leiding tot deze rnstverstoring noemt men ontevredenheid onder de bevol king over den inhoud der preek van den predikant. Uit Arnhem meldt men dat een invalide van Bronbeek, die door den kapitein aldaar belast was te dier stede op een mandaat eene betaling van ruim ƒ500 te ontvangen, zich met dat geld uit de voeten heeft gemaakt. By spoedig ingesteld onderzoek bleek, dat hij per spoortrein naar Utrecht was vertrokken, alwaar de ge*lugte korten tijd na zijne aankomst door de policie werd aangehouden. Hij was nog in het bezit van het meerendeel der ontvreemde geldsom. Te Leeuwarden is Vrijdag II., onder voorzitterschap van den heer mr. .1. Duks, de 119de vergadering gehouden van het Friesch genootschap van geschied-, oudheid- en taalkunde. Tot leden werden benoemd de heeren jhr. W. 11 de Beaufort Az.. te Utrecht; C. J. de Bordes, te Leeuwarden; dr. C. P. Burger, aldaar; W. Harmens Cz.te Harlingen; W. T. 11. Klin kenberg, te lrnsum; jhr. A. Lijklama a Nyeholt, te Beelsterzwaag P. H. van Moerkerken, te Leeuwarden; mr. F. N. Sickengate Dordrecht, en mr. D. Wouters, te Sneek. Op het groot seminairie onder Hoeven is in den ouderdom van 86 jaren overleden mgr. Joh. van Uooydonck bisschop van Breda, enz. enz. 'sGRAVENHAGE, 28 April. De volgende controleurs der directe belastingen zijn verplaatst: de heer J. J. T. Evers, van Harlingen naar Amsterdam; de heer B. Hulst, van Delfzijl naar Harlingen; de heer E. L. A. K. Ariens, van Heerlen naar Delfzijl. Z. M. heeft pensioen verleend aan: de luit.-kolonel jhr. E. J. J. A. C. Wentholt, prov. adjudant in Groningen en Drenthe; den majoor P. F. A. Le Cocq d'Amandvilleprov. adjudant in Limburg; den kolonel L. E. Werner, plaatse), commandant l»,e kl. te Maastricht; den generaal-majoor A. 11. Drijfhout van HoolT. directeur in de directie voor het materieel der artillerie; den kolonel jhr. L. J. Tindal, commandant van het reg. rijdende artillerie; den kolonel H. Kuyck, commandant van het 2dc reg. vesting artillerie; den kolonel jhr. F. Wttewaall van Stoetwegen, commandant van het 3de reg. vesting-artillerie; den luit.-kolonel C. W. F. van Lynden van hel lste reg. vesting-artillerie, onder toekenning van den rang »an kolonel; den majoor E. F. Cox van Spengler, van het 3de reg. vesting-artillerie. Aan den schout-bij-nacht titulair J. Boelen Jz.lid van het hoog mi litair geregtshof, is de titulaire rang van vice-admiraa! verleend. De ministers van financien, van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleeenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is de conclusie van het rapport der commissie voor de verzoekschriften, om ten aanzien van het adres van den heer S. E. W Roorda van Eysinga over te gaan tol de orde van den dag, zonder hoofdelijke stemming goedgekeerd. Daarna zijn de beraadslagingen voortgezel over de staatsbegrooting voor 1868. De heer KalH zag in het afstemmen der begrootingswetten een middel dat niet mogt gebezigd worden, omdat hel de regering onmogelijk maakt, in dit geval dwang zou uitoefenen tegen den koning en het verijdelen van veel werk ten gevolge zou hebben. Het absolute regt tot afstemmen wilde hij niet ontkennen, maar die afstemming moest op goede gronden rusten, hetgeen, naar zijne meening, die hij verder ontwikkelde, thans het geval niet was. De heer van Kuyk verklaarde de ontbinding te hebben betreurd, maar niet le hebben afgekeurd, omdat de koning van een onbetwistbaar regt gebruik had