Itquor geheven is inderdaad een regt gelegd op de productie cn, naar wij meeoen, daarom reeds ten eeuen male afkeurenswaardig. Het is om deze rederen dal wy aan Uwe Excellentie in overweging geven de bedoelde resolutie van 9 Januarij te willen buiten werking stellen. Gedep. staten van Zuidholland hebben, bij besluit van 7 dezer, de ge- meeniebesiuren herinnerd aan de verkiezing van leden der pro», statenter aanvulling van de in het jaar 1868 aftredende. De verkiezing lot aanvulling der plaatsen van de alzoo aftredenden moet ingevolge de wet geschieden op den tweeden Dingsdag der maand Mei, zijnde alzoo voor dit jaar op den 12den van die maand. Gedep. staten hebben bepaald, dal, wanneer liet bij den uitslag der op 12 Mei te houden stemming mogt blijken, dal eene herstemming uoodig is, deze herstemming zal plaats hebben op Dingsdag 26 Mei aanstaande. Voor Leyden moeten dit jaar aftreden de hh. mr. H. P. J. Tollens en J. van lleukelom jr.voor Leyderdorp de hh. jhr. mr. H. A. C. de Ia Bas- secour Caen en mr. F. A. G. grave van Limburg Slirum Noordwrjk; voor Zoetermeer de hh. U. van Zegwaard en O. baron van Wassenaer Caiwyek. De Arnh. C. zegt met zekerheid vernomen le hebben dat op het laatst der vorige week bij den raad van state is ingekomen een wels-ontwerp lot wijziging van de wet op het lager onderwijs. De regering drong op eene spoedige behandeling er van aan, ten einde bij de zamenkomst van de tweede kamer haar te kunnen indienen. In een nader bij ons uil 's Hage ontvangen berigt wordt deze mededeeling bevestigd. Aan de IV. Utr. Cour. wordt geschreven, dat een der hoofdbepalingen van het door de regering ontworpen wetsvoorstel tot herziening der wet op het lager onderwys zou zijn: verpligting der gemeenten om op de open bare school schoolgeld le heden. Daar bet gebleken is dat er in den laatsten tijd op uitgebreide schaal pogingen wórden aangewend tot het bevorderen van deelneming hier te lande in btiitenlandsche loteryen en in aandeelen van leeningen ten laste van vreemde mogendheden, die op gezette tijden en met vaste preniión uit loten, zoo heeft de minister van financien op nieuw den ingezetenen ge waarschuwd om zich te onthouden van alle agentschappen voor buitenland- sche loterijen, van welken aard ook, alsmede tegen het uitgeven of ver spreiden van ecnige berigten, plans of adverteniien van zoodanige loterijen. Bij de in liet hoofdkiesdistrict Appingadam gehouden herstemming ter verkiezing van een lid «oor de tweede kamer der siaten-generaal is als zoo danig gekozen de heer mr. D. de Kuiter Zylker, te Winschoten, met 1062 van de 1722 uitgebragte geldige siemmcn. De heer mr. B. J. Gratama be kwam 660 stemmen. Heden heeft te Amsterdam in hel Paleis voor Volksvlijt de plegtige uitreiking plaats der eereblijken aan de bekroonde Nederlandsche inzenders op de tentoonstelling te Parijs 1867, door Z. K. H. den prins van Oranje, eerevoorzitter der hoofdcommissie, lieden morgen ten half elf ure is er een extra-spoortrein uit 's Hage vertrokken, waarmede Z. K. H. zich derwaarts heeft begeven. Ook bevonden zich in dien trein al de ministers, hooge staatsambtenaren en autoriteiten, vele industriëlen en vele genoodigen en belanghebbenden. Te Delft is gisteren aan de slagkruid-fabriek eene kleine hoeveelheid kruid ontploft. Vier kanonniers zijn aan aangezigt en handen gebrand doch gelukkig zjjn de bekomen wonden niet van verontrtistenden aard. Te Rotterdam is in den