LËÏDSCME COURANT. 1868. WOENSDAG 29 APRIL. STADS-BERIGTEN. De Courant wordt MaandagWoensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is f3,per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den j 30'1« April 1868, 's namiddags le twee oren. Onderwerpen 1». Benoeming van een Curator over het Gymnasiumuit den Gemeenteraad. j 2»! Benoeming van een lid in de sub-commissie voor de oprigting van een standbeeld voor Boerhaave. 3». Voordragt tot verhooging der som voor de betaling van voorschotten aan gepensionneerden van den Slaat, uil stads bank van leening. 4». Verzoek van M™ Regenten van liet R. C. Wees- en üudeliedenbuis, tot wijziging der termijnen van terugbetaling van het aan hen verstrekte voorschot uit stads bank van leeniug. 5». Adressen van J. Smit c. s. en J. de Huu c. s.om pensioen of gratifi catie als gewezen nachtwachts. 6». Adres van P. Kapteynom vergunning tol het wegbreken van eene Sieenen brug in den lagen Rijndijk onder Leyderdorp. 7». Voordragt tot wijziging der verordening op de openbare scholen voor meer uitgebreid lager onderwijs voor jongens (Gemeenteblad 1866, n°. 22). 8°. Suppletoire slaat van begrooting en slaat van af- en overschrijving, dienst 1867, «an bet Gereformeerd Minnehuis. BINNENLAN'DSCHE BBR1GTEN. LEYDEN, 28 April. Heden morgen werd hel stoffelijk overschot van den heer dr. L. A. te Winkel op de begraafplaats aan de Groeuesteeg ter aarde besteld. De hoogleeraar de Vries herdacht aldaar in eene treffende toespraakten aan- hoore van vele vrienden eri belangstellenden, den man, die zich niet slechts als uitstekend geleerde, maar ook als voortreffelijk mensch had doen ken nen, en deed in het bijzonder uitkomen wat te Winkel voor zijne vrienden geweest was. Ma dezen spreker bragt nog een der laatste leerlingen van te Winkel, de heer W. J. Bonte, thans leeraar aan de rijks hoogerc bur gerschool te Zalt-Bommeleen woord van dankbare hulde aan 's mans nagedach tenis, waarop de heer P. J. te Winkelbroeder des ontslapenen meteen woord dank'geide voor de belangstelling, bij deze plegtigheid aari den dag gelegd. Bij de gisteren op het raadhuis gehouding aanbesteding van het ver- riglen »an onderscheidene werkzaamheden aan de Karnemelksbrug is aanne mer van dat werk geworden P. van der Kamp, timmerman alhier, voor ƒ1429. Heden morgen heeft een gedeelte van het detachement veld-artillerie waarvoor Arnhem als garnizoens-plaats is aangewezen, zich van hier der waarts op ntarsch begeven. Men zal zeker met genoegen vernemen, dat het kruisbeeld, zooge naamd van keizer Karei V, dat als kunstgewrocht door deskundigen voor een meesterstuk verklaard is en met welks tentoonstelling de lieer Michel in andere plaatsen van ons land reeds veel lof heeft ingeoogstook lip ons ter slede zal te zien zijn, en wel op Donderdag den 30stcn dezer, van 's morgens elf tot 's namiddags zes uren, in de zaal van het gebouw tot Nut van 't Algemeen op de Ruïne. De minister van koloniën heeft ter kennis van belangstellenden gebragt (lat de commissie, belast met het in dit jaar afnemen van het examen, voorgeschreven in art. 4 van het kon. besluit van 10 Sept. 1864, houdende vaststelling der verordening op het benoemen van ambtenaren bij de burger lijke dienst in Ned. Indie, hare eerste vergadering zal houden te 'sGra- venhage, den 15de» Junij 1868. Zij, die verlangen het examen af te leg gen, moeten zich uiterijjk op 15 Mei schriftelijk aanmelden bij het dep. van koloniën. Aan allen, die het examen B met voldoenden uilslag afleggen, zal daar van een getuigschrift worden uitgereikt, doch aangezien door den gouver neur-generaal van Ned. Indië de beschikbaarstelling is gevraagd van 32 per sonen, waaronder zoo mogelijk 16 