COURANT. LEYDSCHE VRIJDAG 8 MEI. STADS-BER1GTEN. Vgi Dc prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag Woensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. wtTii i iiTi. nTii BURGEMEESTER kr WETHOUDERS var LEVDEX, Gelet op het raadsbesluit van den l!,en Febrnarij 1868, regelende de hef fing eener plaatselijke directe belasting, goedgekeurd hij Koninklijk besluit van den 14Jel1 Maart daaraanvolgende, n°. 42, waarhij tevens is aangehaald de verordening regelende de invordering dier belasting vastgesteld den S'*11 Februari) dezes jaars. Brengen ter kennis van de belanghebbenden dat met de uitreiking der besebrjjvingsbillelten voor die belasting in de eerste helft dezer utaand een aanvang wordt gemaakt, wordende de belastingschuldigen niteenoodigd de daarin vervatte vragen behoorlijk bepaald en zonder voorbehoud Ie beant woorden en daarbjj tevens mede te werken tol datgene wat noodig is om deze beschrijving ordelijk eit spoedig te doen afloopen; voorts, dat tot schatters voor deze belasting zijn benoemd eu beëedigd de heeren: J. ENGELS J'., 11. FILIPPO. I). VELS HEYN, P. G. IIOUTHU VSEN B VAN KLEEF, J. VAN LITH, G. RIETBERGEN J. C. RIJK aan welken een ieder wordt uitgenoodigdop de eerste aanvrage, den toe gang tot zijne belastbare perceelen te verleenen op alle werkdagen, van des morgens 9 tot 's namiddags 4 uren, en voorts die aanwijzingen en me- dedeelingen te doen die strekken kunnen om de bedoelde schattingen met juistheid en gelijkmatigheid te verrigten. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leydbr, 4 April 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. SCHUTTERIJ. BURGEMEESTER en WETHOUDERS tan LEYDEN doen te weten, dat, ter voldoening aan de Wet van den 11 April 1827 StaatsblY". 17), weder een aan vang zal worden gemaakt met de inschrijving voor de Schutterlijke dienst van de genen, welke daartoe dit jaar in de verpligting? vallen. Dat deze inschrijving zal moeten geschieden in tien afzonderlijke registers, met dien verstande, dat de personen, geboren in 1834 tot 1842 ingesloten, welke zich hier ter stede, sedert de vorige inschrijving, uit andere plaatsen met der woon hebben nedergezet, waaronder ook zijn begrepen de militairen, die sedert de laatste inschrij ving hun paspoort verkregen en zich alhier hebben gevestigd, alsmede de zich in dit Rijk en binnen deze gemeente sinds de laatste inschrijving gevestigd hebbende vreem delingen zullen worden ingeschreven achter-in de registers, waartoe zij volgens hun- nen ouderdom behoorenterwijl de geborenen in het jaar 1843 zullen worden H geplaatst in een nieuw register, te weten: het eerste van den jare 1868 en het tiende of dat der geborenen in 1833, van liet vorige jaar, zal komen te vervallen. B Dat van de inschrijving niemand der bovengenoemde personen is uitgezonderd, al vermeende hij tot de vrijgestelden of uitgeslotenen te behooren, en dus ook niet die personen, welke reeds hun ontslag uit de Schutterlijke dienst hebben bekomen. Dat de registers van inschrijving zullen worden geopend op Vrijdag den 15 Mei aanstaande, en op den 1 Junij daaraanvolgende finaal zullen worden gesloten. Dat derhalve de personen, welke zich vóór gemelde sluiting op den 1 Junij, met hebben doen inschrijven, (en dus ook ieder persoon van elders zijnde komen wonen, of de in dit jaar zich alhier gevestigd hebbende vreemdelingen, alsmede de militai ren, welke hun finaal ontslag hebben bekomen, en niet weder zijn in dienst getre den) bij ontdekking, alsnog achter de teekeoing, tot sluiting, door het hoofd van de Regering aan het einde van liet register te plaatsen, zullen worden ingeschreveu met dc bijvoeging van het woord: ambtshalveen volgens art. 9, dóór den Schnt- tersraad zullen worden verwezen tot eene gpldboete, en daarenboven dadelijk, zon- der loting