Per Telegraaf. thans te Eysden; Ie Eysden de heer M. G. A. Colenthans te Simpelvetd; F te Echt de heer J. J. H. Berden, thans te Kerkrade; en tot ontvanger der in- en uitgaande regleu te Bekkens de beer N. J. 31. Schelf houtthans te Caberg. Tot leeraar aan 's rijks hoogere burgerschool te Roermond is benoemd de heer dr. 11. Onuen, leeraar aan de hoogere burgerschool te Sneek. Aan den luit.-kolonel J. A. van der Muelen, commandant der troepen in Suriname, is op zijn verzoek eervol ontslag uit de militaire dienst verleend. Men verzekert dat het vertrek van het kon. gezin uit deze residentie naar Amsterdam dit jaar zal plaats hebben op Woensdag 22 dezer. Gisteren werd de verjaardag van H. K. H. de groot-hertogin van Saksen-Weimar-Eisenachgeb. prinses der Nederlanden, op de gebruike lijke wijze gevierd. De bezetting hield eene parade in de Maliebaan. De gemeenteraad heeft besloten in eene der drukst bevolkte buurten der stad, gedurende 3 of 6 maanden, op kosten der gemeente, eene proef op groote schaal te nemen met het stelsel van den heer Liernur tot afvoer van faecale sloffen. Als de meest aanbevelenswaardige buurt voor die proef neming zijn de Gedempte Gracht en de Voldersgracht aangewezen. BUITENLANDSCIIE BERIGTEN. BELGIE. De krijgsraad te Antwerpen heeft den sergeant Fleronter zake van het dooden van den kapitein WerleholT, van welke zaak vroeger melding is ge maakt, schuldig verklaard aan insubordinatie, en hem mitsdien veroordeeld om gefusilleerd te worden. De beschuldigde gaf hoofdzakelijk voor, dat de kapitein hem bedreigd had met cassatie, dat hem zulks weerzin had doer, krijgen in de diensten hij dientengevolge het besluit had opgevat den kapitein en daarna zich zeiven om hel leven te brengen, en dit voornemen slechts gedeeltelijk had kunnen ten uitvoerbrengenomdat een derde de kamer was biunengelreden toen hij van hetzelfde geweer, waarmede hij den kapitein had doodgeschotenwilde gebruik maken om daarmede een zelf moord te begaan. liet Journ. de Charleroi berigt dat de beweging onder de koolmijn werkers van die omstreek geheel heeft opgehouden, en dat de arbeid er in alle mijnen sedert het begin dezer week hervat is. EN6ELA1V lï. LONDEN, 7 April. De tijding dat het lagerhuis legen den wensch der regering besloten heeft het voorstel tot afschaffing der Iersche staatskerk spoedig in behan deling te nemen, was te Dublin voor alle partijen eene verrassing. De voorstanders der staatskerk hadden er in de laatste dagen zoodanig besluit wel verwacht, maar zjj hadden niet gedacht dat het met eene zoo aanmer kelijke meerderheid zou worden genomen. Zij hebben evenwel nog hoop op eene voor hunne zaak gunstige wending der aanstaande discussiëu van het lagerhuis, en maken aanstalten om daartoe door openbare demonstra tion mede te werken. De Freeman, een voornaam katholijk blad jn Ier land, geeft zijne ingenomenheid met het besluit van hel lagerhuis te ken nen, maar zegt dat de groote zaak nog niet is gewonnen. Volgens dat blad ligt het verderfelijkste uitwerksel van het bestaan der staatskerk in Ierland in de verongelijking der nationale kerk door den staat, en in het gemis eener goede betrekking tusschen de grondeigenaren en de priesters, tnsschen de wereldlijke en de geestelijke leidsmannen der bevolking. Eene groote bewilliging is echter nu reeds gedaan. Volgens dtn Observer zal het kabinet, als de tweede lezing van het bekende voorstel van den heer Gladstone tot afschaffing der staaiskerk in Ierland mogt worden aangenomen, niet aftreden, zouder eerst een beroep op de natie gedaan te hebben. De overland-mail uil Indië brengt de tijding van een brand, die te Bombay gewoed heeft en van een verschrikkelijken