meesters in de reglen zullen casu quo slechts de 32 personendie bij het examen B het meest voldaan hebben in den loop dezes jaars voor de burgerlijke dienst in Ned. Indië ter be schikking van den oppcrlandvoogd worden gesteld. Met 1° Mei wordt le 'sGravenhage geopend, onder directie van den heer H. Meijers, een cotnmandiet-kaseen tak der Rotterdamsche comman diet-kas, tegelijk met een bpkantoor te Leyden. Zoo als bekend is, zjjn te Amsterdam, Rotterdam en Antwerpen de hoofdkantooren gevestigd. Yoor hen, die niet bekend zijn met hel doel der commandiet-kas. kan bet vol gende van nut wezen. Het doel is: de uitoefening van alle financieële ope- ratiën; meer in het bijzonder: het koopen en verkoopen van fondsen op de beurzen hier te lar.de en in het buitenland, alwaar de commandiet-kas, óf door hare eigen kantoren, óf door hare agenten vertegenwoordigd wordt. Voorts zorgt zij voor het incasseren van wissels op alle plaatsen van het binnenland en op de voornaamste plaatsen van het buitenland; het discon teren van handelspapier en de afgifte van traites op alle voorname plaatsen van Europa. Dit alles gaat gepaard met het deposito stelselwaardoor men in de ge legenheid is dagelijks op eene soliedc manier van zijn geld rente te trekken. De deposito-bilïetten voor den handel zijn zoodanig ingerigt, dat zij niet alleen hier ter slede, maar ook bij de hoofdkantoren te Amsterdam en Rot terdam betaalbaar zijn. Ook het cheque-systeem behoort tot de operatie» der commandiet-kas. De cheque is niets anders dan een bon-a-payereen verloonbriefjc op een bank- instelling, die het bedrag daarop uitgedrukt aan toonder uitbetaalt. Wan- 3 neer men nu betalingen te doen heeft, vult men de cheques in en geeft die in betaling aan zijne leveranciers of andere crediteuren, die ze terstond tegen klinkende munt bij de commandiet-kas kunnen inwisselen, bij wie men eerst eene zekere som gelds gedeponeerd heeft. De commandiet-kas vergoedt 2 pCt. over het kleinste credietsaldo van elke maand, zonder eenig kassiers-loon in rekening te brengen. Door dat stelsel bespaart men zich de moeite van geld in huis te bewa ren, de kas te verifiëren en die kas te beveiligen legen brandgevaar en dief stal. Ook ontslaat men zich van den last zijne rekeningen af te passen en vrijwaart men zich tegen abuizen, die zoo ligt voorkomen bij de behande ling van specie. Ook zij, die gelden te ontvangen hebben, zullen ze niet hebben na te lellen of terug le geven met het daaraan verbonden gevaar <an misrekening en vergissing. Zij hebben alleen na te zien of het bedrag, in de cheque ingevuldmet de rekening instemt en kunnen dan een- of tweemaal 's weeks, of zoo dikwerf zij verkiezen, de bij hen ingekomen cheques bjj de commandiet-kas te gelde maken. Men ziet dus het veelzijdig nut der commandiet-kas, en waarbjj van be lang is op te merken, dat de Rotterdamsche commandiet-kas geheel aan sprakelijk is voor de Haagsche. De staats-commissie voor het geneeskundig examen heeft de werkzaam heden harer voorjaarszitting ten einde gebragt, Er hadden zich 8 candida- len aangemeld waarvan er 7 het examen hebben afgelegd en wel 4 hun ner met goed gevolg, met name de hh. T. J. J. Gori, L. N- Smits, J. E. Tulleners en J. G. van der Veen. Bij de Ned. herv. gemeente te Zierikzee is tot predikant beroepen d'. Graswinkel, pred. te Zalk bij die te N'unspeet d». Bresser, pred. te Stryen, bij die te Aarlanderveen d8. van Walsem, pred. te Hillegondsberg; b0 die te Koten ds. Reitsma, pred. te üiaure; bjj die le Babylouiënbroek ds. van Oosten pred te Forth Bath. Door het prov. kerkbestuur van Gelderland is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend aan d'. J. Jongenecl, pred. le Hnrwenen, en