BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 115 JUei 3868, 63. Gisteren morgen is op de Beestenmarkt een sjouwermanWillem Lares genaamd, plotseling dood gebleven. De man was gehuwd en laat, naar wjj vernemen, zes kinderen na. Ter gelegenheid van het derde eeuwfeest van den slag bij Heiligerlee lieten heden enkele ingezetenen vlaggen van hunne woningen wapperen. Naar wij van goederhand vernemen heeft de raad van adminislretie der Holl. l.lzeren spoorwegmaatschappij naar aanleiding van verschillende aanzoeken, besloten lot het doen loopen van extra-treinen, des avonds te 10 u. 45 m.van den Haag naar Leiden, eiken Zondag (ook 2en Pinkster dag), aanvangende op 31 Mei tot en met 30 Augustus. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dageljjks van 115 tot 127 volwassen personen en 44 tot 62 kinderen. Uit het Westland vernemen w(j het volgende: Reeds bij de eerste vracht aspersies, op 4 dezer, werd als eene bijzonderheid een mandje met nieuwe aardappelen naar Amsterdam verzonden terwijl de vrachten asper sies grooier wordende, ook het vervoer van aardappelen is toegenomen. Er worden nu reeds verscheidene kinnetjes met de aspersies afgescheept. De aspersies zijn zwaar, menigvuldig en laag in prijs. De uitgestrekte velden met aardappelen staan voortreffelijk en de teelt, die het vorige jaar zeer uitgebreid was, is dit jaar schier verdubbeld. Voor Engelsche rekening zijn bereids onderhandelingen op groote schaal geopend. Het groeizame weder beeft op alle gewassen een gewenschten invloed en zooals o. a. de vrncht- boomen en de wijngaard zich voordoen, kan een ruime oogst worden te gernoet gezien. Het heeft Z. M. den koning behaagd te bepalen, dat de monitor de Panter, in Engeland voor rekening der Nederl. regering aangebouwd, voortaan den naam zal voeren van Heiligerlee. Het raderstoomschip de Palk is Woensdag II. reeds naar zee vertrokken, om de bemanning voor dien monitor over te brengen. De Wekker behelst een staat van den uilslag vatt het voorjaars-exa- men 1868 in de verschillende provineiën. W(j onlleeuen daaruit de volgende totalenVoor de vakken van hel lager onderwijs: hoofdonderwijzers, geëxamin. 254, toegel. 101, afgew. 153; hoofdonderwijzeressen, geëxam. 48, toegel. 37, afgew. 11; huisonderwijzers, geëxam. 5toegel. 3, afgew. 2; huisonderwijzeressen, geëxam. 17, loegel. 11, afgew. 6; hulponderwijzers, geëxam. 483, toegel. 265, afgew. 218; hulponderwijzeressen, geëxam. 157, toegel. 86, afgew. 71. Uitgebreid onderwijs: Fransch, onderwijzers, geëxam. 140, toegel. 52, afgew. 88; onderwijzeressen, geëxam. 124, toegel. 95, afgew. 29; Engelschonderwijzers, geëxam. 38, toegel. 16, afgew. 22; onderwijzeressen, geëxam. 59, toegel. 46, afgew. 13; lloogduitschonder wijzers, geëxam. 36, toegcl. 23, afgew. 13; onderwijzeressen, geëxam. 48, toegel. 39, afgew. 9. Meer uitgebreid onderwijs: wiskunde, onderwijzers, geëxam. 124, toegel. 62, afgew. 62; leekenenonderwijzers, geëxam. 66, loegel. 39, afgew. 27; gymnastiek, onderwijzers, geëxam 49, loegel. 39, afgew. 10handwerkenonderwijzeressen geëxam. 108, toegel. 100 afgew. 8. In Gelderland eene onderwijzcresse in de gymnastiek toegelaten. De heer d'. Schlimmer, conrector aan het gymnasium te Doesborgh is benoemd tol rector aan het gymnasium te l'iel. Te Rotterdam is gisteren de algemeene vergadering gehouden van de Nederl. zendinssvereenigiug aldaar gevestigd. De vereeniging bestaat thans uit 64 afdeelingen met ruim 1800 leden en 1400 contribuanten. Vijf zende lingen der vereeniging zijn in drie plaatsen op Java werkzaam, terwijl in het zendinghuis vijf kweekelingen tot zendeling worden opgeleid. De ont vangsten over 1867 bedroegen ƒ25,064.28, de uitgaven 27,465.65terwQl