LEYDSC8IE COURANT. 1868. WOENSDAG 1 APRIL N". STADS-ILER1GTEN. [)e Courant wordt MaandagWoensdag en Cr ij dag uitgegeven. Die van Maandag komt uit Zalurdag avond. De prijs der Courant is ƒ3.per vierendeel jaars. Afzonderlijke nomtners Mijn tegen 10 Cents verkrijgbaar. Bjj deze Courant behoort een BMVOEGSEL. bevattende: Raadsbesluit regelende de heffing eener plaatselijke directe belasting te Leydenen f erordening regelende de invordering der plaatselijke directe belasting te Leyden BURGEMEESTER EN WETHOUDERS tan LEYDEN, Getien de adressen van 1°. Pauius Veera vlceschhouwer, wonende alhier, waarbij hij verwekt om het huis op de Haarlemmerstraat, wijk VI n°. 316ro»J, tot slagterij te mogen inrigten; 2". de weduwe Qpirinus VasSE, melkverkoopster en varkenslagtsterbinnen deze gemeente woonachtig, houdende verzoek buiter uit oefening van haar beroep, het achterste gedeelte van haar huis op de Mare, wijk V n», 763, tot rookerij te mogen inrigten; 3°. W. P. OstNGAkoopman in brand stoffen. daarbij verzoekende het pakhuis aan den Ouden Rijn, wijk VII n'. 1091, tot magazijn van brandstoffen te mogen bezigen; Gelet op het Koninklijk besluit van den 31sttn Januarij 1824, rakende vergunnin gen ter oprigting van sommige fabrieken en trafieken Doen te welen, dat tot bet hooien der eigenaars en bewoners van de naastbijge- legene en belendende pandenten opzigte der information de commodo et incom- modo, door Burgemeester en Wethouders zal worden gevaceerd op bet Raad huis dezer Gemeente, op Donderdag den 2de" April aanst.'s voormiddags te elf urenzullende de belanghebbenden verpligt zijnhunne bezwaren tegen die verzoeken opdien tijd in te brengen, terwijl, bij verzuim daarvan, zij gehouden zullen worden zich tegen de inwilliging niet te hebben verzet. Burgemeester en Wethouders voornoemd, t. d. BRANDELER, Burgemeester. Leyden, 31 Maart 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. De VOORZITTER van den Gemeenteraad van Leyden, Getien art. 31 der Wet van 4 Jtilrj 1850 Staatsblad u". 37); Doet le welen, dat de lijsten der kiezers van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaalde Proviuciale Staten en den Gemeenteraad op heden zijn geslotenop nieuw aangeplakt en gedurende acht dagen op de Secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage zijn nedergelegd. En zal deze door plaatsing in de Leydsche Courant worden afgekondigd. Le Voorzitter voornoemd, Leyden, 31 Maart 1868. v. d. BRANDELER. VERGADERING van den Gemeenteraad van LeydenDonderdag den 2^n, April 1868, 's namiddags te twee uren. Onderwerpen 1». Voordraai tol dekking der bescltrijvings- en taxatiekosten voor de plaat selijke direcie belasting, met staat van af- en overschrijving. 2°. Adres van P. J. 't Hooft c. s.waarbij zij verzoeken nog voor dit jaar eene toelage te erlangen; met staat van af- en overschrijving. 3». Voordrag! lot afstand van gemeentegrond, kadastraal Sectie A,n°, 284, aan de firma tl. Veefkind Zoon. 4». Adres van Bestuurders der Naamlooze Vennootschap de Leydsche Stoom- bnoldienstlot het in eigendom bekomen van gemeentegrond. 5». Voordrag! tot het meerder beschikbaar stellen van gelden lol nilbelaling van pensioenen aan gepensionneerden van den Staal, en hel overbrengen «an deze bemoeijiug. 6". Snppletoire siaai van bcgrooting en staat van af- en overschrijving van het Werkhuis, 1867. 7°. Adres van hel Bestuur der Dillellanten-vereeniginghoudende verzoek dal aan die vereeniging kwijtschelding van de huur der gehoorzaal voor de twee reeds gegeven en vrijdom voor de twee nog te geven concer ten, worde toegestaan. 