandsch feest. In het bijzonder werd de belangstelling gaande gemaakt, toen de heer Beets optrad en een op hel kasteel Wedde toepasselijk gedicht meesterlijk voordroeg. Naar Winschoten teruggekeerd woonde men daar de harddraverij bij, die van alle kanten eene talrijke schaar van toeschou wers had uitgelokt. Negen harddravers dongen naar den prijs, bestaande in een massief zilveren schenkblad, waarop het nationaal monument is ge graveerd, hetgeen aan dal stuk eene historische waarde geeft, en in eene lirentie, zijnde een zilveren inktstel met inscriptie. De prjjs werd behaald door het paard van A. Sybengate Oosler-Nijkerk de premie door dat van J. va;i Ikema, te Eenrum. De eigentlijke feestviering op Zaturdagtot het leggen van den eersten steen voor het gedenkteeken van Adolf van Nassau, is door het fraai weder begunstigd geworden en is in goede orde afgeloopen. Ten 10 ure hield dr. .lonckbloet eeue indrukwekkende feestrede, waarna men zich naar Heiliger- lee begaf om den eersten steen voor het nieuwe monument te leggen. Dr. Beets droeg aldaar een schoon dichtstuk voor. HH. KK. HU. de prinsen bragten aan de beide s|>rekers hunne hulde. Het aantal belangstellenden was zeer groot. Op het laatst der vorige week had op de spoorweglijn Maastricht-Aken het volgende ongeluk plaats. Een der spoorbeambten bezig met het aanha ken van een wagon, werd door eene achterwaartsche beweging van de loco motief verrast, en geraakte daardoor tusschen 2 pistons, die hem de beenen verbrijzelden. Hoewel den ongelukkige alle geneeskundige hnlp verleend werd, overleed hij spoedig. Hij laat eene weduwe met 5 kinderen achter. 's GRAVENHAGE, 26 Mei. Z. M. heeft benoemd tot commandeur der orde van den Nederl. Leeuw den heer Edouard Vandal, staatsraad, directeur-generaal der posterijen te Parijs; en tot ridders dier orde de hh. M. F. Desenne, chef de bureau bij de administratie der posterijen te Parijs, en Gay de Tunis, redacteur bij het ministerie van buitenl. zaken te Parijs. Z. M. de koning heeft den minister van binnen), zaken, den heer mr. Heemskerk, benoemd tot grootkruis van de orde der Eikenkroon. Z. M. heeft vergunning verleend aan den heer J. P. Hofstede, hoofd- directeur der posterijen, lot het dragen der onderscheidingsteekenen van commandeur der orde van St. Mauritius en St. Lazarus, en van comman deur der Wasa orde, hem respectivelyk door Z. M. den koning van Italië en door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen geschonken, en aan P. Willemse, te Oosterhout, tot het dragen van het kruis Fidei et Virtuti en de gouden medaille van verdiensten, hem als sergeant bij de pauselijke zouaven door den Paus geschonken. Tol burgemeester der gemeente Werkendam is benoemd de heer J. J, van Tienhoven van den Bogaarden tot burgemeester der gemeente Neer de heer P. Theelen. Door Z. M. zijn benoemd: tot regter in de arrond.-regtbank te Hoorn de heer mr. M. van Trojen van Hulst, thans regter in de arrond.-regtbank te Appingadam; tot griffier der arrond.-regtbank te Dordrecht de heer m', J. E. B. L. Maritz, thans substituut-griffier bij die regtbank; lot substituut- griffier by de arrond.-regtbank te Dordrecht de heer mr. M. Crommelin, thans griffier bij het kantongeregt te Ommen. Z. K. H. prins Hendrik, die van zijn bezoek aan de noordelijke pro vinciën, ter bijwoning van de feesten te Heiligerlee, weder alhier is terug, gekeerd, heeft lieden ten gehoore ontvangen den graaf von Hatzfeld, voor malig secretaris bij de Pruissische legatie, die eerstdaags de residentie zal verlaten om zijne nieuwe betrekking te Berlijn te aanvaarden. De ministers van financiën, van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleencn. Bij de tweede kamer zijn ingekomen drie wets-ontwerpen1°. lot re geling van het veearlsenijkundig staatstoezigt en de veeartsenijkundige poli- cie; 2°. tot regeling van de uitoefening der veeartsenijkunde, en 3°. tot re geling van het onderwijs daarin en van de voorwaarden tot verkrjjging der bevoegdheid van veearts. Door de commissie uit het prov. geregtshof belast met het examineren van hen, die als candidaat-notaris wenschen toegelaten te worden, zyn als- zoodanig toegelaten de hh. C. J. de Gidts, te Gouda, en mr. G. van der Jagt, te Leyden. De Vereeniging van en voor Nederlandsche Industrieölen zal op Woens dag, den 3 Junij a. s.hare 27ste algemeene vergadering houden. