LE¥D8€I1E COURANT. VRIJDAG 24 APRIL. De Courant wordt MaandagfFoensdag en Vrijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BIMENLANDSCDE BERIGTEN. LEYDEN, 23 April. De onlangs door de stemgeregtigdc leden der Ncd herv. gemeente alhier gekozen 82 gemagtigdenom met den kerkeraad het kiescollegie uil te ma kenhebben allen de benoeming aangeiiomenuitgezonderd de heer J. B. de Mocndie bedankt heeft. Gisteren morgen had in den Doele alhier een treurig ongeval plaats. Be paarden, ter afrigling, voor een stuk gesehut gespannen, wisten zich aan de magt hunner geleiders te onttrekken en renden over het plein. By het doen van pogingen.om de dieren magtig te worden, zijn twee artille- risten gevallen, waarbij het stuk hun over het iyf ging cn zij eiuslig werden gekwetst. Bestuurders van het volks-zangonderwjjsvan wege de Amsterdamsche departementen der maatschappij tot Nut van 't Algemeen zijn voornemens op Zalurdag 9 Mei aanst. in liet Paleis voor Volksvlijt te vieren het zilve ren feest der stichting van het volks zangonderwijs, volgens de leerwijze van Wilhelmus Smils, en bij die gelegenheid den lieer Smits een geschenk aan te bieden, als een bljjk van erkentelijkheid voor hetgeen die meester ten behoeve van het volks-zangonderwjjs heeft verrigt. Zij wijlen op die wjjze hel door hem gegrondveste, levenwekkend en levensvrucht-kweekend beginsel van het volks-zangonderwjjs feestelijk en dankbaar erkennen. Zij hebben daartoe de medewerking ingeroepen niet alleen van de hoofdonder wijzers in Nederland, die ongetwijfeld de door Smits gelegde grondslagen, bjj ondervinding, waarderen, maar ook van alle beschermers en begunsti gers van het volks-zangonderwjjs, die erkennen, wat hel lied, bovenal door Smils geworden is voor Nederlands opkomend geslacht. Aan belangstelling in deze zaak zal het, vertrouwen wjj, niet ontbreken. De wis- en natuurkundige afdeeling der kon. akademie van wetenschap pen te Amsterdam zal op Vrijdag den 28slen dezer aldaar eene gewone ver gadering houden. Bij de aangekondigde zomerdienst op den Hollandschen spoorweg is het aantal treinen weder vermeerderd. Zoo zal een sneltrein, alleen van jste en 2de klasse rijtuigen, 's ochtends ten 10 ure van Amsterdam rjjden, om vóór 12 ure te Rotterdam te zjjn; en uil Rotterdam ten half drie, om vóór half vjjf ure te Amsterdam aan te komen. Voor de treinen op den Noordltollaudschen spoorweg zijn de uren zoo geregeld, dat men uit Zuid holland zoowel als uit Amsterdam ten elf ure voormiddags te Helder aan komt, en daar blijven kan tot 's avonds half zeven. Door de prov. commissie van ouderwijs in Noordholland zjjn van den 15Je° tot den 18den dezer geexamineerd 43 candidaten voor de acte van hoofdonderwijzer, waarvan 35 zijn afgewezen. Door hel kiescollegie van de Ned. herv. gemeente te Rotterdam is, voor het beroepen van een predikant, uit het vroeger vermelde zestal het volgende drietal gevormd: dd. van Son, te Warmond; Drost, te Goes, en Bronsveldle Charlois. Te Rotterdam is in hechtenis genomen een persoon dienende op het wachtschip te Hellevoetsluisdie zich een brief met geldswaarde (aanwij zingen op den rijks-betaalmeester)welken hjj op den post moest bezorgen, had toegeëigend. De gearresteerde had reeds eeuige dier aanwijzingen le gelde gemaakt. Dit Amsterdam meldt men dat de gisteren door Z. M. gegeven andientie talrijk bezocht was. Volgens de Amsi. C. heeft Z. M. bij die gelegenheid aan den burgemeester cn de leden van den gemeenteraad medegedeeld dat, behoudens de vereischte bekrachtiging, de zaak van het Noordzee-Kanaal geregeld was. De bewoordingen waarin die mededeeliitg was vervatge tuigden op nieuw van 's konings welbekende warme belangstelling in de voor de hoofdstad zoo gewigtige zaak. Z. M heeft den burgemeester enden heer mr. M. Schooneveld, procureur-generaal