COURANT. LEYDSC1E VRIJDAG 1 MEI. ST ADS-BER Tg TEN. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afwonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt MaandagWoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. Bij deze Courant behoort een BIJ VOE GSEL. Ter Getneenle-Secretarie is ad ƒ1.50 verkrijgbaar hel door Burgemeester en Wetltonders op den 23ste" April jl.ingevolge art. 182 der gemeentewet, aan deh Raad gedaan uitvoerig en beredeneerd Verslag van den toe stand der gemeente over 1867; terwijl mede aldaar verkrijgbaar zijn alle plaatselijke verordeningen, behoorende tot het Gemeente blad tegen betaling van 20 cents per vel. Zie voor de verdere Stads-berigten hel Bijvoegsel). BIiMNENLANDSCUE BERI6TEN. 'A LEYDEN, 30 April. In de heden gehouden zitting van den gemeenteraad is benoemd tot cura tor over hel gymnasium de heer dr. W. C. van den Brandeler, en lol lid in de hoofdcommissie voor de oprigling van een standbeeld van Boerhaave de heer tnr. C. W. Hubrecht, beide in de plaats van wijlen prof. van der Boeven. De voordragt lol verhooging met ƒ400, dersom van ƒ1600, voor de betaling van voorschotten aan gepensionueerden van den staat, uit stads bank van leening, tot hel doen van welk voorschot hh. commissarissen ver meenden onbevoegd te zijn, werd met 17 tegen 2 stemmen goedgekeurd. Op hel verzoek van hh. regenten van het r.-k. weeshois tot wijziging der termjjnen van terugbetaling van hel aan hun uit stads bank verstrekte voor schol werd guusiig beschikt. Omtrent de adressen van onderscheidene ge wezen nachtwachten, tot het bekomen van pensioen of gratificatie, was door burg. en weth. een gunstig, cn door de commissie van financiën een ongun stig advies uitgebragt; ingevolge het laatste werd met 10 legen 8 stemman tot eene afwijzende beschikking op die adressen besloten. Op het adres van P. Kapteyn, tot het wegbreken eener brug onder Leyderdorp, werd gunstig beschikt, en de verder aan de orde gestelde voordragten goedgekeurd. Door den voorzitter werd overgelegd het jaarljjksch verslag omtrent den toestand der gemeente over 1867, en medegedeeld dat burg. en weth. zich gewend hadden tot den raad van administratie der holl. ijzeren spoorweg maatschappij om te verkrijgen dat de laatste trein van Rotterdam naar 's 11 age mogt doorloopen tot Leydenmaar dal geen gunstig antwoord was ontvangen; wel stelde de raad zich voor bij bijzondere gelegenheden een locaaltreiu van 's Hage naar Leyden te doen loopen. Ingekomen was een schrijven van mevr. Keuchenius c. s.houdende klagten over het schoolge bouw voor meer uitgebreid lager onderwijs le kl. voor meisjes en eene missive van liet bestuur van de maatschappij der Ned. letterkundehoudende aandrang op het inrigtcu van een stedelijk museum van oudheden en kunstgewrochten. Heden morgen hebben zich de nog hier zijnde batterijen veldartillerie naar Utrecht op marscli begeven. Hel corps werd door de officieren der bezetting lot buiten de stad uitgeleide gedaan. Het detachement veldartil lerie, dat alhier gedurende zeven jaren garnizoen heeft gehouden, laat van zijn verblijf de beste herinneringen achter. Ook is heden morgen ver- lrokkeu de tirailleur-compagnie van het 4de bat. 4de reg. infanterie naar Haarlem. Op den middag is de staf van het 4de reg. infanterie en eene linie-com pagnie van hel 3de bal. uil Gouda deze stad binnengemarcheerd. Buiten de stad werden deze troepen door de officieren der dienstd. schutterij ei! van het garnizoen opgewacht en verwelkomd en vervolgens, mede begeleid door de 2de sectie van het Metalen Kruis en van de Leydsche Schérpschutters- Vereenigingnadat eerst het vaandel ten huize van den chef van het corps in bewaring was gesteld, naar de kazerne geleid. Twee linie-compagnifin van het 2dc bat. van genoemd reg., uit Delft, komen mede hier in bezetting. De Staatscourant beval het verslag omtrent den toestand van hel rijks museum van oudheden en van 's rijks elhnographisch museum alhier, gedurende het jaar 1867, van wege dr. C. Leemans, directeur van het museum van oudheden en waarnemend directeur van het elhnographisch mu seum. Beide instellingen verkregen belangrijke aanwinsten; van de gelegen heid ter bezig liging werd druk gebruik gemaakt. In het museum van oud heden doet zich nog alifid hel gebrek aan de noodige ruimte levendig gevoelen. De eerste indruk dien het zoogenaamde kruisbeeld van Karei V, dat ook heden alhier is tentoongesteld, op den aanschouwer maakt, is tref fender om de vreeselijke voorstelling, dan dat het 't schoonheidsgevoel be vredigt. Niettegenstaande de doodstrijd van den gruwzaam gefolterde mees terlijk in hoofd, borst- en armspieren is uitgedrukt, doen de vele, sterk geteekende, wonden van geesseling, doornekroon, nagels en andere mis handelingen, het afvloeijende en gestolde bloed, op het i»oor, eene eenigzins onrustige uitwerking op het geheel en kan het beeld niet wat men onder verheven schoon verslaat worden gerangschikt. De goed uitgevoerde, naar dit beeld op verschillende grootte vervaardigde photographieün bevredigen veel meer