leydschë couban 1868. fl". De Courant wordt MaandagWoensdag en y rij dag uitgegeven. Din van Maandag komt uit Zaiurdag avond. •feasts mma MAANDAG 13 APRIL. De prijs der Courant is f 3./je/' vierendeel jaars. Afzonderlijke nommers zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. STADS-BERIGTËN. Tweede Zitting van den Militieraad. BURGEMEESTER ek WETHOUDERS tak LEYDEiV Gezien art. 92 der wet van den 19den Augnstus 1861, betrekkelijk de nationale militie Staatsblad n". 72); Gelet op de missive van den Generaal-MajoorMilitie-Commissaris in het 3de dis trict der provincie Zuidhollarid Doen te weien: dat de tweede zitting van den Militieraad voor deze gemeente wordt gehouden in de Lakenhal aan den Ouden Singel, op Dingsdag den 14dcn en Vrijdag den 17deD April 1868, op eerstgemelden dag des vooriniddags Ie half tien uren. tot liet ilocn van uitspraak omtrent alle in ile eerste zitting niet afgedane zaken op laatstgemeldcn dag des middags te twaalf uren, tot liet iluen van uitspraak omtrent lien (lie als plaatsver. vanger of nummerwisselaar verlangen up te treden voorts, dat tot het opmaken der daartoe vereischte bewijsstukkenvan heden af, ter Secretarie dezei gemeente, van des voormiddags tien tot des namiddags drie uien, de Zonda gen uitgezonderd, wordt gevaceerd; welke gelegenheid de belanghebbenden worden lennaand zich ten nutte te maken, daar aan den loteling, die reeds bij de militie is ingelijfd, overeenkomstig het bepaalde bij art. 70 der bovenaangehaalde wet, door den Koning, niet dan in bijzondere gevallen, het stellen van een plaatsvervanger kan worden vergund. Eindelijk wordt, ter voorkoming van misverstand, nog opgemerkt dat de loteling omtrent wien de Militieraad in zijne eecste zitting reeds uitspraak lieeft gedaan, ^IKT in de tweede zitting behoeft te verschijnen, ten ware hij daarin een plaatsvervanger of ituminerverwlsselaar mogt willen voorstellen. En zal deze door aanplakking en door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Burgemeester en Wethouders voornoemd}, v. D. BRANDELER, Burgemeester. Letdek, 4 April 1868. y. PUTTKAMMER, Secretaris. BINENLAN DSCÜE BERIGTEN. LEYDEN11 April. Het bal op Zomerzorgwaarvan wij in een vorig nommer gewaagden zal gegeven worden niet den 28,len, maar den 24"'° aanstaande. De reden der vervroeging is deze, dat bet garnizoen den 26"cn reeds vertrekt. Aan de Nederlandsche Gustaaf-Adolf-vereeniging is geschonken eene som van ƒ500 door de erfgenamen van w(jlen mej. YV. J. P. Hoyer, le 'sGravenhage; bekend met een zoodanig voornemen der overledene, hebben de erfgenamen welwillend besloten daaraan gevolg te geven. Hel getal der in het Werkhuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 128 tot 140 volwassen personen en 60 tol 69 kinderen. Blijkens een hij het dep. van marine ontvangen rapport van den com- tnanderenden officier van het schroefstoomscliip Is" kl. het Metalen Kruis, gedagteekend Commandee (Knsl van Guinea) 4 Maart jl.hadden eenige ontevreden negerstammen op den 245,en Febr. jl. getracht zich te verzetten tegen liet opwerpen van een aarden werkje op de kust le dier plaatse. Een peloton van 24 mariniers onder den adelborst l»le kl. Hordijk, tot bedek king der aan dat werk gestelde werklieden en inlandsche soldaten gezonden hield de muitelingen slaande tot dat de gcheele landingsdivisie van boven genoemd stoomschip, onder den luitenant ter zee 1«'« kl. Voorduin, ont scheept was en de aanvallers voor goed uit elkander dreef. Noch de sterkte noch het verlies des vijands is te benaderen. Aan