Per Telegraaf. gen een ministerie, dat noch de regtcn en den hoogen stand van hel ko ningschap, noch de volks- en parlementaire vrijheden weel te handhaven. Ue heer Haflmans verdedigde het ministerie tegen de aanvallen waaraan het nu eil vroeger heelt blooigestaan. De heer van Forcest siond stil hij de vraag o( inderdaad de ontbinding zulk eene gewigtige politieke misdaad was dat daarom de doodstraf op het ministerie moest worden loegepast, nadat daaraan door de motie-Blttssé reed» geeseling en brandmerking was voorafgegaan. Die vraag nu beant woordde bij in eene sierlijke rede, in ontkennende» zin. De lieer de Bieberslein motiveerde de afkeurende slem die hij nopens de hegrootings-oniwerpen zou uitbrengen, voornamelijk op grond van de jong ste ontbinding en van de bezwaddering der constitutionele partij. (Spreker werd ecnige malen door den voorzitter tot gematigdheid in voordragt aan gespoord De heer de llosch Kemper, replicerende, bleef zijn gevoelen handhaven, waartegen hij geen enkelen grond had hooren aanvoeren, dal afstemming eener begroeting om redenen daarbuiten gelegen, ongrondwettig is. De heer Koorders bestreed de wederlegging des heeren Thorbecke van het antwoord der regering op het eindverslag. De heer de Brauw verklaarde dal hjj niet was een hevige bestrijder van dit kabinet, doch evenmin kon hij onvoorwaardelijk alles wat van deze regering uitging goedkeuren' Hij zou voor alle begrootingen stemmen. De minister van binnen), zaken beantwoordde de sprekers. BUlTENLAiNDSCHE BERluTEN. ËXGËLAX O. LONDEN 21 April. Bcrigten uil Dublin melden dat de prins van Wallis aldaar op eene plegtige wijze is bekleed geworden met de versierselen der Iersche ridder orde van St. Patrick. Op een daarop gevolgd gastmaal heeft hij de wel willendheid der koningin voor Ierland betuigd, alsmede zijne erkentelijkheid voor de wijze, waarop hij door het Iersche volk ontvangen werd. De minister voor de Indische aangelegenheden, sir Northcote, heeft achtereenvolgens drie telcgraphische berigteu van lord Napier onLvangen, het laatste van 1 April. Het hoofdkwartier en de eerste brigade waren lot op 30 mijlen van Magdala genaderd, en op 20 mijlen afstands van de Baohilo, waar koning Theodorus was gekampeerd. De troepen en de gevangenen genoten eene goede gezondheid. Hassam was ontboeid en werd goed be handeld De dagbladen bevatten nog een bijzonder berigt uit Zulla van 2 April, per telegraaf ontvangen en aldus luidende: «Hier wordt stellig verzekerd dat de generaal Napier met eene colonne in ligte marsch-tenue eenen snellen togt naar Magdala ondernomen heeft. Hij zou den 2dc" aldaar zij», dacht men; doch de uitkomst is hier niet bekend, daar er bij Senafeh storing in de telegraaflinie is. Door het lagerhuis is met 127 tegen 23 stemmen een voorstel to afschaffing der doodstraf verworpen. Heden nacht zijn nabij het Buckingham-paleis twee Fenians in hech tenis genomen. Zij waren in het bezit van Grieksch vuur, waaruit men opmaakt dat zij het plan hadden dal paleis in brand te steken. De heer Hughes, lid van het lagerhuis voor het kiesdistrict Lambeth, heelt aan zijne kiezers bekend gemaakt, dat hij bij de eerstvolgende ver kiezing geenerlei uitgaven zal doen voor het winnen van kiezers eil ook geen betaalde agente» zal gebruiken. Den vorigen keer had hem zijne ver kiezing 1100 gekost. In het huis, waarin de Japansche kunstenaars bun intrek hadden ge nomen, heeft een hevige brand plaats gehad. De Japanners zijn met moeite aan de vlammen ontkomen. Berigten uit Washington melden dat hel congres, met nagenoeg een parige stemmen, zich vereenigd heeft met het wetsvoorstel zijner commissie voor de builenlandsche zaken, strekkende lot staving van het regt om van vaderland te veranderen en tot handhaving van de regie» van genaturali seerde burgers der Unie in het buitenland. Ook de bepaling is aangeno menwelke den president magtigt om door represailles de persoonlijke vrij heid van Amerikaansche burgers builen 'stands te beveiligen. Hel regtsgedtng van den president wordt onafgebroken voortgezet. De verdediging is afgeloope» en het comité van beschuldiging is aan het woord. Over het algemeen acht men de bijgebragle getuigenissentot staving der beschuldigingenzeer zwak. FKANKKMH. PARIJS, 21 April. Een over Kiachta te Londen ontvangen berigt van Shangai van 2 April medt dal de