gemaakt, waartoe alle aanleiding bestond. Hij somde het goede op door sommige ministers verrigt, om aan te toonen dat het kabinet niet uit onbekwame mannen was zamengesteld. Hij gaf de oppositie den raad om ook ten opzigle van dit kabinet het stelsel van afwachten voor te slaan, tot dat wetsontwerpen in behandeling kwamen, die de regeringsbeginselen uitdrukten. De lilt. llingst; Gralama en van Beyma bespraken de gronden die hen zouden leiden hunne slem tegen de hegrootingen uit te brengen. De heer Gelken kwam op tegen hel misbruik dat van het woord «liberaal" werd gemaakt. Er was volgens hem een liberalismus, dat niet anders was dan ongeloof; kwam dat aan het bestuur, het zon tot hel ergerlijkste despotis- mns leiden. De minister van binnenl. zaken trad in eene uitvoerige repliek waarbij hij o. a. te kennen gaf dal de wet op het lager onderwjjs binnen een paar dagen zou inkomen. iNadat de minister zjjne rede geëindigd had stelde de heer Fokker voor, nu het debat zeven dagen had geduurd, de beraadslagingen te sluiten, maar daar de heer Fransen van de Putte, die zich nog niet in de discussiên had gemengdverklaarde nog het woord te willen voeren, trok hij zQn voorstel in De heer Fransen van de Putte verwachtte van du ministerie niets Tegen een liberaal ministerie, al kon hij daarvan voor IndiC niet verkrijgen wat hij wilde, zou hij geene oppo sitie voeren, maar zoo een liberaal kabinet met de koloniale qnaestie speelde of draalde, dan wel, al zaten zijne vrienden aan de tafel. Nadat nog de hh. Storm en van Foreest en onderscheidene ministers nog het woord had den gevoerd, werden de algemeene beraadslagingen gesloten. In de zitting van heden werden de algemeene beraadslagingen gevoerd over het ontwerp tot definitieve vaststelling van hoofdstuk 111 (Buiteril. zaken). De heeren van Naamen, van der Does, Gefken, Insinger, Koorders Rochussen, en de Bosch Kemper verdedigden het beleid der regering of motiveerden hunne stem voor, de heeren Oldenhuis Gratama van der Lin den, Thorbecke, Jonckbloet, Storm en lleydenrijck tegen liet hoofdstuk, de beide laatsten op grond dal de regering daarbij de kabinets quaesle had gesteld. De minister van buitenlandsche zaken gaf eenige inlichtingen hem gevraagd, waarna de algemeene beraadslagingen werden gesloten. De afdeeliiigen en artt. werden zonder discussie aangenomen. Het ontwerp, in stemming gebragtwerd verworpen met 37 tegen 35 stemmen. Vóór hebben gestemd de hh.: Taets van Amerongen, van der Hucht, Rochussen. v ati der Does de Wiliebois, Borrel, Kalfl, J. K. van Goltstein van Naamen, Pijnappel, van VoorlhtiysenNierslrasz. Smitz, Bergman, Haffmaus, Simons. W. van Goltstein van Nispen, van Wassenaer Calwyck, van Kuyk, van HardcnbroekBots, de Brauw, Casembrool, Begram, Kien, \erheyen, van Sypesiein, koorders, Gefken, van Foreest. Vader, Insinger, Holman, de Bosch Kemper en de Voorzitter. Afwezig de heeren (Winders, Leniing en van tilth de Jende. De minister van binnenlandsche zaken verklaarde datna het geval- en besluit, de regering 's konings welnemen zou inwinnen. Hij verzocht de vergadering de verdere behandeling der begrootingsoiitwerpen te schorsen. De voorzitter stelde dienovereenkomstig voor de verdere behandeling te schorsen. Daartoe werd besloten. Be kamer ging vervolgens over lot het trekken der afdeeliiigen voor het volgend tweemaandelijkse!) tijdvak en daarna is (ie vergadering gescheiden. Aan Z. M. den koning zijn door J. Krijger, hovenier te Naaldwijk, de eerste nieuwe aardappelen van (Dn kouden grond aangeboden. Zattirdag II. heeft de kunstschilder B. J. van Hove, decoratie-schilder aan den schouwburg alhier, gedachtenis gevierd zijner 60-jarige werkzaam heid in die betrekking. Hem vielen hij die gelegenheid de meest vleijeiidc bewijzen van belangstelling ten deel. