Per Telegraaf. Uit de vroeger vermelde nominatie is door de slemgeregtigde leden der remonstr. geref. gemeente te Amsterdam het volgende tweetal gevormd: ds. J. W. Bok, pred. te Utrecht, en d8. J. H. Maronier, pred. te Leyden. De Utrechtsche zcndings-vereeniging heeft eergisteren te Utrecht hare 9de jaarvergadering gehouden, liet getal harer leden bedraagt 1404, dat ba rer begunstigers 1650en de inkomsten van het afgeloopcn jaar bedroegen 38770 41. Te Ouderkerk a. d. IJssel heeft gisteren een lievige brand gewoed, waardoor vier huizen, waaronder eene bakkerij en eene bouwmanswoning, twee schuren en een hooiberg zijn afgebrand. Vatt de roerende goederen werd bijna niets gered. Omtrent het gebeurde te Strijen deelt de /V. R. C. nader het volgende mede, waaruit blijkt dat de aldaar voorgevallen ongeregeldheden niet zoo erg zijn geweest als bet eerste gerucht deed vermoeden. De persoon van II. van Keulen hield sedert geruimen lijd openbare oefeningen in eene schuur te Strijen-Sas, op het grondgebied der gemeenie Strijenalwaar zoogenaamd eene vrije hervormde gemeente door hem was gesticht. Deze persoon werd verdacht van zich aan onderscheidene zware misdrijven schuldig gemaakt te hebben en werd II. Zaturdag deswege op last der justitie gearresteerd. Dewijl deze gevangenneming de gemoederen zijner voorstanders zeer had verbitterd en zich verschijnselen voordeden, welke zeer voor rustverstoring deden vreezen, zoo werd de hulp der rijksveldwacht en der militaire magt door den burgemeester ingeroepenzonder dat er sedert noemenswaardige ongeregeldheden hebben plaats gehad. 'sGRAVENHAGE, 30 April. Door Z. M. is vergunuing verleend aan H. de Rooy, te St. Michiels- Gestel, tot het aannemen en dragen van het hem als zouaaf in dienst van i den Paus toegekende kruis fidei et virtuti-, aan ,jhr. E. F. II. Testa, consul- generaal der Nederlanden te Tunis, lot het dragen der versierselen van ridder l8t« kl. der Badensche orde van den Ziihringer Leeuw aan J. G. E. i Scliüssler, secretaris van 11. 11 de koningin van Zweden en Noorwegen, j tot het dragen der versierselen van ridder 3de kl. der Pruissische orde van den Itooden Adelaar; aan den met verlof in Europa aanwezigen ollicier van gezondheid l8le kl. bij het leger in Ned. Indie E. W. A. Ludcking tot het aannemen der onderscbeidingstcekenen van ridder der ltle kl. der orde van verdiensten van St. Michael, Item door den koning van Beijeren ge schonken; en aan den heer mr. L J. 11. Bouman, advocaat en procureur bij hel hooggeregtshof van Ned. ludifi, tol het aannemen der versierselen van ridder der kon. militaire orde van de Ontvangenis van Villa Vigosa, j Item door den koning van Portugal geschonken. Door Z. 11. zijn J. C. 11. Radermacher Schorer van Nieuwerkerk, te Brussel, en J. M. liadermacher Schorer, te Arnhem, met hunne wettige j afstammelingen in den Ned. adel verheven. Tot notaris te Velp is benoemd de heer M. II. Schröder, cand.-notaris aldaar, in de plaats van den heer L. H. N. Bosch ridder van Rosenthal, op zijn verzoek als zoodanig eervol ontslagen. Tot ontvanger der directe belastingen te lleerssen is benoemd de heer A. J. A. U. van de VVeegh, thans te Udilienbergen lot commissaris van policie te Delfshaven de heer A. R. van der üeydenthans inspecteur vau policie aldaar. Z. 11. heelt goedgevonden: op pensioen te stellen den generaal-majoor A. Verkat Egter van Wissekerke, van den staf der infanterie, chef van het bureau personeel en militaire zaken bij liet dep. van oorlog; den luit-kolo nel F. W. van Daeline, van het 3de reg. huzaren; en den kapitein C. W. A. Wildeman, van het 7de reg. infanterie, ouder toekenning van den rang van majoor; te benoemen: tot chef van hel bureau personeel en militaire za ken bij het dep. van oorlog, den majoor F. J. Pfeiffer, van den staf der infanterie, werkzaam bij het dep. van oorlog; bij het wapen der infanterie, tot kolonel, de luit.-kolonels P. J. Amiot en A. W. P. Weitzel, comman danten respect i vel ij k van het 6de en het 2de reg. van het wapen; bij den pro», staf, tot luit.