l EN 'i| ui ui [81, 6' 3.17!. ■i» BIJ VOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 4 Mei 5868, W°. 54. Ihnl, aan t> fii Hoogstj "lil 145 6- 4; 10, 91 210, 240, 172, 70, 8, 24, 30, 28, 12.4 54, 49, ii u 01 apen. Dt. 11 0 3i; 0 ii 0 i 0 h 0 n: 0 H 0 0 1 :t. 0 0 - 0 0 0 - p'j 5S: jt. 0 0 I: nk - ioi; 81 0 j); 0 21 0 Si; 0 0 (Ij Te Purmerende had in den laien avond van Zalnrdag jl. een stoute po"ing tot diefstal plaats ten huize van den heer D. Dekema broodbakker in de Peperstraat. Ten 11 ure zijn twee booswichten onkenbaar door hun zwart gemaakt gelaat en valsche baardendoor een achterraam ingebroken, toen het gezin zich pas naar bed had begeven. Zij slopen in de binnen kamer; het scheen hun bekend te zijn, dal zich daar, in de chiffonnière, eene belangrijke waarde aan goud, zilver, enz. bevond. De lamp werd aangestoken, en om niet ontijdig gestoord te worden, overtuigden zij zich dat de zonen des huizes in de aangrenzende alkoof in rust waren. Een hunner liet zich ontvallen, dat hij de jongens «porren" zou, zoo zij hun in den weg waren. Lie jongste zoon sliep gerust, maar de oudere hield zich slapende en verkeerde derhalve niet in een benijdenswaardigen toesiand. Nu begonnen de schurken hun handwerk. Een hunner, die «óór de kamerdeur post vatte, beloofde van zijn mes te zullen gebruik maken als de huisheer roogt te voorschijn komen. Het scheen hun ook bekend in welke laden de kostbaarheden geborgen waren, want alleen die werden opengehaald, en al wat van hun gading was werd bijeenvergaard op de tafel, terwijl de 17-jarige Gerardus Dekema in stilte zijne legerstede had verlaten en verscholen achter de deur der alkoof, op middelen peinsde om het dreigend onheil af te wen den. Onder de kleinooden bevond zich een horologie met gouden ketting. «Zon dat goud wezen," vroeg een der dieven zijn makker. Terwijl zij hierover beraadslaagden nam Gerardus zijn slag waar, al was hjj ongekleed en al had hij geen ander wapen in zijn bereik dan een ellestokmaar met dat houten wapen bragt hij onverwachts een der ongenoode essayeurs een slag op den rug toe, die hem van pjjn ineenkrimpen en het hazenpad kiezen deed. Het horologie nam hij meê, maar men vond het later op het erf der buren. Den anderen schelm greep hij bij den strot, want de ellestok was in stukken gevlogen, en hij zou den fielt geworgd, althans niet losge laten hebben, maar deze deed eerie poging om zijn aanvaller met een mes te verwonden, dat gelukkig in den wand teregt kwam. Nu koos ook deze devlugt, met achterlating van de gansche prooidie op de tafel lag uitgespreid. Te Deventer hebben zich onderscheidene gevallen van hondsdolheid voorgedaanveroorzaakt doordien een kleine zwarte hond verscheidene houden en ook een paard heeft gebeten. Uit Breda meldt men van 29 April het volgende: Ten gevolge van het overlijden van mgr. Johannes Hooydonkbisschop van Breda, werd heden morgen door het kapittel van kanunniken in de Cathedraal als op volger en bisschop van Breda ingeleid Z. D. Hw. mgr. Johannes van Genk, vroeger bisschop van Adras i. p. i. Deze formaliteit had in de grootste eenvoudigheid en schier als bjj verrassing plaats. Men zegt, dat alsnu spoe dig de bisschoppelijke zetel van de Hoeven naar Breda zal overgeplaatst worden, waarvoor het gebouw reeds aangekocht is. B(j het wets-ontwerp tot wijziging van de wet houdende regeling van het lager onderwijs, van 13 Aug. 1857, wordt voorgesteld: de elementaire vormleer, onder de verpligte vakken van het lager onderwijs opgenomen, tot dc onverpligte vakken te brengen en de nuttige handwerken voor meisjes onder de verpligte vakken op te nemen; behalve aan den districts-school- opziener ook aan den inspecteur de bevoegdheid te geven tot het afkeuren vau een schoollokaal; voor kweekelingenwaar zij volgens de wet zijn vereischtden ouderdom van 14 jaren te vorderen; kweekelingen, die door langdurige ziekte, of toevallig gebrek aan gelegenheid ter voorbereiding voor eenig