zijde bevond zich ook eene menigte toeschouwers, welke op het terrein na ren toegelaten. Plotseling zag men O'Tarrell, den moordenaar, vooruitko men en ongeveer vijf of zes voet achter den prins een revolver op hem los sen, waarvan, gelijk men weet, de kogel in den rug gedrongen is. De prins viel voorover. Sir Manning keerde zich om en plaatste zich tusschen den moordenaar en zijn slaztofter. O'Tarrell legde het pistool op sir Man ning aan, die bukkende om het schot te ontwijken viel, hoewel hel schot weigerde. Op dat oogënblik sprong zekere Viall, een wagenfabriekantden moordenaar op den rug. Deze trachtte eerst het pistool achterom op zijn bespringer te riglen. Daarop rigtte hij het weder op den prins, in wiens nabgheid zich ook sir Manning en de heer Thorne bevonden. De heer Viall greep onmiddellijk den arm des hoosdoeners en duwde dien naar beneden, waardoor het schot, toen hel afging, naar den grond gerigt was, echter niet genoeg want de heer Thorne werd nog ernstig in den voet gewond. Onderiusschen poogde Viall hem te doen vallen, en kwam de geheele me nigte opzetten, om zich van den moordenaar meester te maken en hem te vermoorden. Sommigen zagen Viall voor iemand aan, die hem beschermen wilde, en trokken hem brj de haren naar beneden. De policie kon zich nog in tijds van den moordenaar meester maken en hem, hoewel met zeer veel moeile, voor den wreekenden arm der wet bewaren. De moordenaar is 35 jaar oud, de zoon van een slagter te Melbourne, in zijne jeugd beslemd om priester te worden reeds vroeg met warme lersche gevoelens bezield. Sa eene Europesche reis heeft hij zrjne kerkelijke roeping opgegeven en toen in Victoria met eene graanhandelszaak vrij wat geld ver diend. In dien tijd reeds is h(j aan den drank geraakt. Ilij is later in mijn-actiën gaan speculeren eu is geheel achieruiigegaan. Meermalen heeft hij reeds delirium tremens gehad. In een aanval daarvan heeft hij bijna iemand, die hem geen geld wilde leenenvermoord. Toen hij naar het schip gevoerd werd riep hij: »lk ben een Fenian, leve Ierland!" De dagbladen bevatten ook bijzondere brieven uit Abyssinië van 17 April, waarin de inneming en de verwoesting van Magdala en de dood van koning Theodorus in bijzonderheden verhaald worden. Blijkens die brieven ver keerde de koning bij het naderen van hei Engelsche leger in het denkbeeld dal hel slechts een detachement van dat leger was, op verkenning uitge zonden. Om te loonen wat hij ten uitvoer kon brengen, liet hij dooreen paar kanonschoten hel leekeu tot den aanval geven en de Abyssiniërs rukten alsuu dadelijk op de Engelschen aan, zoo fier en kloek, alsof zij wilden te kennen geven dat het voor tien maar een kinderspel was, dal hoopje Euro peanen in een oogënblik in de pan te hakken. Toen zij zoover tegen de hoogte waren opgekomen, dat zij meenden met goed gevolg er op te kuu- nen instormen, legden de Engelschen de Snider-geweren aan en naauwelijks hadden zij daarmede hel vuur geopend, of de Abyssiniërs werden als 't ware weggemaaid en stortten bij geheele hoopen naar omlaag. Zij sloten zich echter weder aaneen en op hun geschut rekenende deden zjj een nieuwen aanval, die echter mislukte, omdat zij hel geschut niet tegen de hoogte konden opbrengen en het grootste hunner stukken sprong, waarbij vier man gedood werden. Theodorus, moedeloos geworden door de geleden ver liezen en ook niet veel kunnende uitrigten, doordien telkens een aantal zij ner soldaten deserteerde, begon eindelijk te onderhandelen over den vrede. De Europesche gevangenen had hij reeds teruggegeven, doch nu werd tol voorwaarde van den vrede gestelddal hij zich zelf ook aan de Engelschen moest overgeven, waartoe hem 24 uren tijd van bedenking werd gegeven. Terwijl men hierop te vergeefs naar antwoord wachtte, liep des morgens vroeg het gerucht dat hij des nachts op de vlugl was gegaan. Sommige z(jr,er voornaamste officieren kwamen daarop naar hel kauip, om zich tc onderwerpen en tevens aan de Engelschen vasten voet te geven op eene hoogte, van