-kolonel den majoor H. Del Campo genaamd Camp, prov. adjudant in Zuidholland; bij het wapen der cavalerie, bij het l8l.e reg. huza rentot ritmeester 3de kl. Zr. IIs. ordonnance-ofïicier den l8"tD luit. J. C. E. baron van Lynden van het 4de reg. huzaren; bij bet 3ds reg. huzaren, tot luit. kolonel den majoor II. E. de Bruyn van den stat van hel wapen; tol Zr. M8. ordonnance-ofïicier den 2de" luit. II. J. C. baron van Isselmuden »an het 4,le reg. huzaren; op non-activiteit te-stellen den officier van ge zondheid 2de kl. J. Hellendoorn van het l81c reg. infanterie. De minister van hinnenl. zaken zal Zaturdag aanst geen gehoor verleeuen. Ten gevolge van een daartoe strekkend verzoek, met opgave der re denen, van vijf leden der eerste kamer, zijn de leden dier kamer ter ver gadering opgeroepen op Dingsdag den 5dcn Meides voormiddags ten elf ure. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een wets-ontwerp tot wijziging der wel houdende regeling van het lager onderwijs. De voorzitter zeide van den minister van binnenl. zaken het berigt te hebben ontvangen, met verzoek om het aan de kamer over te brengen, dat na de beslissing omtrent het derde hoofdstuk der staatsbegrootingde mi- nisiers gemeend hadden hun ontslag aan den koning te moeten vragenen dat Z. 11. dat verzoek in beraad had genomen. Naar aanleiding hiervan stelde de voorzitter voor, in afwachting van het te nemen besluit, de werkzaamheden der kamer eenigen tijd te schorsen. De vergadering, zich met dit voorstel vereenigd hebbende, is tot nadere bijeenroeping gescheiden. De hoofdinhoud van hel ontwerp van wet, houdende wijzigingen in de onderwijswet, dat bij de tweede kamer is ingediend, is dat aan hulp onderwijzers de bevoegdheid wordt verleend aan hei hoofd van bijzondere scholen te staan, mits deze niet meer dan 70 leerlingen tellen; dal geen kosteloos onderwijs zal mogen worden gegeven, behalve aan onvermogen- den, en het minimum van het schoolgeld door gedep. staten zal worden bepaald. BUITEN LAN DSCHE BERIGTEN. E X E 1. A LONDEN 28 April. In hel lagerhuis zijn de beraadslagingen over de voorstellen van den beer Gladstone in vollen gang; voor-en tegenstanders voeren bij afwisseling het woord. De partijen zullen elkander hevig de zege betwisten. De prins van Wales en zijne gemalin zijn uit Ierland teruggekeerd, zeer getroffen over de goede houding der bevolking, en de hartelijkheid waarmede zij zijn bejegend. Bij de regering ontvangen berigten houden in, dat de aanslag op den hertog van Edinburg door de Fenians hier te lande beraamd is, en dat Ofarrell, die het schot op den prins gelost heeft, bij het lot aangewezen was om de misdaad te volbrengen. Omtrent de inneming van Magdala wordt, uit bijzondere berigten, het volgende medegedeeld: Het heeft de Britsche troepen veel moeite gekost Magdala te naderen; zoo hebben zij, om eene bergklove over te komen, 35Ó0 voeten moeten afdalen en vervolgens 4500 voeten hoog moeten klim men. Bij het treffen was Theodorns de aanvaller; maar de nederlaag was zoo verpletterend, dat hij door zijne meeste soldaten verlaten werd, en met eene keurbende de wijk binnen Magdala nam. Deze bergvesting had het voorkomen van eene schier onneembare sterkte door poorten aan den voet van den berg, welke met grof geschut bezet waren, leidden steile en smalle paden, bloot liggende voor het geweervuur uil de vesting, naar de krnin, die door verscheiden werken tot eene sterke citadel gemaakt was. Doelt de Engelschen beschoten de poorten en de citadel met gegroefd geschut, met mortieren van nieuw maaksel en met vuurpijlen; bet bombardement werd drie uren lang voortgezet; toen de vesting door de vernielde poorten en door de bressen der borstwering te genaken was, liepen zij storm, dron gen door de poorten en langs de bergpaden de citadel binnenen werdeu er meester na een korten strijd met hel overschot der volgelingen van Theo- dorus. Het lijk van dien vorst werd vervolgens onder andere lijken gevon den en door zijne gewezenc gevangenen herkend; zijn hoofd was door eenen kogel doorboord naar de meeste berigten had hij zich de doodelijke wonde zelf toegebragt, ten einde aan de handen des vijands te ontkomen. Theo- dorus had Magdala lot zijne schatkamer en arsenaal gemaakt. De Engel schen hebben er vier gouden kroonen, veel zilverwerkjuweelen, baargeld, eeltige kanonnen, en 10000 schilden benevens even veel speren gevonden. Volgens een nader berigt uit Abyssinie zijn de twee zonen van den koning Theodorns bij de inneming van Magdala krijgsgevangen gemaakt en hebben zjj verklaard dal hun vader zich zelf om het leven had gebragt. Te Wigan heeft weder eene botsing plaats gehad tusschen eene bende mijnwerkers, die zich naar Staudick wilde begeven om aldaar den arbeid te doen slaken, en de politie, ondersteund door