bijvoegsel, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag JUei JS68, N". 57 ST A DS-BERIGTEN. Ter Gemeente-Secretarie is ad ƒ1.50 verkrijgbaar het door Burgemeester en Wethouders op den 23sten April jl.ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan den Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand der gemeente over 1867terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het Gemeente blad, tegen betaling van 20 cents per vel. BINNENLANÜSCHE BERIGTEiV. LEYDEN, 9 Mei. Bljjkens hierachter voorkomende aankondiging zal de schroefstoomboot de Nijverheidvan hier op Katwijk, hare zomerdienst met !1 Mei aanst. aanvangen. Belangrijke verbeteringenaan de stoomboot aangebragt, getui gen van den ijver en den smaak des ondernemers; dit en de goede orde, welke men steeds op dit middel van vervoer aantreft, doen vertrouwen dat, even als in het vorige jaar, velen van deze gelegenheid zullen gebruik ma ken ont een aangenaam watertogtje van hier naar Katwijk of een der tus- schen gelegen plaatsen te doen. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 116 lot 131 volwassen personen en 49 lot 67 kinderen. Men schrijft ons uit Katwjjk aan Zee, dd. 9 Mei: De landman heeft zijne akkers gereed, waarop sommige aardappels reeds uitstaanterwijl door gunstige beschikking van het domein-bestuur veel duingrond tegen matigen prijs is verpacht, hetwelk aan velen arbeid heeft verschaft, en uitzigt geeft op voordeel. Den heer A. Dekkers, pred. te Chaam prov. Noord-brabantis naar de her», gemeente alhier beroepen. De taal- en letterkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal Maandag aanst. aldaar eene gewone vergadering houden. Volgens den Nederl. Industrieel beweert men, in verband met de her vorming »ar. hel ministerie, dat er ernstig sprake is van de weder-opheffing der twee departementen van eeredienst en de instelling van een departement voor nijverheid en openbare werken. In onderscheidene gemeenten van Drenthe is men voornemens de her denking van den slag bij Heiligerlee in de scholen op gepaste wijze te vieren, zoo door het bespreken van die gewigtige gebeurtenis en het uitrei ken van platen, die dat feit eenigzins aanschouwelijk maken, als door ecu feest voor de jeugd. Naar men uit 's Hage meldt zon een lid der commissie voor hel opriglen van een monument Ie Heiligerlee aldaar zijn geweest ten einde Z. M. den koning uit te nnodigeu de aanslaande feestviering hij te wonen, Z. M. moet hoop op zijne overkomst hebben gegeven. Voor hel examen in de landbouwkunde, van 27 April tot 2 Mei te Groningen gehouden, hadden zich »(jf adspiranten aangemeld. Van dezen is aan dc hit. J. C. Brouwer, J. W. Palm, A. F. VVeidnng en G. Tigler VVybrandi het diploma toegekend. Als candidaten zijn tot de evangeliebediening bjj de her», kerk toege laten, door het kerkbestuur van Noordholland, de bh. C. A. Renier en U. L. Kroon, door dat van Overijssel dc hh. P. Rartstra, T. J. B. Granpré Molière en L. W. dc Grient Dreux, en door de commissie tot de zaken der Waalsche kerken de heer A. G. C. A. Bouet. Door de commissie lol de zaken der prol. kerken in Ned. Indie is als zendeling geordend de heer L. K. Harmsen, van Utrecht. Te Delft is eergisteren in de Kolk opgevischt het Ijjkjc van een kind van het vrouwelijk geslacht, naar gissing een paar dagen oud, gebonden in een kolenzak. Te Rotterdam werd gisteren nacht, ongeveer ten half een ure, de po litie door de dienstboden van den heer S.wonende aan den Eendragtsweg, verwittigd, dal zij een onbekend manspersoon op het dak van Itaars mees ters woning hadden gezien. Onmiddelijk deed de polieie deswege