Uit Kampen meldl men dat by het vergaan der visschersschuiten voor Terschelling 27 menschen zijn omeekomen. Van de nagelaten vrouwen der verongelukte (Jrker visschers zou e'e'ne van den schrik bij het vernemen der treurige tijding zijn dood gebleven en eene andere krankzinnig zjjn geworden. Te Borculo had Woensdag II. eene luidruchtige demonstratie plaats. Des avonds trok eene talrijke bende mannen gewapend met keieis en andere geruchtmakende werktuigen, door de stad en hield stand voor het huis van den rijks-ontvanger D. Winkler. Daar gekomen begon een oorverdoovend geraas. Genoemden heer, die van standplaats verwisselt en door zijnen overgrooten ambtsijver, vooral jegens de mindere klasse, zich den alge- meenen haat had op den hals gehaald, werd ketelmuziek gebragt. De ge- heele bevolking was op de been en betuigde luide hare adhaesie. De de monstratie werd tol tweemalen toe herhaald, zonder dat de politie bij magte was zulks te verhinderen. Den volgenden dag waren de woningen van enkele ingezetenen met vlaggen versierd. Nabij Eindhoven, onder de Zes-Gehuchten, ontstond Dingsdag II. een lievige brand, waardoor binnen één uur tijds 7 gebouwen, bevattende 12 woningenwaaronder 4 nog al knappe boerderijenwerden in de asch gelegd. De kamer van koophandel te Antwerpen heeft besloten een terrein voor het plaatsen van het standbeeld van wijlen koning Leopold I tekoopcn, daartoe zelve 10000 Ir. te leveren en lol aanvulling dier som bijdragen van het publick te vragen. Dien ten gevolge zou de oprigting van dat stand beeldhetwelk sedert lang gereed is, nu eindelijk binnen kort plaats hebben. 'sGKAVENHAGE, 5 Mei. Z. M. heeft den heer mr. H. H. A. Sluis, lid der gedep. staten der provincie Drenthe, benoemd lot ridder der orde van den Ncderl Leeuw. Z. M. <lc koning-groothertog heeft benoemd tot officier der orde van de Eikenkroon den heer R. J. C. van Hamersfeit, referendaris bij het dep. vaii justitie. Z. M. heeft goedgevonden, ten vervolge op zijne besluiten van 2 July en 9 Nov. i860 houdende toekenning van eervolle belooningen ter zake der gevechten in de Zuid- en Oosterafdeeling van Borneo gedurende de maanden Junij, September en November 1865, en bij die in de Westeraf- deeling van Borneo, gedurende de maanden April, Mei en Augustus 1864 en April en Mei 1865, alsnog te benoemen tol ridder 4de kl. van de Militaire Willemsorde: ter zake der eerstgemelde gevechten, den korporaal der in fanterie bij het leger in Ned. Indie H. Arnold; en ter zake der laatstge- melde gevechten, den korporaal der infanterie bij het leger in Ned. Indie C. llhlendorf, ten regte genaamd C. H. Uhlendorf. Tot lid in den raad van Ned. Indie is benoemd de heer J. F. R. S. van den Bossche, gouverneur van Sumatra's Westkust. Aan den heer J. van Heesbeen is. op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Vlijmen. Aan den O. I. ambtenaar J. F. Rust, laatstelijk tweeden leekenaar bij de fabriek voor de marine en het stoomwezen te Soerabaijathans met verlof hier te lande, is op zijn verzoek een eervol ontslag verleend uit 's lands dienst. Z. M. heeft goedgevonden bij het wapen der infanterie te benoemen en aan te stellen: bij den staf van hel wapen, tot directenr der normaal schietschool den majoor W. B. Bttnnik van hel 4de reg.; bij het 2de reg., tot kapitein 3de kl den lsle° luit. L. J. Souman, van het lste reg.b(j hel 3de reg., tol kapitein 3de kl. den l"en luit. J. Waldeck, van het reg. grenadiers en jagers; bij het 4lle reg., tot majoor den kapitein lste kl. M. M. Westen berg, van het 5de reg.; tot kapitein 3de kl. den lste luit. K. II. J. J. Hirsch- rnann, van het reg. grenadiers en jagers; bij hel 5de reg., tot kapitein 3de kl. de lsle luitt. jhr. W. A. Beeiaerts van Blokland van het reg. grena diers en jagers, en II. E Kleyn, van den staf van het wapen, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij hei 7de reg., tot kapitein 3de kl. den l5len luit. jh'. W. L. van Spengler, van het instructie-bataillon. De ministers valt financiën, van oorlog, van marine en voor de zaken der herv. eeredietist verleenen in deze week geene audiëntie. De heer du Marchie van Voorlhtiysenlid van de tweede kamer, dezer dagen per telegraaf herwaarts ontboden, is Zondag vroegtijdig alhier aangekomen en des avonds weder naar Utrecht vertrokken. Naar de ge ruchten te oordeelen, die in de laatste dagen alhier in omloop waren, schijnt die komst in verband te staan met de ministriële crisis; terwijl, naar