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. 55 E 1, ti I K. De gemeenteraad van Antwerpen heeft met 14 tegen 11 stemmen het besluit genomen om geen plaats toe te staan voor het oprigten van het standbeeld van koning Leopold 1dat sedert eenige jarenop kosten van den handel, is afgewerkt. In Henegouwen blijft de gisting onder de werklieden voortduren. EfSGHLAI-. E». LONDEN. 26 April. De minister van koloniën heeft eene depêche ontvangen van den goj,]: verneur van Nieuw Zuid-VVallis, waarin hij meldt dat op 12 Maart jl. door een Fer.ian, OfTarel geheeten, moorddadiglijk de hertog van Edinburgh jt den rug is geschotenbij gelegenheid van eene openbare feestelijkheid te Port Jackson. De wonde is niet doodeltjk; de kogel is onverwijld uit dt wonde gehaald. De prins is in staat geweest naar boord te gaan hij hoopt weldra weder zijne gewone bezigheden te kunnen hervatten. Toen demoor denaar werd aangehouden, maakte hij op nieuw gebruik van zijne vuurwa penen en kwetste daardoor iemanddie zich in de nabijheid bevond. Di prins keert zoo spoedig mogelijk naar Engeland terug. I Een berjgt van den commodore Lambert, bij het ministerie van marine ontvangen, meldt, dat de op den hertog van Edinburg gerigte kogel ii zijnen rug gedrongen, langs eene ribbe gegleden en voor in de borst terug gevonden is; dat de prins den 20stcn Maart weder aan boord van zijn schip is gekomen, en dat Oflarel voor het hooggeregtshof zou worden gebragt air schuldig aan poging tol moord. Uit Zoulla is het volgende officiële berigt ontvangen van 18 April: Magdala is den 13deD April stormenderhand ingenomen. De gevangenen zjjn bevrijd. Koning Theodorus is gedood. Veertien duizend man hebben de wapenen nedergelesd. Van de Engelschen werden een officier en 14 man gewond. Het verlies des vijands bedraagt 500 dooden en 1500 gekwetsten, De troepen hebben voor drie maanden proviand bijeengebragl. Een ander telegraphisch berigt, uit Alexandriê ontvangen, zegt: Koning Theodorus is hij Magdala verslagen geworden, hij heeft aan al de gevange nen de vrjjheid hergeven en zich binnen Magdala teruggetrokken. Die stad is stormenderhand ingenomen en Theodorus verloor daarbij het leven. Lord Stanley heeft een krachtige depêche afgezonden aan de regering der Donau-Vorstendommenbetreffende de vervolgingen der Joden in Humamf, Door den prins van Wallis is te Dublin het standbeeld van Burke onthuld. Den 6de" Mei zal alhier eene openbare vergadering worden gehouden van voorstanders der verbindtenis tusschen kerk en staat. De aartsbisschop van Canterbury, de hoogste geestelijke van de Anglicaansche kerk, zal ui die vergadering voorzitten. In berigten van de Kaap de Goede Hoop wordt omtrent den oorlog tusschen den Vrijstaat en de Basuio's gemelddat de laatste en beslissende slag werd geleverd op den 22sten Febr toen de vereenigde Smithfieldsche en Bloemfonieinsche kommando's eene glansrijke overwinning behaalden, door de laatste sterkte in het aangehechte grondgebied, den zoogenaamde» Tiemeberg, stormenderhand te nemen, waarbjj een aanzienlijk getal vijan den werd gedood en gewond, en een