nacht van Dingsdag op Woensdag, ten lure, een hevige brand uitgebarsten in een huis aan de Goudsche Vestuitkomende in de Banketstraat. Hoewel die brand zich zeer dreigend liet aanzien, is het aan de ijverige pogingen der brandweer gelukt dien te bepalen tot het aangetaste huis, waarvan het bovengedeelte geheel vernield werd. Mogt men in zooverre dien afloop gelukkig noemenpijnlijk was echter de indruk, toen men tot de ontdekking kwam dat niet al de bewoners waren gered en die brand zes menschenlevens had gekost. De .V. R. C. deelt daaromtrent het volgende mede. Hel huis werd bewoond door verschillende gezinnen en de brand is ontstaan op de eerste bovenverdieping, bewoond door den heer W. Kempers, die bij de ontdekking in aller ijl er nog in geslaagd is om zich met de zijnen le redden, waartoe nog juist de gelegen heid bestond langs een afzonderlijken uitgang, die alleen uit dat gedeelte van het huis bereikbaar was. Daar de trappen naar de andere verdiepingen inmiddels reeds in vlam stonden, was voor de andere bewoners de ontvlug- ling onmogelijk, terwijl wegens de boogie van hel gebouw eene genoeg zaam spoedige hulp >an buiten ondoenlijk was, doordien de eersie in allen haast aaugebragte ladders le kort waren om zelfs de tweede verdieping te bereiken. Bovendien stond het hooge huis zoodanig door lage panden inge sloten, dat er ook aan de zijkanten geen voldoenden bijstand van de beien- lende gebouwen was aan le brengen. Het gezin van P. Boer op de tweede bovenverdieping (voorkamer) bestond uit vader, moeder en drie kinderen. Terwijl de moeder langs een ladder naar beneden werd geholpenheeft de vader met de kinderen zich gered, door zich langs een louw te laten afglijden. Erger liep het evenwel af met de bewoners van het voorste ge deelte der derde verdieping, voor wie ook geen ander heenkomen overbleef, dan uit de ramen te springen of langs een inmiddels aangebragien ladder te ontkomen De vader van dat gezin. J. Selje'e genaamd, met zijne vrouw, zoontje en dochtertje, drongen daartoe naar het raam, vanwaar de man gedeeltelijk langs den gevel en gedeeltelijk langs een ladder klaute rende op straat kwam. De vrouw liet zich uit het raam vallen en werd in den val gegrepen door een politiedienaar, die juist een ladder opkwam, zoodat zij slechts eene ligle verwonding aan liet hoofd kreegterwijl het dochtertje, zijnde een meisje van ongeveer 13 jaren, zich op goed geluk loslatende, zwaar aan het hoofd gewo::d op de sleenen viel Hun zoontje, een knaap van 9 jaren oud, is het ontkomen. Naar wij vernemen had de moeder dit kind in hare verbijstering uit het raam geworpen en werd het alsloen door de aldaar aanwezigen ongedeerd opgevangen. Een der omstanders vroeg nog aan het kind of hel met erg geschrikt had en kreeg daarop ten antwoord: «neenmen moeder m(j uil het bed nam sliep ik nogen toen ik wakker werd viel ik uit haar arm op straat." Toen vervolgeus nog de bewoners van de achterkamer op de bovenste verdieping weiden vermist, werden dadelijk alle mogelijke middelen ter opsporing be proefd. Het was echter voor hunne redding reeds te laat. Des morgens len 5 ure vond men in de ptiinhoopeii liet verkoolde lijk van een kiud, waarna ten 8 ure de lijken van den man, de vrouw en twee kinderen met veel moeite werden te voorschijn gehaaldterwijl de nasporingen werden voortgezet, doordien er nog een kind werd vermist, hetwelk later insge- lijks gevonden werd. De omgekomenen zijn