tt De minister van justitie zal Woensdag aanst. geen gehoor verleenen. De afdeeüngen »an de tweede kamer zetten het onderzoek voort van de ontwerpen der staatsbegrooting over 1868. Men verwacht dat dit onder zoek spoedig zal afloopen. In de heden gehouden zitting der tweede kamer zijn de volgende wets ontwerpen met algemeene stemmen aangenomen1°. tot beschikbaarstelling van gelden wegens door het dep. van oorlog gedane verstrekkingen; 2°. tot verandering der grenzen tusschen de gemeenten HaarlenimerliedeSpaarn- wonde en Sloten 3°. tot verandering der grenzen tusschen de gemeenten Oostzaan en Wijdewormer; 4°. naturalisatie van onderscheidene personen. Tegen Maandag is aan de orde gesteld de begrooting van Ned. Indië voor 1858. Blijkens hel eindverslag der commissie van rapporteurs uit de tweede kamer over hoofdst. Ill (builenl. zaken), was men algemeen van oordeel, dat na de breedvoerige behandeling dezer voordragl in de onlangs ontbon- dene kamer, en na heigeen door verscheidene leden o«er den staatkundigen toestand des lands bij de algemeene beschouwingen over de staatsbegrooting ook ten aanzien van dit departement was in het midden gebragteene na dere bespreking van het regeringsbeleid omtrent de buitenlandsehe zaken ten eenenmale onnoodig moest worden geacht. BUITENLANDSCHE BERIGTEN. ENKELAND. LONDEN 26 Maart. De regering heeft ook in het hoogerhuis mededceliiig gedaan van het geen zij voornemens was te doen voor het onderwijs in Ierland. Daaronder was ook het instellen van een afzonderlijk ministerie voor onderwijs. Lord Granville en lord Russell gaven terstond Ie kennen dat, naar hun inzien, de regering niet ver genoeg ging om aan den wensch der natie te voldoen. Lord Stanley heeft in het lagerhuis aangekondigd dat hij een amende ment zal indienen om de behandeling van alle voorstellenstrekkende om de gevestigde kerk van hare inkomsten te beroovenaan een nieuw parle ment over te laten. Overal worden onderteekeningen verzameld op petitiën tegen Glad stone's resolutien. Van deze wordt daarin gezegd dat »zij zijdelings nadeel aan de gevestigde kerk van Schotland en van Engeland doen, zeer ontmoe digend voor de protestantsche godsdienst in het koningrijk en elders zijn, en de vijanden van het protestantsche geloof met blijdschap vervullen." De heer Disraëli heeft dezer dagen bij het in ontvang nemen van een adres der nationale Unie, gezegd dal Engeland ernstig door eene crisis werd bedreigd want dat eene magtige partij thans erkende te streven naar vernietiging van den geheiligden band tusschen kerk en staal, die de grond slag der beschaving en de eenige waarborg van godsdienstvrijheid is. Er heeft zich dezer dagen bij den heer Disraeli eene deputatie ver voegd welke aandrong op afschaffing of verligting van de lastenwelke drukken op instellingen van liefdadigheid. De vertegenwoordigers tier drie grootc gezindten waren de hertog van Cambridge, aartsbisschop Nanning eu alderman Salomons. De tweede noemde iu zijne rede e'éne instelling van liefdadigheid, die, tegenover een jaarlijkse!) inkomen van 2000 aan be laslingen 300 moet opbrengen Naar men verneemt zijn de plannen voor eene nieuw te bonwen ver gaderzaal voor het lagerhuis in gereedheid. Worden zij ten uitvoer gelegd, dan zal er een gebouw worden opgetrokken waarin 490 leden zullen kun nen plaats nemen. Indien net parlement een der plannen goedkeurt, dan zal het gebouw binnen twee jaren voltooid zijnlegen eene uitgave van 100,000 De arheijistaking der mijnwerkers in Zuid-Derbyshire is ten einde, nadat de arbeid gedurende een jaar is gestaakt. De werklieden hebben thans de voorwaarden hunner patroons aangenomen. Het verlies aan dag gelden bedraagt 2500 EKANKKUfH. PARIJS. 26 Maart. Het Journ. des Déb. bevat een uitvoerig artikel, waarin betoogd wordt dat, er veel vooroitzigt bestaat op het behoud van den algemeenen vrede; te Berlijn, te W'eenen en te Parijs zou werkelijk aan ontwapening ge dacht worden. Te Nizza is eene kapel geslichtgewijd aar. de nagedachtenis van den aldaar overleden grootvorst-troonopvolger van Rusland. De tegenwoordige Russische troonopvolger heeft de inwijding dier kapel heden bijgewoond. Volgens eene door de Revue du Monde Cath. medegedeelde statistiek, wijden zich van de 100,000 Fransche kloosterlingen, van beiderlei sekse, 72000 aan de opleiding van het jeugdig geslacht. Het aantal aan hunne zorgen toevertrouwde kinderen beloopt meer dan 2 millioen. Volgens de thans door de Porie vastgestelde inrigting van hel nieuwe bestuur voor Candia zal het eiland, onder het oppergezag van gelastigden des Sultans, bestuurd worden door eenige aiohammedaansche en evenveel christelijke ambtenaren, allen door de