Uit Rotterdam meldt men dat aldaar gisteren avond ten 7 ure is aan gekomen de bende Zigeuners, wier komst verwacht werd, en omtrent wier reis langs Zwolle, Zutphen, Arnhem, Utrecht, Woerden enz. nu en dan bijzonderheden zijn medegedeeld. Zij hebben hunne tenten opgeslagen op het terrein naast het opgehoogde zandige gedeelte der Nieuwe Veemarkt. De moerassigheid van den grond, zegt de iV. R. C-, weerhield het publiek niet, om de vreemde gasten te bezigtigen, welke echter, toen de menigte aangroeide, zich in hunne tenten terugtrokken. Omstreeks half acht begon het publiek zich reeds tusschen de tenten en paarden te bewegen. Men zag hier en daar een zwartharige en zwarloogige Zigeuner vrouw, meteen kwartje tusschen de vingers, vragen «zulk een dubbeltje." Werd haar een dubbeltje gegeven, zoo sloot zij het dankbaar, doch onvoldaan in de hand er. voegde er bij: «neiu zulk een dubbelije." Naarmate het later werd, groeide de nieuwsgierige menigte aan. De tegenwoordigheid van twee of drie poli- cie-agenlen stond volstrekt gelijk met geheele afwezigheid. Omtrent half negen vertoonde het kamp een walgelijk schouwspel, niet ten gevolge van de walgelijke vuilheid van de tijdelijke bewoners en hun gereedschap, maar ten gevolge van hel gedrag van de onbeschaafde menigte. Jongens begon nen met de tenten open te halen, met ze van onderen op te ligten en in de hoogte te houden. Volkomen doelloos; want daar hinnen was duisternis en niets te zien. Vertoonde zich slechts een zwarte kop onder uit de tent, zoo stoof de menigte, bang voor haar eigen heldendaden, verschrikt terug. Niet lang daarna viel een der tenten in. En die val werd door hel gemeen met gejuich begroet. Zij die zich in de tent bevonden, bleven rustig liggen Een oogenblik latei viel een tweede tent. Doch de zegekreten daarover waren nog niet geëindigd, toen een forsclie kerel te voorschijn sprong, een der palen, die onder de tent lagen, aangreep en met zijne stem de opgescho ten jongens uil het gemeen, die dadelijk terugweken, dreigde. Korten tijd daarna was van de ingevallen tenten de eene weer regtgezet, en deze, zoowel als de andere, werden aan den ingang door agenten bewaakt. Toen eenige jongens nog eene poging deden, om aan de achterzijde de weer op- gerigte tent omver te halen, protesteerde ditmaal de omstaande menigte. Door het prov. geregishof in Drenthe is bevestigd het vonnis van de arrond-regtbank te Assen, waarbij zekere D. L.vroeger brievengaarder der posterijen van het hulpkantoor te Ruinen, wegens het openen van aan den post toevertrouwde brieven, door een ambtenaar van het bestuur der posterijen, is veroordeeld tot eene geldboete van 150 en 111 de kosten, tevens met ontzetting van de waarneming van elke openbare bediening of ambt gedurende tien jaren, benevens eene subsidiaire gevangenisstraf van eeue maand. Dezer dagen had op den spoorweg van Meppel en Zwolle een voorval plaats, dat op nieuw bewijst hoe wensehelijk hel is dat er óf door een con ducteur óf een signaal in eiken waggon te plaatsen, of op eenige andere wijze voor de persoonlijke veiligheid wordt zorg gedragen. Donderdagavond hoorden passagiers, die zich in den avondtrein bevonden tusschen de stations Wijhe en Windesheim geroep van moord; eerst wanende, dat zulks in het voorbijgaan was, begreep men alras, dat het uit een der waggons kwam. Met veel moeite werd hiervan aan een conducteur kennis gegeven en stopte men den trein even bij Windesheim. Naauwelijks stond de trein stil, of uit een der waggons 2<*e kl. sprong eene dame, wier uiterlijk onmiskenbaar verried, dat zij hevig verschrikt was, die verklaarde niet weder in dien waggon, waar zij uitgesprongen was, te willen zitten, daar zij zich niet verder vertrouwde in het gezelschap van een reeds bejaard heer, die met haar alleen in den waggon gezeten had; de dame werd in een ander rijtuig gelaten. Bjj de aankomst te Zwolle wist de heer zich uil de voeten te mak Omtrent het verbranden van een vaartuig met napbta geladen in de haven