Per Telegraaf. LYC ingenomenheid met het cultuurstelsel. Hij hing ook een donker tafereel op van deu toestand in lndië: de handel was kwijnend en hel vertrouwen ge schokt. Ook de inwendige toestand van Java was onrustbarend. De heer Itochussen deelde de meeiting dat het regeringsbeleid in lndië geschokt was. Naar zijne oieening was regering in lndië onmogelijk, indien zij niet vol gens Oostersche begrippen geschiedde. Hij had zijne stem omtrent deze begrooting nog niet bepaald, wegens het liooge cijfer, maar niet uit wan trouwen tegen 's ministers beleid. De minister van koloniën kwam op tegen de in het eindverslag uitgebragte meening dat hjj zou zijn een voorstander van achteruitgang, en (teelde zijne denkbeelden mede over de plannen van her vorming die elkander in den jongsten tijd hadden verdrongen. Hervorming achtte hjj te ernstig om die aan onbekookte proefnemingen ten ofler te brengen. Hij stond achtereenvolgens stil bij de uitkomsten van de hervor mingen die op verschillend gebied hadden plaats gehad, waaruit, naar zijn inzien, bleek dat er veel verkeerds had plaats gehad, zelfs in strijd met de in art. 56 van het regerings-reglement bevolen instandhouding der gouver- nements-cultitres. De heer Koorders verdedigde den minister legen het ver wijt dat hy zou zijn een man van reactie en gaf zijne afkeuring te keu ren over de roekelooze grepen die men in den bestaanden toestand had gedaan. De heer lnsinger deed eetiige vragen aan den minister betreffende de koiKjcultuur eu de kadastrale opneming, waarop de minister zich be reid verklaarde in de volgende zitting te antwoorden. In de zitting van heden zjjn de beraadslagingen voortgezet. De minister van koloniën gaf, in antwoord op de vragen door den heer lnsinger, gisteren gedaan, omtrent den persoon en de kunde van hem, aan wien de enquête nopens de koffijcultiiur was opgedragen, daaromtrent in lichting door voorlezing van rapportenwaaruit bleek dat die persoon de heer Bosch, gekenschetst werd ais iemand die ten eenenmale allen inzigl in zaken miste. De minister heeft daarom bevolen den heer Bosch van die enquête te ontheffen eu hetgeen deze lot dusver vcrrigt had te stellen in handen van den directeur van het binnenlandsch bestuur, die alsdan der regering verdere inlichtingen zal verstrekken. De minister nam hierna de gelegenheid te baat om zijne denkbeelden op koloniaal gebied nader te ontwikkelen. De heer W. van Goltslein wenschte deze begrooling alleen uit een ad ministratief oogpunt te beoordeelen en vast te stellen, ondanks de groote bezwaren die hij daartegen mogt hebben. Hij constateerde de slechte wer king van de comptabiliteitswet. De heer de Casembroot verklaarde een bepaald voorstander van het cul tuurstelsel te zijn, mits art. 56, 5e lid, van het regeringsreglement werd nagekomen. Ujj drong aan op verligting der bevolking bij de koffijteelt. De heer van Nispen had bezwaren legen de schrikbarende toename van de uitgaven in lndiê, waarvan het gevolg zou zijn heffing van belastingen in het moederland. De heer van Bosse wederlegde het aangevoerde door den heer W. van Goltstein omtrent de slechte werking der comptabiliteitswet. De heer Gefken zou iu de gegeven omstandigheden voor de begrooting stemmen, hoewel hij groote hezwaren daartegen had. De heer Koorders besprak de heeredienslen. Hij verlangde overlegging van de stukken betreffende het vierpalenbesluit. De heer J. K. van Goltstein zou voor de begrooting stemmen, omdat de