Franciscus Mok en zijne huis- vrouw C. E. van Stralen, benevens hunne kinderen, 10, 8 en 4j jaren oud, en een zuigeling van hitna 8 maanden. Aan liet Ncd. gerei, diaconiehuis le Haarlem is door wijlen mevr. K. Th. de Breuk gelegateerd een certificaat 2) pCl Nat. Werk. Schuld, groot ƒ1000, bezwaard met vruchtgebruik. Be kinderen vati wijlen dr. J. Baart de la Faillein leven hoogleeraar in def genees- en verloskunde aan de hoogeschool te Groningen, hebben dezer dagen de door hunnen vader verzamelde en uitstekend onderhoudene collectie van teratologische en embryologische voorwerpen aan het Athenaeum lllustre te Amsterdam ten geschenke gezonden. Door deze collectie zal het museum Vrolik aanmerkelijk uitgebreid en aangevuld worden. Uit Assen meldt men dal Woensdag II. de beurtschipper van daar op Amsterdam, op zijne terugreis naar Assen, nabjj Marken komende, eene praam ontdekte, die in eenen zinkenden toestand verkeerde. De daarop va- renden, ten getale van vier, verkeerden in doodsangst. De beurtschipper kon echter geen hulp verleenenniettegenstaande dit door hem gedurig werd beproefd, doordien hij en zjjne manschappen niets anders voor oogen zagen, dan dat ook hun dergelijk lol zoude treffen, daar liet schip bijna kantelde! Door een paar visschers zijn drie personen gered. Een is dus omgekomen. De praam is kort daarna gezonken. Door den lievigen storm is de zoon van den beurtschipper bijna over boord geslagen, doch gelukkig nog eveu bij tijds door den knecht ontdekt en gered. Een ter zake van den diefstal enz. bij den landbouwer J. Huyssen in de gemeente Neuzen, op vermoeden aangehouden persoon, woonachtig te Clinge, bij Hulst, is jl. Maandag morgen uit de kantonnale bewaarplaats te Axel ontsnapt. De cipier, hem zijn eten brengende, opende daartoe de deur, en binnen het hok zijnde, wipte de gevangene er uit, sloot de deur onmiddellijk achter zich en stelde alzoo den cipier in bewaring. De cipier werd later door zijne vrouw nil zijne gevangenschap verlost. 's GRAVENHAGE16 April. De opper-kamerheer en de chef van het militaire huis des konings heb ben bekend gemaakt, dat Z. M. op Woensdag den 22stcn April aanst., des morgeus ten 9j ure, in het paleis te Amsterdam, audiëntie zal verleenen aan commission, civile en militaire autoriteiten, ofificieren en militairen, en op Donderdag den 23s,en daaraanvolgende, ten 9£ ure, aan particulieren. Naar men verneemt zal de heer baron J. C. Gevers, Ned. gezant te Petersburg, als zoodanig overgeplaatst worden naar Londen. Tot ontvanger der directe belastingen enz. te Culenborg is benoemd de heer A. L. van der Niepoort, thans te Sloten. De minister van binnenl. zaken zal Zalnrdag aanst. geen gehoor verleenen. De eerste kamer heeft Dingsdag avond hare werkzaamheden hervat. Bij de opening hield de voorzitter, de heer Philipse, eene rede tot aanvaar ding zijner betrekking, waarin hij den wensch uitie, dat de bestaande spanning tusschen een tak der wetgevende magt en de raadslieden der kroon spoedig mogt ophouden, en weldra mogt worden vervangen door een ongesioorden en meer regeluiaiigen voortgang van wetgevenden arbeid, waar toe gemeen overleg van de volksvertegenwoordiging met Zr. M8. regering, volgens de grondwettige instellingen, onontbeerlijk was. De afdeelingen der kamer houden zich bezig met het onderzoek van de ontwerpen van wet, die thans bij haar aanhangig zijn. Eergisteren avond is op de Langegracht alhier een kind van 19 maan