bij de Schutterij ingelijfd, indien het zal blijken dat er, tijdens de verzuimde inschrijving, geene redenen tot vrijstelling of uitsluiting ten hunnen aan zien bestonden; terwijl in zoodanig geval het huwelijk hun ook geene aanspraak geeft om in de tweede klasse gebragt tc wordenalles onverminderd zoodanige straf bepalingen alsuit kraebte der wet vau den 31 December 1832op hen roogten kunnen worden toegepast. Dat een ieder wordt vermaand, om voor zoo veel hij van geen geboortebewijs voorzien is, voor hen, welke alhier geboren zijn, dat bewijs te komen afhalen ter Secretarie dezer Gemeente (afdeeling burgerlijke stand)van heden af aan van des voor- middags 10 tot 's namiddags 1 uur: terwijl zij welke elders geboren zijn, zich dat be wijs onverwijld vóór de inschrijving zullen moeten aanschaffen^ zullende een ieder verantwoordelijk zijn voor de gevolgen, wanneer hij, bij gemis zijner geboorte-acte, door eene verkeerde opgave van het geboortejaar, abusivelijk wierd ingeschreven. Dat den belanghebbenden bij deze nog wordt herinnerd, dat zij hij de inschrij ving tevens zullen moeten opgeven hunne woonplaatsbenevens het wijk en bet huisnommerhun beroep en dat hunner Ouders, zoo die nog in zeven zijn, alsmede den tijd van inwoning alhier, en eindelijk of zij ingeschrevenen gehuwd of ongehuwd zijn, en in het eerste geval of zij kinderen hebben, zoo ja, hoeveel van elk geslacht; wordende de gehuwden aangemaand, om zich van een extract nit bet huwolijks-register te voorzien, om daarop door den Heer der Gebuurte, waarin zy wonen, het getal hunner kinderen lo doen certificeren, ten einde daarvan bij de inschrijving te doen blijken, zullende almede lot de afgifte dier huwelijks-extracten van heden af worden gevaceerd ter secretarie dezer gemeente (afdeeling burgerlijke stand), van des voormiddags 10 tot 's namiddags 1 uur. Dat ten einde deze inschrijving geregeld afloope, een iegelijk, in die termen vallende, bij deze wordt opgeroepeD, om zich tc vervoegen in con der vertrekken u vau het Raadhuis, en wel; Op Vrijdag den 15 Mei 1868, de bewoners van Wijk I, If en III, benevens de bewoners van de Buitenwijk. Op Maandag den 18 Mei 1868, de bewoners van Wijk IV, V en VI. Op Dingsdag den 19 Mei 1868, de bewoners van AVijk VII en VIII: telken dage van des voormiddags 10 tot des namiddags 2 uren; met uilnoodiging, om op den bepaalden dag zich stiptelijk ter aangeduider plaatse aan te melden, ten einde men zich niet te wijten Itebbe de gevolgen, welke uit het achterblijven zouden ontstaan; zullende wijders het tijdstip, dat de registers ter inzage zullen liggen, en de dagen der loting, welke volgens de Wet, vóór den 1 Julij aanstaande geheel zal moeten zijn afgeloopen, nader worden bekend gemaakt. En verder gelet hebbende op art. 7 van Zr. M*. besluit, van den 7 September 1828, StaatsblN°. 55) roepen bij deze op alle personen, welke als gehuwd of als weduwenaars met kind of kinderen, in hel afgeloopen jaar in de termen zijn geweest, om uit dien hoofde in de tweede klasse van de algemeene rol der Schutterij te worden [gebragtdoch sedert dien tijd door het overlijden van hunne vrouwen of kinderen, de bevoegdheid hebben verloren, om in die klasse te verblijven, cn dus alsnu in de eerste klasse Her voor dit jaar op te maken algemeene Schutters- rol geplaatst moeten wordenom van dusdanige verandering van omstandigheden schriftelijk kennis te geven, of zich daartoe ter secretarie aan tc rnclden. des voor middags tusselien 10 err 1 uur, vóór dc aan te vangen inschrijving, en dus uiterlijk tot den 14 Mei aanstaande; zullende, wanneer deze kennisgeving door den belang hebbende inogt zijn verzuimd en hij dien ten gevolge niet hij de Schutterij zou zijn ingelijfd, door Burgemeester en Wethouders proces-verbaal tegen hein moe ten worden opgemaakt en aan de Regtbank ingezonden, ten einde op de nalatigen toe te passen de strafbepaling van art. 1 der Wet van den 6 Maart 1818[Staatsbl. N°. 