door het prov. kerkbestuur van Noordbrabant aan ds. J,. Pleyte, pred. te Bergen op Zoom. Omtrent den stand der veld- en tuinvruchten in het Westland wordt het volgende gemeldDe tarwe laat over het algemeen veel te wenschen over; koolzaad, ofschoon niet veel gezaaid, staal niet best; doch de zomer granen, die nu te voorschijn komen, geven hoop op een goed gewas. De appelen en peren staan goed en zullen weldra prachtig bloeijeu, hetwelk nu reeds het geval is met de pruimenboomen. De aardappelen staan gere geld uit den grond, en vóór alles is te wenschen, dat men geen last krjjge van nachtvorsten, die nu belangrjjke schade zouden aanrigten. Men verhaaltdat een jongmenschte Koudekerk aan den Rijn woon achtig, die geene andere wetenschappelijke opleiding heeft genoten dan die, welke hij zich zeiven heeft weten te verschaffeneen middel heeft gevon den om langs denzelfden telegraafdraad gelijktijdig tan beide uiteinden signa len over te brengen. De uilvinding zou bjj genomen proeven voldoende resultaten hebben opgeleverd. (/y. Q.) IIH. MM. de keizer en de keizerin van Frankrijk hebben een geschenk in zilver gezonden voor de tentoonstelling ten behoeve van bet gesticht voor ongeneesltjken en blinden te Rotterdam. Uit Amsterdam meldt men dat IIH. MM. de koning en de koningin en Z. K. H. de prins van Oranje Zondag met aanzienlijk gevolg de godsdienst oefening hebben bijgewoond in de Nieuwe kerk, onder het gehoor van ds. Ternooy Apèl, die tot tekst gekozen had Phil. I, vs 21a, het leven is mij Christus Z. M. de koning en de prins van Oranje zijn ten 2 ure uit gereden, ten einde de tuinen van het koninklijk zoölogisch genootschap Natnra Artis Magistra te bezigtigen. Des middags was er diner ten hove in de Mozcs-zaal, waarop waren genoodigd d». Ternooy Apèl en prof. Voor helm Schneevoogt. Gisteren morgen ten half 11 ure is de kon. familie naar de residentie teruggekeerd. Omtrent het bezoek, door Z. M. den koning aan de maatschappij Arti et Amicitiae gebragt, wordt het volgende medegedeeld: Nadat Z. M. aan het einde van zijne wandeling langs de tentoongestelde kunstwerken gekomen was, waarbij hij zich al de tegenwoordige artislen-inzeuders liet voorstellen, verzocht Z. M. met hem naar eene der hoofdzalen terug te gaan, daar hij den leden der maatschappij iets wilde mededeeleu. Hieraan gevolg gegeven zijnde, verklaarde Z. M., dal hij zeer ingenomen was met de vernieuwde pogingen der maatschappij om de nationale kunst te verheffen, dal deze maatschappij eene schoone maatschappij was, waarin de arbeid van Nikolaas Pieneman krachtig werd voortgezet, dal hij daarom als koning der Nederlanden en als beschermheer dezer inrigting besloten had zijne bijzondere ingenomenheid te kennen te geven door der maatschappij de groote gouden medaille voor verdiensten te schenken. Deze medaille niet met zich voerende, wenschte Z. M. zijn bezoek te gelegener tijd te herhalen om dit bewijs zijner goed keuring in persoon der maatschappij te komen vereeren. Te Amsterdam had Zondag a'ond in de Nieuwe Kerk de bevestiging plaats van den hij de herv. gemeente aldaar beroepen leeraar dr. G. van Gorkom. Die plegtigheid werd verrigi door dr. E. Laurillardmet eene rede naar aanleiding van Efezen IV. vs. P: Wandelt waardiglijk der roeping met welke gij geroepen zijt. Te Strijen hebben Zondag II. in de kerk wanordelijkheden plaats ge had, die buiten de kerk werden voortgezet en zóó ernstig werden, dat naar Dordrecht aanvraag werd gezonden om hulp van de militaire magt. Een detachement pontonniers, onder he>el van den 2dc" luit. Reïgen, is daarop naar genoemd dorp vertrokkenom de rust te herstellen. Als aan-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1