onze zijde waren 7 ge kwetsten, waarvan twee ernstig, doch gcene gesneuvelden. In de volgende dagen werd de aanval, ditmaal op een steenen huis in het Krom gelegen, nogmaals beproefddoch wederom door de soldaten en de gedebarqneerde schepelingen zóó goed afgeslagendal men vermoedde dat den vjjand de lust zou ontbreken om terug te komen. De laatste berigten, loopeude lol 7 Maart jl.bij het dep. van koloniën ontvangen, doen eene gunstige wen ding in den staat van zaken ter kuste van Guinea verwachten. (Sic.) Het ramschip de Stier, voor rekening der Nederl. regering te Birken head in Engeland in aanbouw is den 9deo dezer met goed gevolg te waler gelalen. De algemecne vergadering van het Nederlandscli onderwijzers-genoot schap zal gehouden worden te Deventer, op 15, 16 en 17 Julij aanst. Zij zal worden voorafgegaan door eene rede van den heer J. D. A. Mioulel, lid van verdienste van het genootschap, te 'sGravenhage. Te Baarlem heeft zich dezer dagen mede het geval voorgedaan dal iemand een billet van veertig gelukwenschen voor een bankbillet van veeriig gulden heeft aangenomen. Een schipper heeft zoodanig briefje in eene tap perij tegen klein geld doen wisselen. Naar men verneemt, zegt hel Hbl.zou door de waakzaamheid van het gemeentebestuur (Amsterdam) wederom eene oneerlijkheid ontdekt zijn bjj een tak der stadsinslcllingen en wel bij de siraienmakerij. Die zaak moet te gewigtiger zijn, aangezien zij reeds iang zou hebben geduurd. Naar men wil zou een der hoofddaders zich door de vlugt naar een ander land aan de vervolging hebben onttrokken en de ander in verzekerde bewaring genomen zijn. Als eene bijzonderheid wordt uit Hoorn gemeld dal dezer dagen een landman in dien omtrek op zijn zilveren bruiloftsfeest liet geluk had vier zijner kinderen te zien bruiloft vieren. De spoorwegbrug te Kuilenburg is thans gereed en zal weldra beproefd worden. Te Gulpen, in Limburg, is uit een vlocijend beekje het lijk van een pasgeboren kind opgevjscht, hetwelk bleek door verwurging van het leven te zijn beroofd, terwijl de koord, waarmede de wandaad gepleegd was, zich nog om den hals van het kind bevond. De ontaarde moeder is voort- vlugtigen eene bij haar inwonende vrouw door het geregt in verzekerde bewaring gesteld. Naar men uit Brussel meldt hebben er in Henegouwen op nieuw onge regeldheden plaats gehad. Eergisteren morgen zijn 200 werklieden van Ta- mines naar Falisolles vertrokken en hebben de mijnwerkers dier plaats ge dwongen den arbeid te staken. Van daar is de bende naar Auvelais en Saint-Hoche getogen, waar de weerspannige!) echter door de cavalerie zrjn uiteengedreven. In het district Basse Sambre heerscht mede gisting. Drie compagmëit infanterie zjjn naar de mijnen van Auvelais en Falisolles gezonden. 'SGRAVENHAGE, 11 April. Bij het dep. van financiën zijn benoemd: lot commies de heer J. Bon- meester, thans adjunct-commies; tol adjunct-commies de hh. J. Jungius, thans eerste klerk; A. G. Bodaanthans eerste klerk bij het dep. van koloniën; P. F. Blom, thans adjunci-comroics bij de griffie van de eerste kamer; voorts is aan den heer VV. IJzerdraat eervol ontslag verleend uil zijne betrekking van adjunct commies hij het dep. van financiën. Tot notaris te Woudenberg is benoemd de heer C. van W'ieringcn, cand.