vak, niet in staat zijn het examen als hulponderwijzer af te leggen, nog voor ééns uitstel te verleenenhen die bevoegd zijn tot het geven van middelbaar onderwjjs, ook te vergunnen in dezelfde vakken lager onderwijs wijs te geven; het onderwijs enz. in de gevangenissen, in gestichten voor blinden, doofstommen en idioten, alsmede de bewaarscholen en bewaar plaatsen voor kinderen beneden 7 jaren aan het gewone schooltoezigt te onttrekken, zullende de vereischten tot het oprigten en houden van be waarscholen en het toezigt op de lokalen, waarin die gehouden worden, bij algctneeueu maatregel van inwendig bestuur vastgesteld worden de toelage voor ieder kweekeling van 25 op ƒ50 te brengen; dat in gemeenten, waarin wegens de uitgebreidheid van haar grondgebied b(j verspreide bevol king een grooter aantal scholen vereischt wordt dan anders noodig zou zijn, onder goedkeuring van gedep. staten, aan bet hoofd van eene of eenige dier scholen, mits bet getal der leerlingen minder dan 70 is, een hoofd- of hulponderwijzer kan geplaatst worden, wiens jaarwedde ten minste ƒ300 bedraagt; dal schorsing of ontslag van onderwijzers, door den district- schoolopziener of de pl. schoolcommissie noodig geacht en door burg. en weth. geweigerd, door gedep. staten kan geschieden; dat onderwijzers niet mogen bekleeden kerkelijke ambten en bedieningenwaaronder evenwel niet worden gerekend het lidmaatschap van een kerkeraadkerkelijk kiescolle ge, kerkfabriek of diaconie, nog ook het bespelen van een orgel of ander muziekinstrumentdat voor ieder schoolgaand kind ter tegemoetkoming in de kosten van het onderwijs eene bijdrage zal worden gehevenwelke ver- P'igting niet van toepassing is op gemeenten waar geen opcenten op de grondbelasting en het personeelgeen hoofdeljjke omslag nocii verbruiksbe- lastingen worden gehevendat bi] het verleenen van onderstand de keuze lusschen openbare en bijzondere scholen niet mag belemmerd wordendal hij ongunsligen afloop van hel examen den geëxamineerde door den voor zitter der commissie medegedeeld zal worden, in welke vakken hij te kort gescholen, en dat hij, indien hij daartoe op denzelfden dag het verlangen kenbaar maakt, eene beknopte schriftelijke opgave van het oordcel der com missie kan ontvangen dat de acten van bekwaamheid als hulponderwijzer eo htilponderwijzeres ook het regt geven om aan het hoofd eener bijzon- dere school van minder dan 70 leerlingen te staan. De onderwijzers, die tijdens hel in werking treden der wet kerkelijke ambten of bedieningen- bekleeden, mogen daarmede voortgaan, zoolang zij in dezelfde gemeente1''' werkzaam bljjven. 'sGRAVENHAGE, 2 Hei. Z. M. heeft benoemd tot ridder der orde van den Ned. Leeuw den heer J. W. Witsen Elias, eerstaanwezend ingenienr bij den aanleg van staats spoorwegen te Groningen. Z. M. de koning-groothertog heeft den heer J. Hoeffnagelrijks-veearts in Noordhollandbenoemd tot ridder van de orde der Eikenkroon. Door Z. M. is vergunning verleend aan de hh. W. A. Ribbe, referen daris bij het dep. van financiën, en jhr. C. W. baron Sweerts de Landas Wijborgh, directeur van het postkantoor te Rotterdam, tot het dragen der onderscheidingsteekenen van ridder der orde van St. Mauritius en St. Laza rus, hun door den koning van Italië geschonken. Z. Hl. heeft tot zijn adjudant in buitengewone dienst benoemd den kolonel jlir. D. Bicker, commandant der dienstd. schutterij te Amsterdam. Tot burgemeester der gemeente Ilindeloopen is benoemd de heer N. Wentholt. Z. M. heeft goedgevonden den majoor W. F. P. H. baron van Was- senaer lot St. Pancras, magazijnmeester der artillerie lste kl. te Maastricht, ingevolge zijn verzoek, op pensioen te stellen, onder toekenning van den rang van luit.