den, op eene derde verdieping voor een raam op eene tafel staande en spelende, door het breken ol uitwijken ven de groole glasruit op straat gevallen. Het was niet doodmaar waarschijnlijk ernstig gekwetst. BUITENLANDSCHE BERIGTE1V. ËNGËIiAN D. LONDEN, 14 April. De prins en prinses van Wallis zijn van hier naar Ierland vertrokken, Het Athenaeum' berigtdat het Britsche Museum waarschijnlijk de belangrijke verzameling Japansche boeken zal aankoopen, door den heer von Siebold byeengebragt. Berigten uit Rio Janeiro melden, dat 1200 Paraguayanen met sloepen eenen aanval op twee Braziliaansche pantserschepen gedaan hadden, maar allen gedood of gevangen genomen waren. Berigten van den kant van Pa raguay zeggen dat die pantserschepen vermeesierd warenmaar door de Brazilianen hernomen zijn. Volgens dezelfde berigten is het einde van den oorlog nog niet te voorzien. FHANHKIJH. PARIJS. 14 April. De regering heeft van de plegtigheid van hel leggen van den eersten steen eener nieuwe kerk le Rambouillet gebruik gemaakt om een geruststel lend woord omtrent den legenwoordigen toestand tot het publiek le spre ken. De heer Baroche heeft bij die gelegenheid eene rede gehouden, die door den ItJoniteur wordt medegedeeld. Hij kondigde daarin o. a. aan, dat in de aanslaande zitting van het wetgevend ligchaam een ontwerp van wet op den aanleg van buurtwegen zou ingediend worden. Hij deed opmerken dat dit plan, hetwelk voor eene reeks van jaren aanzienlijke geldelijke offers van den staat en de gemeenten zoude vorderen, een werk des vredes was, hetwelk de regering niet zou kunnen ondernemen op een tijdstip, waarop de vrede niet verzekerd en een oorlog op handen of zelfs maar waarschyn- was. De ijver des keizers om de uitvoering van dat ontwerp te bespoedi gen, was dus een nieuw bewijs dat hy den vrede wil en geenerlei reden heeft om aan oorlog te gelooven. Frankrijk vertrouwt, zeide hij verder, op zijne krachten, en is door de ontwikkeling zijner militaire organisatie op alle gebeurlijkheden voorbereid; het zoekt den oorlog niet, en wij zijn overtuigd dal niemand het den oorlog zal verklaren en dat de vrede van Europa niet gestoord zal worden. Hecht dus geen geloof aan die alarm kreten en aan die oorlogzuchtige taal, die zich van tijd tot tijd doen hoo- reu cn geeft u met gerustheid over aan de bedrijven «an den landbouw en de nijverheid. Het Journ. des Déb. meldt dat de budget-commissie van het wetge vend ligchaam vele bedenkingen tegen de gevraagde verhooging van het budget van oorlog heeft ingebragl, en le kennen beeft gegeven geene reden te zien, waarom de Fransehe legermagt in 1869 10000 man en 11000 paar den meer zou behoeven dan in 1868. Tot wegneming dier bedenkingen heeft de minister van oorlog eene zeer ernstige Taal bij de commissie ge voerd; er zijn uit zijnen mond of van zijnenl wege bij de commissie uit drukkingen gehoord als deze: »De tijdsomstandigheden zijn van bedenkeljj- ken aard. Europa's gesieldlicid is vol onzekerheden; alles is mogelijk; en ofschoon men aan het behoud des vredes kan gelooven, zouden wij eene zware schuld op ons ladenzoo wij verzuimden te zorgen dat Frankrijk gereed voor oorlog zij." Genoemd blad deelt voorts mede, als een voor hel behoud van den vrede gunstig verschijnsel, dat Frankrijk onlangs een door Prnissen en vervolgens een door Oostenrijk aangeboden bondgenootschap heeft afgewezen, cn ook

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2