(ouuvi. leïmcb IN". iff. WOENSDAG 22 APRIL. 1 ./-• /N tvt*>>*J De prijs der Courant is 3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. De Courant wordt Maandag, Woensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaturdag avond. B1MENLANDSCIIE BERIGTEN. LEYDEN, 21 April. Zondag avond heeft dr. G. van Gorkom, predikant bi] de Ned. hcrv. gemeente alhier en als zoodanig naar Amsterdam beroepen, in de Pieters kerk voor eene talrijke schaar zijne afscheidsrede gehoudennaar aanleiding van Ephesen III vs. 20 en 21. Bij het einde der godsdienstoefening bragt de gemeente den vertrekkenden leeraar zinnende hare heilbede toe. De commissaris des konings in deze provincie heeft bepaald dat het in de maand Junij aanst. le houden onderzoek van de verlofgangers der militairen te land zal plaats hebben o. a. te Leyden op Vrijdag en Zaturdag 5 en 6 Junij. Jlen zal zich herinneren dat de minister Geertsema een lang gepleegd verzuim heeft hersteld dóór aan prof. Kaiser de noodige toelagen te ver schaffen voor hel Uitgeven der waarnemingen, gedaan op de slerrewacht te Leyden. Genoemde hoogleeraar heeft het plan opgeval om hel eerste deel van de Leydsche observaties te doen voorafgaan door eene geschiedenis van hetgeen voor de slerrekunde te Leyden is verrigt. Naar wij van goeder hand vernemen is professor Kaiser zoo gelukkig geweest nog verscheidene zoo goed als onbekende bijzonderheden in het archief van heeren curatoren en elders te vinden, zoodat de toegezegde schets van het oude Leydsche observatorium tevens eenige belangrijke bijdragen voor de geschiedenis der Leydsche hoogeschool zal bevatten. liet Weekbl. voor het hooger onderwijs meldt dat de theologische faculteit alhier heeft geprotesteerd tegen het opheffen der theologische facul teiten in het wets-ontwerp tot regeling van het hooger onderwijs. De minister van marine heeft ter kennis van belanghebbenden gebragt, dat er tien machinisten 3d< kl. voor 's rijks stoomvaartdienst benoodigd zijn en dal de zoodanigendie op particuliere stoombooien als machinisten ge varen, en den ouderdom van 30 jaren niet overschreden hebben, en ver- meenen mogten de vereischte geschikt- en' bekwaamheid te bezitten om in voorschreven betrekking op 's rijks sloomoorlogsbodems te kunnen dienen zich daartoe onder overlegging van voldoende bewijzen nopens goed gedrag en bekwaamheid aan het dep. van marine vóór den 10Jeo Mei e. k. zullen moe ten adresseren, alvorens tol hel vergelijkend examen te worden opgeroepen. Uil een bjj hel dep. van marine ontvangen rapport van den comman- derenden officier van het schroefsioomschip der lst« kl. het Metalen Kruis, gedagteekend reede Commanée, 14 Maart jl.blijkt, dat al de gekwetsten beterende waren en hoop ga«en op herstel. Bovendien blijkt uit dit rap port, dal de commandant, met het oog op den nog voorhanden voorraad der victualie, die tot in het laatst van )lei strekte, voornemens was in het begin van April de terugreis naar Nederland te aanvaarden. Naar wij uil eene goede bron vernemen, zegt de Gemeentestem, komt het wetsontwerp tot wjjziging der wet op hel lager onderwijs, dat de regering voornemens is bij de zamenkomst der tweede kamer in le dienen, hoofdzakelijk hierop neder, dat de gemeentebesturen zullen verpligt zjjn schoolgeld te heffen en dat de inkomsten der kosterijen en vicarie-gocderen aan bel openbaar onderwijs zullen worden onttrokken. Volgens de Amst. C. kan weldra worden tegemoet gezien het indienen van een wets-ontwerp tot wjjziging van de concessie voor het Noordzee kanaal, strekkende om de vollooijing van dat werk voor de kanaal-maat schappij mogelijk te maken. Bij de Ned. herv. gemeente te Breda is tot predikant beroepen d». Richard, pred. te Zeist; bjj die te Aalst d». van der Werll, pred. te Elspeet; bij die te Bergen ds. Immink, pred. te Noord-Scharwoude; bij die tc Raalte d'. Dellendoornpred. te Leur. Door het kiescollegie der Ned. herv. gemeente te Haarlem is, ten ge volge van het bedanken van d». Koningsberger, de volgende nominatie gevormd: dd. Adriani, pred. te Harlingen; Bronsveld, pred. te Charlois Creutzberg, pred. le MaarssenEigeman, pred. te Delfshaven; van Son, pred. te Warmond, en Voorhoeve, pred. te Delfshaven. Te Charlois is Zondag 11. het nieuwe kerkgebouw der herv. gemeente voor het eerst in gebruik genomen. IK Bronsveld, pred. aldaar, predikte bij die gelegenheid over Haggai 11 vs. 10b. Naar men uit Arnhem meldt zal, op last der justitie,'op dealgemeene begraafplaats aldaar worden opgegraven het lijk van den kolonialen invalide v. G.hetwelk op Paschen aan de overzijde der rivier is gevonden. Er schjjnen vermoedens te bestaan tegen een paar zijner makkers, die met hem waren uitgegaan. Te Apeldoorn kreeg Donderdag avond II., naar men van daar aan de -V. R. C. meldt, eene moeder en hare dochter, die zamen hij iemand op «eue kamer woonden, hevig