van inkomsten veroorzaken, doch dc geldmiddelen »an het genootschap konden dezen kleinen schok doorstaan terwijl hel van dag tot dag toene mend verkeer niet de hoofdstad, door de uitbreiding der spoorweglijuen te weeg gebragt, in een niet ver verwijderd verschiet, ruime vergoeding voor gedachte schade beloofde. De aanzienlijke uitbreiding in de laatste jaren aan de terreinen gegeven mogt als waarborg worden beschouwd dat een vermeerderd bezoek van vreemdelingen aan de leden niet hinderlijk kon zijn. Nadat hel voorstel door eenige leden en bestuurders nog korlelijk werd besproken, is hei met bijna algemeeue stemmen aangenomen. De nieuwe maatregel treedt reeds 1 Mei 1868 in werking. [Amst. C.) Den 8sle" dezer was hel twee jaren geleden dat de koloniale staten in Suriname geopend werdén dnor den gouverneur, den heer R. F. van Lans- berge. Namens een aantal ingezetenen der kolonie is hem door den heer T. J. Eyken Sluijter, een prachtig geschenk in zilver overhandigd, als be- w(js van aandenken aan de gewigtige diensten, door den gouverneur van Suriname in een hoogst moegelijk tijdsgewricht aan die kolonie bewezen. Dij de herv. gemeente te Zierikzee is lot predikant beroepen ds. Gras- winckel, pred. te Zalkbij die te Saaxum d». Dtngemaus, pred. te Dragster- Cotnpagnie; bij die te Rockanje de cand. W. H. Kosters; hij die te Wa- verveeu de cand. H. C. Speekman. Voor de te Winschoten te vieren feesten bij gelegenheid van hel leggen van den eersten steen voor het op te rigtcn monument op hel slagveld te lleiligerlee, ter herinnering aan de aldaar op 23 Mei 1568 behaalde over winning en het roemrijk sneuvelen van graaf Adolf van Nassau, is het volgende programma bekend gemaakt: Donderdag 21 Mei, 7 uur 's avondspleglige ontvangst der feestgenooten. Vrijdag 22 Mei, des voormiddags, togt naar het slot te Wedde; matine'e mttsicale; harddraverij met paarden onder den utau; feesicoocert. Zaturdag 23 Mei, 10 uur, feestrede van dr. W. J. A. Jonckbloet, lid van de tweede kamer der staten-generaal12 uur, optogt haar hel slagveld; plaatsing van den eersten steen, spreker: ds. N. Beets, van Utrecht; 4 uur, feestdiner; 7 uur, concert, illuminatie, enz. Zon dag 24 Mei, 7 uur des avonds, vriendschappelijke bijeenkomst der feestge nooten tot afscheid. De feest-commissie heeft van Z. M. den koning de mededeeling ontvangen dat hij het genoegen niet zal kunnen hebben het herinneringsfeest bij te wonen. Uit 's Rage meldt men dat er zonderlinge geruchten loopen omtrent het te Toulon voor dc Nederlandsche regering aangebouwde ramschip. Zoo zou het bij de gedane proefneming niet voldaan hebben aan de bp het con tract gestelde eischen en zouden de aannemers ook niet bij magie z(jn het schip op den bepaalden datum af te leveren. Daarom was dan ook nog geen gevolg gegeven aan het voornemen, om de scheepsbemanning van dit ramschip naar Toulou te doen vertrekken. Uit Nicuwveen meldt men aan de IV. R. C.: Naar wij vernemen, heeft er dezer dagen iu het naburige Zevenhoven een stoute diefstal plaats gehad, die des te schandelijker is, daar het misdrijf gepleegd is door een tijdeljjk bij den heer U. inwonenden neef, zijnde een jongeling van om streeks 14 jaren. Bij het plaats gehad hebbend onderzoek is gebleken, dat er ten huize van zijn oom vermist waren: eenige honderden guldens, een gouden en een zilveren horologie, een zilveren tabaksdoos, enz. Een en ander werd ua schuldbekentenis en aanwijzing teruggevonden in eene holte onder den grond, terwijl deze jeugdige deugniet reeds vroeger bij herhaling een bankbillet van ƒ60 moet ontvreemd hebben. Natuurlijk is dit voor het boerenhuis veelbelovend kind spoedig naar Leyden getransporteerd, waar lip verder in stille over zpiie bedrijven zal kunnen nadenken. Te Dordrecht had Zaturdag II. op den aldaar in aanleg zijnde spoor weg een ongeluk plaats. Een zoogenaamde polderjongen geraakte onder een trein met zandwagens en werd derwijze aau zpne beenen verwond, dat men na hem naar liet gasthuis vervoerd te hebben, tot hel afzetten van het regterbeen moest overgaan en men over het linkerbeen nog in twijfel