Porte ie benoemen. Eene volksver tegenwoordiging, wier leden door de bevolking van de onderscheiden dis tricten des eilands gekozen zullen worden zal eenmaal in het jaar zamen- komen om advies over stoffelijke en zedelijke belangen des eilands te geven. In zaken, waarin én christenen én mohammedanen betrokken zijn, zal door gemengde regtbanken regt worden gesproken. PR1IISIEN. BERLIJN 26 Maart. Aan den groothertog van Mecklenburg is dezer dagen een van talrijke onderteekeningen uit alle oorden des lands voorzien adres ingezonden waarbij hem met nadruk verzocht wordt den coiistitiitionelen regeringsvorm in Mecklenburg in te voeren, zoowel in het belang des lands zelf, als op grond dal de tegenwoordige instellingen niet met de constitutie van den Noord-Duitschen bond bestaanbaar zijn. In Wurtemberg, nabij Geislingen, heeft, ten gevolge van het breken van een der rijtuigen, een zwaar ongeluk op den spoorweg plaats gehad. 11e rijtuigen zijn in eene diepte geworpen, waarbij een aantal personen ge dood of gewond zijn geworden. Omtrent de in Oostenrijk voorgestelde financiële plannen zijn thans meer uitvoerige bijzonderheden ontvangen. Uet doel is de geheele schuld in eene vende te veranderen die verdeeld is iu eene met betaling der eene in goud, naarmate de te couverteren obligatiëu tot of geld voldaan werden. Die conversie is vrijwillig; zjj wordt echter verpligtend voor al die bezitters, welke niet binnen drie maan den hunne obligatiëu indienen tol stempeling, met de verklaring, dat zij de conversie niet willen aannemen. De coupon-belasting wordt, gelijk men weel, van 10 op 17 pCt. gebragt. De conversie zal in dier voege geschie den, dat var. de 17 pCt.welke de slaatsschuldeischers moeten betalen, 5 pCt. van het kapitaal en 12 pCt. van de renten hunner obligatiëu gekort worden. INGEZONDEN. Het was Donderdag morgen feest voor de kinderen der bewaarschool in de Groenesteeg. De liefderijke zorg der dames patronessen had hun allen een nieuw pak bezorgd, waarin zij er recht net uitzagen, en behalve dat zij alleen prettig werk te doen hadden en daarbij nog allerlei blijken van goedkeuring van de belangstellende bezoekers ontvingen, wachtte hen aait 't einde een heerljjk onthaal van krentebrood en sinaasappelen, lerwQI de leerlingen die de school zouden verlaten elk een prentenboek tot aanden ken kregen Dat is nu niet zoo'n gewichtige gebeurtenis, dat zij in de courant behoort vermeld te worden. Maar er z(jn twee redenen, die mij doen besluiten het wel ie doen. Vooreerst dat het hier zoo duidelijk bleek, hoezeer wij wai onze denkbeelden omtrent de inrichting van bewaarscho len betreftvooruitgaan. Het papagaaienwerk van vroeger is vervangen door eene verstandige toepassing «an de Fröbelmethodeen ieder, die deze nader wil leeren kennenbeveel ik een bezoek van deze bewaarschool aan. De andere reden is, dat deze inrichting geheel bestaan moet van de liefda digheid onzer stadgenoolen en het zeer noodzakelijk is, dal deze niet ver- slappe. Mogen de heeren en dames, die zich zooveel moeite en opoffering voor deze school getroosten, in flinke geldelijke ondersteuning het blijk ont vangen, dat men hunnen arbeid waardeert, en moge de bus aan den ingang I des gehouws geplaatst dikwijls de klinkende bewijzen bevatten, dat vele' belangstellenden de school bezocht hebbend. G. AHADEMIE'NS E SU» PRtBIOTIEN AAN Dl? LKYDSCHE ffOOGESCIIOOL. Den 27slen Maart de heer P. I. Barnouw, doet. iri de genees- en verlos kunde, van Maasland, in de heelkunde, met stellingen. PRIJZEN der OLIE, Arasterdam 27 Maart. Raapolie, op 6 w. ƒ37} conl. f36. Lijnolie, op 6 w. 37 cont. Z35}. TER MARKT TE LEIDEN AANGEVOERD. 27 en 28 Maart. Winter Tarwe Zomer Winter Rogge Zomer Gerst Chevalier Zware Haver Ligte Duivenboonen Paardenhoonen Ossen Kalfkoeijen Vettekoeijen Varekoeijen Kalveren (vette) (magere) {3T I animeren lma?ere Lammeren |veUe-arige t magere Varkens vette (Biggen l«u> qualiteit 1/4 vat Hooi- 2de 1/4 Boter j lste n per (2lle Turf Haardbr. ls,e soort Turf (graauwe) Lange Zwarte verkochte hoeveelheid Laagste Hoogste 14 mnd. 1550 16.- K he Se 20 13.50 - 1450 17 - 10.- - 11.- 20 9- - 9.50 12 - 0.50 - 7.- 13 0 8.- - 8.50 25 o 5.50 - 6.- 20 1) - 4 50 - 4.75 2 12 O - 9.50 - 10.- 10 0 stuks - 9.- - 9.50 1 64 a - 125.— - 170.- 2 7 u 158. - 240.- 18 u - 75.- - 136.— 3 25 - 37.— - 70.- 67 - 3.25 7.— 4 189 o - 8.- 14.50 122 ii - 17.- - 27.50 5 34 100 8440 N.ffi 7000 ton 4000 Ter veemarkt waren aangevoerd 95 runderen, 92 kalveren, 15.- - 30.- 0.- - 13.- 56.— - 60.- 51.— - 55.- 1.40 1.50 1.27} 1.37 0.14 - 0.15 0.16 0.18 359 schapen. Te Leyden ter Boekdrukkerij van J. C. DRABBE.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 6