bij het prov. geregtshof in Noordholland, benoemd tot ridders der orde van den Ned. Leeuw. Mevr. Messchcrt van Volleuhoven en mevr. Hartsen van Lenncp zjjn benoemd tot dames du palais. Z. K.. B. de prins van Oranje heeft de landswerf bezocht, fl. M. de koningin bezocht de Sophiaschool en de tuinbouwschool Linnaeus in de Watergraafsmeer. Te Dieren heeft een zware brand plaats gehad. Negen huisgezinnen moeten van huis en have beroofd zjju. Op de in aanleg zijnde spoorbaan van Uedel naar 's Hertogenbosch had eergisteren een ijzingwekkend ongeluk plaats^- Eene vrouw uit de ge meente Empcl had haren daar werkzaam zijnden zoon het middageten ge- bragt, toen zij op den terugweg zich over de rails wilde spoeden voor eene zandwagens aanvoerende locomotief; de ongelukkige struikelt, en de loco motief verbrijzelt haar de beide becncn onder de knieën. Hoezeer zoo spoe dig doenlijk een drietal geneeskundigen uit Uedel en 's Bosch de ongelukkige onder behandeling haddenoverleed zij reeds weinige uren later. 's GRAVENHAGE23 April. Tot notarissen zijn benoemd: te Middelburg de heer B. A. Verhey, cand.-notaris le Hillegershergte Utrecht de heer U. W.T. van Goudoever, cand.-notaris aldaar; te Hengelo de heer VV. Nieboer, cand.-notaris te Wijhe. Bjj het middel van den waarborg der gouden en zilveren werken zijn eervol ontslagen de hh. B. Wesly, essayeur te Maastricht, cn F. R. Weick- matis, essayeur te Roermond, en benoemdlot controleur te 's Hertogen bosch de heer L. E. H. Ilaenen, thans essayeur aldaar; lol essayeur te 's Hertogenbosch de heer J. F. Motissault, thans essayeur te 's Gravenhage; tot essayeur te 's Gravenhage de heer F. L. J. de Belleville, thans essayeur te Alkmaar; tot essayeur te Alkmaar de heer P. J. A. J. F. L. Jonxis; thans essayeur te Middelburg; tot essayeur te Middelburg de heer J. J. F. Weymar, thans commies-stempelaar te Schoonhoven; tot essayeur te Zwolle de heer J. D. Houtman, thans commies-stempelaar te Groningen; tot com mies-stempelaar te Groningen de heer J. E. Simon, thans commies-stempelaar te Rotterdam; tot commies-stempelaar te Rotterdam de heer C. L. Bern- hard, thans plaatsbekleedend ontvanger te 's Gravenhage. Aan den heer A. Sleijaard is, op zjjn verzoek, eervol ontslag verleend als landmeter l!tc kl. bij het kadaster; voorts is bevorderd tot landmeter lste kl. bij het kadaster de heer L. Ooslingh thans landmeter 2lie kl. Door Z. M. zijn bevorderdlot luit. ter zee lste kl. de luit. ter zee 2de kl. S. Kraijenhofï van de Leur, en lot luitt. ter zee 2de kl. de adelborsten lste kl. J. V. Wierdsma en L. Voute. Voorts is eervol ontslag verleend aan den adjnnct-commies bij de directie der marine te Amsterdam J. C. Mar cus, en aan den adjunct commies by de directie der marine te Hellevoet- sluis D. F. Hoorns van den Berg. Z. M. heeft goedgevonden den luit.-kolonel der infanterie F. W.d'Har- vant Bigot de Villaridry, thans op non-activiteit, op zijne aanvrage op pen sioen te stellen, en den ritmeester jhr. P. O. H. Gevaerts van Simonshaven adjudant bij hel 2de reg. huzarenop non-activiteit te stellen voorts bij het wapen der cavalerie le benoemenbij hel lsle reg. huzarentot l'l«» luit. den 2dm luit. S. J. graaf van Limburg Stirumvan het corps; bjj het 3de reg. huzarentot ritmeester 3de kl. den lstcn luit. C. A. L. Brender a Bran- dis, van het corps. De minister van binnenl. zaken zal Zattirdag aanst. geen gehoor verleenen. In de zitting van de tweede kamer van gisteren is ingekomen een wets-ontwerp tot nadere regeling van de benoeming en het ontslag van reg- terlijke ambtenaren en van de reglerlijke tucht. Daarna zijn de algemecne beschouwingen herval over de staatsbegrooting voor 1868. De heer Blom verklaarde dat hij tegen ieder hoofdstuk der begrooting zou stemmen, en ontvonwde de redenen die