LEYDSCHE COUIt AN N WOENSDAG 13 MEI. STADS-BERIGTEN. 1868. De Courant wordt Maandagff oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Znturdag avond. t> M, fcfi i'-M Ll° De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StaatsblN®. 17), weder een aan- van<T ral worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van de- eénën, welke daartoe dit jaar iri de ve'rpligtling vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, inei dien verstande, dal de personen, geboren in 1834 tot 1842 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigdalsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1843 zullen worden geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jure 1868 en het tiende of dat der geborenen in 1833, van het vorige jaar, zal komen te vervallen. Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslolenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Vrijdag den 15 Mei aanslaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, niet hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke-hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den) bij ontdekking, alsnog achter de tcekening, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van het register te plaatsen, zullen worden ingeschreveu met de bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, door den Sehnt- tersraad zullen worden verwezen tot eene geldboete, en daarenboven dadelijk, zon der loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het hnwélijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt te Worden; alles onverminderd zoodanige straf bepalingen als, uit krachte der wet van den 31 December 1832, op hen mogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen geboortebewijs voorzieh is, voor hen, wélke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke startd), vati heden af aan, van des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur; terwijl zij, welke elders gehbren zijnzich dat be wijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herirïrterd, dal zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens hét wijk en het huisnommerhun beroep en dat hunner Ouders, zoo die nog in leven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijnen in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract uit het huwelijks-register te voorzien, om difarop door deri Heer der Gebuurtewaarin zij wónen, het getal hunner kiilderen te doen Certificerenten einde daarvan hij de inschrijving te doen blijken, zullende almede tot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur. Dat tèti einde deze inschrijving geregeld aflóope, een iegelijk, in die tennen ♦allende', hij deze wordt opgeroepenom zich te vervoegen in ebit der vertrekken van het Raadhuis, eó wel: Op Vrijdag den 15 Mei 1868 de bewoners van Wijk I, II en 111, benevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Maandag den 18 Mei 1868, de bewoners van Wijk IV, V erf Vl. Op Dingsdag den 19 Mei 1868, de bewoners van Wijk VII en V1U; telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uitnoodigingom op den bepaalden dag zich sliptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten hebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zonden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande'geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemankt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. Ms. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN®. 55) roepen hij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in het afgefoópén jaar in de termen zijn geweest, drtr uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij le worden gebragt, doch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen «f kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse_le verblijven, en dus alsnu in de eerste klasse der voor dit jaar op te maken algemeene Schuttrrs- rol geplaatst moeten worden, om van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan te melden, desvoor- fniddags tusschen 1(1 ert 1 uür, vóór de aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende inogt zijn verzuimd en hij dien ten gevolge niet bij de Schutterij zou zijn ingelijfd,' door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hem moe ten worden opgemaakt en aan de Regthank ingezondenten einde op dc nalatige» tofe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wel van den 6 Maart 1818 (óWofsif. N». 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wél beide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd. v. D. BRANÖELER, Burgemeester. Leiden, 7 Mei 1868. v. PUTTKAMMERSecretaris. BIMENLANUSCHE BERIGTEN. LEYDEN. 