8°. Plan en voorwaarden omirenl de herstelling der KarnemelUsbrug. BINNENLANDSCUE BERIGTEN. LEYDEN, 31 Maart. De commissie uit het prov. geregtshof in Zuidholland tot liet afnemen van het examen voor het notarisambt gevorderd, zal zitting houden op Vrijdag 22 Mei aanst. Ter kaasmarkt alhier was heden aangevoerd 200 N. ft kaas. Er was geen handel. Uit Groningen meldt men dat men aldaar vermoedde dal de hoogleeraar dr. Salverda naar Leyden zou worden geroepenler vervulling der vaca ture, ontslaan door het overlijden van prof. J. van der Roeven. Bij de uitgevers Gebr. fielinfanle, te 's Hage is verschenen liet eerste nommer van een Weekblad voor het Hooger Onderwijs. Het aantal personen, dat in het begin der tnaand-April e. k. uit het noorden des lands, inzonderheid Drenthe en Friesland, naar Amerika ver trekt, wordt op p.m. 600 begroot. In onderscheiding van vroegere trans porten, bevinden zich onder de thans vertrekkenden vele handwerkslieden, vooral timmerlieden en metselaars; terwijl hel getal gegoede personen dit maal niet gering mag heelen. Onder de geleiders bevinden zich eenigen, die reeds 13 tot 16 jaren in het nieuwe werelddeel hebben doorgebragt. De Zigeuners, die vroeger eenigen tijd te Zwolle hebben vertoefd, be vinden zich thans te Amersfoort. Naar men vau daar meldt hebben zij in eenige winkels onderscheidene aankoopen gedaanen schenen zijin weer wil hunner uit lompen bestaande Uleeding, goed bij kas le zijn. Uit Frederiksoord meldt men dal dezer dagen de koloniën van welda digheid zijn bezochl geworden door den heer dr. A. Thaer, die door zrjne veelzijdige kennis van den landbouw in Duitschland een grooten naam heeft verworven en thans hoogleeraar te Berlijn is. Naar men vernam zou dit bezoek in verband slaan met het voornemen, om ook in Pruissen eene in- rigling in het leven te roepen, waardoor het pauperisme wordt tegengegaan en aan eerljjke armoede werk en lirood wordt verschaft, Onder Ditivendijkenabij Zierikzee, is bij het stormachtige weder aan den zeedijk een belangrijke val ontstaan, ten gevolge waarvan een in de nabijheid wonende landbouwer, voorzigngheidshalvezijne woning heeft ontruimd. Op de plaats, waar de val heeft plaats gehad, peilt men 30 ellen water. In den nacht van 26 Maart heeft er ten huize van J. Ruisen rus- lend landbouwer, wonende in de gemeenle Axel, een stoute diefstal, met inbraak vergezeld, plaats gehad. Des avonds ten ongeveer 10 ure zjjn eenige personen liet huis binnengedrongen cn hebben zijterwjjl een hunner de bewoners onder bedreigingen belette Ittin bed le verlaten, alles doorzocht en zich meester gemaakt van eene som van ongeveer ƒ3000. De Londensche Boyal Geological Society heeft elk jaar te beschikken over de rente van een kapitaal, nagelaten door den natuurkundige YVollas- ton, maar moet die renle tot eereprijs toekennen aan hem, die in hel jaar de meest verdienstelijke geologische werkzaamheden heeft vcrrigi. Onder de geleerden van alle landen heeft dit jaar dien eereprijs verworven de heer J. Bosquet, te Maastricht. De algemeene beschouwingen der commissie van rapporteurs van de tweede kauier over de ontwerpen der staatshegrooling voor 1868 zien titans het licht. In de aideelingen werd de toestand, waarin de vertegenwoordi ging zich met betrekking lot het ministerie geplaatst zag, besproken. Van de zydc der meerderheid noemde uien dien toestand even voorbeeldeloos als treurig. Niets klaarder titans dan dal insschen regering en vertegenwoor diging de noodige overeenstemming ontbreektNiettemin bleef liet ministe rie eeu onbegrijpelijk proces voor zjjn bestaan voeren; een proces, waarin zoo veel men zien kon, geenerlei landsbelang betrokken is. Oudertusschcn werd niets wezenlijks verrigt; leed zoo menig gewigtig staatsbelang bij stilstand of