minister, even als hij, het gouvernements-cultuurstelsel was toegedaan. Door de hoofdcommissie voor het nationaal gedenktecken van Novem ber 1813 is gisteren aanbesteed: het verrigten van alle steenhouwerswerken het opmetselen en stellen van het nationaal gedenktecken enz. met de stoepen en treder. en de levering van allen daartoe benoodigden Escauzijn- sclten steen en melsel-materialen. Daarvoor waren 7 billenen ingekomen, waarvan een werd verklaard van onwaarde. De minste inschrijvers waren de hh. L. Philips en C°.alhier, voor 22,470. D'. de Ridder, pred. bjj de remonstrantsch geref. gemeente alhier, heeft voor het beroep naar Amsterdam bedankt. De policie alhier heeft in den afgeloopen nacht een bleekersknecht te Loosduinen in arrest genomen, die, kort te voren, een persoon in eene herbergnabij het tolhek op den Loosduinschen weg eene diepe halswonde had toegebragt. BUITKNLAADSCHE KKKIGTKN. BBlfilK. Niet ongegrond was de vrees voor eene herhaling der oneeregeldheden in Henegouwen. Er hebben te Charleroi op nieuw ernstige onlusten onder de steenkolen-arbeiders plaats gehad. Een escadron cavalerie en de gendar mes hebben tweemalen eene charge uitgevoerd. Eetiige personen zijn ge wond en verscheidene leiders der oproermakers gevankelijk naar Charleroi gebragt. Er zijn thans ook troepen naar Namen gezonden, alwaar onder de werklieden mede eene groote gisting heerscht. De oorzaak der ongere geldheden te Charleroi is dat de directeuren van eenigc steenkolenmijnen de lootten met 10 pCt. hadden verlaagd. Volgens de laatste berigten was de beweging in het district Charleroi geheel lot bedaren gekomen, terwijl 15000 werklieden den arbeid hervat hebben en 2500 dien zonden hervatten. Te Gent is in tegenwoordigheid van den koning en van de koningin de internationale bloemententoonstelling geopend. Zij is nog schooner en belangrijker dan al wat Gent vroeger in dal opzigt reeds heeft geleverd. Er is van wege de Russische regering medegedeeld dat in 1869 te Peters burg een congres voor de kruidkunde met eene internationale tentoonstel ling gehouden en op 19 Mei geopend zal worden. ENGELAN D. LONDEN 29 Maart. Hel voorstel van lord Stanley, strekkende om de quaestie, of aan de vereenigde kerk in Ierland de hoedanigheid van staatskerk zal ontnomen worden, met intrekking van de haar van rijkswege geschonken inkomsten, aan de beslissing van een nieuw parlement over te laten, is zoodanig ge steld, dat het zal moeten behandeld worden voor het bekende voorstel van den heer Gladstone. De liberalen noemen het eene oneerlijke poging om verdeeldheid in de oppositiepartij te brengen. In Ierland is het houden van bijeenkomsten, zoowel van de voorstanders als van de tegenstanders der staatskerk, aan de orde van den dag. Volgens de Morning Star zal de inboedelnagelaten door wjjlen ba ron Bentinck, op de twee eerste dagen van April in hel openbaar verkocht worden. De gezant was een zeer groot liefhebber der muziek en zijne voorliefde voor violen noopte hem tot eiken prqs elke oude Cremona op te koopen. die voorkwam. Deze gehecle collectie, waaronder een Stradi varius en een Guarnerius, zal worden geveild. EKANHKlJIt. PARIJS. 