-notaris te Mijdrecht, en aan den heer mr. A. H. Metelerkamp is, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantouregter te Utrecht. Men verneemt dat jhr. P. O. H. Gevaerts van Sitnonsliavcnritmeester hij het 2d« rcg. huzaren, tot kamerheer van H. M. de koningin is benoemd. De minister van koloniën en die voor de zaken der hervormde cere- diensl enz. zulten in de volgende week geen gehoor verleenen. Gisteren avond werd bij een gepensioneerd majoor, onder de Uilen- boomenj}woonachtigdoor eene vrouw eene hoedendoos afgegeven, met een vrieudelijk: «compliment van mefrou en meheer." Bij de opening der doos lag er een iief knaapje in, omstreeks drie weken oud. Nadat van de zaak aan de policie was kennis gegeven is het door deze ergens ter verzorging besleed. BUITElMLANDSCHE BERIGTEN. ENttELAY U. LONDEN 9 April. De Morn. Herald, liet orgaan van het ministerie; de quaestie der ler- sche staatskerk besprekende, betoogt dat in de gunstigste gevallen, namelijk wanneer de resolutiën van Gladstone worden aangenomende koningin hare prerogativen ter beschikking »an liet parlement stelt en de heer Gladstone in het lagerhuis eene wet tot het intrekken der voorregten der lersche staatskerk weet door te drijven, die wet door het lioogerhuiswaarin de conservatieven de meerderheid hebben, zal worden verworpen. Dan zon er voor den lieer Gladstone, om weder aan het bewind te komen, niets anders overschieten dan in het huis eene verklaring van wantrouwen in het minis terie voor le stellen, maar indien die verklaring werd aangenomen, zou het miiiislerie het parlement kunnen ontbinden. Een en ander zou tot niels leiden dan om eene wetgevende zitting voorbij te laten gaan, zonder dat zij vruchten had opgeleverd. In Ierland hebben nog slecds aanvallen der Fenians op alleen staande woningen plaats, waarbij zjj de eigenaars dwingen wapenen uit te le veren. De daders ontsnappen gewoonlijk aan de nasporingen der policie en volvoeren hun bedrijf gemaskerd of met zwart gemaakt aangezigt. Op het eiland Jersey heeft men Zaturdag II. (wee sterke schokken van aardbeving opgemerkt; de golvende beweging scheen van het oosten naar het westen te gaan. Op den noord-oostelijken spoorweg heeft men proeven genomen met een toesteldoor middel waarvan de reizigers in spoortreinen seinen kunnen geven aan den machinist of aan de conducteurs. Dit middel bestaat in een touw, dat verkort of verlengd kan worden, naar mate het getal rijtuigen zulks vereisclit, en in verbinding is gebragt met een gong of tamtam, die aan de zijde van den kolenwagen is geplaatst. Deze proeven hebben de ver wachting overtroffen. De Amerikaansche dagbladen beweren, dat de heer Adams als gezant bij hel Engelsche hof door eene dame zal vervangen worden, welke vrouwe lijke diplomaat mevr. Frances lord Bond heet. Sinds maanden heeft zij zich veel moeite gegeven om de benoeming te ontvangen en de vice-presi dent, de heer VVade, beveelt haar sterk aan. De correspondent van de Times te New-York meldt het volgende: Het regtsgeding legen den president zal, gelijk nu ook door zijne vrienden erkend wordt, spoedig uitloopen op zijne schuldig-verklaring en afzetting; de meeste senaatsleden zijn zoo bepaald tegen hem ingenomen, dat zelfs zijne vrienden de hoop op vrijspraak opgeven. FHANHRMK. PARIJS, 9 April Het wetgevend ligchaam zal eerst den 218lc' zjjne werkzaamheden her vatten. Naar men verneemt heeft de minderheid der commissie uit liet wetge vend ligchaam. mei het onderzoek van liet budget belast, inlichtingen ge vraagd, uithoofde zij zich overtuigd houdt dat 80 millioen aan hunne he slemming zijn onttrokken. Die inlichtingen zouden geweigerd zijn. De keizer zal de ministers en legeljjk de leden der commissie len gehoore ontvangen.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1