12), houdende eene geldboete van ten hoogste ƒ50, en eene gevangenisstraf uiter lijk van drie dagen, hetzij afzonderlijk, of wel heide de straffen te zamen genomen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd, v. d. BRANDËLER, Burgemeester. Letden, 7 Mei 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. Dc BURGEMEESTER van LEYDEN brengt ter kennis van belangheb benden, dat door bel vervallen der vroeger aangewezen boefslagen lol bet nederleggen van puin., zulks volgens de bestaande policieverordening op de gemeentewegen niet is geoorloofd en daartegen slraf is bedreigd, doch dat zjj die, hetzij bij vertimuieriug of wel ten gevolge van andere oorzaken zich van puin verlangen te ontlastendaarvan kennis hebben te geven aan den pachter van de haardasch, de vuilnis en het puin, aan de aschsclitiiir wanneer deze ten spoedigste dat puin van zijnentwege kosleions zal doen afhalen door daartoe de vereischte vaartuigen beschikbaar te stellen. De Burgemeester voornoemd, Leyden, 7 Mei 1868. v. o. BRANDELER. BlN.SlE.VLAMlSCIIE BEIllGTKX. LEYDEN, 7 Mei. Het Leydsche studenten-corps heeft besloten ƒ500 aan de commissie belast met bet oprigien van een standbeeld voor Boerhave aan te bieden. Blijkens, een rapport van den minister van binncul. zaken aan den koning, omtrent dc uitkomsten der bij kon. besluiten van 19 Sept. T867 vastgestelde bepalingen omtrent de schutterijen, is het getal dienstdoende schutterijen van 60 tot 89 en de sterkte van het active gedeelte dezer schut terijen van 16392 tot 25294 man toegenomenalzoo met 8902 man vermeer derd. llet active gedeelte der ritslende schutterijen lot dusverre op 30068 man hepaaldzal voortaan 39944 man bedragen èn wordt dus met 9876 man vermeerderd. De sterkte van bei active gedeelte der dienstdoende en rustende schutterijen te zauien ondergaat derhalve eene vermeerdering van 18778 man. Gedep. stalen der provincie Znidholland hebben vastgesteld de lijst der hoogst-aaiigeslagenen voor hel jaar 1868. Zij hebben, in verhouding tot de bevolking van Znidholland, volgens de laatstgehouden volkstelling, het getal personen, bedoeld hij art. 74 der kieswet, bepaald op 206. Aan bet hoofd der lijst komt voor Z. K II. prins Frederik der Nederlanden, die in deze provincie aangeslagen t& voor een bedrag van 18672.89j. Ook Z. K. H. prins Hendrik wordt op deze lijst aangetroffen voor ƒ6122.90 De laatste hoogst aangeslagene, die op de itjst is geplaatst, is de heer H. Tl). Wilkens, te Rotterdam, aangeslagen voor 889.88. Te Rotterdam is door het kies-collegie der Ned. herv. gemeente tot predikant bij die gemeente beroepen dr. A. W. Bronsveld, pted. te Charlois. Te Dordrecht is onlangs door den gemeenteraad besloten geen gevolg te geven aan eene uilnoodiging van den commissaris des konings tot het oprigten eener sehietbaan voor de schutterij. De majoor-kommandant van dit corps heeft daarop zijn ontslag aangevraagd. Dit voorbeeld is later door het gelteele corps officieren gevolgd. Te' Gorïnchem is, voor rekening van zekeren heer van Kessel, in de Molenstraat een gesticht in aanbouw, hetwelk tqt sieraad der stad zal strekken, en bestemd is om door genoemden lieer, hetzij alleen, hetzij in vereeniging met zijne zuster, aan de R. C. gemeente gegeven te worden, die alsdan verpligt za! zijn voor het verder onderhoud na de voltooijing zorg te dragen en waarin opgenomen moeten worden weezen en armen tot die gezindheid behoorende. Men schat dn geschenk op eene waarde van ƒ20000. De opening van den spoorweg Groningen-Winschoten heeft Zaturdag II. plaats gehad. Dc leden der vereeniging Handel en Nijverheid hebben zich

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1