dan het oorspronkelijke. Nogtans is het een eigenaardig, bestu deerd kunstwerk, vol actie, en een grootsch model tegenover zoo tal rijke kruisbeelden, die in misteekeningscheeve uitvoering cn wanstaltig heid wedijveren. Wie de maker van dat beeld is schijnt onbekend, of het aan Karei V heeft toebehoort onzeker te zijn. Naar beweerd wordt, is het te Parys bij eene revolutie gevonden. Men meldt ons uit 'sUage: de heer S. uit Leyden is hier gisteren aan het uVliegend paard" met zeer bebloed hoofd aangekomen en kon daar nog even te kennen geven, dat hij naar d». de Ridder gebragt wilde worden. Hij werd onmiddellijk derwaarts gevoerd en aldaar is genees- en heelkun dige hulp voor hem ingeroepen. Tot de laatste berigten was hij nog in bewusteloozen toestand, zoodal men nog niet juist weet, wat met hem ge beurd is; maar het schijnt dat hij door hollen van paard of paarden een ongeluk kreeg, ten gevolge waarvan h(j thans in bedenkelijken staat verkeert. Naar wjj vernemen, werd er eeuige weken geleden eene poging gedaan door den eersten ondernemer eener stoomboot van deze stad opKatwjjk, om met den ondernemer der andere boot eene minnelijke schikking te treffen om trent de uren van afvaart, ten einde de beide booten meer ten gerieve van hel publiek en, naar des voorstellers meening, meer winstgevend te maken. Die poging leed echter schipbreuk, waarvan het gevolg was dat de beide booten in den laatsten tijd gelijktijdig van Leyden en Katwijk afvoeren. Thans moeten burgemeester en wethouders dezer stad zich deze zaak hebben aangetrokken, zoodat alsnu de dienst dier booten door gedep. staten zal worden geregeld en wel in dier voege dat gedurende de zomer maanden achtmaal daags gelegenheid zal bestaan per stoomboot te varen van hier naar Katwijk en terug. Bij den uitgever C. L. van Langenhuysente Amsterdam, is versche nen de tweede druk van Het anti-nationale Monument. Vijf roskam-ge- dichten der hoofdkommissie en der plaatselijke kommissiën aangeboden door een zilversmidsjongen. De dichter, blijkbaar een voorstander van het ontwerp N. O., geeft een, soms zeer scherp, satiriek verslag van den loop der omstandigheden, die geleid hebben tot de achterstelling van het ontwerp N. O., waaraan eerst door de hoofdcommissie de voorkeur was geschonken, bij dat get. Ebenhaëzer, en van de wjjze, waarop door de ontwerpers van laatstgenoemd plan voldaan is aan de uitnoodiging der commissie om de vereischte modellen te leveren, waarvan hel gevolg is geweest dal, inge volge de uitspraak van een jury, door de hoofdcommissie die modellen zjjn afgekeurd en de verdere uitvoering der zaak aan de ontwerpers is onttrok ken. Ook de daarop gevolgde opdragt der uitvoering aan een buitenlandsch kunstenaar ontsnapt aan de geeselroede niet. Zij, die de geschiedenis van het op te rigten monument hebben gevolgd, zullen zeker dit boekje niet ongelezen laten; de vorm lokt er toe uit, al kan men zich met de daarin voorkomende beschouwingen niet in allen deele vereeuigen. In de Vrijdag II. gehouden vergadering van de natuurkundige afdee- liug der kon. akademie van wetenschappen heeft de commissie, belast met de laak om namens de afdeeling een voorstel fe doen aan 'stands bestunr lot liet zenden eener expeditie om de aanstaande zon-eclips op 18 Augustus in Oosl-lndie waar te nemen, bij monde van den heer J. Bosscha, rapport uitgebragt. Blijkens een schrijven van den minister van binnenl. zaken, tot wien de commissie zich vervoegd hadmaakte de regering er bezwaar in aan het voorstel gevolg te geven, maar was van harentwege de gou verneur-generaal van Ned. Indie tiitgenoodigd geworden, om den heer dr. Oudemans, chef der geographische dienst aldaar, zooveel mogelijk tot de gewenschte waarnemingen in staat te stellen, De vergadering vereenigde zich met de conclusie van het rapport, strekkende om aan den minister het leedwezen der afdeeling te kennen le geven dal tot het bewuste einde geene middelen beschikbaar zijn en aan de aandacht des ministers te onderwer- den het nemen van zoodanige maatregelen, ais aan vreemde geleerden, die in Ned. lndiê de eclips komen waarnemen, welwillende en voldoende hulp en eervolle onderscheiding mogen verzekeren. In de vergadering is voorlezing gedaan van een schrjjven van het bestuur der maatschappij Diligentia le 'sllage, hetwelk de medewerking der aka demie inroept tot oprigling te 's Gravenhage van een standbeeld voor Cliris- liaan lluygens. De voorzitter benoemde eene commissie, bestaande uil de heeren P. Halting, Rijke en Stamkart, met verzoek de afdeeling daarom trent wel van voorlichting en advies te willen dienen. Gisteren avond heeft te Amsterdam dr. G. van Gorkom zijn dienstwerk bij de Ned. herv. gemeente aanvaard, met eene rede over Psalm IV. vs. 7. Door het kiescollegie van de Ned. herv. gemeente te Haarlem is, ter vervulling der bestaande vacature, uit het vroeger vermelde zestal predikau- ten, liet volgende drietal gevormd dd. Eigeiuan te Delfsliaven Creulzberg, te Zeist, en Bronsveld te Charlois.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1