Fransche gezant in Japan voldoening voor den jongsten aanval op de buitenlanders te Kobeh had verkregennamelijk eene geldsom van 150,000 dollars en uitvoering der doodstraf aan 20 Japanners. Het officiële blad der regering van Algerië berigt, dat de aldaar ge vallen regen vooruitzigt op eenen goeden graanoogst geeft, en dat de rege ring denkelijk niet in de noodzakelijkheid zal zyn van de Fransche schatkist meer ondersteuning te vragen, dan daaruit reeds bewilligd is. Uit Turijn meldt men de aankomst aldaar van prins Napoleon en van den kroonprins van Prttissen. In het hotel der invaliden, dat door Lodewijk XIV gesticht is en van 1674 dagteekentzjjii thans 1900 personen opgenomen waarvan een groot deel afkomstig is uit het laatste tijdperk van het eerste keizerrijk. Hel getal der aldaar nog aanwezige wapenbroeders van Napoleon l bedraagt oneereer 940, waaronder er 150 zijn, die amputatie» hebben ondergaan en een sroot aantal blinden. Van hen die afkomstig zijn uit den lijd der Re stauratie, dragen er 60 de'militaire medaille van het tweede keizerrijk en minstens 200 zijn versierd met het ridderkruis van het Legioen van Eer. 30 invaliden zijn afkomstig uil den lijd der eerste republiek; een hunner, die in het jaar 1805 in het hotel werd opgenomen, was matroos aan boord van de Scipion in 1793 en vloog uiet dat vaartuig in de lucht, waarbij hij zoo vreeseltjk werd verminkt dat men hem de beide beenen moest afzetten; hij is thans 92 jaren oud. Een ander vrijwilliger van 1792, die 12 jaren oud zijnde in dienst was getreden, bevindt zich in het hotel sedert het einde van de oorlogen des keizerrijks; hij was toen 35 jaren oud en telde 23 dienstjaren en 16 veldloglc». Een 20tal hebben de veldtoglen van Pillissen en Polen bijgewoond; zij die den slag van Waterloo hebben bij gewoond. zijn betrekkelijk jong; want bij het leger waren toenmaals een gioot aantal conscrits ingelijfd, die in 1813 voor den bepaalden t(]d waren opgeroepen. 7 invaliden hebben den terugtogt uit Rusland bijgewoond eu 2 hebben Napoleon I naar Elba vergezeld. Dezer dagen had alhier eene verkooping plaats van 23 schilderijen van voorname meesters der Hollandsche eu Vlaamsche scholen, afkomstig uit de verzameling van San Donato te Florence. Er was veel kooplust en men besteedde de volgende prijzen (naar de volgorde van den catalogus); N°. 1. Berchem, de oude haven van Genua, 25000 frs.2. Albert Cuyp, ge- zigt op Dordrecht, 140,000 frs.; 3. Albert Cuyp, vee bij eene rivier, 50000 frs.4. Uobbema boschgezigl110,000 frs.5. Hobbema landschap uit de om streken vau Haarlem, 98000 frs.; 6. Metzu, hel bezoek 51000 frs.7 en 8. van Mieris, mans- en vrouwenportret, 10700 frs.; 9. Isaac van Ostade, het groole dorp, 104.000 frs.; 10. Pattlus Potter, eene weide met vee, 112,000 frs.; 11. Rembrandt, portret eener oude vrouw, 55000 frs.; 12. Rembrandt, meisjes-portret (de zuster van Rembrandt), 21600 frs.; 13. Rubens, Christus door de heilige vrouwen beweend, 25000 frs.; 14. Jacob Ruysdael, dc dui nen van Scheveningen60000 frs.; 15. Jan Steen. Mozes bij de rots, 12900 frs 16. Teniers, het ontbijt met ham, 77000 frs.; 17. Teniers, de verzoeking van den H. Antonius, 16500 frs.; 18 Terburg, de vrede van Munster, 182,000 frs.; Terbnrgde nieuwsgierigheid, 71000 frs.; 20. W. vau de Velde, zeegezigt, 68000 frs.21. Philip Wouwerman. de hooibouw, 50000 frs.; 22. Govert Flinek, Christus aan hel kruis, 4700 frs.; 23. Mie- revelt, mannen-portret, 2250 frs. Een zestal dier stukken werden ook ia 1837, als afkomstig uit de galerij der hertogin van Berry, geveild, en toen werden daarvoor slechts de volgende prijzen betaald: N°. 2, 18000 frs. n». 4, 22100 frs.; n». 9, 31000 frs.n°. 10, 37000 frs.; n». 16, 24000 frs.- n°. 