cycloon, die over dc stad Dinapore is losgebarsten. Volgens berigten uit de Kaapstad van 4 Maart, was aldaar liet gerucht in omloop, dat dc hoofdstad der Basuto's en het sterkste bolwerk van iMosheh door de Vrjjstaatschen genomen was. Intusschen bleef de gouver neur der Kaapkolonie werkzaam voor hel in Engeland gevormde, maar door de Vrijstaatschen gewraakte plan om het Basuto-laud bij de Britsche kulonie Natal in te lijven. Uit S'. Francisco meldt men dal aldaar is aangekomen de ltaliaansehe driemaster Giuseppina van welks bemanning een deel in boeijen was ge klonken. Te Montevideo had de kapitein het uoodig geacht de bemanning te versterken en acht matrozen, meest Engelschen of Amerikanen, aange worven. Dit volk weigerde later le werken, voorgevende dat de scheeps kost niet goed was. Den 2den Februarij hadden zij middel weten te vinden om zich dronken te drinken en toen begonnen zij onder elkander te vech ten. De onderbevelhebber trachtte de orde le herstellen, maar le vergeefs; want een hunner wilde hem met een mes te lijf. De officier deed, om Item schrik aan te jagen, een schot met een pistool in de lucht, maar toen kwamen al de vreemde matrozen hunnen makker le hulp, en toen zag hij zich genoodzaakt een ernstig gebruik van zjjn wapen te maken, waardoor twee hunner gekwetst raakten, die, in weerwil der aan hen bestede zorg, den volgenden dag overleden. Van de overigen maakte men zich meeeter en deze werden in boeijen geslagen. EKANHKiJH. PAKIJS, 7 April. In eene dezer dagen gehouden vergadering van inschrijvers in de Mexicaansche leening is door het comile' verslag gedaan van hare bemoeijin- gen. Hetgeen de regering tot hierioe had beloofd, verklaarde het onvol doende en onaannemelijk. Met eenparige stemmen werd eene motie aange nomen, waarbij het comité werd verzocht voort te gaan met zijne pogingen bij de regering, ten einde te verkrijgen de algeheele teruggave van de som men, die door de al te goed-verlrouwende kapitalisten zijn gestort. Blijkens het rapport, uitgebragt in de jaarlijksche vergadering van aan deelhouders in dc Fransche bank, zijn de operatiën der bank iu 1867 van veel minder beieekcnis geweest dan in 1866. Het verschil in minder be loopt ongeveer 1000 millioen fr. Vooral wordt dit toegeschreven aan de vrees voor storing van den vrede in Europa. Berigten uit Rome melden dat de officieren der nog in den Kerkelij. ken Staat aanwezige brigade Fransche troepen aanzegging hadden ontvangen om zich gereed te houden voor den terugkeer naar Frankrijk; dat de wer ken tot versterking van Civita-Vecchia omstreeks het midden dezer maand voltooid zouden zijnen dat het opperbevel over het pauselijke leger niet aan den Franschen generaal Dumont aangeboden was, maar aan den gene raal Kanzier, den minister van oorlog, toevertrouwd bleef. j De l(jding omtrent de door de Brazilianen in den strijd tegen Paraguay behaalde voordeelen wordt bevestigd. Lopez trekt zijne strijdkrachten aan de noordwestzijde van Humaïta bijeen. i Het Journ. des Déb. deelt een telegram uil Weenen mede, volgens hetwelk weder lsraëlilen te Jassy mishandeld en 500 Joodsche huisgezinnen in hel district Baku uit hunne woningen gedreven en aan groote ellende prijs gegeven zouden zjjn. PRIflSSEN. BERLIJN 7 April. De Israëlitische gemeenten in Rumanië hebben zich tot aanzienlijke Joodsche bankiershuizen alhier gewend, ten einde den bijstand der Pruis- sische regering te erlangen. De koning en de graaf von Bismarck hebben beloofd dat er stappen ten behoeve der Israëliten in Rumanië gedaan zul len worden. Naar men uit Bremen meldt verkrjjgi de landverhuizing naar Amerika zulk eene uitbreiding, dal in den aanvang dezer maand