Per Telegraaf. In het gehucht Ter Hole, onder Ilonteuisse, heeft zekere ongehuwde moeder, A. C. Kouwjjzer. haar kindje, hetwelk tien maanden oud is, door het luciferskoppen in melk te laten gebruiken, vergiftigd. De vrouw heeft hare misdaad bekend en is in hechtenis genomen. Volgens berigten van Curasao was op St. Thomas de cholera geheel geweken. Daarentegen was uien er nog niet geheel bevrijd van aardbevin gen. Den 18den Maart was het juist vier maanden geleden, dat het eiland bezocht werd door een vreesselijken schok van aardbeving, en den 17d<n Maart, des morgens even na 7 ure, ondervond men weder een hevigen schok, die 30 seconden aanhield. In de jongste wekeu had men ook ver schillende berigten ontvangen van aardbevingen die zich in de open zee lieten gevoelen. De Belgische regering heeft bij de kamer van vertegenwoordigers het voorstel ingediend om de speelbank te Spa met 31 October 1872 te sluiten, onder toekenning van schadeloosstelling aan de ambtenaren en de plaatse lijke kassen, die daardoor schade lijden. 's GRAVENHAGE 14 Mei. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleendaan C. Jz. van As, schipper te Huizen, de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift; en aan E. van As en J. Jz. van Amsiel, schippersknechts te Huizen, ieder een loffelijk getuigschrift, wegens het redden van vier perso nen van een in de Zuiderzee zinkend vaartuig in den nacht van 9 April jl. Z. M. de koning-groothertog heeft 111), hofdentisie dr. S. N. Denlz, te Amsterdam, benoenid tot ridder van de Eikenkroon. Bij liet dep. van koloniën zijn benoemd lot adjunct-commies de eerste klerken P. J. van Dam den Bcumeester, C. J. Hupscher, R. P. van den Bosch en A. van Rhijii; en de heer jhp. mr. VV. V. R. K. Baud (builen bezwaar van den lande). Tot commissaris van policie te Sneek is benoemd de heer J. C. VVi- chersthans inspecteur van policie te Rotterdam. Aan den kolonel van het leger in Ned. Indie E. C. F. Ilappé, benoemd tot lid in den raad van Ned. Indie, is eervol ontslag uit de militaire dienst verleend, onder toekenning van den rang van generaal-majoor. Door Z. M. zijn bevorderd: tot officier van administratie ls,e kl. die der 2llc kl. F. Wolfsontol officier van administratie 2de kl. die der 3dc kl. L. 1'. C. Seclking en C. J. P. Furneé; en tot adjunct-administrateur de scheepsklerk J. C. Klim en benoemd: tot officier van administratie 3de kl. de adjunct-administrateur VV'. E. Muller. De hoofden der prov. bureaux voor statistiek zijn door den minister van binnenl. zaken opgeroepen lot eene bijeenkomst aan zijn departement op Maandag den 18den dezer eu volgende dagen ter beraadslaging over de voorbereidende maatregelen voor de in hel laatst van 1869 op nieuw te houden volkstelling en over eenige andere onderwerpen van statistischen aard. In de zitting van de eerste kamer van gisteren is medegedeeld dat het voorstel van vijf leden, strekkende om eene voordrag! aan den koning aan te biedenvolgens hel daartoe in de vorige vergadering genomen besluitin de afdeelingen is onderzochten dat tot rapporteurs zijn benoemd de hli. de Vos van Steenwijk, Sassen, Schot en Duymaer van Twist. Het verslag dezer commissie, vergezeld van eene memorie van antwoord der voorstellers is nitgebragt. De kamer heeft besloten de beraadslagingen te houden op Vrijdag aanstaande. Blijkens het verslag der commissie van rapporteurs is in de afdeelingen iu de eerste plaats de vraag besproken of de kamer in de thans bestaande omstandigheden van haar regt gebruik moest maken om, overeenkomstig art. 113 der grondwet, eene voordragt aan den koning te doen. De groote meer derheid der leden was geneigd die vraag ontkennend te beantwoorden. Sommigen waren van oordeel dat de tegenwoordige omstandigheden geene termen opleverden lot het aanbieden van een adres aan den koning, omdat de grondwet niet was overtreden, en de kamer zich moest wachten eenige censuur uil te oefenen o»er de wijze waarop andere staatsmagten hare grondweitige rcglen uitoefenden; ook met het praerogatief des konings, wat betreft het benoemen en liet ontslaan van ministers, had zij zich niet in te laten. Andere wezen er op dat de omstandigheden sedert het bijeen roepen der kamer merkelijk waren veranderd, zoodat er voor eene nieuwe ontbinding der tweede kamer geen redelijke vrees bestond. De minderheid was van gevoelen dat de vraag toestemmend behoorde Ie worden beant woord. Zij achtte de omstandigheden buitengewoon. De gevolgen