18, 45000 frs. Uit Madrid meldt men dat de president-minister, dc maarschalk Nar- vacz, gedurende eenigen tijd ongesteld, thans i» zoodanigen toestand ver keert dal hem de sacrameuten der stervenden zjjn toegediend. ITALIË. Koning Victor Emanuel heeft eenen eigenhandigen brief aan den Paus gerigt om hem kennis van het huwelijk van den kroonprins te geven en tevens voor hem ontheffing te vragen va» het kerkelijk verbod tege» huwe lijken tusschen bloedverwanten. Ue Paus heeft dat schrijven zeer goed opgenomen en den koning geant woord dat hij met voldoening het berigt van de aanstaande huwelijksver- bindtenis had ontvangen en niet alleen de gevraagde ontheffing verleende, maar buitendien vrijstelling van de betaling der recognitie welke de rege rende huizen i» zoodanig geval aan den H. Stoel schuldig zijn. Die re cognitie bedraagt voor den vermoedelijke» erfgenaam eener kroon eene niet onaanzienlijke som, namelijk 12000 Romeinsche scudi. Getroflen door die voorkomende beleefdheid van den II. Vader heeft de koning terstond den Paus eene» ring ter waarde van 15000 scudi ten geschenke aangeboden, ver gezeld van eenen tweeden brief, waarin hij de hoop op toenadering betuigde. PRITISSËN. BERLIJN 21 April. Door de bemanning ven de Ned. stoomboot Stolzenfels is, ter hoogte va» Ringen, uit den Rijn opgevischt het lijk van een bankier, uit Mainz, die sedert eenigen tijd werd vermist. Door de familie was eene premie van ƒ1000 uitgeloofd voor het vinden van het lijk. De hertog van Nassau laat in dezen zomer niet alleen zijn wijnvoor- raad, maar ook zijne wintertuinen te Btebrich in het openbaar verkoopen. Biebrich zal met deze beroemde tuinen, wier kostbare verzameling gewassen een prachtig glazenpaleis vullen, een zijner fraaiste sieraden verliezen. De besluite», welke genomen zijn in de onlangs alhier gehouden ver gadering der gedelegeerden van de vereenigingen van boekdrukkers-gezellen in de verschillende streken van Duitschland bestaande, zijn thans aan de onderscheidene vereenigingen medegedeeld. Bet belangrijkste dezer besluiten is dat tot g'eheele afschaffing van den arbeid op Zondagte beginnen met 1 Julij aansl. Uit Bern wordt gemeld dat aldaar bijna dagelijks deserteurs uil de pauselijke dienst, meest Duitschers, aankomen, die aldaar bij de gezant schappen of bij de Duilsche hulpvereenigingen de middelen zoeken om naar hun vaderland terug te keeren. Volgens hun zeggen heerschte er onder de pauselijke troepen groote ontevredenheid, deels wegens de tnoeijelijke dienst en het niet vervullen der aan de recrute» gedane toezeggingen deels uit hoofde van de vijandige gezindheid der Romeinsche bevolking tegen de vreemde soldaten, van welke menigeen door dolk of vergif het leven had verloren. »<»sTENïKi.ra. 11. M. de keizerin is te üfen va» eene prinses bevallen. Naar uien thans verneemt heeft de sub commissie uit de financiële commissie van de kamer der afgevaardigden van den rijksraad, in strijd met het voorstel van haren rapporteur, besloten om, bij gelegenheid van de beraadslaging over de afzonderlijke artikelen, hel regerings-onlwerp lot con versie der staatsschulden te ondersteunen, maar op het ontwerp eenige amendementen voor Ie stellen. Die amendementen zouden de strekking hebben om te constateren dat vermindering van belasting plaats moet heb ben en dat. zoo de conversie der schuld moet plaats hebben, zij gedwon gen moet zijn. Het comité der lot nu toe in Oostenrijk bestaande vereèniging tot on dersleuning der uil Mexico teruggekeerde vrijwilligers heeft besloten een gedenkteeken voor keizer Maxiuiiliaan op te rigten. De eerste steen zal den 19üen Juny den sterfdag van den keizer, worden gelegd. 's GR A VENH AGE23 April. Slot van de zitting der tweede kamer. De heer Godefroi qnalificeert den persoonlijken aanval van den minister Heemskerk op hem als partijdig en onbillijk De heer Fransen >an de Putte verzoekt het rapport omtrent de kadastrale opneming van Java, in de Javasche Courant voorkomende, te doen drukken. Daartoe wordt besloten. Morgen voortzetting. TURYN, 22 April. Hel huwelijk van prins Humbert is heden ingezegend. De stad was feestelijk versierd. PARIJS, 22 April. De Moniteur zegt dat het gezond verstand van het publiek regt doet wedervaren aan de oorlogsgeruchten en verontrustende uitstrooisels, die verzonnen worden uit speculatie-berekening. Gelukkig neemt de geruststelling der gemoederen meer en meer toe. SHANGHAI, 19 Maart. De equipage en officieren der boot, behoorendc lot hel Fransche oorlogschip Dupleyzijn te Osaca vermoord. De Japansche regering heeft voldoening aangeboden. Al de builenlandsche vertegenwoor digers, met uitzondering van den Eugelschenhebben hunne wapenborden ingehaald. LONDEN, 22 April. In de kerk van Spurgeon heeft eene meeling pla3ts gehad ten gunste van de afschaffing der staatskerk in Ierland. Er heerschte groole geestdrift. 8000 personen waren tegenwoordig.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2