LEYDSCH COURANT. EN VRIJDAG 10 APRIL. 51! De Courant wordt Maandag if oensdag en frijdag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zaiurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners zijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. BINNENLANDSCHE EERIGTEN. 46} 716 1460 81} «i 1H 18} 74'J lioo' 82} 60} 26} 61,} 61 78} "li 6! LEYDEN9 April. Van wege het dep. van oorlog zal op Maandag 11 Mei aanst., door de hoofd-adminislratie van hel 4de reg. huzaren alhier, op nieuw aanbesteed worden de levering van 90 paarden ten behoeve van dal regimentop de zelfde voorwaarden als waarop de aanbesteding van 30 Maart heeft plaats gehad, doch met wjjziging van de termijnen van aflevering, in dier voege 'dat de helft der paarden tusschen den l'.leD Junjj en den 31,l£n Julij, en de wederhelft tusschen den l,Uo Augustus en den 30,lc" September van het loopende jaar moeten worden geleverd. De minister van binnenl. zaken, gezien art. 13 der wet van 1 Junij 1865, heeft bepaald: 1°. dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hendie het diploma bedoeld in art. 16 dier wel wenschen Ie verkrijgenvoor de eerste maal in het loopende jaar zitting zal houden op Dingsdag 14 April e. k. en volgende dagen, te Utrecht; 2". dal de com missie, aan welke is opgedragen het examineren van lien, die eene acte van bevoegdheid als arts wenschen te verkrijgen of die hunne vroeger verkre- gene bevoegdheid verder wenschen uit te breidenovereenkomstig art. 27 en 28 dier avet, voor de eerste maal iu het loopende jaar zitting zal hou den op Maandag 20 April c. k. en volgende dagen, te Rotterdam; 3°. dat de commissie, aan welke is opgedragen het examineren van hen, die eene acte van bevoegdheid als hulpapotheker wenschen te verkrjjgen, voor de eerste maal in het loopende jaar zitting zal houden op Dingsdag 14 April e. k. en volgende dagen, te Leyden. De Staatscourant bevat eene missive van den bibliothecaris der kon. bibliotheek, den heer J. W. Holtrop, aan den minister van binnenl. zaken, houdende opgave van de aauwiusleu door die bibliotheek iu het afgeloopen jaar gedaan. Te Amsterdam is in 25-jarigen ouderdom overleden de heer mr. H. W. Ttjdenian, zoon van den heer mr. J. W. Tijdcman, advocaat aldaar, en kleinzoon van wijlen den hoogleeraar H. W. Tijdeman. Zijne dissertatie over de Nederlandsche handelmaatschappij en zijne werkzaamheid gedurende der. korten tijd, dat h(j lid der Amsterdamsche balie was, hadden zeer gunstige verwachtingen van hem doen opvatten. Den 29s'"1 dezer zal van het koloniaal werfdepot te Harderwijk naar hel Nietiwediep vertrekken een detachement suppletie-troepen, sterk 150 man (waaronder 9 onderofficieren), om dien dag te embarqneren aan boord van het aldaar liggende schip Insulindegezagvoerder J. 11. J. Jollie, ten «inde met dien bodem naar Java te vertrekken, onder bevel van den kapi tein der infanterie van het O. 1. leger 11. W. C. van Sluwe, die van verlof naar Java terugkeert. De Zigeuners, die Maandag avond te Rotterdam waren aangekomen, zijn Dingsdag morgen weder van daar vertrokkenden weg nemende naar Dordrecht. Eene groote menigte volks deed hun uitgeleide. Van Dordrecht meldt men dal zij den weg naar den Moerdijk hebben ingeslagen. Door den gemeenteraad van Delft is besloten aan de weduwe van den heer Keyzer, gewezen directeur der gemeente-instelling voor Indisch onder- wjjs, een jaargeld te serieenen van ƒ500, tol aan het tjjdstip dat haar jongste zoon, die thans den ouderdom van 5 a 6 jaar heeft bereikt, meer derjarig zal zjjn geworden, en zulks wel bepaaldeljjk als een blijk van erkentelijkheid voor hetgeen haar overleden echtgenoot voor de stad en in het bijzonder voor de inrigting gedaan heeft. Voorts is door den raad eene commissie van drie leden benoemd, om met burg. en weth. werk zaam te zijn in het zoeken naar een opvolger van den heer Keyzer, aan gezien de heer Koorders, die thans ad interim de betrekking vervult, in geen geval genegen is die te blijven waarnemen. Door het kiescollegic der Ned. herv. gemeente Ie Rotterdam is, ter voorziening iu de vacature, ontstaan door het overlijden van dr. F. Rauwen- boff, de volgende nominatie gemaakt: dr. F. VV. Merens, te Utreeht; P. van Son, te Warmond; dr. A. W. Bronsveld, te CharlpisK. F. Creulz- bergte MaarssenJ. Drost, te Goes; J. J. van Toorenenbergenemer. predikant. Te Maassluis viel dezer dagen een vierjarig kind al spelende in het water. De vrouw van zekeren J. Cats, het hulpgeroep barer buren hoo iende, terwijl zij te huis aan hare bezigheden was, kwam naar buiten, sprong zonder zich te bedenken in de gracht, en had hel geluk het kind te redden. Voor het prov. geregtshof in Noordholland stond eergisteren te regt N. H. de Heer, geb. te Rotterdam, wonende aan den Overtoom onder Sloten beschuldigd van bigamie of dubbel huwelijk. Vroeger Ie Rotterdam gehuwd •doch