Onze Kweekschool voor Zeevaart. op de gevangenis in Clerkenwell. Aan liet hoofd daarvan slond zekere Ann Justice. Met loshangende haren stond zij voor een open raam op eene bo venverdieping de zege der Fenians uil te roepen, hetwelk bij het publiek op de straat algemeenen bijval vond. Te midden van die pret kon een der aanwezigen zich niet weerhouden gebruik te maken <an de gunstige gele genheid tot diefstal. De pnliciedit bemerkende, maakte zich van hem meester. Dit gaf aanleiding tot een tumult, waarin een der omstanders hetn met geweld aan de policie zocht te ontrukken, terwijl twee anderen de meer en meer dolzinnig geworden Ann Justice aanhitsten, om het volk tegen de autoriteit aan te zetten. De onruststokers werden echter gevat en daarna is de beweging langzamerhand bedaard. De landverhuizing uit Ierland blijft op groote schaal voortduren. In de vorige week zijn op een dag 1000 personen te Queenstown scheep gegaan. Blijkens berigten uit New-York wordt het regtsgeding van den heer Johnson steeds voortgezet. In het congres is een door de demokratische part(j gedaan voorstel verworpen, strekkende om het mandaat der com missie, belast met de aanklagte tegen Johnson, in te trekken en bet regts geding legen den president te schorsen. Den 15den April is op den New-York en Erie-spoorweg bij Post Jarvis een passagierstrcinvan Buflalo komende, welke ongeveer 300 reizigers vervoerde, van den spoorwegdijkwelke daar ter plaatse 50 voet hoog is, naar beneden gestort. 20 personen zijn onmiddellijk gedood en 50 zwaar gewond. FRANKRIJK. PARIJS. 30 April Volgens geruchten liter in omloop wordt er aan de keiz. staatsdruk kerij in het geheim eene aan de natie gerigte verklaring gedrukt, en heeft de keizer op aanhouden van de meerderheid zjjner raadslieden beloofd bij zyn bezoek te Orleans, op den 9d00 Mei aanst., eene onvoorwaardelijk vre delievende verklaring af te leggen. De graaf von Slackelberg, Russisch gezant te Weenen, is reeds als zoodanig aan het Fransche hof benoemd ter vervanging van den baron von Budberg. Men verwacht eerstdaags het indienen bij het wetgevend iigchaam van eene wetsvoordragt tot regeling van den arbeid der kinderen in fabrieken en werkplaatsen van allerlei aard. Onder de bepalingen van dit ontwerp wordt gezegd te behoorendat kinderen van 8 tot 13 jaren niet langer dan 6 uren daags zullen mogen werken. Van leergasten van 13 tot 16 jaren kan een arbeid «an 10 uren daags worden gevorderd. De ongeregeldheden, welke te Nimes hebben plaats gehad, waren van zeer ernstigen aard. Een gendarme werd gedood en de troepen slaagden er slechts met moeite inde orde te herstellen. PRIIISSEN. BERLIJN 30 April. De Prov. Corr. zegt dal de bevolen vermindering van het leger door verloven 12000 man zal bedragenen geeft de hoop te kennen dat dit be- wjjs van vredelievende gezindheid in andere staten gewaardeerd en nage volgd zal worden. De Noord ünitsche bondsraad, het uitvoerend gezag van den bond, heeft het door den rjjksdag aangenomen voorstel verworpen, volgens het welk de afgevaardigden van alle landdagen in het bondsgebied onschend baar zjjn voor het uitbrengen hunner adviezen. Het opperste geregtshof heeft het beroep in cassatie van den heer Twesten tegen zijne veroordeeling lol 300 Ih. boete, wegens zijne in bet huis der afgevaardigden gehouden rede, verworpen. Eene onlangs alhier overleden dame heeft 50000 th. beschikbaar gesteld voor de oprigting van een katholijk gymnasium alhier. Omtrent de Leipziger mis meldt men dat er ee:i zeer levendige omzet heeft plaats gehad, vooral in leder; modewaren werden zeer gevraagd, en vermits er weinig voorraad aan de markt was bedong men hoogere prijzen dan op de laatste missen. De handel in laken was insgelijks zeer levendig tot verhoogde prijzen. Naar katoenen goederen was zeer groote vraag. Ook in den handel van zjjden goederen was de stemming zeer gunstig. De betalingen liepen geregeld af. Volgens berigten uit Petersburg wordt aldaar in hooge kringen bet uitbarsten van ecnen oorlog tusschen Perzië en Turkye verwacht, hoewel de Engelsche diplomatie alle moeite deed om het geschil, ontstaan uit be weerde schendingen van bet Perzische grondgebied door Turken bij te leggen. INGEZONDEN. IV. Er zijn dus drie manieren waarop jongens ter kweekschool geplaatst kunnen worden. Iedere manier laat natuurlijk eene oneindige verscheiden heid in de bijzonderheden toe. Dit door eenige voorbeelden op te helderen is het meest practische middel om den gang van zaken te schetsen waar bij dan tevens de vrije werking der subcommissiën in het licht gesteld zal worden. De eerste manier, plaatsing van jongens door de commissie van opper toezicht en beheer direct, is niet altjjd de gemakkelijkste. De kennisma king met de jongens die plaatsing wenschen geschiedt op velerlei wijze daarbij worden alle graden van plichtpleging en niet plichtpleging doorloo- pen. Soms geschiedt die door eene presentatie in optima formawaarmede de strengste Engelsehtnan zou tevreden zijnsoms door de plompsle met de deur in het huis vallertj. Heden komt een vader om deze of gene wezen lijke of voorgewende reden voor zijn zoon om eene plaatsing biddenmor gen