verkeert. Te Amsterdam had Zaturdag in het Paleis voor Volksvlijt hel vroeger aangekondigde feest plaats ter eere van den heer Wilh. Smits, den man. die gedurende een 25-tal jaren den zin voor de toonkunst onder alle standen op eene buitengewone wijze en door eene veelzins voortreffelijke leermethode heeft ontwikkeld. Nadat het orkest zijne loonen op motiveri uit Smits Vlaggenliedgeïnstrumenteerd door den heer Coenenhad doen hooren en het zangkoor hel Meesters verjaardag" van Verhulst had uitgevoerd, werd de In-er Smits door de feestcommissie op het orkest geleid onder een regen van bloemen. Acht jeugdige meisjes traden voorwaarts met een kussen, waarop prijkte het eereteeken van oIRcier der orde van de Eikenkroon, eene onderscheiding den toonkunstenaar door den koning geschonken, en terwpl dr. Ileije den heer Smits op hartelijke wijze geluk wenschte, spelde eene der dames den jubilaris hel eerekruis op de borst. De geestdrift klom toen ten top en uitte zicb op de uieest ondubbelzinnige wijze. l)e heer Smits naai vervolgens den dirigeerstok op en het vastgestelde programma werd op eene indrukwekkende wpze ten uitvoer gebragt. De avond-feeste lijkheden vingen ten 8 ure aan en de vele verrassingen die den heer Smits waren voorbereid, maakten tusschen de dansen een alleraardigst en boeijend effect. Hem toch werden aangeboden: een prachtige hoorn van overvloed, gevuld met gouden dukaten, vervolgens een fauteuil Voltaire, eene bijzon dere attentie van de feestcommissie, een gouden eerepenning door het hoofd bestuur der maatschappij tot Nut van 't algemeen, een eerediploma door het hoofdbestuur van het Nederlandsch Onderwijzersgenootschap en eindelijk een album, bevattende 25000 namen, briefjes en versjes van Nederlandsche schoolkinderen. Uit Zwolle meldt men dal Vrijdag II. een bootje, waarin zich eenige menschen bevonden, die van de Deventer stoomboot werden afgezet, op den j IJssel bij het Katervcer is omgeslagen, naar men zegt doordien het vaar tuigje, niet goed bestuurd zijnde, met den ketting der veerpont in aanraking kwam. Daar er ter gelegenheid der weekmarkt veel volks nabij het Kater- veer was, begaven zich dadelijk eenige menschenzoowel io schuitjes ali zwemmende, te water, en werden 10 dergenen die in het schuitje gezeteg waren, van een bijna gewissen dood gered, terwijl er een, zekere mi Raalte, koopman iu manufacturen te Deventer, verdronk, ilij laat een- weduwe met 9 kinderen achter. Van Zwolle zijn Zondag morgen vertrokken de hh. officier van jmij. tie, regler-commissaris en griffier der regtbank, benevens de doctoren Krtj en van Raalte, ten einde eene geregtelijke schouwing te houden op het Ijjt van een 74-jarig inwoner der gemeente Staphorst, die aldaar een geweld dadiger! dood gestorven is. In den nacht van 9 op 10 dezer is een inbraak gepleegd in het station van den staats-spoorweg te Tilburg. De dader heeft door het uitsnijden van eene rnil in de vestibnle de deur van binnen ontsloten en zich op dezelfdt manier toegang verschaft tot het bureau van den Grand Central Beige, van waar lig p. m. 50 aan specie medegenomen heeft. Ook te Boxtel heelt in het station een inbraakgepaard met diefstal van geld en andere voor- werpenplaats gehad. Naar men uit Luxemburg meldt is de regering in de kamer geïnter pelleerd over hel contract, dat tusschen de Willem-Luxemburg-spoorwe; maatschappij en de Fransche Wcstcr-spoorwegmaalschappij gesloten is. Don de regering werd geantwoord, dat deze anti-nationale overeenkomst niet zal bekrachtigd worden. De te Crefeld gevestigde hoogerc weefschool telt thans 321 kweekt- lingenwaaronder er ook zijn uit Leyden. 