buit aan vee en andere voorwerpen gemaakt, waarvan de waarde op 3 a 4000 geschat wordt. Een ongelukkig voorval had dezer dagen algemeene droefheid veroorzaakl, Van een reisgezelschap, dat eene der hoog gezwollen rivieren tusschen Gra- hamstad en King William's Town met eene boot wilde oversteken, zijn twee personen verdronken. Door een ongeval bij de overvaart en de daar door ontstane verwarring en vrees sloeg de ranke en welligt wat te zwaar beladen boot omen alle negen personen vielen in de snel stroomende ri vier. Zeven werden gered, maar mej. Cooper en de heer Ray werden eeue prooi van de golven. FRANKRUH. I'ARIJS, 26 April Naar men zegt is de commissie voor het budget gereed met haar rap porten zou zij er in geslaagd zijn, eene vermindering van 25 inillioeu te verkrijgen op het totaalcijfer der staatshegrooling. Aan het ministerie van buitenl. zaken houdt men zich bezig met de verzameling van een aantal stukken en diplomatieke depêches, welke aan hel wetgevend ligehaam zullen worden aangeboden. De regering wil door die stukken hel bewijs leveren, dat zij alles in het werk heeft gesteld om hel ontstaan van een oorlog le vermijden, ui zoo ver dit met het belang en de eer van Frankrijk overeenkomstig was. Men verneemt dat de Russische gezant, baron Budberg, zijne aan vrage om ontslag weder heeft ingetrokken. Een hier ontvangen berigt uit Suez van den 24stl" meldt dat Magdala den 14llen dezer door de Engelschen stormenderhand ingenomen is, en dat koning Theodorus daarop, zrjne keurbende van 6000 soldaten hebbende zien vernielen, zich met een pistoolschot om het leven gebragt heeft, ten einde niet in de handen der overwinnaars te vallen. De Engelsclie en andere Eu- ropesche gevangenen zijn ongedeerd in de handen der Engelschen gekomen. PRUISSEN. BERLIJN 26 April. Het Militaire Weekblad deelt mede, dat binnen kort eene verminde ring in hel effectief van het Pruissische bondsleger zal plaats vinden die wel niet van diep ingrijpenden aard zal zijndoch het vertrouwen op de handhaving van den vrede zal betestigen. Men wil weten dal in den ministerraad de vraag besproken is, of men eene verhooging van oorlogsuitgavenwelke hij behoud van de tegenwoor dige legersterkte noodig zijn zou, in (Jen rijksdag zou voorstellen, dan wel lot vermindering der troepen zou besluiten, liet laatste was de wenscli van von Bismarck, en deze zou over het militair element gezegevierd hebben. lie N. Preuss. Zeit. wil weten dal van elke compagnie vesting-artil lerie 15 man, van elk baiaillon jagers 64 man, van elk escadron ca«alerie 1 onderofficier en 2 manschappen en van iedere compagnie handwerkslieden 1 mail niet verlof gezonden zullen worden. Volgens eene andere opga»e zou het aantal der met verlof gezondenen 15000 man bedragen. Per Te Begraaf. LONDEN, 27 April. Offarrelde dader van den aanslag op het leven van den hertog van Edinburg, is den 31slcn Maart te Sidney veroordeeld om opgehangen te worden. De toestand van den prins bleef gunstig. In het lagerhuis heeft de heer Üisraëli verklaard, dat de Engelsclie troepen onmiddelijk uit Abyssinië zullen terngkeéren. In de zaak van het gebeurde te Clerkenwell is Barret ter dood veroordeeld. Het hooger- en het lagerhuis hebben adressen aan de koningin vast gesteld houdende betuiging van sympathie en van verontwaardiging bij gc: legenheid van den moordaanslag op den hertog van Edimbttrg gepleegd.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2