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. EMGELAA I». LONDEN. 24 Mei. Bij gelegenheid dat de heer Gladstone zijn voorstel deed betreffende de tweede lezing van zijn ontwerp tot afschaffing der Iersche staatskerk, heeft h(j verklaard dal hij de te onteigenen inkomsten en goederen der Anglicaansche kerk in Ierland uitsluitend voor Iersche belangen van wereld lijken aard wilde dienstbaar maken; dat de oppositie, uit zucht om de af doening van de gewigtige zaak der Iersche staatskerk te bespoedigen, aa liet hel ministerie met eene verklaring van wantrouwen te bejegenen; en dat bij zich niet zou laten weerhouden door vrees voor verwerping zijner bill bij het hoogerhuisdat zulk eene vrees beneden de waardigheid der volksvertegenwoordiging was, en dat er lig het hoogerhuis zoo spoedig mo gelijk aangeklopt diende te worden, want dat, hoe eer aldaar werd aange klopt, des te eer de deur werd geopend. De ministers protesteerden tegen het denkbeeld om inkomsten die voor de zaak der godsdienst afgezonderd waren, voor wereldlijke doeleinden te bezigen, alsmede tegen Gladstone's minachtende gezegden over hel hoogerhuis. De koningin heeft zich naar Balmoral in Schotland begeven. Hare afwezigheid in de omstandigheden, waarin zich de regering bevindt, wordt door velen bedenkelijk geacht. De dagbladen vallen er den heer Disraeli scherp over aan. In het lagerhuis heeft de heer Rearden verlof gevraagd tot liet ministerie eene interpellatie te rigten, om te vernemen of hel waar is, dat de koningin zich wegens redenen van gezondheid in de noodzakelijkheid bevond nu reeds naar Schotland op reis te gaan, en zoo ja, of het ook waar is, dat bij de regering het voornemen bestaal om afgescheiden van U. M. gezondheidstoestand in het belang der konihklijke familie en H. Hl. onderdanen de koningin aan te raden de regering neder te leggen. Naauwe- Ijjks had de spreker dit punt aangeroerd, of aan alle kanten ontstond er een ontstuimig geroep, om hem tot de orde te roepen, en wel op zoodanige wgze dat de algemeene afkeuring der vergadering jegens hem aan geea twijfel onderhevig was. De voorzitter bragt hem nader nog onder het 005 dat bij zulke vragen de vereischte eerbied en parlementaire vormen behoor den in acht genomen te worden, hetgeen thans niet het geval was. De heer Rearden wilde zijn voorstel nog toelichtenmaar werd daarin door eene hevige oppositie van alle kanten verhinderdzoodat hy genoodzaakt was te zwijgen. Volgens hier ontvangen berigten uit Abyssinie was sir Napier met de achterhoede tol het meer Ashangi, 130 Engelsche mijlen ten noorden van Magdala, opgerukt; twee regimenten waren reeds naar Bombay terugge keerd, en er werden te Zulla voortdurend troepen ingescheept. Sir Napier had bij dagorder de troepen geluk gewenscht met het welslagen der expeditie, Uit Australië is het berigt ontvangen, dat O'Farrel den 218len April de doodstraf heeft ondergaan wegens zijnen aanslag op het leven van den hertog van Edimbttrgh, zoon van koningin Victoria. De vrees voor eene gevaarlijke uitbreiding der Feniansche broederschap in de Australische koloniën is, naar men van daar verneemt, ongegrond. De regtbank heeft uitspraak gedaan in de bekende zaak van den lieer Home, ilij is veroordeeld in de kosten van het proces en moet de 60000 teruggeven, welke mevrouw Lyns hem gegeven had, omdat hij haar ge sprekken deed voeren, door middel van een tafelpoot, met den geest van haren gestorven echtgenoot.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2