MVhSdIS COURANT. VRIJDAG 22 MEI STADS-BER1GTEIV. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. De prijs der Courant is f 3.per vierendeel jaars. sifwonderlijke nommers zijn legen 10 Cents verkrijgbaar. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEYDEN bepalen dat, van af den 25slen Mei aanstaande lot nadere bekendmaking, geene Honden anders dan behoorlijk voorzien *an een ijzeren of koperen muilband, waarvan bet model op het bureau »an de policie te bezigtigen is, op straat mogen gelaten worden. Ed zal deze door plaatsing in de Legdsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRaNDELER. Burgemeester. Letden, 16 Mei 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Voor hen die verzuimd mogten hebben zich op de aateBy door het Gemeentebestuur bepaalde dagen en uren ter imschri jvïny voor de Scliutterlijhe dienst aan te melden, wordt daartoe alsnog gelegenheid gege ven ten Raadhuize, op aanstaanden Maandag 52.» Mei, van 10—1 uur. BINNENLANDSCIIE EER1GTE1V, LEYDEN, 20 Mei. lijj kon. besluit van den 17den dezer is, op zijn verzoek, eervol ont slag verleend aan J. Scheltema, als kapitein bij de dienstd. schutterij alhier, en zijn bij die schut ter ij benoemd tot kapitein J. H. van Wensenthans l"e luitenant, en tot l"e luitenant W. J. lloele, thans 2de luitenant. Tot kapitein-kommandant van de in de gemeente Katwijk op le rigten dienstdoende schutterij is benoemd A. K. de Koning, thans auditeur t>ö den schuttersraad van het tot dusverre bestaan hebbende 3de half-bataillon rustende schutterij in het 2de district der prov. Zuidholland uit welke be trekking bij levens eervol is ontslagen. in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart, alhier, zijn gedurende deze maand een paar vakken van de zij-kapel, welker altaar in hel bijzon der aan de H. Maagd is toegewijd, met gepolychromeerd gotliisclie ome- meittiek bekleed. Er ligt in de opvatting en teekening, in den ranken bouw en de zedige kleurschikking dezer muttrbekleeding, aan beide zijden, door schoone, met smaak opwaarts geplaatste bloemen versierd, zoo veel goeds, dat wij meenden dit niet onvermeld te mogen laten. Het een en ander kotnt in een steromigen, ouden toon gunstig uit; maar wanneer het hoofdvak, dal thans nog eene smorende uitwerking doet, in denzelfden trant wordt bekleed, mag het geheel als eene harmonische opluistering van de zijbeuk des tempels worden," aangemerkt. De minister van burnetii, zaken heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat het loelatings-ejumcu bedoeld bij art. 2 van de voorwaarden om ais kwetkeling aan 's rijks veeartsenijschool 'e Utrecht te wordeu op genomen, zal plaats hebben op Vrijdag en Zaturdag, den 10din en llden Julij e. k. en dat zij, die tot dit examen wewschen toegelaten te worden, zich ju pers,oou of schriftelijk, vóór of op 15 Jtjnij e. k.iyj den directeur der school moeten aanmelden-, Te Amsterdam stond gisteren voor liet provinciaal geregtshof (kamer vau criminele zaken) leregt Johannes Hendrik du. Chattel, gud 18 jaren geboren te Leydeo, beschuldigd, van moord op Maria Monjieiip,, weduwe Pascalgewoond in de Zandstraat aldaar. In deze zaak werd het open baar ministerie waargenomen door den procureur-.generaal-, wtr. M. Sclioonc- veld Pz«.de verdediging doo,r ror. P. A. Haas. Zoowel buiten als binnen de geregtszaal was een zeer talrijk pubii.ek aanwezig. 19 getuigen waren gedagvaard, waaronder de bh. dr. Merktts Doornik en, A. Boom als deskun digen, die liet visum repertum omtrent de lijkschouwing iiitlnagteu. De be schuldigde erkende ook ter Op en ha re teregtzitiing tie hem te laste gelegde feiten, liet was roereud te zien en te hooren, hoe hij diepgescfioki op alle verzwarende omstandigheden, zoqals o.. a. die ten aanzien der premiditatie geene reserve hoegenaamd maakte. Na afloop van het getuigenverhoor heeft de procureur-generaal liet woord bekomen ep voor de beschuldigde schuldig verklaring aan moord geëischt en zijne veroordeeling dien ten gevolge lot ie doodstraf, uil te voeren binnen Amsterdam. Bij wijdde op welsprekende wijze uit over het gruwelijke van z(ju misdrijf en sprak den beschuldigde op krachtige wjjze toe. Heden werd de verdelging door mr. Haas voor gedragen. Te Utrecht had gisteren de begrafenis plaats van den Zaturdag II. op too noodlottige wijze omgekomen hoogleeraar mr. O. van Rees. A3n het graf werden toespraken gehouden door de boogleeraren Friiin en van Oos- krzee, door ds. Nolst