alleen langs den Wezer 8000 landverhuizers zijn vervoerd. De koning van Hanover heeft, naar men zegt, de in Hongarije bij Sissek gelegen heerlijkheid Topolevec voor 1,700,000 gulden gekocht. Men verneemt, dal tol straf voor de ongeregeldheden te Tranenstein, in Beijeren, gepleegd, de manschappen der reserve en van de landweer uit dat district zijn opgeroepen lot twee maanden dienst in de vesting Ingolsladl. BTRLIJN, 8 April. Hel staalsgeregtshof heeft de wegens hoogverraad aongeklaagde voormalige Hanoversche officieren ieder lot 10 jaren tuchthuis straf veroordeeld. PETERSBURG, 8 April. De minister van financiën, den keizer het bud get voor 1868 voorleggende, heeft daarbij verklaard, dat bij een goeden oogst het tekort onbeduidend zal zijn. Naar het verlangen des keizers zul len alle middelen worden aangewend tot voltooiing der spoorweg-l(jnen. WIESBADEN, 8 April. De overeenkomst van de speelbank met de re gering is heden hier onderteekend. LONDEN, 8 April. Sir Roderick Murchison heeft brieven ontvangen, ge schreven door dr. Livingstone, toen deze zich aan dc bronnen van den Njj! bevond. Men verwacht dezen reiziger eerstdaags in Engeland. PARIJS, 9 April. De Constitutionnel bevat een artikel, onderleekend door den heer Limayrac, houdende wederlegging van de bladen welken den oorlog als onvermijdelijk aanmerken, omdat Frankrijk alle maatregelen geno men heeft, vereischt om dien met goeden uitslag te voeren, »Uoe meer Frankrijk gewapend zal zijn," zegt dal blad, »hoe minder waarschijnlijk de oorlog wordt." Er beslaat wel geen beter voedsel zoowel voor den gezonden als voor den herstellenden, als zuivere onvervalschte Chocolade; immers een kop goede Chocolade overtreft verreweg de beste Bouillon in gehalte van werkelijke voedingsstof. Om billijke prjjzen te verkrijgen vindt echter zoo dikwjjls I eene vervalsching van dit artikel plaats, dat eene qualileilvoor welker zuiverheid wordt gewaarborgd, eene zeldzaamheid is geworden. Het ver dient daarom te meer vermeldingdat de Stoom-Chocoladcn-Fabrlck I van FRANZ STOLLWERCK te Keulen, die tol de meest belangrijke fabrieken van Duitschland behoort, op de wereldtentoonstelling te Parijs i wegens zuiverheid, voortreffelijke qualitcit en goedkoopte van hare Choco laden, met de prijs-medaille werd bekroond. Deze onderscheiding is des le eervoller, dewijl de uitgereikte medaille de eenige is, die in deze branche op geheel Pruissen is gevallen. De fabriek dankt aan haar beginsel, alleen i volkomen zuivere fabriekaten ter markt te brengenharen alom verbreiden roem. Men zoude kunnen beweren, dat hel zoowel dc pligt als het belang van iedere groote handelszaak in victualiën enz. is om hare klandisie met i dit product te voorzien. iSurgcrlijfcc Tan 3 lot en niet 8 April 1868. BEVALLEN: C. de Jonge gcb. Kasteele.Z. J. Singerling, geb. Dcroge', Z. S. J. de Hen geb. Blom Z. M. Groenewegen geb. van Dijk D. G. Blote, geb. van den BosD. A. M. Tavernegeb. Franken D. M. de Laaf, geb. van der SpekZ. - L. II. Wanna geb. Brinkman Z. M. J. G. Walle, gcb. Fasbender, D. E. Montagnegeb. MoeneZ. A. van der Jagtgeb. van der Meer, D. C. Hemerik geb. Starre, D. J. Petrigeb. de Jong, D. - M. Verhoeven, geb. Voskamp, Z. J. H. Verhaargeb. Welter, Z. W. P. Berkhoutgeb. Lefeber, Z. S. Flandryn geb. Wasscnburg D. E. C. Lee mans, geb. vau Rosmalen D. A. G. van Benten geb. Najer, Z. J. Verver, geb. van Polanen Z. F. Noestgeb. BindervoetD. GEHUWD: 11. Kettenes, jen. en A. J. Neef, jd. J. Nievaartjm en J.C. van Royen jd. W. G. H. Jautze, jm. en C. A. H. Schidlewskijd. K. E. Scheld jm. en W. J. Verhoevenjd. H. van Duinjm. en M. H. Spekmanjd. j

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2