uitstel, en daalde de zedelijke invloed van het gezag meer en meer. Onder zulke omstandigheden liet het ministerie aan de vertegenwoor- dibir.g geen anderen uitweg over dan afstemming van alle begrootitigeii. Verscheidene leden kwamen op legen deze uitspraak. Ook ouder hen wa ren er, die de jongste kamerontbinding betreurden en eene politieke feil noemden. Maar daarover had de kamer oordeel geveld. Men moest daarop niet terugkomen; le minder omdat inderdaad betwijfeld kon worden, of liet regt van ontbinding, als praerogalief der kroon, wel binnen den kring van beoordeeling der veriegenwoordiging lag. Geen voet moest worden ge geven aan de beschuldiging, dat de kamer zich te veel aanmatigde, aan het monarchaal beginsel in onze staatsinstellingen le kort deed en als 'l ware bestraffen wilde. Waarom thans onvoorwaardelijk al de begroetingen afga- sietnd en niet eene poging beproefd in hoever men met dit ministerie kon werken. Door sommige leden werd de afstemming van alle begrootingen gewraakt, vermits daardoor mannen uit het bewind zouden worden verwij derd, aan wier ijver men hulde moest doen. Meer algemeen werd geant woord dat hel de vraag waswelke beginselen aan de regering zijn. Het was een niet constitutioneel gezind ministerie, waarmede men te doen had. 'sGRAVENHAGE, 31 Maart. Z. M. heeft vergunning verleend aan den vice-admiraal G. Fabius tot het dragen der versierselen van ridder der orde van St. Sianislas lsle kl. hein door den keizer aller Russen geschonken. L. M. heeft op hun verzoek eervol ontslag verleend aan den lieer J. Geelen, als ontvanger der direcie belasting te Weert; aan den lieer F. Pelertn, als ontvanger der directe belastingen le Meerssen; aan de O. I. ambtenaren J. C. Hoffman en M. J. Gaymans; en aan den heer R. C. Spengler, als ingenieur 2"« kl. b(j den waterstaat in. Ned. Indie. Voorts is de ontvanger der directe belastingen W. C. Smits, te Ossendrecht, uit 's rijks dienst ontslagen. Door den minister van binnen), zaken is de benoeming van M. Couvée D.Jzn.tot opzigter van den waterstaat 4,le UI.op zijn verzoek ingetrokken. De minister van koloniën, van financiën, van oorlog en van marine zullen in deze week geen gehoor verleeneti. In de zitting van de tweede kamer van gisteren zjjn de beraadslagingen aangevangen over het wets-ontwerp tot vaststelling der begrooiing van Ned. Indie voor 1868. De heer van Sypesiein besprak drie punten1». de compta- biliteits-wet2°. hei financieel resultaat der begrooting; en 3°. de middelen out de nadeelen van den tegenwoordigen toestand te voorkomen. Decompta- biliteits-wet achtte hij eene bron van moeijelijkhedenbelemmering en wan orde in de Indische administratie. De uitgaven zouden, volgens de begroo ting, dit jaar 6 millioen meer bedragen dan in 1867, terwijl de inkomsten een half millioen minder zouden beioopenhet tekort op de middelen be droeg 19 millioenindien men de gouvcrnemenls-ciillures buiten rekening liet, die dit jaar nog geene 10 millioenen aan den staat zouden opleveren. Een en ander bewees dat de toekomst zeer onrustbarend was. Wat de middelen betrof om de nadeelen van den tegenwoordigen toestand te voor komen, refereerde hij zich aan hetgeen de minister daaromtrent in de me morie van antwoord had gezegd, dat de bevordering van stabiliteit niet moest verkregen worden len koste van de voldoende voorziening in de In dische behoeften en dat dit kon geschieden zonder eene bijdrage aan het moederland op te ofleren. Van verbetering van belastingen was, volgens hem, mede veel goeds te verwachten. De heer Niersirasz moiiveerde zgne afkeuring van het vaststellen der Indische begrooting hg de wel, en zjjne

Leydse Courant | 1868 | | pagina 1