het nadeelig saldo van ƒ2400 in weinig tijds gedekt was. Woensdag II. werd voor het prov. geregtshof van Noordliolland de be handeling der zaak van J. D. du Chattel voortgezet. De verdediger van den beschuldigde, mr. Haas, had zich voornamelijk lot taak gesteld, daad en dader in het licht te stellen, waarin die, met hel oog op hetgeen ten processe ten aanzien der beweegredenen lot de misdaad en den bijzonderen toestand des daders, z. i. moesten worden beschouwd. Vooraf echter opperde de pleiter ernstige bedenkingen tegen het bestaan der premeditatie en de toerekenbaarheid van den jeugdigen verdoolden knaap, wiens hande lingen onder den hevigen hartstogt, die zich van hem had meester gemaakt, zoo met het oog op de daad zelve, als de uilvoering niet geacht konden worden onder het vrij gebruik zijner rede te zijn bedreven. II(j wees op de antecedenten van dezen 18 jarigen jongeling, geëerd en bemind door ieder, die hem kende, en speciaal door zijne meestersterwijl zijn zachtzin nig karakter het gruwelijke van de misdaad nog raadselachtiger deed voor komen. Hij betreurde het, dat de wet hier de toepassing van verzachtende omstandigheden uitsloot, maar voerde deze argumenten aan, omdat zij van invloed konden zijn op de koninkljjkc genade, na de veroordeeling tot de doodstraf. Gisteren heeft het hof uitspraak gedaan en Johannes Hendrik du Chattel schuldig verklaard aan moedwilligen doodslag met voorbedachten rade (moord) en hem dientengevolge veroordeeld tot de doodstraf, uil te voeren op een der openbare pleinen binnen Amsterdam. De gemeenteraad van Amsterdam heeft uiel 26 tegen 9 stemmen be sloten een adres in te dienen bij de tweede kamer, ter zake van hel door de regering ingediende wets-ontwerp betreffende het N'oordzee-kanaalen wet 27 tegen 8 stemmen hel concept-adres door burg. en wetli. voorge steld, inhoudende de verklaring dat de raad van Amsterdam zijne besluiten handhaaft en alzoo de drie millioen niet in termijnen zal betalen, tenzij de staat het werk overneme en voltoojjc. Door den gemeenteraad is aan de burger dag- en avondschool o. a. noeuid lot directeur de heer R. R. Lil, leeraar aan de rijks jioogere gerschool te Gouda, en tot leeraar in de Nederl. taal, geschiedenis en a rijkskunde de heer C. P. J. Snoek, hoofd-onderwijzer aan de open school te Leyderdorp. Uit Zwolle meldt men dat de voorraad van oude aardappelen'in. dn» omtrek zoo ongewoon groot is, dat verschillende landbouwers, die in najaar weigerden voor 3 het mud af te staan, ze nu gaarne voor j geven willen. Te Maastricht is Maandag II. bij het afbreken der Brussclsche por een arbeider met het been onder eene instortende laag aarde geraakt tsi heeft daarbjj zulke ernstige wonden bekomen dat de afzetting noodzakc werd geacht. Kort daarop is de ongelukkige aan de gevolgen overle i* Ook is eergisteren in die stad een vierjarig knaapje, wiens moeder, da r het kind te bed lag, was uitgegaan, geheel verbrand. De overblijfselen vond men op den grond, waarbij ook eenige lucifers, waaruit men an opmaken dat het kind het bed heeft verlaten en spelende in brand is geriakt. 's GRAVENHAGE23 Mei. Z. M. de koning groothertog heeft den heer L. H. J. J. Mazel, ingc nieur van den waterstaat, benoemd tot ridder der orde van de Eikenk-ooi?. Z. M. heeft vergunning verleend aan den gepens. O. I. ambtenaar 1 Meder, majoor-commandant der dienstd. schutterij te Amersfoort, to t aannemen der versierselen van commandeur der kon. en militaire ord' n Christus, hem door den koning <an Portugal geschonken. Tot burgemeester der gemeente Hoogwoud is benoemd de heer J. Mol Aan den O. I. ambtenaar D. Koers, thans met verlof hier te lende, is op ztjn verzoek eervol ontslag