meti verzekert, gemelde heer zoo niet heden dan toch zeer spoedig alhier zou terugkeeren. In de zitting van de eerste kamer van heden heeft de voorzitter mede- deeling gedaan van eene missive Item ter hand gesteld door vijf leden dei- kamer, de bh. Cremers, van Eysinga, van Swinderen, Nobel en Hein, waarbij zij verklaren dat zij van meening zijn dat thans het oogenblik is gekomen, waarop de kamer van de haar bij art. 113 der grondwet gegeven bevoegdheid, om een eerbiedig adres aan den koning te riglen, behoort ge bruik te makenen hem beleefdelijk verzoeken eene vergadering te beleggen. Voorts deelde hrj mede dat hem gisteren door de hh. Cremers en van Eysinga nog was ter hand gesteld een schriftelijk voorstel, door genoemde vijf leden onderteekend, waarbij gevoegd was een memorie van toelichting. Van beide stukken wordt voorlezing gedaan. Het voorstel luidt aldus: «De ondergeteekendenleden van de eerste kamer der staten-generaal hebben de eer voor te stellen dat de kamer het besluit neme eene voordragt aan den koning, overeenkomstig art. 113 der grondwet, aan te bieden, en daarin haar oordeel eerbiedig uit te drukken over den tegenwoordigen toe stand des vaderlands en over hetgeen haar daarin raadzaam schynt." In de memorie van toelichting zeggen de voorstellers dat hel niet kau worden tegengesproken dat door de beslissingen in de tweede kamer eene buitengewone spanning in het land is te weeg gebragt. Zij vertrouwen dat bij niemand het vermoeden zal opkomen dat zij zonden verlangen dat de kamer een oordeel over die beslissingen zal uitspreken, want zij eerbiedi gen de vrije uitoefening van elks grondwettige regten. Dit mogt hen echter niet beletten te trachten de gevaren die het land mogten bedreigen af te wenden en de middelen tol afwering en verbetering op te zoeken. De vraag die zich dadelijk bij hen voordeed was: welke weg zal de kamer liinslaan, en die was, huns inziens, geen andere dan die aangewezen wordt door art. 113 der grondwet: eene voordragt aan den koning. Zjj meenden dal het pligt was voor de kamer dien stap te doen. Pliglbesef had hen genoopt de kamer daartoe in de gelegenheid te stellen, en naar hunne meening verbood het regl. van orde den inhoud en de algemeene strekking der verklaring op ecnige wijze te bepalen. Door den heer Cremers werd het gedane voorstel nader opgehelderd, om er de noodzakelijkheid van te betoogen. en vooral om de bedenking af te snijden die men zou kunnen maken, waarom het voorstel niet een bepaald oniwerp-ailres of de algemeene strekking daarvan aangaf. Dit hadden de voorstellers niet gedaan uit eerbied voor het regl. van orde. F.en adres moest door eene commissie van vier leden worden ontworpen, en moest devrttcji' zijn van de wijsheid der kamer. Indien de voorstellers de strekking hjj den aangewezenhetzij in de rigting der opgaande of die der ondergaan zon, dan zou het te voorzien zijn geweest dat eenige leden tegen het voor' gestelde ontwerp en sommige anderen tegen elk ontwerp zouden hebben stemd. Het voorstel ware dan welligt verworpen en daaruit zou afgeleil kunnen worden dat de kamer geen adres wilde. Op voorstel des voorzitters werd besloten de stukken Ie drukken en discussiën over de vraag, of hel voorstel al of niet in de afdeelingen zot worden onderzocht, bepaald op Donderdag aanst. BUITENLANDSCHE BERIftTEN. ENGELA D. LONDEN. 3 Mei. De heer Gladstone) heelt aan hel lagerhuis berigt gezonden dat hi! zich verzetten zal tegen de behandeling in comité van hel budget, tot jj. omtrent zijne resolution betrekkelijk de staatskerk in Ierland volledig beslij zal zjjn. De Army and Navy Gazette zegt, dal indien sir Napier geene beden kingen er tegen heeft, hij niet alleen wegens de gelnkkig volbragte expe. ditie naar Abyssinië zal vereerd worden met hel grootkruis der Bathorde maar dat hij tevens zal benoemd worden tot baronet, terwijl hem teven het gewone pensioen van 1000 tol in het derde geslacht zal wordej toegekend. De Britisch Medical Journal geeft eene beschrijving van de toebereid selen die gemaakt worden tot het leggen van den eersten steen, door koningin, van een gebouw, dat het schoonste gasthuis van Engeland, in niet van Europa moet worden. De geheele kon. familie en al de vreemd* gezanten zullen tegenwoordig zijn, want men acht hel eene gebeurtenis m historisch belang. De geraamde kosten zijn 5 000,000. Hel hospitaal u bestaan uit 8 afzonderlijke gebouwen, alle op 125 voelen afstands vu elkander. Het moet 