'sGR.AVENIlAGE, 12 Mei. Door Z. M. zijn bekrachtigd de volgende benoemingen, gedaan dooi de kon. akademie van wetenschappen, als: door dc natuurkundige afdeeh'iij: van de hh. '1'. J. Stieltjes te 's Gra»enhage, 11. Vogelsang te Delft, eu 1 A. Herklots te Leyden, tot gewone leden; van den heer dr. Wilhelm Webtr te Göttingen, tot buitenlandsch lid; van de hh. F. C. Donders en J. van Geuns tot voorzitter en ondervoorzitter voor het volgende akademiejaar; door de letterkundige afdecling van den heer R. H. P. L. A. van Bouevi! Faure te Leyden, tot gewoon lid; van de hh. II. Neubronner van der Tuuk, thans in Nederland, maar slaande op zijn vertrek naar Java, en A. B, Cohen Stuart, op Java, tot correspondenten; van de hh. C. W. Opzootntr en W'. Moll tot voorzitter eu ondervoorzitter voor het volgende akadediiejaar, Door Z. M. zijn benoemd: tot burgemeester der gemeente Smilde dei heer mr. A. de Ruyler de Wildt; lot ontvanger der registratie te Ngmegeiii de heer J. Hora Adema, thans te Tiel; lot controleur der directe belastin gen enz. te Heerlen de heer P. J. A. Clavareau, thans te Sittard. Voorts is, op zijn verzoek eervol ontslag verleend aan den heer P. Spanjaardt, als arrondissements-ijker der malen eu gewigteu te Alkmaar. Z. M. heeft goedgevonden bij den plaatselyken staf te benoemen: tot, majoor, plaaisel. commandant 3Je kl., te Helder den kapitein W. F. G. L.! Driessen, plaatse), adjudant lste kl. te Bergen-op-Zoom tot 2den luit.plaatse! adjudant 2de kl., te Doesborgh den sergeant O. W. F. Pippenghegeuvan het l!lc reg. infanterie, en te Grave den sergeant H. D. J. van Winsheym, van het 6de reg. infanterie; de laatste ter vervanging van den kapitein J.F.j Gobius, plaatse), adjudant lsle kl., die op pensioen is gesteld. Men verzekert dat onderscheidene personenaan wie in de laatste da gen ministeriele portefeuilles aangeboden werden, daarvoor hebben bedankt. Zoo zegt men dal baron Gericke van Herwgnen, Ned. gezant in België, voor de portefeuille van buitenl. zaken de kolonel van den generalen stal J. A. Besier, voor die van oorlog en de heer mr. 's Jacob, laatstelijk lid van de tweede kamer, voor die van koloniënzouden hebben bedankt. Voorts zegt men dat de heer van Reenen het mandaat tot zamenstelling van een ministerie zou hebben nedergelegd en dat de lieer van Tets van Gon- drraan thans daarmede is belast. De commissie van rapporteurs van de eerste kamer der staten-generaal over het voorstel van de vijf leden, nopens een den koning aan te bieden adres, is zoowel Zaturdag als gisteren vergaderd geweest tot het opmaken van hel verslag wegens hel gehouden onderzoek in de afdeelingen. Men verzekert dat de eerste kamer morgen Woensdag vergaderen zal. Thans heeft het licht gezien het wets-ontwerp houdende bekrachtiging, voor zooveel noodigvan de overeenkomst tot wijziging van de concessie tot hel maken van een kanaal ter verbinding van de Noord- en Zuiderzee (Holland op zijn smalst). BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ENG ELAN LONDEN 10 Mei. De koningin heeft zich bereid verklaard een adres aan te nemen, waarin de aartsbisschop van Canterbury en de andere hooge geesteljjken der Anglikaansche kerk namens de alhier gehouden volksvergadering de in standhouding der verbindtenis tusschen staat en kerk ook in Ierland aan 11. M. weiischen aaii te bevelen. De aanbieding van dat adres zal op Don derdag aanst. plaats hebben. H. M. zal ook hebben te antwoorden op het adres van het lagerhuis, waarin haar verzocht is de kerkelijke collatie- reg ten der kroon in Ierland vooreerst niet meer uit te oefenen, maar let beschikking des parlements te stellen. Het antwoord der koningin op dat adres wordt met spanning te gemoet gezien. I De hertog van Edinburg, die een brief aan de koningin heeft geschre ven, waarin hij zijn volmaakt herstel te kennen geeft, wordt den 24!tl* hier terugverwacht. De regering heeft een koninkl. jagt naar Alexandrië gezonden om den prins aan boord te nemen. Volgens berigten uit het Britsche legerkamp in Abyssinië, loopende tot 21 April, had de generaal Napier den terugtogt naar de kust aangeno men. De weduwe van koning Theodorus, die zelve het lijk van haren ge- maa zich de i gem Tigr sche zou uit over hese te d altfl zal afze sena dreit Di won bouv otidt die bisst ontb zuch log krijg Mon toegi blijf 440 der meet begr gen het van reget de, slaat tol alsm Ham verm een volk: vera geze verst de i gewi mak door in dier slee D den bom de i Wo zal eent stuk lang aan en volt niet verl f E min be« daa

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2