bijvoegsel, behoorende lot de Leijdsche Courant van Maandag 27 April db68, J\°. 5ó. Het getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 127 tot 138 volwassen personen en 52 tot 63 kinderen. Het Maandschrift voor Christelijke opvoeding in school en huis neemt met het April-nommer in zijn tegenwoordigen vorm een einde. Om aan een door velen gekoesterden wensch le voldoen zal het als weekblad worden voortgezet. Dit zal den naam dragen De hoop des vaderlands en geredigeerd worden door den heer J. G. Verhoeff, predikant le Herteld. De redactie van het Maandschrift heeft hem hare gestadige medewerking toegezegd. Uitgever bljjft de heer H. de doogh te Amsterdam. De commissie voor het oprigten van een monument te Heiligerlce,heeft bekend gemaakt, dat van de 22 ontwerpen voor het monument ingezonden, 14 niet hebben voldaan aan de voorwaarden in de advertentie der commissie gesteld, zoodat alleen 6 ontwerpen ter mededinging konden worden toege laten; dat evenwel geen van deze aan het beoogde doel beantwoordde; dat onder de ontwerpen, die van de mededinging moesten worden uitgesloten, ée'n is ingezonden onder het motto «de onafhankelijkheid van Nederland", 'twelk volgens het eenparig oordeel der commissie er. der geraadpleegde deskundigen in kunstwaarde verre boven de andere ontwerpen moet worden gesteld. De inzender van dat ontwerp wordt uitgenoodigd den voorzitter der com missie le magtigen het naambriefje te openenten einde over den aankoop in nadere onderhandeling te treden. Men verneemt dal het stoomschip Valk bestemd is om een gedeelte der bemanning van het fregat Adolf van Nassau over te brengen naar den Moerd(jk, van waar dit gedeelte (ongeveer 100 man) verder per spoortrein zal worden overgevoerd naar Toulon ter in dienst stelling van het aldaar nieuw gebouwde ramschip de Scorpioen. Door de prov. staten van Friesland is tol archivaris-bibliothecaris dier provincie benoemd de heer G. Colmjon, lste secretaris van het Selscip foar Frysce lael in Scriflenkinnesse te Leeuwarden. De opening van den spoorweg Groningen Winschoten zal op den isien Mei a. s. plaats hebben. Uit Dordrecht meldt men dal een van de vier personen, die zich als verdacht van schuld of medepligtigheid aan den dood van den policie-agent Dijkstra in hechtenis bevinden, bekentenissen heeft afgelegd. Dit Amsterdam meldt men dat H. M. de koningin eergisteren een be zoek heeft gebragt aan het gemeente-archief der hoofdstad. De koningin heeft daar omtrent 3/4 uur vertoeft er. met de grootste belangstelling kennis genomen van die verzameling, alsmede van de fraajje schilderijen, die n de raadkamer van het stadhuis aanwezig zijn. Daarna heeft H. M. het R. C. oude mannen- en vrouwenhuis in de Plantage met een bezoek vereerd. Z. M. de koning en Z K. H. de prins van Oranje hebben gisteren een bezoek gebragt aan de ambachtsschool en hel standbeeld van Vondel in het Wandelpark bezigtigd. Des avonds woonde de kon. familie het concert in Felix Merit is brjHeden avond zal de kon. familie den schouwburg bezoeken. Het Hbl. deelt de aanspraak mede, door den burgemeester tot Z. M. den koning gerigt bij gelegenheid van de aan het gemeentebestuur verleende audiëntie. O. a. wees de burgemeester daarin op het vele goede, dat binnen Amsterdam in het afgeloopen jaar was lot stand gebragt. Zoo deelde hij mede dat er eene beslissing was genomen betreffende hel bouwen van een nieuw gasthuis en van eene nieuwe kraaminrigting. Deze hesluiten zullen, zeide hjjzeer bevorderlijk zijn aan den bloei van het geneeskundig onder was hier ter stede, waaraan in het laatste jaar zulk eene aanzienlijke uit breiding is gegeven, dal het althans niet beneden het academisch onderwijs kan worden gerekand. In verband hiermede mag de raad niet ontveinzen, dat hg met leedwezen kennis nam van het nieuwe ontwerp lot regeling van het hooger onderwijs, waarin niet slechts volstrekt geen spraak is van de hier reeds zoo vele jaren gevestigde iririgting van hooger onderwijs, maar zelfs bepalingen worden gevonden, die deze onze dierbare inrigling met ondergang bedreigen. Wy hopen dat