hem daartoe hadden geleid. Hjj meende, aldus handelende, aan het verlangen der ministers zeiven te voldoen, die ge- wenscht hadden dat deze beraadslagingen tot eene zuivere positie mogten leiden. Omtrent het buitenlandse!) beleid der regering waren zijne inzigteu niet veranderd, en wat de koloniën betrof, hij wilde Java zooveel mogelijk voor de particuliere nijverheid openstellen en den grond op Java dienstbaar maken aan de vermeerdering van het nationale vermogen en aan de bescha ving der Javaaosche bevolking. De heer Heydenryck verklaarde dat hij onlangs der regering zijn vertrouwen had ontzegd, en dat hij dat nog deed. De redenen daarvan werden door hem in het brecde ontvouwd. Hij zou niet tegen al de hoofdstukken stemmen, maar wenschte zijn stem tegen hoofdsl. III beschouwd Ie hebben als een votum van wantrouwen tegen de gansche politiek van het kabinet. De heer Jonckbloet gaf 'c kennen geen vertrouwen te stellen in het kabinet, tenzij de bedenkingen welke hij daar tegen had werden opgelost. Hij moest dit voorbehoud maken, omdat er gesproken was van een parti pris der oppositie. Zijn wantrouwen tegen het kabinet was gegrond op zijne zamenstelling van den beginne af uit zeer heterogene elementen, op de omstandigheid dat het nooit de meerderheid in de kamer had gehad, en op de houding door het kabinet aangenomen bjj de gewigtigste vraagstukken, op hel gebrek aan constitutionelen zin, welke bij het ministerie werd gevonden, en op de houding van het ministerie sedert de jongste ontbinding. Hjj zou stemmen volgens zijn geweien en het was zijne innige overtuiging dat het aanblijven der ministers niet in 's lands belang was le beschettwen. De heer Godefroitoonde in het brecde aan dat de kamer het regt had begrootingen af te stemmen om redenen daar buiten gelegen en dat dit middel van niet-vertrottwen in een ministerie ook van de andere zijde was aangewend. Met leedwezen zeide hij verpligt te zjjn het votum van politiek wantrouwen te moeten uitbrengen, ook tegen die leden van hel kabinet, in wier onmiskenbare bekwaamheid hij steeds vertrouwen had gesteld, een gevolg van hunne onberadene en onvoorzigtigc staatkunde. De heer Koorders verklaarde zich afkeerig van parlementair alvermogen en betoogde dal men wel wets-ontwerpen afstemmen maar niet begrooiingen mogt verwerpen, om redenen daar buiten gelegen. Dat was te beschouwen als een revolutionair dwangmiddel, en hjj beriep zich ten dien aanzien op het gezag van SlalilGroen Thorbecke cn Buys. Ernstig vermaande hjj de oppositie op haar besluit terug le komen, opdat kroon en land niet op nieuw in eenen moeyelijken toestand zouden worden gebragt. De heer Viruly verklaarde dat hij tegen al de hoofdstukken der begrooting zou stemmen, omdat hjj jegens de regering een politiek wantrouwen koesterde. In de zitting van lieden werden de beraadslagingen voortgezet. De heer Tliorbecke bad tot doel zijner rede gesteld de memorie van be antwoording op het eindverslag te ontleden. De zinsneden van dat verslag volgende, bestreed hij het daarin aangevoerde en betoogde hoofdzakelijk dat dit ministerie geen constitutionelen geest van bestuur bezit; dat het zich toelegde de ministeriële verantwoordelijkheid te beperken, waartoe 't het koningschap bezigde om een deel zijner regeringshandelingen te dekken. De koning ging spr. voortmoet boven den strijd staan boven aanval zoowel als boven verdediging; niets is gevaarlijker dan den koning bloot le stellen aan veroordeeling wegens ministeriële handelingen in eene constitutionele mo narchie; dat zou terugkeer zijn tot de monarchie onder Willem I. toen de ministers uitvoerders waren van den koninklijken wil. Spr. eindigde met te verklaren dat men in het eindverslag protest had willen aanteekenen te-

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1