van her haalde ontbinding hadden doen blijken dal de toestand van het land was miskend geworden, terwijl daaruit eene zeer te betreuren spanning was ontstaan. Het was dus de pligt der kamer dien toestand aan den koning kenbaar te maken. De tweede vraag, die overwogen werd, was: welke de hoofdgedachten zouden zijn van het bedoelde adres. De meeste leden, die het indienen onraadzaam achtten, wilden zich daarover niet uitlaten; de overige meenden als hoofdgedachte te moeten wijzen op de gevaren en de bezwaren die voor het constitutionele leven van den staat met herhaalde ontbinding gepaard gingen. Op het voorstel zelf werden voorts nog eenige aanmerkingen gemaakt. De onderteekenaars van het voorstel hebben in eene memorie van antwoord de gemaakte bedenkingen wederlegd, maar daarbij te kennen gegeven dat in de bestrijding van hun voorstel door de groote meerderheid voor hen eene teleurstelling was gelegen. Ter tegemoetkoming aan hetgeen door eenige leden was verlangd, stellen zij ten slotte voor het voorstel aldus te wijzigen: »dat de kamer besluite aan den koning een eerbiedig adres aan Ie bieden, in de strekking en in den zin, als door ons hierboven zjjn op gegeven met dankbare erkenning dat 's konings wijsheid de belangen van het land aan een nieuw te vormen ministerie wil opdragen, waaruit de ka mer aanleiding neemt lot eene vernieuwde betuiging van hulde eu erkente lijkheid, met de verzekering harer ongekreukte gehechtheid aan het geliefde stamhuis van Oranje en aan onze grondwettige instellingen." BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENGELAN LONDEN 12 Mei. II. M. de koningin heeft op het adres van het lagerhuis geantwoord, dat zij, vertrouwende op de wijsheid van het parlement, verlangt dal hare belangen in het bestuur van de wereldlijke goederen der staatskerk in Ier land geen verhindering zullen zijn tot de overweging van maatregelen be treffende dat onderwerp iu de tegenwoordige zitting. Ten gevolge van dit antwoord der koningin zal de heer Gladstone een ont werp van w i t indienen tol schorsing der benoemingen bij de lersche staatskerk. Den 18den dezer zal er weder eene demonstratie plaats hebben tegen Gladstone's voorstellen lot afschaffing der lersche staatskerk. Zij zal in eene der grootste zalen van Londen worden gehoudenonder voorzitting van het hoofd vgn liet stedelijk bestuur, met hel doel vooral om van het I gegoede deel van de bevolking der hoofdstad een blijk van verknocj j aan de Anglicaansche kerk te verkrijgen. Te Ashton hebber, ernstige onlusten plaats gehad, waartoe wefe prediking van den bekenden Murphy aanleiding heeft gegeven. Er zijJ zeventigtal huizen geplunderd. De gewapende magt en de policie lip het gepeupel met geweld uileen gejaagdwaarbij ruim 50 der oproerfc gekwetst zijn. Een door de Times medegedeeld schrijven uit de Kaapstad van 4 zegt: W'jj gelooven dat onze gouverneur zijn plan ten aanzien van Basutoland ten uitvoer zal brengen, en met veel minder moeite dam dagbladen voorspellen. Al dreigen de Vrijstaatschen met gewapend ven zij zullen het wel bij de bedreiging laten. Uit Washington meldt men dat de senaat besloten heeft de stems over de punten van beschuldiging legen den president Johnson uit te sij tot den 16dcD dezer. Volgens hier ontvangen berigten rigtte de gele koorts in Peru go verwoestingen aan. Men telde dagelijks te Lima 30 en te Callao 50 n gevallen. De regering nam ijverig maatregelen om de ziekte te stuiten. FRANKRIJK. PARIJS. 12 Mei Bij het wetgevend ligchaam is thans, naar aanleiding eener inter latie, in discussie gebragl het thans in Frankrijk vigerende handelsstel; De heer Thiers ondersteunt lieu die voor beschermende regten ijveren. De berigten uit AlgeriC luiden zeer ongunslig. De hongersnood onl mijnt niet alleen de ligchaamskracht, maar ook het zedelijk gevoel der landers; vele misdaden worden er door hen gepleegd; het veruioordei verslinden van menschen ja van eigen kinderen, is onder hen geene it zaamheid. Den 2de" dezer zijn een Arabier en zijne huisvrouw door lieti van assises te Algerie tot acht en tot zes jaren dwangarbeid veroordeti omdat zij zich met liet vleesch van hun kind gevoed hadden. De vrti bekende liet leit, maar zeide om zich te verschoonen »Ik heb mijn eit kind opgegeten, en niet dal van een ander." Het gevolg is dat de alt meene veiligheid veel te wenschen overlaat en dat er onder de Europa bevolking der kolonie eene groote misnoegdheid ontstaat, daar «leze treurigen toestand