van Antwerpen, waarvan met een enkel woord melding is gemaakt, meldt men de volgende bijzonderheden: Het vaartuig was met 200 vaatjes naphta geladen en naar Cureghem, bjj Brussel, bestemd. Op het oogenblik dat het naar die plaats zoude vertrekken, had de ontploffing plaats eu wer den de twee personen, die de bemanning van het binnenlandschc vaartuig uitmaakten, met den mast en de vaatjes uajilita op een zeer gruoten afstand geslingerd, terwijl aan den ankerketting slechts de kiel van het vaartuigen eenige overige brokstukken verbonden bleven. De beide personen ontvingen gelukkig slechts eenige kneuzingen. De Engelsche stoomboot Eugeniadie op korten afstand lag ontsnapte aan het gevaar van brand maar in de nabijheid op de reede lagen nog drie driemasters en verder opeen negental stoombootenen daar de brandende vaatjes naphta hier en daar geworpen werden, was men beducht voor de verspreiding der vlammen. Het verdere gevaar werd echter door de spoedige verwijdering dier schepen voorkomen; de stoomboot Castor et Pollux begon zelfs reeds te brandendoch zij werd spoedig buiten de gevaarlijke plek gebragten eene brandspuit, die zich aan boord dier stoomboot bevonddeed hel overige om haar te redden hejgeea ook gelukte. Bij de overweging in de afdeelingen der tweede kamer van het wets ontwerp betreffende de maten, gewigtenenz., vvaarbjj men algemeen naar de reeds daarover met de onlangs ontbonden kamer gevoerde gedach lenwisseling verwees, spraken sommige leden op nieuw de meening uit dat deze voordragt niet slechts, gelijk de eerste daarbij overgelegde memorie van toelichting zegt, de bestaande afwijkingen in hel internationale metrieke stelsel wegnemenzijne toepassing aanvullenhiertoe een beter toezigt in het leven roepen, en grondslagen voor verdere regeling leggen wil, maar dal er een geest in doorstraalt om tot de volledige invoering van het metrieke stelsel te dwingen. Van zulk eene strekking is onmogelijk heil te vei wachten. De toepassing van het metrieke stelsel maakt langzame, ge leidelijke, maar zekere vorderingen. Dwang kan slechts verzet in helleven roepen en moet aan de goede zaak schaden. Terwijl vele leden in de uit sluitende invoering der wetenschappelijke benamingen voor maten en gewig ten, b(j wijze van p oef, wenschen te berusten, werden de daartegen reeds vroeger geopperde bezwaren door zeer veel andere leden nog eens met na druk aangewezen. De verdediging, welke de regering thans in hare me morie van toelichting heeft gevoerd, werd door hen niet afdoende gerekend. Nederlandsche woorden, die zestig jaren lang de waarde der malen en ge wigten hebben uitgedrukt, zullen nu vervangen worden door klanken, waar aan ons volk niet als het Fransche en Belgische ten deele gewoon is, maar die het ten eenen male vreemd zijn. De waarde der wetenschappelijke be namingen wordt door niemand in twijfel getrokken. Maar waarom kan bjj haar gebruik ook niet het bezigen onzer Nederlandsche namen worden vrij gelaten 's GRAVENHAGE 7 April. Z. M. heeft benoemd lot ridder der orde van den Nederl. Leeuw den heer E. A. Zubli, pred. bij de Waalscbe gemeente te 's Gravenhage. Door Z. 81. is aan de lib. C. de Beer en N. J. van flaltem eervol ontslag verleend uit hunne betrekking van commies bij de administratie van de grootboeken der nat. schuld; voorts zijn bij de genoemde administratie! en bij het agentschap van hel ministerie van financiën te Amsterdam be vorderd: tol referendaris, de heer J. W. Blaauwthans hoofdcommies; tot hoofdcommies, de hh. J. Backer jr. en J. Geesink, thans commiesen; tot commies, de hh. J. F. Wesseling, S. A. N. van Petersom Ramring en D. P. F. Dutilh, thans adjunct-commiesentot adjunct-commies, de hh. F. A. van West, 11. Ameschot, L. B. van Tienen, H. Oltmans, J. W. Gerre- brands Czn.J. C. de Broer en G. J. van der Burgh, thans eerste klerken. Tol notaris te Oosterbeek is benoemd de heer E. A. Romswinckel cand.