door den dood zijner vrouw weduwnaar geworden, was hij andermaal in den echt getreden. Daar hjj met zjjne tweede vrouw in oumin leefde en zij te Hamburg was gaan wonen, had hjj gemeend de ontbinding van zijn tweede huwelijk niet te moeten afwachten, en was hjj in October 1867 te Sloten voor de derde maal gehuwd. Zjjne tweede en derde vrouw wa ren beide ter teregtzitting als getuigen tegenwoordig. Het hof heeft hem tot eene tuchthuisstraf van 5 jaren veroordeeld. Door den gemeenteraad te Kampen zijn bij het gymnasium aldaar be noemd: tol conrector de heer dr. C. J. Spat, en lol praeceptor voor het Grieksch de heer dr. J. Brill, thans praeceptor aan het gymnasium te Deventer. Te Breda is Zondag II. een geheel gezin, uit man, vrouw, 8 kinderen en eene dienstbode bestaande, na het gebruiken van soep hevig ongesteld geworden. Zij zijn echter alle in het leven gebleven. Uit hoofde men aan vergiftiging denkt, is door de justitie een onderzoek ingesteld. Te Hulst zjjn twee personen aangehouden, in de nabij gelegen ge meente Clinge woonachtig, op vermoeden van medepligtigheid aan den onlangs gepleegden diefstal bij den landbouwer Huyssenin de gemeente Neuzen. In de tegenwoordigheid van de bestolenen gebragt, moeten zij door dezen zijn herkend, en volgens gerucht zouden ook eenige overtuigings stukken aanwezig zijn. In de thans uit Batavia ontvangen berigten van 29 Maart wordt o. a. gemeld dat den heer llarthoornbekend door zijne brochures over de «zen dingzaak op Madura door een vreeselijk ongeluk is getroffen. Een krank zinnig, volgens anderen een dweepziek inlander heeft zijne drie kinderen op den weg aangevallen en ernstig gewondde toeschietende moeder gedood en den heer Harthoorn zeiven mede zwaar gewond. Volgens het U. D. zouden er verontrustende brieven zjjn ontvangen van de Kust van Guinea. Er zouden vijandige botsingen hebben plaats gehad tusschen de bemanning van het daar liggende Ned. oorlogsschip het Metalen Kruis en de inlanders. B(j de overweging in de afdcelingen der tweede kamer van het wets ontwerp tot wijziging der geneeskundige wetten van 1865 werd door vele leden geheel dat voorstel noodeloos of overbodig genoemd. Voor zoover de voorgedragen wijzigingen eene nuttige strekking hadden, bestond aan de lusschenkomst des wetgevers geene behoefte. Wal men thans in dien zin nieuw bepaald wilde hebben, vloeide van zelf uit de wetten van 1865 voort, of was bij gezonde uitlegging daaruit af te leiden. Zonder gebiedende nood zakelijkheid aan organieke wetten de hand te slaanwas bedenkelijk omdat men, eenmaal dien weg opgegaan, de wetgevende kamers onop houdelijk met partiele herziening der wetten zou kunnen bezig houden. Wilde men de medische wetten van 1865 nu reeds verbeteren, dan moest men zich niet tot enkele ondergeschikte punten dier wetgeving beperken, maar de leemten daarvan in hel hart aantasten en dus de herziening op breedere schaal doen plaats hebben. Er waren intusscheu leden, naar wier gevoelen de noodzakelijkheid tol wegneming der antinomie tusschen de arlt. 24 en 28 der wet van 1 Junij 1865, voor zoo veel de ofFicieren van ge zondheid der 3d' klasse betreftniet te ontkennen viel. Men wees daarbjj op het verhandelde over dit punt in de zitting der kamer van den 6dt° April 1867, bij welke gelegenheid niet slechts hel bestaan eener leemte in de wet op dit punt ook door den minister van binnenl.. zaken is erkend, maar zelfs beweerd werd dat de commissie voor het examen om zich uit de daardoor ontstane moejjeljjkheid te reddeneene uitlegging aan de wet gegeven heeftdie niet met hare letter is overeen te brengen. 'süKAVENHAGE, 9 April. Door Z. M. is als bljjk van goedkeuring en tevredenheid verleend de bronzen medaille en een lofleljjk getuigschrift aan J. Lethée, dienaar van policie 3dt kl.en aan J. A. W. Kipp. te 's Gravenhagewegens het met levensgevaar redden van eenen hoofdofficier, die aldaar op 28 Februari) jl. te paard gezeten, in de gracht was gestort. Z. M. heeft vergunning verleend aan jhr. G. J. G. Klerck, adviseur belast met de leiding van den aanleg der staatsspoorwegen tot het dragen der versierselen van commandeur der orde van Leopold, hem door den koning der Belgen geschonken. Door Z. M. is eervol ontslag verleend, op hun verzoek, aan den heer G. J. H. Ebbinge Wubben, als burgemeester te Smilde, en aan den heer P. Jansen, laatstelijk eersten onderwijzer aan de gouvernements eerste la gere school te Djocjocarta, thans met verlof, en ten gevolge van zijn ver trek naar Java, aan den heer II. J. Hardeman, als leeraar aan de rjjks hoogere burgerschool te Roermond. Tot ontvangers der directe belastingen enz. zijn benoemd: te Dalfsen de heer jhr. A. L. van Sper,gier, thans te Appellern; te Appellern de lieer S. Hallungius, thans te Oldenkottc; te Heerlen de heer W. T. van Thiel

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1