groolendeels op rekening wil stellen van de inrigtiugt bestuurs. Dat echter de tegenwoordige gesteldheid van AIgerie met enl aan plaatselijke of van de regering afhankelijke omstandigheden tot schrijven is, blijkt ook uit de gesteldheid van het aangrenzende Tunis. Oi in dit land, hetwelk niettegenstaande zjjnc historische verbiiidienis met 1 Turksche rijk een zelfstandige staat is, heerschl hongersnood. Volgenstj schrijven uit de stad Tunis van 3 Mei zouden daar te lande sedert eenjatj ten gevolge van hongersnood en typhus, wel 500.000 menschen geslons zijn, dat is omstreeks een derde van het totaal der inlandsche bevolk® Gebrek aan geld en aan voorzorg had de regering van den Bey belet doende maatregelen lot leniging van den nood te nemen. Op den 2den Maart heeft te lliogo de executie plaats gehad van d> Japansclien officier, op wiens last onlangs op Fransche matrozen werd schoten, waardoor eenigen het leven verloren. lil een der tempels ii Hiogo stootte hij zich, in tegenwoordigheid der vreemde gezanten, zwaard in den buik, en terstond daarop sloeg men hem hel hoofd van de romp. De eerste vier schependie de van Mekka terugkeerende bedevaart gangers overvoerenzijn reeds te Suez aangekomen. De passagiers ten ti tale van 2519 zjjn aan eene quarantaine van vijf dagen onderworpen; lii gezondheidsstaat is goed. Er zijn dit jaar te Mekka 80 a 90000 pelgri» vereenigd geweest. In Spaansche dagbladen wordt melding gemaakt van eene noodlottig vergissing, die in eene plaats van hel gewest la Mancha heeft plaats Een misdadiger, die naar de strafplaats werd gevoerd, ontkwam aan zijn geleiders en nam de wijk in een gasthuis. Toen zijne vervolgers in dr gesticht doordrongen, ontdekten zjj op de binnenplaats een persoon, die tot veel geljjkenis met den vlugteling had, dat men er niet aan twijfelde dili men dezen voor zich had. Hij werd, ondanks zijne heftige gebaren, gi boeid, en naar de strafplaats gebragt, waar het doodvonnis aan hem werf voltrokken, zonder dat hij een woord had gesproken. Reeds spoedig bt kwam men de zekerheid dat men den doofstommen broeder van den vei oordeelde had ter dood gebragt. Uit Konslanlinopel wordt gemeld dat de Sultan bij de opening vu den staatsraad, waarin thans ook een aantal Christenen en eenige Israelite) zitting hebben, eene zeer vrijzinnige rede heeft gehouden, waarin hij nul nadruk de noodzakelijkheid betoogde van eene opregte toenadering tot d: Europesche beschaving, met ter-zgde-stelling van aloude gewoonten en voor oordeelen. OOSTENRIJK. Door de commissie der tweede kamer voor het budget, wier ziltint door bijna al de ministers werd bijgewoond, is liet voorstel betreffende belasting op het kapitaal met eenparige stemmen op twee na verworpei Bij de beraadslaging over de conversie der staatsschuld werd eerst de vrat! behandeld, hoeveel de schuldeischers van den staat in het geheel verlieitt moetenen ten slotte werd een voorstel van den heer Mayer aangenomen, strekkende om, behalve de bestaande belasting van 7 pCt. op het inkomen, nog 18 pCt. van de rente te heffen. de vof E i we, I ling we bes get is sch LONDEN, 13 Mei. In het lagerhuis is tot de tweede lezing toegelatei der wet op de invoering van het metrisch stelsel van malen en gewiglen Het wetsvoorstel van Gladstone, tot schorsing van nieuwe benoemingen voor de staatskerk in Ierland, is aangenomen. Daarop is de vergadering gesloten. INGEZONDEN. Zij, die op eenigerlei wijze met den ambachtsstand in betrekking staan, zullen menigmaal, tot vervelens toe, liet genot kunnen smaken van zeel breed te hooren uitmeten het verschil lusschen onze werklieden en die van naburige rijken, zonder dat ooit met een enkel woord wordt gerept, hoe die toestand ten onzent kan verbeterd wordenof eens door vergelijken wordt nagegaan wat in den vreemde tot opleiding en vorming van dei ambachtsman wordt gedaan en bij ons nagelaten. Dit verschijnsel doet zich niet alleen voor bij heil, die op een uur afstanis zelfs de lucht van een Hollandschen werkman niet kunnen dulden, of lï het hooren van dien naam reeds kippenvel krijgen maar ook zijdie voor geven zich het onderwijs van den handwerkstand aan te trekken, slaai niet zelden denzelfden toon aan. Zelfs op de laatste algemeene vergadering van het genootschap M. S. gaf de zeer geleerde voorzitter lucht aan zijne verontwaardiging over d< smakeloosheid der Ncderlandsche werklieden, en wel, na zelf eene voot

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2