-kolonel. Gisteren stond voor het prov. geregtshof teregt P. T. Visser Zwinge laar, laatst woonachtig te Hendrik-ldo-Ambachtwien ten laste is ge legd door verregaande onvoorzigtigheid in een vlaskeet brand te hebben gestichtwaardoor deze is afgebrand. De besch. slak namelijktoen hij met zijne kameraden aldaar bezig was een zwavelstok aanzeggende «Wil je wat zien?" Ongemerkt vatte een vlokje vlas vlam en in korten tijd gebeurde het bovenvermelde. Het O. M. eischte schuldigverklaring aan moedwillige brandstichting in een gebouw waarbjj te voorzien was dat zich menscbenlevens in gevaar bevondenen veroordeeling tot de straffe des doods. De advokaat van den besch., mr. B. M. Vlielander Hein, conclu deerde tot vrijspraak. Het hof heeft heden den besch. van de door het O. M. gestelde qualificalie vrijgesproken, maar hem schnldigverklaard aan moedwillige vernieling van eens anders goed en veroordeeld in eene boete van 7.50. De batterij veld-arlilleriedie alhier garnizoen zal houden, is gisteren middag aangekomen. Door de militaire autoriteiten ontvangen, werden zjj door deze en voorafgegaan door de muziek van het reg. grenadiers en jagers en dat van het 2de reg. huzaren naar de kazerne geleid. Naar men verneemt zullen de muziek-uitvoeringen in het Bosch reeds morgen een aanvang nemen. Bij de heden alhier gehouden aanbesteding van het eenjarig onderhoud der kazerne-gebouwen alhier, is dat werk aangenomen door I. Boudrivan Leyden, voor ƒ10380. BU1TENLANDSCHE BERIGTEN. ElteBL4» u. LONDEN 30 April. liet lagerhuis heeft de eerste der door den heer Gladstone voorgestelde resolutiën met 330 tegen 265 stemmen aangenomen. De heer Disraeli heeft daarop verzocht dat de beraadslagingen lot Maandag zouden geschorst wor den ten einde te overwegen wat aan het ministerie ten gevolge van den uitslag dezer stemming te doen stond. Van regeringswege zijn nadere dépêches openbaar gemaakt ten opzigte van den aanslag op het leven van den hertog van Edinburg. Daaruit blijkL dat door de Fenians in Engelaud de dood van dien prins werd bevolendal O'Farrell, die door hei lot werd aangewezen de misdaad te bedrijven, bevel had om op den prins te schieten, wanneer deze zou landen. Een zameploop van omstandigheden belette den misdadiger evenwel dit bevel na te komen, liet bestuur van Nieuw-Zujd-Wallis heeft eene belooning van 1000 uitgeloofd voor het aanbrengen van iederen medepligtige. Een der zaroen- zweerders is aangehouden. De Morn. Her., zijne blijdschap over de uitkomst dqr Abyssinische expeditie betuigende, zegt; Onze Indische troepen zullen naar hun land terngkeeren met verhalen, die in Azië heinde en verre zullen worden ver spreid door elk gezelschap Mekkasche bedevaartgangers. Door gansch Azië zal de mare gaan dal Engelands raagt nog ongebroken is; overal zal het ontzag voor den Britschen naam er worden gesterkt; de Aziaat zal verne men dat Engelands arm lang is en sterk genoeg om zelfs iemand die in het Maangebergte woont te bereiken. Sir Robert Napier, bevelhebber der Abyssinische expeditie, is in rang verhoogd en benoemd tot grootkruis van de Bath-orde. De Times deelt het volgende mede: Wij zijn gemagtigd te berig- ten dat het H. M. de koningin goedgunstig behagen zal een adres, door de aartsbisschoppen en bisschoppen van de lersche provinciën der vereenigde kerk van Engeland en Ierland eenparig onderteekend, aan te nemen, zoo dra zij van haar verblijf op het eiland Wight weder op het slot te Windsor zal gekomen zjjn. Barrett, de Ier, die ter dood is veroordeeld, als hebbende hel vat bus kruid, waardoor de gevangenis van Clerkenwell gedeeltelijk werd vernield, in den brand gestokenheeft weinig of geen vooruilzigt op genade van de koningin. Hjj zelf ontveinsde zich dit niet; hij verklaarde terstond na de veroordeeling zeer kalm, te hopen «dat God in Zijne eindelooze barmhar tigheid het offer van zijnen geringen persoon zou maken tot eenen zegen voor zjjn ongelukkig land," dat is Ierland. Hij zal den 12den Mei zijne I straf ondergaan. In Little Pulteneysstreet alhier was Dingsdag avond een feest aange legd tot viering van dc vrjjspraak der Feniansbetrokken bij den aanslag

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5