Volgens beriglen uit Japan heeft er den 238len Maart, bij gelegenheid dat de Britsche gezant zich te Kioto in statigen optogt naar den Mikado begaf, weder een stoute aanslag plaats gehad. Twee Japanners wierpen zich met ontbloote zwaarden midden in den stoet en sloegen links en regis om 'zich heen, waardoor 10 Engelschen en 2 Japanners werden gewond. Een der aanvallers werd op de plaats gedood en de ander zwaar gewond. Die aanval was alleen het gevolg van dweepzucht; de aanvallers konden niet dulden dat de heilige stad door vreemdelingen werd bezoedeld. Alhier is het berigt ontvangen dat op Hawaï, een der Sandwichs- eilanden, eene vreeselijke vulkanische uitbarsting heeft plaatsgehad. In een tijdsverloop van twaalf dagen hebben er gestadig aarbevingen plaats gehadzoodanig dat men net aantal aardschokken op ongeveer 2000 kan rekenen terwijl inmiddels geheele dorpen door de stroomende lava zijn vernield waarbij een honderdtal personen zijn omgekomen. FRANKRIJK. PARIJS. 21 Mei ln het wetgevend ligchaam heeft de iteer Rouher de handelsstaat kunde der regering verdedigd. Hij verklaarde daarbij dal Frankrijk voor 700 millioen meer naar de Europesche markten uitvoert dan Engeland, dat het tegenover deze laatste alleen nog in het Oosten in de minderheid was, en dat de regering volstrekt niet voornemens was het handelsverdrag met Engeland op te zeggen. De vergadering is daarop met eene groote meerderheid, ten opzigte van het aan de orde zijnde amendement, overge gaan lol de orde van den dag. Twee leden der oppositie, de bh. Pelletan en Glais Bizoin, zijn voor nemens bij het weteevend ligchaam een amendement in te dienen tot op heffing van alle gemeente-aectjnsen in het land met 1 Jaouaaij 1869, en afstand van eenige rijksbelastingen aan de gemeenten tot vergoeding van haar verlies. Volgens la France zou het geschil tusschen Tunis en Frankrijk ver effend worden door het instellen eener commissie, beslaande uit onderdanen der onderscheiden staten, waarvan Tunis geld ontvangen heeft; zjj zou de financiën van den Bey in het gezamenlijke belang beheeren en de door haar achtereenvolgens te ontvangen gelden onder de belanghebbenden uitdeelen; met het overschot, des noods vergroot door buitengewone belastingen, zou de Bey in de behoeften van zijn eigen budget voorzien. De belanghebbende mogendheden zijn vier: Pruissen beeft 9 millioen fr.Italië 25 millioen, Engeland 30 millioen en Frankrijk 77 millioen fr. te vorderen. De aartsbisschop van Algerië heeft een gehoor bi) den keizer gehad. Er bestaat alle grond om te denken dat bel geschil tusschen dien prelaat en den gouverneur-generaal van Algerië vereffend is. La France deelt eene verklaring mede van 757 Hamroversche uitge wekenen inhoudende dat zij de amnestie van den koning van Pruissen weigeren aan te nemen. Deze verklaring is bij den Pruissischen gezant alhier ingediend. Naar men uit Rome meldt heeft de pauselijke regering de Amerikaan- sche bischoppen gemagligd om een corps van duizend vrijwilligers naar Rome te zenden, op voorwaarde echter dat zij zelve in hun onderhoud voorzien. PRITISSEN. BERLIJN 21 Mei. Het staatsgeregtshof heeft uitspraak gedaan in de zaak van 22 van hoogverraad beschuldigde Hanoveranen. Een daarvan is vrijgesproken; de anderen zijn schuldig verklaard aan handelingen strekkende tot voorbereiding van hoogverraad, en te dier zake tot gevangenis voor een jaar veroordeeld. -- De financiële toestand der stad Berlijn, die zeer onguustig is, maakt thans bij het gemeentebestuur een punt uit *an overweging en het is waar schijnlijk, dat eene nieuwe leening gesloten zal wordenvooral ten behoeve der openbare werken. Beriglen uit Rusland luiden niet gunstig. Té Moskau volgen de fail lissementen spoedig op elkander; voortdurend verklaren handelshuizen zich insolvent, en dit oefent natuurlijk op den gang van handel en nijverheid een zeer nadeeligen invloed. Hoe ellendig de toestand in het binnenland is, blijkt het best uit de voortdurend ontvangen beriglen van rooverrjen en moorden, welke gepleegd worden. In de noordwestelijke provinciën van Rusland worden de rooverijen door geheele benden uitgevoerd, weshalve de gouverneur-generaal door den keizer gemagligd is bij onderzoek naar en het straffen der rooverrjen naar zijn goeddunken de krijgswet toe te passen. OOSTENRIJK. De kamer der afgevaardigden heeft het voorstel van het subcomité' aan genomen betreffende de conversie der staatsschuld en de belasting op de winsten bij uilloting. Ten aanzien dezer laatsten werd besloten, bjj uitloting van wege den staat 25 en van wege particulieren 15 percent te heffen. Daarna is een voorstel van de minderheid aangekondigdtot eerie andere verdeeling dezer percenten. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6