Trenité, d8. Koch en den student Telders. Ook door den diep bedroefden vader van den overledene werden bij hel graf eenigc aandoenlijke woorden gesproken. in de vergadering van den geneeskundigen raad van Gelderland en Utrecht, op den 15de0 dezer te Arnhem gehouden, is o. a. door den inspec teur een zeer ongunstig verslag uilgcbragt omtrent den toestand van het burgerlijk en militair huis van arrest te Arnhem, aan welken toestand wegens gebrek aau geld, te grootc kosten en duurte der terreinengeene verbetering zou kiinueii gebragt worden. De titimte der vertrekken was voor hel getal gevangenen te gering. De ventilatie zeer onvoldoende, de lucht bedorven en de secreten slecht. De verwarming zonder kagchels, alleen met warme kruiken. Reiniging bijna niet. De ziekenkamers, vooral voor de mannen, onvoldoende. Er werd bijna niet gewerkt en aan de zedelijke verbetering bjjna niets gedaan. Alleen het voedsel en het drinkwater was goedove rigens was de geheele inrigting ten eeneumale ongeschikt. Het gebouw was afgekeurd en de minister bad alle gebreken erkend. Uit Groningen meldt men dat niet alleen Z. K. 11. prins Hendrik maar ook Z. K. H. de prins van Oranje de feestviering van Heiligerlee zal bijwonen. De prins van Oranje zal Z. M. den koning vertegenwoordigen. Uil. KK HH. zullen bij deu liter commissaris des konings in Groningen hun intrek nemen. Zondag II. bad te lieerenveen lusschen twee echtgenoolen znlk een hevige twist plaats, dat de man zijne vrouw met een scherp werktuig eene zeer ernstige wond toebragl. De man is dadelijk in hechtenis genomen. De opening van den spoorweg Goes—Bergen-op-Zoom is bepaald op 1 Julij aanst. GRAVENHAGE20 Mei. Z. M. heeft den heer B. J. Tidcman, hoofdingenieur der marine bjj 's rijks werf te Amsierdambenoemd tol ridder der orde van den Nederl. Leeuw. Aan den heer mr. E. Cats is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te Rauwerd. Tot telegrafist 3le kl. is benoemd jhr. A. J. B. H. Nahuys. Met zekerheid kan bevestigd worden het gisteren onder reserve mede gedeelde berigt, dat de heer Mackay, vice-president van den raad van state, door Z. M. belast is met de zamenstelling van een nieuw kabinet, waarin h(j zelf, naar men verder verneemt, met de portefeuille van buitenlandsche zaken zou worden belast. Z. K. H. prins Hendrik der Nederlanden is gisteren avond in de resi dentie aangekomen, en weid aan het station door zijne gemalin afgewacht. Heden wordt alhier met de gebruikelijke plegtigheden de verjaardag gevierd van H. K. H. prinses Hendrik der Nederlanden. Bij die gelegen heid is er eene groote parade in de Maliebaan gehouden. Die parade leverde heden een buitengewoon militair schouwspel op. De generaal-majoor van Wickevoort Crommelin deed aanvankelijk de batterijen artillerie manoeu vreren. Vervolgens werd de cavalerie, die evenals de infanterie gedurende die evolntiën het Malieveld ontruimd had, gecommandeerd om aan te treden waarna door haar verscheidene malen werd gechargeerd. Ten slotte werd door de gezamenlijke troepen, waarbij nu ook de infanterie, onder com mando van den kolonel van het reg. grenadiers en jagers Mac Leodeerst op de gewone wijze gedefileerdterwijl dit daarna met versnelden pas werd herhaald. Bij het chargeren der cavalerie struikelde het paard van een officierdat roet hem ter aa-de stortte. Dit ontwaarde de fourrier S. van het 3de esca- dron huzaren, die te voet aanwezig was. Hij spoedde zich daarheen, maar moest die hulpvaardigheid dtinr hekoopeudaar hjj, eeuige passen van zijn doei verwijderd, door den luitenant der artillerie B. werd omver gereden. De man wilde opslaan maar kon niet. De officier van gezondheid E. droeg zorg dat hij naar eene teut in hel Bosch werd gedragenalwaar na onder zoek bleek dat zijn linkerbeen was gebroken. BUITENLANDSCHE HEIGHTEN. ENGELAV E», LONDEN, 18 Mei. De dagbladen bevatten officiële rapporten omtrent deu in Australië ge- pleegdcn moordaanslag op den hertog van Edinburg, den zoon van ft. M. de koningin. Daaruit blijkt dat het snoode doel bijna bereikt zou zjjn ge worden. De aanslag had plaats bij gelegenheid van eene buitenpartij ten voordeele van een zeemanshuis. De prins wandelde op dat oogenblik met sir W. Manning, den president der commissie. Beiden gingen naar den zeekant om zich naar het open terrein te begevenen te gaan zien naar eenige inboorlingen die daar dansen en wapenspel zouden houden. Aan die

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1