een on derzoek instellen in de woning des heeren S., benevens van mevr. de wed. R.daaraangrenzendewaaruit bleek dat de onbekende persoon zich den toegang door het dakvenster van mevr. de wed. R. had weten te verschaffen en zich bevond op een afgesloten gedeelte »an den zolder, alwaar hij, zon der iets tot zich te nemen en zonder iets te verzetten, zich ter ruste had j begeven op een balk. De polieie heeft den onbekende, welke bleek een Duitscher te zijn, aangehouden. Door aandeelhouders en leden der Rotlerdamsche diergaarde is een voorstel van het bestuur, tot het sluiten eenet geldleening van ƒ150,000 voor de uitbreiding van die inrigting, verworpen. Te Enkhttizen is eene collecte gehouden ten behoeve der nagelaten be trekkingen van de verongelukte visschers. Deze collecte heeft nagenoeg ƒ1000 opgebragt. Uit Genemuiden meldt men dat aldaar druk wordt gewerkt aan den wederopbouw van het afgebrande gedeelte dier plaats. Uit Holland en Noordbrabant waren vele timmerlieden en metselaars aangekomen. Eerst daags zonden reeds 70 woningen onder dak zijn. Den lsteD Mei II. overleed te Zwolle mej. M. van Ommen, die bij testament o. a. de volgende legaten heeft gemaakt, als: aan het gesticht te j- Vilstercnshuizen 16000, om aan vier bejaarde vrouwen huisvesting en eene wekclijksclie uitkeering van 2 te geven; aan het buiten- en binnen-gast- buis 3000; aan het weeshuis der herv. gemeente 1000; aan de armen der lulh. gemeente 500; aan liet weeshuis der luth. gemeente 500, aan de armen der r. k. gemeente 500; aan het weeshuis der r. k. gemeente y; 500; aan de armen der israël. gemeente 500; aan de armen tjètr afge- I scheiden gemeente 500; aan het Ned. bijbelgenootschap 500;/aan het i Ned. zend.-genootschap te Rotterdam 500aan het Utrechtsch Izend.-ge nootschap 500; aan de maatsch. van moederlijke weldadigheid fc Zwolle 200; aan de vrouwenvereniging aldaar 200; terwijl voorts d\ armen der tied. herv. gemeente te Zwolle tot eenige en algeheele erfgenameivvan het overige der nalatenschap zijn gesteld. De beide door het bestuur der maatschappij van weldadigheid gehou den aanzienlijke vee-verkoopingen hebben ongeveer ƒ40000 opgebragt. Te liarlingen zijn dezer dagen de wrakken van twee Urker visschers- vaartuigen aangebragt. -- Van de Smilde wordt gemeld dat het turfgraven thans in vollen gang is, maar dat er niet veel wordt afgescheept. 's GKAVENHAGE, 9 Mei. Z. M. heeft als blijk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille en een loffelijk getuigschrift aan .1. de Vos, te Delft, we gens herhaalde redding van in het water gevallen personen. Tot lid in den raad van Ned. Indië is benoemd de heer E. C. F. Happé, kolonel der infanterie van het leger in Ned. Indie, thans met verlof hier te lande. Tol procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Overijssel, levens tijdeljjk belast met de function van directeur van polieie in dat gewest, is benoemd de heer mr. H. Machielsenthans advocaat-generaal bij gemeld geregtshof. Z. M. heeft, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan den heer mr. E. Boas, als kantonregtcr te Amsterdam (le kanton), en benoemd: tot notaris te Geldermalsen den heer O. P. Verwey, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer O. A. Verwey, op zijn verzoek eervol ontslagen; lot ontvanger der directe belastingen te Borculo den heer jhr. W. H. Te- ding van Berkhout, thans ontvanger te Winterswijk; en tot ontvanger der directe belastingen te Raamsdonk den heer A. P. van Beusekomthans ont vanger te Heeze, in de plaats van den heer J. W'. van Moockop zijn verzoek eervol ontslagen. Tot officier van gezondheid 