29 Maart. De organisatie der mobile nationale garde is door den keizer vastge steld en in den Moniteur afgekondigd. Die gewapende magt zal omstreeks 550,000 man sterk zijndoch deze sterkte eerst aan het einde der eerst- volgende vijf jaren bereiken. Er is sprake van eene reis des keizers naar Algeriê. De maarschalk Mac Mahon heeft last gekregen derwaarts terug te keeren. De heer Taré, secretaris generaal der regering van Algiers, blijft hier om de vragen te be antwoorden, die de commissie voor de begrooling zal te doen hebben, be treffende liet administratief en militair bestuur der kolonie. Te Toulon heeft een zware brand in het stationsgebouw plaats gehad, Alleen de buitenmuren zijn overgebleven. PRlTlSiEN. BERLIJN 29 Maart. In Beijeren vindt de nieuwe militaire organisatie, naar die van Pruis- sen geregeld, veel tegenstand, vooral omdat daar te lande de landweer tot nu toe onbekend was. Te Traunstein is bij de inschrijving der manschap pen voor de landweer een oproer ontstaan. Het stadhuis werd vernield en de gendarmes werden mishandeld. Ook in Trostberg hebben soortgelijke onlusten plaats gehad. De leus der rustverstoorders was: »Wjj willen geenen eed aan Pruissen zweren." De VVeener dagbladen bevatten eene uitvoerige kritiek van de ver schillende ontwerpen, betreffende de regeling der financiën; hoofdzakelp valt men het voorstel aan tot heffing eener belasting op het vermogen. ON H. Ke Speku G. H. 24 j. ei 's GRAVEND AGE31 Maart. Slot der zitting van de tweede kamer, De hh. van Wassenaer Catwyck en Hoffman verklaarden zich voor de be grooting. De minister van koloniën beantwoordde hoofdzakelijk den heer Koorders, en verklaarde de begrooting niet te zullen inkrimpen, tenzj) hjj overtuigd was dat de dienst in lndië daardoor geen nadeel leed. De alge- rocene beraadslagingen zijn gesloten. Morgen behandeling der onderdeden. Na discussie is met 36 tegen 34 stemmen besloten de begrootingswetten na de Indische begrooting te behandelen. PARIJS, 30 Maart. De Etendard verzekert, dat in den ministerraad definitief beslist is, alle gedachte aan ontbinding van het wetgevend ligchaam te laten varen. WASHINGTON, 30 Maart. Het regtsgeding tegen president Johnson heeft heden voor den senaat een aanvang genomen. INGEZONDEN. Dc Kweekschool op het Rapenburg. Ruim een half jaar geleden werd in de dagbladen aan Leidens ingezete nen medegedeeld, dat op het Rapenburg alhier een kweekschool voor be waarschool-onderwijzeressen en kinderjufvrouwen geopend zou worden, waaraan verbonden zon zjjn een bewaarschool voor kinderen uit den meest gegoeden stand. Sedert October 1867 zijn beide inrichtingen in werking, des morgens van 9 12 en van 2—4 uren dc bewaarschool. Het is een lust om te zien, wanneer men des avonds het vriendelijk lokaal binnen treedt, waarin de kweekschool gehouden wordt, hoe daar lusschen de 20 en 30 meisjes van verschillenden leeftijd onderwijs ontvangen in het lezen, schrijven, rekenen, zingen, teekenen, in de aardrijkskunde, opvoedkunde en gymnastiek. Er zijn onder die meisjes, wier opleiding in de lagere school veel te wenschen heeft overgelaten, en die hier in de gelegenheid worden gesteld om hel verzuimde eenigszins goed te maken. Allen ontvan gen onderricht in die vakken die haar in staat stellen om met oordeel en bekwaamheid op de bewaarscholen werkzaam te zijn. De leerlingen der kweekschool zijn hulponderwijzeressen aan de beide stads-bewaarscholenaan de bewaarschool der maatschappij tot Nut van' 't Algemeen die in de Groenesteeg, een bewaarschool op den Middelweg en in de Haarlemmerstraat. Tot nog toe wordt door geen der hulponder-1 wtjzeressen van de bewaarschool op de Garenmarkt van het onderwijs ge bruik gemaakt. In den aanstaanden zomer zullen dc lessen grootendeels iu den vroegen