hierin verandering kome. Naar men uit Arnhem meldt wordt er met alle krachten gewerkt aan het gebouw voor de nijverheids-tentoonstelling. Te Tuil is weder een arbeider, aan de opruiming van den ouden dijk werkende, onder een nederstortenden aardklomp bedolven. Hij heeft zware inwendige kneuzingen en breuken bekomen. Er is echter hoop op zijn herstel. Naar men uit Harlingcn meldt, bestaal bij den heer Scharff, Lulhersch predikant aldaar, het voornemen om eene vrije kerk te stichten, met ver wijdering van alle vormen of kerkelijke overleveringen. In onderscheidene gemeenten van België heeft de hondsdolheid sedert eenigen tijd eene schrikbarende uitbreiding verkregen, zoodal op vele plaat sen de gemeentebesturen buitengewone maatregelen tegen de gevolgen van dit onheil moeten nemen. Hel aantal dolle honden is zoozeer loegenomen, dat er alleen te Brussel in deze maand reeds 33 gevallen van dolheid ofD- ciïel zijn geconstateerd, waarbij 7 personen op de openbare straal gebe ten zgn. 's GRAVENHAGE 25 April. Tot directeur van het postkantoor te Weesp is benoemd de heer A. G. Brink, thans directeur van het postkantoor te de Lemmer, en lot directeur te de Lemmer de heer J. M. Leempocll van der Brughthans geagreëerd klerk te Hellevoetsluis. Voorts is eervol ontslag verleend aan den heer J.C. llouwing, thans ontvanger der directe belastingen te Blokzijl, en aau den heer H. J. L. Coenenals ontvanger der directe belastingen te Lopik. Z. M. heeft goedgevonden: 1°. bij het wapen der artillerie te ber.oe men: bij den staf van het wapen, tot generaal-majoorden kolonel A. C. ^-chéf van I kl. directeur ■unspjjGh VV. L. J. F. von Kellner, inspecteur van het wapen; tot majooif het bureau materieel der art. bij het dep. van oorlog, den kapif J. P. VV. van Caltenbnrchvan dien staf; tot generaal-majoog in de directie voor het materieel der art., den kolonel J. C. commandant van het l8te reg. vesting.-art.tot majoor, den kapiteJk W. M. Camp, van het 2de reg. vesting-art.; lot directeur der art. stapel" constructie-magazijnen, den majoor I. C. Verhetje van Sonsbeeck, van dien staf, thans onder-directeur; tot onder-directeur der art. stapel-en constructie- magazijnen den kapitein l8te kl. L. S. R. Sesseler, van het 2de reg. ves ting-art.; tot kolonel, den luit. kolonel A. L. von Preuschen van den staf van het wapen; lot luit.-kolonelden majoor A. J. A. Gerlach mede van dien staf; tot majoor, de kapiteins R. C. L. Blaauw en W. Petter, maga- zynmeesters der art. l8te kl.bij het reg. veld-art.tot kolonel, commandant van het corps, den luit.-kolonel jh'. A. W. A. Gevers Deynoot, van het corps; tot majoor, den kapitein l8te kl. J. J. D. Sikkens, mede van het corps; bij hel lste reg. vesting-art., tol luit.-kolonelden majoor P. C. Swa- ving van hel 2d8 reg. vesting-art.; tol majoor, den kapitein Ist8 kl, A. H. Hommers, adjudant bij het corps; tot kapitein 3de kl., de Ist8 luitt. J. N. A. Schneiders van Greyfïenswertvan het corps, J. Romein, van het reg. veld-art., en A. C. baron Bentinck, van het reg. rijdende art.; tot lste" luit., de 2dc luitt. J. J. Fabius en F. E. A. baron van Itlersum, beiden van het corps; bij het 2dc reg. vesting-art., tot kolonel, commandant van het corps, den luit-kolonel H. van der Meer de Walcheren, van den staf van hel wapen; tot luit.-kolonel, den majoor jhr. A. C. J. ridder van Rap- pard van het reg. veld-art.; tot majoor, den kapitein lsle kl. C. G. Krayen- hof van de Leur, van het l8tl! reg. vesting-art.; tot kapitein 3de kl., de l8te luitt. K. M. Verschoor, van den staf; M. J. Souteudam, van het corps en J. H. Vranken van hel reg. veld-art.; tot l5te luit. den 2den luit. H. F. P. Ilajenius, van het corps; bij hel 3de reg. vesting-art., tot kolonel, comman dant van het corps, den luit.-kolonel J. W. G. Pels Rycken, van het 3d<! reg. van het wapen; tot luit.