-notaris te Wageningen. -- Z. M. heeft goedgevonden bij het personeel van de geneeskundige dienst der landmagt te benoemen tot officier van gezondheid lslc kl. den officier van gezondheid 2dc kl. dr. P. Groeneboom. De minister van marine zal Vrijdag aanst. geen gehoor verleenen. De leden van de eerste kamer zijn ter vergadering bijeengeroepen legen Dingsdag den 14dcn dezer, des avonds ten 7j ure. Tot penningmeester der Vereeniging van en voor Nederl. industriëlen is in de jongste vergadering van haar bestuur benoemd de heer F. W. vau Putten, directeur der brood- en meelfabriek alhier. BUlTENLAiXDSCilE BERIGTEN. EUGËLAA 28. LONDEN, 5 April. De aanneming van de resolutien van den heer Gladstone, betreffende de staatskerk in Ierland, door het lagerhuis, waarvan reeds melding is ge maakt, heeft alleen die beteekenis dat het huis heeft besloten die voorstel len onverwijld na de Paaschvacantie en wel in de zitting van 27 April in behandeling te nemen. Het publiek komt intusschen meer en meer in be weging, deels tegen, maar, althans lot nog toe, meerendeels voor den be dreigden tak der Vereeuigde staatskerk. Alleen in de zitting van Donder dag jl. heeft het lagerhuis 1387 pelilien aangaande die zaak, namelijk 1150 legen de voorstellen vau den heer Gladstone en 237 daarvoor, ontvangen. De vroeger ingediende pelilien mede gerekend, waren er toen 1880 tegen, en 405 voor die voorstellen ingekomen. In den Paaschtijd zal de beweging onder het publiek, naar men verwacht, nog grooter worden, vooral teu gevolge der verklaring, waarmede de president-minister Disraeli Vrijdag jl. zijne rede besloot, namelijk de verklaring dat de aanval op de lersche taatskerk het werk was van de in Engeland impopulaire secte der rittta- listenvereenigd met de ultramontanen. De tijdwaarvoor de bijzondere constabels hier en elders zich hadden verbonden om de policie bjj te slaan in de zorg voor de openbare orde en veiligheid, thans geheel of nageuoeg geheel verstreken zijnde, is namens den minister van binnenl. zaken in een schrijven van 31 Maart jl. verklaard dal het algemeen belang geene verlenging van hunnen diensttijd vordert. Het aantal dier bijzondere constabels beliep 113,674. Berigten uit Abyssiuië van 16 Maart melden, dat de Engelschen toen bij hel meir Ashangeh, op zes dagmarschen van Magdala, stonden, maar in de door den vijand verwoeste landstreek door gebrek aan graan en four- rage belemmerd werden. -— Op de Britsche koopvaardijvloot hebben-in het jaar 1867 5283 sterf gevallen plaats gehad, waarvan 2370 ten gevolge van ziekte; 1105 personen zgn omgekomen ten gevolge van het van boord vallen en 1808 ten gevolge van schipbreuk.*, De bekende geschutgieter Whitworth heeft aan de regering aangebo den dertig studiebeurzen, ieder van 100 jaarlijks, te stichten voor we- tenschajipelijke opleiding van industriëlen. De regering heeft dat aanbod, hetwelk gelijk staat met eene schenking van een kapitaal van 100,000 dankbaar aangenomen. Te Bolton is de katoen-spinnerij van de hh. Arrovvsmith Sons afge brand, teiwtjl de machinerie in volle werking was. Kinnen een half nur ag het geheele gebouw iu puin. De'schade wordt op 70000 geschat. Op een veld nabij Merthyr heeft dezer dagen weder eene boks-parlij plaats gehad tusschen twee jongelieden Rowland Thomas en Thomas Beynion. De strijd was hardnekkig. Bij den 73sle0 aanval kreeg de eerstgenoemde een sloot tegen de borstdie hem ter aarde deed vallen en weinig tijds daarna was hij een lijk. De ander was genoegzaam blind en moest naar zijne woning geleid worden. Rit New-Fork wordt gemeld dal de president Johnson op de tegen hem ingebragte beschuldiging heeft geantwoord, dat de afzetting van Stan ton geen verkrachting was van de wet op het aanstellen van ambtenaren; hij ontkent te hebben zameneespanncn met Thomas om zich van liet minis terie van oorlog meester te maken, en ontkent ooit de wettigheid van bet congres te hebben in iwjjfel gelrokken; aangezien het verslag der zittingen zijne redevoeringen onjuist had weêrgegeven.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2