twist. Beiden verlieten het huis en niemand der buren vernam hare terugkomst. Toen den volgenden morgen eene vrouw zich naar eene fabriek wilde begeven, hoorde zij op eeuigen afstand kermen en om hulp roepen. Spoedig bemerkte z(j van waar het geroep kwam en zag beweging in een kolk. Zoo spoedig mogeljjk riep zij hulp, doch té laat. Men vond slechts de lijken van bovengenoemde moeder en dochter. Men vermoedt, dat de moeder zich heeft willen verdrinken, en hare dochter dit heeft willen beletten en zij daardoor beiden omgekomen zijn. Redenen tot dit vermoeden heeft men gemeend te moeten vinden in de omstandigheid, dat de moeder geheel gekleed gevonden werd en de dochter zich grootendeels van hare klecderen ontdaan had. Onder S*. Oedenrode, en wel iu het gehucht Ollandhad Vrjjdag nacht een treurig voorval plaats. De dochter van den onderwijzer, welke reeds twee dagen onrustig in hare handelingen was geweest, geraakte eens klaps in een aanval van razernij en bragt haren vader verscheidene gevaar lijke sneden met een mes over het aangezigt en de handen toe, bij welke worsteling zij zelve eene wond aan de hand bekwam. Gelukkig dat men op het hulpgeroep van den vader dadelijk toeschoot, hem ontzette en de dochter onder verzekerd toezigt plaatste. Naar men verneemt, zal zjj weldra naar een krankzinnigen-gesticht worden overgebragt. üe toestand van den vader is zorgwekkend. Uil Goes meldt men dat aldaar mevr. de wed. M. het voorregt heeft genoten haar 100!le° verjaardag te beleven. Zij mag zich nog in het genot van hare geestvermogens verheugen. Te Wissekerke in Zeeland had dezer dagen het volgende plaats. Een landbouwersknecht keerde met twee paarden voor eene slede huiswaarts toen door het opvliegen van een eend de paarden schrikten en steigerden, en de knecht, die op een der paarden zal, er afviel tusschen de paarden in. Deze laatstenaan zichzelzen overgelatenholden voortden knecht met de slede voortslepende, totdal door het breken van het tuig de slede, en met deze ook de knecht, werd bevrijd. Spoedig werd geneeskundige hulp iugeroepen; de ernstige kwetsuren van hel geheele ligchaamgepaard met eene breuk van het sleutelbeen en verbrijzeling van liet scheenbeen had den echter het noodlottig gevolg, dat de ongelukkige 32 uren later overleed. Te Arcen in Limburg heeft Vrijdag II. eenige opschudding plaats gehad. Eenige inwoners hebben van de gemeente gehuurd percelen woesten grond, in welke zich bevindt zoogenaamd ijzererts, dat voor de bebouwing nadeelig is en dat men vroeger met groote kosten moest doen uitdelven. Door den bur gemeester van Arcen werd tot deze uitdelving aanbevolen zekere Kamp, ijzergieter te Tegclenen vervolgens door hem verboden voor bedoelde uitdelving iemand anders dan gezegden Kamp te bezigen of toe te laten, den huurders zeiven verbiedende het ijzererts uit hunne percelen weg te ruimen. Toen Kamp reeds eene groote hoeveelheid ijzererts naar Pruisscn had uitgevoerd en de huurders zagen dat hij zjjne beloften jegens hen niet hield, lieten zij Pruissische kooplieden op hunne gronden toe om de ijzer erts uit te delven. Door den burgemeester, gesteund door de maréchaussees, is daarop dat werk met geweld gestuit. De huurders hebben de zaak bjj het parket te Roermond aanhangig gemaakt. Twee der conducteurs, die onlangs door de Pruissische policie teSalz- bergen iu hechtenis genomeu en later naar Berlijn gebragt zijn, zjjn dezer dagen teritggekodiennadat zij van de legen hen ingebragte beschuldiging van hoog verraad waren vrijgesproken. Omtrent hun derden lotgenoot is nog niets bekend. 'sGRAVENUAGE, 21 April. Tot burgemeester der gemeente Vreeland en Nichtevecht is benoemd de heer m'. W. II. J. baron van Heemstra, onder toekenning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Jutphaas; en lot burgemeester der gemeente Jutphaas de heer mr. C. 11. T. A. Hooft Graafland, onder toeken ning van eervol ontslag als burgemeester der gemeente Hoogwoud. Tot ontvanger der directe belastingen te Terheyden is benoemd de heer J. A. Schilfer, thans ontvanger te Giessen. Tot schoolopziener in hel lsl« schooldistrict van Friesland is benoemd jhr. mr. J. M. A. van Panhuys, te Bergum, in de plaats van den heer dr. E. Verwijs, op zijn verzoek eervol ontslagen. Z. M. heeft goedgevonden te benoemen tot gouverneur der kon. mili taire akademie den luit.-kolonel A. Engclvaart, van den staf der infanterie, directeur der normaal-schietschool, van welke laatste betrekking hjj eervol is ontheven. I1H. MM. de koning en de koningin zijn heden middag ten half twee nre per extra-trein naar Amsterdam vertrokken, ten einde eenige dagen in de hoofdstad door te brengen. Z. K. H. prins Hendrik, die dezer dagen wederom naar Luxeinbnrg is vertrokken, zal, naar men verneemt, gedurende een drietal weken aldaar verblijven.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1