12 Mei. Ter verkiezing van twee leden voor de provinciale staten van Zuidholland zijn heden van 992 kiesgeregtigden opgekomen 444 kiezers. Zondag morgen werd de heer .1. Knappertvan Deventer alhier be roepen als predikant bij de lYed. herv. gemeente, in zQn dienstwerk beves tigd door zijnen ambtgenoot ds. R. Koopmajts van Boekeren, met eene rede o«er 2 Chrouiken XX vs. 20l>. De bevestigde deed des avonds zijne intrede met eene rede over 1 Cor 1 vs. 24b. W ij vernemen dat de bevestigings-rededoor d'. Koopmans van Boekeren Uitgesprokenbinnen weinige dagen bij de firma Schreuder van Baak alhier bet licht zal zien. De boekhandelaars Gebroeders van der Hoek zullen in het laatst der maand verkoopen de bibliotheken van wijlen prof. P. O. van der Ch(js, d8. D. Slothouwer en dr. J. M. van Gent, bevattende veie' gezochte werken, vooral van godgeleerden, geschiedkundigen en letterkundigen aard, waar aan zijn toegevoegd werkeü uit het vak van regtsgeleerdheid en dal van geneeskunde, enz. Door dezelfde boekhandelaars zal in de eerste helft van Junij geveild worden de bibliotheek van Wijlen prof. J. G. S. van Breda. DeZe bibliotheek onderscheidt zich door eene uitgebreide en kostbare verza meling werken over geologie, palaeontofógie cn mineralogie, maar bevat ook veie belangrijke werken over natuurlijke historie in hel algemeen en hare onderscheidene takken in liet byznnder. In deze bibliotheek komt ook voor eene verzameling werken in handschrift van den beroemden Pe trus Camper, afkomstig uit de bibliotheek van zijn zoon A. G. Camper, schoonvader van prof. van Breda. Wij vestigen de aandacht van belang hebbenden op de bier mei een woord vermelde boekerijenwaarvan de catalogi dezer dagen zijn uitgekomen. Uit het Westland vernemen wij dat de verzendingen van aspersies, den 4den dezer begonnen, op heden zeer aanzienlijk zijn geworden. Van het warme weder hangt veel af om telkens grooter vrachten af te zenden. TèVwijl deze vruchten een schoor, gewas opleveren, staan de aardappelen geregeld en zwaar in het loof, en nemen steeds in aanwas toe. Perziken, pruimen en abrikozen hebben vrucht gezet en zijn goed beladen, de wjjnstok begint te ontwikkelen cn de peren- en appelboomen dragen een zoo buiten gewoon rijken bloei dat, zoo er geen onheilen ontstaan, er een niet minder buitengewone oogst te wachten is. Ook uit deze omstreken luiden de berigten omtrent de granen, hel thans in bloei slaande koolzaad, de vruclu- boomen en den toestand der weilanden allezins bijzonder gunstig. Van wege den minister van luimen!, zaken is ter kennis van belang hebbenden gebragt dat de eindexamens man ric polytechnische school B en C artt. 60 65 der wel regelende bot middelbaar onderwijs, in het laatst der maand Junjj en in de eerste helft der maand July e. k. te Delft zullen wor den afgenomen. Zij die een dier examens wenschen af te leggen worden verzocht zich schrtftelfjk vóór 1®. Junij e. k. aan te melden aan bel dep. van binnen), zaken, met naaftwkeurige opgave, tot welk dier examens zij verlangen toegelaten te worden. De minister van binnenl, zakengelet op art. 14 der wet van 1 Junjj 1865, beeft bekend gemaakt: 1». dat ut den hoop dér maand Julfj e. k. gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, brdoeld in art. lift dier wel, ter verkrijging van aden van bevoegdheid als vroedvrouw, welke examens zullen worden afgenomen te Veulo, Arnhem, Leeuwarden en Amsterdam; 2°. dat in den loop der maand Julij e. k. gelegenheid zal gegeven worden lot liet afleggen der examens, bedoeld in art. 7 dier wet, ter verkrijging van acte» van bevoegdheid als leerling-apotheker, welke examens zullen worden afgenomen le Meppel, Middelburg en 's Gravenhage. Zy die lol die examens wenschen le worden toegelaten, onverschillig wa3r zij met der woon gevestigd zijn, zijn uitgenoodigd daarvan vóór 1 Jttlije k. schriftelijke opgave te doen aan den inspecteur voor het geneeskundig staats zet «oor die provincie, waarin zij het examen wenschen af te leggen. Door bestuurders van hel koninklijk zoölogisch genootschap Natura Artis Magistra werd in de laatst gehouden algemeene vergadering voorgesteld eene wijziging van art. 8 der wet, strekkende om de daarbij bepaalde in troductie voor vreemdelingen en oilicieren der land- en zcemagt terug te brengen op 50 cents. In een tijd, waarin zoovele middelen worden aangewend lot algemeene beschaving en ontwikkeling van den men schel ijken geestmeenden bestuur ders niet achterlijk te mogen blijven om den weg gemakkelijk te maken, lot vermeerdering der kennis van de dierenwereld, dour aanschouwing van alles, wat door het genootschap in verschillende galerijen was bijeengebragt. Welligt zoude de aanneming van het voorstel eene tijdelijke vermindering

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1