waar Magdala van de noordzijde kon worden aangevallen. Nu werd het in dien tusschentijd wel bevestigd, dat Theodorus zich uit de voeten had gemaakt, doch het duurde niet lang of hij kwam ook weer te rug omdat de weg naar het binnenland overal voor hem was afgesneden door de troepen van Gallas. Er bleef dus niets anders over dan eene wan hopige poging om de Engelschen uit de omstreken van Magdala te verdrij ven, of althans de plaats te verdedigen en zjjn leven zoo duur mogelijk te verkoopen. Ten 10 ure in den voormiddag gaf Staveley nu order tot op rukken. Wel hadden de Abyssiniërs eene zeer voordeelige stelling, maar het scheen dal zij er niets van begrepen, op welke wjjze zjj daarvan part(j konden trekken; althans de Engelschen trokken gestadig voorwaarts eu maakten zich eindelijk, onder eeu allerhevigst vuur, stormenderhand meester van de plaats. Men vernam van de gevangenen, dat Theodorus, daags voor de aankomst der Britsche armee, al zijne overgebleven gevangene negers ontboden en in koelen bloede 300 hunner had laten doodeu, waaronder eenige eigenhandig door hem waren omgebragt. Aanvankelijk meende men dat dit verhaal wel grootendeels overdreven zou zijn, doch op Paasch-Maandag ontstond erover den omtrek eene zoo verpestende lucht, dat alles in het werk werd gesteld om de oorzaak daarvan na te sporen, en nu bleek het, dat in eene diepte, door hooge steile rotsen omgevenjuist op het punt waar de Abyssiniërs hun kanonvuur hadden geopend, twee hoopen verminkte lijken lagen opeen gestapeld, blijkbaar daar zoo maar nedergeploft. Bij nader onderzoek bleek, dat Theodorus had gezegd, dat hij niet wist wat hij met die gevan genen moest uitvoeren en dat hij geen zin had om ze voor niets den kost te geven, zoodat het beste maar was, hen dadelijk op die manier uit den weg ie ruimen. De Timeshet adres besprekende, dat dezer dagen door een aantal bankiers den Oostenrjjkschen gezant werd aangeboden, bedreigt Oostenrijk reeds met zulken dwangmaatregel als sedert jaren legen Spanje en Grieken land is genomen, dat is met de uitsluiting van nieuwe Oostenrijksche effec ten van de officiële koerseuljjslen der voornaamste Europesche effecten beurzen. Als een bewijs dat niet altjjd verzamelaars van schilderijen en oud heden uitmunten door kennis en eeu juist oordeel, wordt het volgenfc medegedeeld. Een Engelsch koopman, genaamd Gower, was onlangs te Marseille overledenen had zijne kostbare verzameling van oude klassieks bronswerken en 400 schilderijen aan de stad Liverpool nagelaten. Eene commissie uit den raad ging de verzameling in oogenschouw nemenen moest verklaren, dat van de 400 schilderijen niet één 5 M waard was, ter- wijl de antieke bronzen van hel ruwste en gemeenste moderne fabriekaat waren. FRANKRIJK. PARIJS. 18 Mei De heer Emile Ollivicr heeft in het wetgevend ligchaam krachtig d{ henilclsvrijheid verdedigd tegenover den heer Thiers en anderen. Volgen, zijne meening moest echter de handelsvrijheid gepaard gaan met eene vre delievende staatkunde en ontwapening. Er waren slechts twee middelen om de tegenwoordige crisis te doen ophoudent. w. de oorlog of de vrede. Het eerste middel zon echter, al was de Rijn-oever bemagtigd, verderfelijk zijn, omdat het lot nog grootere wapening aanleiding zou geven. Indien men den vrede koos, dan moest die gepaard gaan met de vrijheid en de oiitwa. pening. In zijn beloog bragt de heer Ollivier ook Holland ter sprake, Weet gij, zeide hij o. a.wat het kleine Holland was, det 16000 schepen bezat, toen de geheele wereld er slechts 25000 bezat? Het was niet alleen, zoo als men het genoemd heeft, de vrachtrijder, maar ook de entrepot- houder der geheele wereld. In zijne havens kwamen de linnens aan uil Engeland, de wjjnen uit Frankrijk, de specerijen uit Indië en uit Amerika, En om dezen voorspoed te verwoesten, zjjn de pogingen van Cromwell e» van Colbert mislukt. Alleen de verbodswetten hebben dezen kleinen slaat, die over den geheelen aardbol de vlag der handelsvrijheid vertoonde, ont zenuwd. Naar