600 bedden voor vet pleegden bevatten, behalve plan voor oppassers, liefdezusters, studenten, doctoren, enz. Op Woensdag Mei zal de eerste steen gelegd worden. De Daily Telegraph spreekt het berigt tegendat de heer Peabódyj tijdens zijn bezoek te Rome, de som van 200.000 aan den Paus zou ge schonken hebben; zijne gift bestond in 1000 frs, welke hij aan den kar! naai Anlonelli ter hand stelde, ten behoeve van hel hospitaal voor kiuderei De reusachtige drakenhoom te Oratava op een der Kanarische eilan den, de Nestor der tropische wouden, wiens ouderdom von Humboldt ui 6000 jaar schatte, is niet meer. De orkaan van den herfst van 1867 heel hem vernield. Slechts in teekeningen en beschrijvingen, die in een lal vai werken of geschriften voorkomen is hij overgebleveu. FRANKRIJK. PARIJS. 3 Mei Het wetgevend ligchaam heeft de zitting van den lld«° dezer bestend voor de aangevraagde interpellatie «omtrent de gevolgen van het volkshui- houdelijke stelsel, waarnaar Frankrijk bestuurd wordt." De heer Route heeft verklaard dal de regering die discussie nuttig en noodig acht en eent grondige en volledige behandeling van het onderwerp wenscht. Tevens deeMt hij mede, dat de budget-commissie haar rapport over de voorgestelde geld- leening van 440 millioen niet vóór den 15den dezer zou indienen. Omtrent de besluiten van de commissie voor het budget is nog altijl niets met zekerheid bekend. Men beweert thans, dat zij eene vermiiideriij van 25 millioen heeft voorgesteld op de kosten voor de uitrustingen der sul dalen. Het schijnt zeker, dat het ministerie van het huis des keizers zal' worden opgeheven om daardoor bezuiniging te verkrijgen. De Constitutionnel verzekert dat wat er ook door nieuwskramers mogt uitgestrooid zijn, er niet de minste oneenigheid bestaat tusschen de minister. Rouher en Ntel. De eerste heeft legen de voor het dep. van oorlog ge vraagde sommen geene bedenking. De minister van marine heeft nadere berigten ontvangen berrefïende het vermoorden van een gedeelte der bemanning van eene sloep, behoorenilt lot de Dupleix. Op den 8s,en Maart werd eene sloep van gemelden oorlogs bodem afgezonden, om den Franschen gezant af te halen. In de onmid- delijke nabijheid der kitst aangekomen, werd de bemanning eensklaps aan gevallen door eeniec houderden Japanners. Tien manschappen werden door de aanranders doodgeschoten. De Japansche regering heeft zich terstoni bereid verklaard, al de vorderingen, deswege door de autoriteiten gedaan, in te willigen. In het Journ. des Déb. wordt door den heer R. Say beweert da! van de 388 millioen, door hel Crédit foncier aan de stad Parijs voorgescho ten, 89 millioen op den weg van de Rue neuve des Capucines naar het stadhuis zijn zoek geraakt. Naar men uit Rome meldt gaat pater Secchide beroemde Romein- sche sterrekundige, op last van den Paus naar Indië, om er de totale zon eclips van 18 Augustus eerstk. waar te nemen. Te Rome is door een aantal vrouwen uit de hoogste standen aan den kroonprinsen de kroonprinses van Italië, bij gelegenheid van hun huwelijk, een gouden eikenkrans met paarlen doorvlochten, benevens een gouden halsketen, aangeboden. pain ssBsr. BERLIJN 3 Mei. In het lolparlement is thans de vraag, of er al dan niet een adres van antwoord op de openings-rede zal aangeboden worden, eene belangrijke quaestie geworden. Er bestaat daaromtrent groote verdeeldheid. De afge vaardigden uit de Zuid-Duitsche staten zijn er zeer tegen. Uit Koningsbergen meldt men het overlijden van den geneesheer d'. Barlsch, aan typhus. Dit is reeds de 20sle geneesheer, die het slagtoffer wordt van de thans in Oost-Pruissen heerschende epidemie. Uit Zurich wordt gemeld, dat het groote dorp Billen, in het kanton Glartts, wordt bedreigd door eene ontzettende bergstorting. Verscheidene huisgezinnen hebben het dorp ontruimd; afwending van het gevaar is on mogelijk. OOST-INDIE. BATAVIA 25 Maart. Tot kommandant der Padangsche bovenlanden is benoemd de luit.-kolonel G. P. de Neve, van het 10de bat. infanterie. Dezer dagen heeft men eenige ligle schokken van aardbeving in It residentie Pasaroean ontwaard; in de districten Kebon Tjandie en VVangktl vielen aschregcns. Men schryft een en ander aan den Smeroe toe, dit tesenwoordig vele teekenen zijner werkzaamheid geeft en herhaaldelijk een zwaar onderaardsch geluid doet hooren. Ook de Bromo braakt sedert eenigen tijd meer dan gewoonlijk rook en asch uit.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2