ziet men een jongen die zoo maar op goed geluk komt aanzetten, omdat hij er zinnigheid in heeft. Dan weder komt eene moeder opdago die in haar zoontje een soort aanleg voor de zeevaart meent ontdekt g hebben, welken aanleg zrj wonder wel in overeenstemming weel te brei gen met de duurte van brood en aardappelen; zoodat bel de voldoening il( een lang gekoeslcrden wensch en eener werkelijk gevoelde behoefte n! zijn, indien haar jongen kon worden opgenomen. En ook gebeurt hel dt; een belangstellend vriend voor den mishandelden zoon van ecnen buurmat in de bres springt, omdat hel ouderljjke huis voor dien zoon juist geu el dorado is en de arme jongen van iedere verandering eene verbeierit- verwacht. De verscheidenheid in de eerste optreding der aspiranten is oi' eindig, maar niet alzoo de verdere loopbaan en de wijze waarop zjj afleggen. De jongens, hoe ook aangeland, moeten aan dezelfde vereischltj lot toelating voldoen en wanneer zij na vier of meer maanden de inrich ting verlaten dan is hel aan hun gedrag of aan hunne kundigheden oie te merken of zij gepresenteerd of ongepresenleerd beschermd of onbescheral aankwamen. Het eerste levert geen waarborg voor de zedeljjke en licht melijke gezondheid der jongens, het tweede is volstrekt geen bewjjshi zij niet deugen en geen beste matrozen kunnen worden. Maar eene intr< ductie en aanbeveling door ouders of vrienden heeft dit voordeel, dat |J de zaak van commissarissen gemakkelijker maakt. Meestal toch weten i ouders of vrienden namen en data op te geven, de noodige papieren z| dan al spoedig in orde. Gewoonlijk heeft een der commissarissen een soo: loopig bezoek van een' varier, moeder of vriend ontvangen, en is dan i, de gelegenheid zooveel onderzoek te doen als het geval vordert. Doen tit; geen beletselen voordan wordt de zaak in eene vergadering van commissi rissen behandeld. De penningmeester heeft daarbij een veel beteekenet votum, want van den staal der kas hangt het af of de adspirant voor r« kening der inrichting kan worden opgenomen, hetgeen natuurlijk in ht nauwste verband staat tot het bedrag der contribution en giften welke it kweekschool toevloeijen. Is ook van dien kant geen bezwaardan worl de knaap opgenomen om in de verpleging en in al de lessen der inricht», te deelen. De knapen door sub-commissiën toegezonden komen gewoonlijk kante klaar op de keuringsdagen (zesmaal 'sjaars) aan. Hetgeen de hoofden missie te doen heeft ten behoeve van de jongens die zich regtstreeksk haar aanmeldendoen de subcommissiën ieder in hare respective kringeo en aan haar is het overgelaten om te beslissen wie zij zenden wilier, hoe en wanneer de jongens zullen gezonden worden, en wat in buitenp wone omstandigheden met of voor de jongens moet worden gedaan. Zot lang b. v. de jongens noch kweekelingcn zijn, kan zich het geval voordot dal zij gereclameerd worden, hetzij voor korten tijd, hetzij voor goti De kweekelingen die ziek worden gaan naar het gasthuis, waar zjj ut rekening der gemeente, waartoe zij behooren, verpleegd worden. Gesli dat dan hunne vrienden t'huis hen tot zich wilden laten komen, of dal bjj vrienden zelf zaken voorvallen die hen noopen de knapen te ontbiedt! dan worden zulke wenschen ingewilligdzoodra' de betrokken sub cook sie daartoe verlof geeft of uitnoodigt. Anders is het gesteld wanneer soms, het gebeurt zelden, een jongen) eigen wieken komt aangedreven. Aan vrijmoedigheid ontbreekt het dett niet,- maar soms wel aan heele preciese kennis van de eenvoudige diep die men moet welen om hem te kunnen t'huis brengen. Toch is dat ok nooit te vergeefs ondernomen en het is misschien minder verwonderlijk dl wel aandoenlijk om in de korte geschiedenis van een knaap van 11 al jaren oud te ontwaren: »dat hij toen en toen, daar en daar in eene klti: «gemeente is geboren, dal zijn vader arbeider en arm was, dat zjjne m; «der eerst en zijn vader kort daarna gestorven zijn, dat hij tot z(jn 1!' «jaar met wat zusjes en broertjes speelde en gebrek leed en dat hij sedr «aan het zwerven is geraakt." Die jongen wordt eerstzooals men 't noet: wat op de tand gevoeld en, wat wel verwonderlijk is, men vindt in till zwervelingen veelal een algemeen goeden aanleg en een hart tot vreugd) vrolijkheid geneigd, hetgeen goede verwachting van hen rechtvaardigt. I kost wel eenige moeite voor hen de vereischte papieren te krijgen,™ dit gelukt tochminder vlug slaagt men in het verkrijgen van geldelijk!! onderstand. Maar wat zal men met den goeden jongen aanvangenzal r hem in het avontuurlijke leven, waaraan hij tracht te ontkomen, terug»' pen, zal men hem die al veel moeds getoond heeft en ook den lust om ej einde aan zijn vagabondage te maken, verstooten en prijs geven aan de a varen waaraan zijne zwerverij hem bloot steltvooral gevaarlijk om i leeftijd dien hij gaat bereiken! Neen, dat doel de commissie van oppi toezicht en beheer niet. Liever neemt zij, op het gevaar af van geld kort te komen, den jongen voor hare rekening, dan dat zij in heme goed mensclt en een goed matroos voor Neerlands vloot late verloren gW Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABIIE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6