verzekerd wordt, zegt la France, heeft de staatsraad beraad slaagd over de amendementen, door de budget-commissie van liet wetgevend ligchaam voorgesteld in de begrootingen der uilgaven voor de onderscheiden ministeriën. Het schjjnl dat er van weerszijden iets is toegegeven en dal de verminderingen, waartoe definitief besloten is, met gezamenljjk goedvin- den aangenomen zijn. Het prot. weekblad le Lien meldt, dat de beroemde Engelsche ge leerde Faraday, die onlangs in 76-jarigen ouderdom is overleden, behoorde lot de godsdienstige secle der Glassilen. De aanhangers dezer weinig be kende gezindte erkennen noch predikanten noch andere geestelijke voor gangers, en spreken nooit openljjk over de godsdienstige aangelegenheden, omdat hun geloof medebrengt, dat het gemoed alleen door den geest kan worden getroffen. Vooris achten zjj zich verpligt hun geheele inkomen uil le geven, nooit gelden te besparen eu voor den dag vau morgen geheel op de Voorzienigheid te vertrouwen. ITALIË. Te Rome zjjn weder, naar men van daar meldt, een groot aantal Fransche soldalen aangekomen, zooals voorgegeven wordt, ter vervanging vau de met verlof naar huis gezondenen. Door het ministerie van binnen!, zaken le Florence is eene opgave beireffende de in 1866 gesloten burgerlijke huwelijken openbaar gemaakt waarin bijzonderheden voorkomendie een ongunstig licht verspreiden over den slaat der volksbeschaving in hel grootste deel van Italië. Van de 120,752 gesloten huwelijken kouden slechts 22395 huweljjksacten door de beide gehuwden onderleekend worden; 25957 alleen door den bruidegom, 3002 alleen door de bruid, en 69398, of 57 pel., door geen van beiden. Van de 241,504 personen, welke de bovengenoemde echtparen uitmaakten, onderleekeuden 73749 de huweljjksactcterwijl 167,755, en dus bijna 70 pet., verklaarden niet te kunnen schrjjven. Het zuiden des lands steekt daarbij zeer ongunstig bij het noorden af. De ongunstigste verhouding komt voor in de Abruzzen, in Basilicata, Terra di Bari en Calabrie. PRUIiSEN. BERLIJN 18 Mei. De afgevaardigde Bernstein heeft bij den Noord-Duitschen rjjksdag een voorstel ingediendom eene som van 6000 th.' beschikbaar te stellen lot waarneming der zoneclips, die den 18den Augustus dezes jaars zigtbaar zal zijn in Klein-Azië, in het westen van Afrika en Australië, terwijl de ver duistering totaal zal zijn in Oost-Afrika, Indië en Borneo. De commissie voor de verzoekschriften heeft die aanvraag verzonden aan den bondskanse lier. Deze heeft daarop van den minister van eeredienst eene missive ont vangen waarin wordt aangetoond, dat de kosten in het voorstel wel op 6000 th. zijn geraamd, maar dat zjj, alles te zameu genomen, stellig niet minder dan 60000 th. zullen beloopen. Naar men zegt, heeft de bonds kanselier daarop te kennen gegeven, dat wanneer hem door een als be kwaam erkend sterrekundige een meer gedetailleerd plan met berekenin; der kosten werd overgelegden daaruit bleek dat men voor een bedrag van 10000 th. ten deze op voldoende wijze iets goeds en nuttigs voor de wetenschap kon bereiken, hjj bereid was langs den voorgeslelden weg daartoe mede te werken. Dien ten gevolge houdt prof. Förster, te Berljjn, zich thans met de bewerking van zoodanig plan bezig. Te Pozaga brj All-Gradisca beeft dezer dagen eene groote wolkbreuk plaats gehad; 80 huizen werden weggeslagen; vele andere staan onder water. Hocveie menschen het leven hebben verloren is nog onbekend. De gemalin van den Russischen grootvorst-troonopvolger is van een zoon bevallen, die den naam van Nicolaas zal dragen. 00§T-INDIE. BATAVIA 8 April. Tot raadsheer in het hooggeregtshof van Ned. Indië is benoemd de heer mr. P. J. Roosegaarde Bisschop, thans president van den raad van justilie le Samaraug. Fr» me is Bri zee is de blik dat nen ma' blai van om Het ,/5 boe sch van resi mo hem P hou sire trek B de 1 de eene I dat Gla geri V des bek lisse seel W geb Hoo Bev C. wee van mai Z. C. Kt gel Se D. A. zei W 12 71 §i

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2