verleend. Door den minister van koloniën is F. H. Versnel ter beschikkin steld van den gouverneur-generaal van Ned. Indieom te worden gep als baas ketelmakcr bij de fabriek voor de marine en het stoomwezi? Soerabaija. Z. M. de koning heeft gisteren den heer Thorbeckedie buiten d( ;,uj was, persoonlijk uitgeuoodigd naar 's Hagc te komen. De heer Thort e is gisteren avond gearriveerd en heeft lieden morgen ten tien ure, met lea heer Mackay, een langdurig onderhoud met Z. M. gehad. Men acht de zamenstelling van het kabinet spoedig aanslaande. De heer Thorbecke vertoefde op het buitengoed van den heer mr. Duy- maer van Twist in Overijssel. HH. KK. HH. de prins van Oranje en prins Hendrik zijn gis'cren morgen van hier vertrokken tot het bijwonen der feesten te Heihgerlet De minister van koloniën en van justitie zullen Woensdag aansl. 'een gehoor verleenen. Gisteren is het examen aangevangen van lien die tot candidaat-notaris wenschen toegelaten te worden, waarvoor zich 14 adspiranten hebben an gemeld. Gisteren zijn toegelaten de bh. A. D. Clarion, te Warm :d J. Hoogewerf, H P. A. Voorhoeve en G. C. Iloolmans, te Rotterdam, en J. G. Ravenek, te Ptjnacker. Woensdag II. is in den ouderdom van 52 jaren overleden de beer G. H. Betzoud-minister van financiën en oud-lid der tweede kamer. Woensdag avond van eene wandeling terugkeerende is hij getroffen door een toeval, waarop hij nederzonk en niettegenstaande alle aangewende pogingen niet meer bijkwam. Heden morgen werd zjjn stoffelijke overschot op de burgerlijke begraaf plaats op eenvoudige wijze ter aarde besteld. Bij het geopende graf scl etste de hoogleeraar J. J. Prins, van Leyden, in treffende taal zijn ontslapen vriend. Het was hier de plaats niet, zeide de spreker, om over den o rle dene als staatsman te spreken. Dit was ook niet de laak van hem die zich als vriend geroepen achtte aan zijn gemoed lucht te geven. Maar dal bij al hetgeen hij, in den strjjd over beginselen, voor Nederland ge aan heeft, hjj geheel ter goeder trouw was, daarvoor strekte 's mans opregte, brave en ronde inborst, in een woord, 's mans karakter, hem ten bes;en waarborg. Met eene roerende toespraak aan de zonen van den overledene besloot hij zijne toespraak. Een van de zwagers van den ontslapene be dankte de aanwezigen voor hunne deelneming. Ten raadhuize alhier is aanbesteed de levering van 25000 illumineer- glazen, ten behoeve der feestviering op 17 Junij aansl. bij gelegenheid van den verjaardag van tl. M. de koningin. Daarvoor waren drie billenen gekomen, als van de hh. J. Wolff, alhier, voor de 100 stuks gevulde gla zen ƒ4.50; J. J. Winkel en Wolff, alhier, ƒ440 de 100 stuks; Das en C'. te Leyden, ƒ4.85 de 100 stuks. Door burg. en weth. zal, na onderzotk der glazen, aan de belanghebbenden worden medegedeeld aan wien de leve ring zal worden gegund. BU1TKNLAXDSCHE BEHIGTEN'. ENGELAN D. LONDEN 21 Mei. In het lagerhuis heeft de heer Disraeli medegedeeld, dat de regering zich vereenigt met het denkbeeld om ten behoeve van Schotland aan plaat sen in Engeland, die minder dan 5000 zielen tellen, het regl tot benoe ming van een parlementslid te ontnemen; hij verzocht echter het huis hel genomen besluit ten aanzien van den census in nadere overweging te nemen. Men meent dal de regering op die wijze aan hel huis de gelegen heid wil geven op het genomen besluit terug te komen, daar het bjj aiwe- zigheid van vele leden werd genomen. Zoo het huis bedoeld besluit mogl handhaven, zou het parlement dadelijk worden ontbonden, hetgeen ook aan de liberale partij niet welgevallig zou zyn. De heer Gladstone is te Edinburg tot kanselier der hoogeschool gekozen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5