-kolonel, den majoor J. G. J. van Oldenbar- neveld, genaamd Witte Tullingh, van het reg. veld-art.; tot majoor, de ka piteins l8te kl. H. J. R. Beljen, van den staf van het wapen, en T. F. A. O. Hoellaard van Tuylvan het 2de reg. vesting-art.; tot kapitein 3de kl. den l8teD luit. G. F. W. Borel, van het corps, en J. F. Goudriaar., van den staf van het wapen; tot l8l8n luit. den 2d™ luit. jhr. C. van der Wyck, van het corps; bij het reg. rijdende artillerie, tot kolonel, commandant van het corps, den luit.-kolonel J. Woortman Spandaw, van het 2dc reg. vesting-art. tol majoor, de kapiteins l8'8 kl. jhr. D. C. M Hooft, van het corps, en W. de Villeneuve, van het reg. veld-art.; 2". te belasten met het bevel van het l8le reg. vesting-art. den luit.-kolonel F. A. T. Delprat, van den staf van hel wapen: 3°. in zijnen rang over te plaatsen bij het reg. veld-art. den luit.-kolonel F. C. H. baron van Tuyll van Serooskerken van het reg. rijdende art. Voorts zijn nog benoemd: tol prov. adjudant in Groningen en Drenthe de majoor der infanterie L. Witkop, thans op non-activiteit; en tol majoor prov. adjudant in Limburg den kapitein l8le kl. P. OIree, adjudant bij het 4dc reg. infanterie. Door Z. M. is bepaald: 1". dat de plaatselijke commando's te Maas tricht, Venlo en Bergen-op-Zoom worden opgeheven; 2°. dat voortaan te Dlrecht, Groningen, Zutphen en Arnhem plaatselijke commandanten zullen zijn gevestigd3°. dal in stede van te Maastricht en te Bergen-op-Zoom plaatselijke adjudanten zullen zijn gevestigd te Deventer, Zuiphen en Does- borgh. ln verband hiermede zijn benoemdtot luit.-kolonel plaatselijk commandant 2de kl. te Utrecht, de majoor A. A. Keyzer, van het l8le reg. vesting-artillerie; tot majoors plaatselijke commandanten 3dc kl.le Gro ningende kapitein lsle kl. J. J. F. Eras, van hel 88te reg. infanterie; te Zutphen, de kapitein l8lc kl. J. W. A. Ort, van het 5de reg. infanterie; te Arnhem, de kapitein l8te kl. T. A. van der Vlist, van tiet 2de reg. infanterie. Door den minister van financiën is bepaald, dat op den 15d8° Jung e. k. en volgende dagen alhier examen zal worden gehouden voor de be trekking van landmeter 3de kl. bij het kadaster. De commissie tot het af nemen van dat examen beslaat uil de bh. A. Bevers, ingenieur-verificateur van het kadaster bij hel dep. van financiën, voorzitter; L. J. van Toulon van der Koog, inspecteur der registratie en domeinen; H. L. Staal, C. J. Genet en C. Schiiller, landmeters, leden. De minister van koloniën zal Woensdag aansi. geen gehoor verleenen. Het kiescollegie der herv. gemeente alhier heeft liet volgend zestal van predikanten gevormd ter voorziening in de bestaande vacature: dd. Koningsberger, te Velp; Hoog, te Haarlem; Kuyper, te Utrecht; Jorissen, te Rotterdam; Roozemeijer, te Middelburg, en Bronsveld, te Charlois. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zijn de beraadslagin gen voortgezet over de begrooiingswetten voor 1868. De ministers van bui- tenl. zaken, van koloniën, van oorlog en van financiën beantwoordden de onderscheiden sprekers die in de vorige zittingen hun regeringsbeleid had den bestreden. De minister van binnenl. zaken verklaarde dat hij, ua de welsprekende rede van den heer van Foreest, weinig meer zou behoeven te zeggen; hij achtte zich echter verpligt op sommige punten te antwoorden. Hij bepaalde zich tot de wederlegging van drie hoofdpunten 1°. het verwijt nopens het misbruik dat de regering van het regt tot ontbinding heeft ge maakt; 2°. dal na de mislnkte tweede ontbinding de strijd niet is opgege ven; 3°. de aanmerkingen tegen het buitenlandsch beleid. Hg besloot zijne rede met de kamer ernstig in overweging te geven wel te bedenken hel groote gewigt van het oogenblik. De minister van koloniën beantwoordde de bedenkingen tegen hel koloniaal beleid aangevoerd. Door den heer van Bosse was de uitzetting der Indische uitgaven afgekeurd, welke uitzetting door hem werd geweien aan gemis van spaarzaamheid en aan de uitbreiding van ons gezag in de buitenbezittingen. De minister ontkende beide oorza ken. Indië had vele behoeften die voorziening vorderden. Tusschen te veel en te weinig lag de gulden middenweg en dien weg wilde hij bewandelen. De uitbreiding van ons gezag in de buitenbezittingen kon hij niet erkennen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5