morgen worden gegevenwaardoor misschien ook kinderjuf vrouwen en kindermeisjes zullen uitgelokt worden om daarvan gebruik te maken. Dat van deze nog geen enkele op de kweekschool wordt aange troffen, schrijven wij alleen toe aan het bezwaar dat zij des avonds moeie- lijk gemist konden worden. Of zouden wjj kuunen denken, dat aan hare opleiding niets meer ontbreekt? De bewaarschool beantwoordt evenzeer aan het doel, dat de commissie van oprichting zich daarmee heeft voorgesteld. Vroolijk en prettig zijn de kinderen in de goed ingerichte lokalen bijeen; in de ruime speelkamer heb ben zij gelegenheid om te loopen en te springeneu als de lente in het land komtdan worden de deuren opengezet en vinden zij in den sierlijken tuin niet alleen de vrije lucht, maar ook geurige bloemen en planten, ter wijl het midden geheel vrij is gebleven om met schop en kruiwagen te werken en bergen te bouwen van zand. De ouders hebben dan ook niet anders dan reden van tevredenheid over de uitnemende wijze, waarop de lichamelijke eu geestelijke ontwikkeling hunner kleinen bevorderd wordt. Wat verlangen deze iederen morgen en middag naar de school! Hoe opge ruimd komen ze thuis! Wal leeren ze lieve kinderlijke versjes van builen, die ze van het begin tot het einde kunnen begrijpen, En als men de schooi bezoekt, wat zijn ze daar altoos eenvoudig en natuurlijk bezig, zonder kunsten en gedwongen fraaiigheden in Fröbels geestmet wijsheid toe gepast. Het getal der kiDderen bedraagt nog maar 20 en was berekend op minsten! 40. In verband met de kweekschool, zou deze kunnen voortgaan met hare leerlingen voor den geringen prjjs van ƒ12 een jaarlijkschen cursus te laten doorloopen. Het schijnt, dat sommige ouders nog altoos bezwaren en voor- oordeelen tegen een dergelijke inrichting als deze bewaarschool hebben, waardoor zij weerhouden worden, hunne kinderen er heen te zenden. Zi| kunnen niet beter doen dan de school eens bezoeken of de kinderen, die er zpn buiten de school gadeslaanvooral in gezelschap met andere kin deren, die geen gebruik van de school maken. De invloed der school zal hun spoedig blijken en daardoor zullen hunne vooroordeelen het best uit den weg geruimd worden. Bij velen onzer stadgenooten heerscht nog eene volstrekte onbekendheid met den aard en de vruchten dezer slichting. Daarom zeggen wij met nadruk: Komt en ziet! Met dubbelen aandrang roepen wij dit toe aan de gegoede burgers onzer stad, omdat zjj dezer dagen een nitnoodiging van de Commissie dezer In richting ontvangen zullen, waarin hunne medewerking wordt ingeroepen. Zoolang het getal kinderen op de bewaarschool niet volledig is, kan Je Inrichting zichzelve niet dekken. Daar dit misschien ook in het volgend jaar niet het geval zal zijn, heeft de Commissie het besluit genomen om de geheele onderneming aan een Vereeniging van aandeelhouders in handen te stellen. Zij wenscht daartoe een kapitaal van 10000 te negocieeren, in rentelooze aandeelen van 25, die met klimmende premiën zullen afgelost worden. Wij vertrouwen, dat onze stadgenooten zich bereid zullen toonen om de Commissie te helpen, deze zoo nuttige zaak, die aanvankelijk reeds zoo goede vruchten draagt, in stand te houden. Voo bevalli opregt Lei Voc van d en Be Roi Voc van t ten d; Lei BtT KAAI te ziji tot B LIEF AID drjjve fleatie Leide elf ui den Lei n de S NB te L te A Ont' prijzt Gros Troi Prij 17ic., 50 c. e per De verni tiën ken Jlalz verw Sn Breei Delf

Leydse Courant | 1868 | | pagina 2