militairen. Deeerstgenoemden leden daarbij de nederlaag. In Groot-Brittannie leven op het oogenblik 21000 doofstommen. Men tracht tegenwoordig hun lot zooveel mogelijk te verbeteren. FRANKRIJK. PARIJS, 28 April. Bij den senaat is het rapport over de nieuwe drukperswet nitgebragt. De commissie raadt hare aanneming aan. De discussiëu over die wet zijn bepaald op 4 Mei. Het gerucht omtrent het aanblijven van den heer von Budberg als Rus sisch gezant alhier heeft zich niet bevestigd. Hij is bij besluit van den Russischen keizer, op zjjn verzoek, van die betrekking ontheven. De Patrie deelt mede dat Frankrijk thans een tamelijk sterk eskader in de Japattsche wateren heeft. De vloot bestaat uit drie sloomfregatten twee stoomkorvetten en twee stoomjagten. Bovendien is de bevelhebber gemagligd uit Cochin-Cbina alle hulpmiddelen te trekken, welke hij mogt behoeven, met name versterking van hel corps mariniers. Door den aartsbisschop van Algerië is aan den bisschop van Nantes o. a. geschreven dat hij reeds 1200 weezen of onverzorgde inlandsche kin deren en 120 weduwen of verlaten vrouwen in zijne gestichten verpleegt, en dat hij tienmaal meer zou moeten doenwilde hij iets van aanbelang uitwerken. Te Nimes hebben, ten gevolge van de organisatie der mobile garde, ongeregeldheden plaats gehad. Onder hel zingen van de Marseillaise zijn eenige hoopen de straten doorgetrokken. Volgens l'Univers schijnt de opening van de algemeene kerkvergade ring, waartoe Pius IX het voornemen opgevat heeft, tol het eind van het volgende jaar uitgesteld te z[jn. PRUI88EN. BERLIJN 28 April. In de eerste zitting van het tolparlement is de heer Simson lot presi dent gekozen en prins Hohenlohe, minister van Beijeren, tot eersten vice- president. De heer Simson heeft bij het aanvaarden van het voorzitterschap eene rede gehouden, waarin hij wees op het tolparlement, toen het in Frankfort zitting hield, en zag in zijne verkiezing eene welwillende herinne ring aar. lang vervlogen tijden. Prins Hohenlohe meende de zijne te mogen aanmerken als een bewjjs, dat men den invloed van Zuid-üuitschland wilde erkennen. De Prov. Corresp. zegt, dat nu aan de regering niet de benoodigde gelden zijn toegekend ten behoeve van het zeewezen, onmiddellijk 1000 matrozen buiten dienst zullen worden gesteld. Tevens zullen zeven oorlogs vaartuigen builen dienst worden gesteld, die deels voor de Indische en anderdeels voor de Noordzee-stations waren bestemd. De korvet Augusta zal uit de wateren van Mexico terug worden geroepen; de gehcele aanbouw van oorlogschepen wordt gestaakt, terwijl bet voitooijen der oorlogshaven van Kiel is uitgesteld. liet maakt steeds een' weldadigen indruk wanneer een haastig, min doordacht, niet billijk woord, roet leedgevoel wordt teruggenomen. De erkentenis en opheldering door den Itêer Jonckbloet in de zitting van Za- tnrdag geuit, herinnert de woorden van Lessing: »Die sich am leichtesten Ühereileii sind nicht die schleehtesten Menschen. Denn sie sind gröszten- theils ebcn so fertig ihre Uebercilung zu bekennen, und eingestandene Ue- i bercilung ist olt lehrreicher als kalle überdaehle Unfehlbarkeit." Hoezeer i is hel te betreuren, dat de opheldering aan het einde der kamerzitting van' j den vorigeu dag door den minister van binnenlandsche zaken gegeven, niet eene zoodanige is geweest waarop ook die woorden van toepassing zouden kunnen zijn! Het moge cordaat wezen volharding bij een vroeger gevoelen te constateeren op het eigen oogenblik dat dit gevoelen door een deel der oppositie tegen het kabinet gekeerd wordtzjjn volhouden van afwijking en miskenning van letter en geest der Nederlandsche Grondwet op het stuk van budget-verwerping, is oneindig smartelijker voor hel regt- en vaderlandlievend gemoed, dan de ruwe geweld-aandrang of onbeduidende taal van sommige kamerleden. 28 Apiil 1868. (Zie het in 't vorig nommer der L. Ct. ingezonden opstel, geschreven 24 April.) HONGKONG, 7 Maart. Parke is bij zijn bezoek aan den mikado van Japan gunstig ontvangen. Van de audiëntie terugkeerendeis zijn eskorte door Japanners aangevallen waarbjj 3 personen werden gewond. De aan randers zijn gevangen genomen. MADRID, 29 April. De koningin heeft aan de ministers medegedeeld dat de infante Isabella eerstdaags in het huwelijk zal treden met den graaf van Girgeniibroeder van Frans II, ex-koning der Beide SiciliCn. INGEZONDEN.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2