3,le kl. bij de geneeskundige dienst der landmagt in O. I. is benoemd J. Sombeek, te Aarlanderveeii. De minister van koloniën zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. Baron L. Gericke van Hcrwijnen, Ned. gezant bij het hof van België is gisteren alhier aangekomen en heeft onmiddellijk met den minister van builenl. zaken eene conferentie gehouden. De afdeclingen der eerste kamer hebben gisteren het bekende voorstel van de hh. Crcmers c. s. onderzocht. Men verwacht dat het verslag daar omtrent spoedig iu eene openbare zitting uitgebragt zal worden. De verjaardag van H K. tl. prinses Marianne werd heden met de ge bruikelijke plegtigheden alhier gewerd. Ten 12 ure werd er in de Maliebaan eene groote parade door het garnizoen gehouden die door bij uitstek schoon weder begunstigd, vele toeschouwers lokte. De algemeene synodale commissie heeft Woensdag II. een aanvang ge maakt met hare voorjaarszittingen. Door den voorzitter werd o. a. mede gedeeld dat er eene gift van 1000 was ingekomen voor de collecte voor noodlijdende kerken en personen. Door het kicscollegie der Ned. herv. gemeente alhier is. ter vervulling der beslaande vacature, uit liet vroeger medegedeelde zestal predikanten, hel volgende drietal gevormd: rid. Koningsberger, pred. te Velp; Kuyper, pred. le Utrecht, en .lorissen, pred. te Rotterdam. BüiTKNLAftDSCHE BK1HGTEN. BWCH51.AN, LONDEN 7 Mei. Door het lagerhuis zijn thans de nog overige voorstellen van den heer Gladstone, betreffende de afschaffing der staatskerk in Ierland, zonder be raadslaging of hoofdelijke stemming aangenomen Vervolgens werd ook nog een voorstel, om de subsidiën aan de katholieke universiteit en aan de Pres byterianen in Ierland, ten gevolge van de aanneming der resolutiën, te doen ophouden, aangenomen. Het stedelijk bestuur van Dublin, met den lord mayor aan het hoofd, heeft besloten naar Engeland o»er te komen, om H. M. een adres van leed- betooning aan te bicden wegens den aanslag op het leven van den hertog van Edinbnrg. Per telegraaf is alhier het berigl ontvangen dal Magdala met al zijne vestingwerken geheel vernield is, dat het Engelsche leger den 18den April den terugtogt zou beginnen, en dat de gezondheidstoestand der troepen vol gens de laatste berigten goed was. Een correspondent van de Times in Altyssinië schrjjft dd. 21 April: Dc staf van het leger bevindt zich heden te Talanta; de troepen vertrekken naar de kust, welke de generaal Napier den 25s,eQ Mei hoopt te bereiken. Magdala is in de asch gelegd. Er hebben geenerlei staatkundige verwikkelingen plaats. De prins van Wallis zat eergisteren in het eergestoelte aan het gast maal, ter viering van de 62stcn jaardag der Vereeniging ten behoeve van noodlijdende vreemdelingen. Na afloop der tafel kondigde de prins aan, dat een der tegenwoordig zijnde personen, die wel hekend was, maar niet genoemd wilde worden, 1000 gegeven had, en bereid was nog 100 J te geven wanneer er negen andere gevers ieder insgelijks van 100 gevon den werdenhetgeen geschiedde. De secretaris der Vereeniging maakte be kend, dat dc giften bij deze gelegenheid 4073 en 5 sh. bedroegen, zoo dat er alles te zanten ruim 6000 of omtrent 73000 verkregen was. Blijkens berigt uit de Kaapstad van 4 April werd het Bastiio-land trots het Britsche beschermheerschap, door de Vrijstaatschen bezet. Een corps gewapende policie-agenten was de Oranje-rivier overgetrokken om de mannen van den Vrijstaat uit het Basulo land te dringen, en troepen ston den gereed om die beweging te ondersteunen. Eene botsing was dus bijna onvermijdelijk.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5