BIJVOEGSEL, behoorende tot de Leydsche Courant van Maandag 30 Maart JS66\ 39. STADS-BERIGTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van LEY DEN doen te weten, dat liet 2e suppletoir kohier van de plaatselijke directe belasting, voor 1867, is goedgekeurd door Gedeputeerde Staten, bij besluit van den 24slen Maart' 1868, en op heden aan den Gemeente ontvanger ter invordering ter hand gesteld en dat ieder vcrpligt is zijnen aanslag op don hij de wel be paalden voet te voldoen. Burgemeester en Wethouders voornoemd v. d. BRAN DELER, Burgemeester. Leyden 28 Maart 1868. v. PUTTKAMMER, Secretaris. BINNENLANDSCHE BERIGTEN. LEYDEN, 28 Maart. Wij zijn in de gelegenheid mede te deelen dat de gewone jaarlijksche bekrooning der prijsteekeniagen van het genootschap Mathesis Scientiarum Genitrix wederom heeft plaats gehad. Comuiissiën uit itet bestuur, vermeer derd met heeren kunstkenners uil onze stad, hebben de volgende leerlingen der bekrooning waardig gekeurd. Voor het nateekeneu van een gips-orna- inent werd eene kleine zilveren medaille toegekend aan B 11. van der Togt en eene grootc bronzen medaille aan G. 11. Beriraud. Voor het nateeke neu van het ontwerp van een woonhuis op grooter schaal, eene kleine zil veren medaille aan W. C. Koomans en eene groote bronzen medaille aan j. 11. Giezen. Voor hel nateekeneu vau drie verschillende voorgevels, eene «rootc bronzen medaille aan W. Lankhout en eene kleine bronzen medaille aan G. G. Lancel. Voor een stel bouwkundige teekeningen met schaduwen eene kleine zilveren medaille aan H. 11. van Romburg en eene groote bron zen medaille aan .1. G. van Parijs. Voor twee perspeclief-teekeningeneene kleine zilveren medaille aan J. G. van Partjs en eene groote bronzen me daille aan 11. 11. van Romburg. Voor eenige gewasschen teekeningen, eene groote bronzen medaille aan 11. de Jong en eene kleine bronzen medaille aan G. H. Berlrand. Eu eindelijk voor een model in hout van een hoek en kilkeper, eene groote bronzen medaille aan W. C. Mulder en eene kleine bronzen medaille aan J. 1'. Schmal. Men verneemt dat Hare Majesteit de koningin onzen geachlen stadge noot dr. G. 1). J. Schotel eene prachtige gouden snuifdoos heeft vereerd, voor zjjn Hollandsch huisgezin in de 17de eeuw, bij den heer Kruseman te Haarlem uitgegeven. De Christ, afgescheidene gemeente op de Hooigrachtin het bezit van een allezins net en doelmatig kerkgebouw, gevoelde tot hiertoe levendig hel gemis van een orgel, ter begeleiding van het gezang. Gisteren avond zag zij haren wensch vervuld en mogt zij voor het eerst de tooueu hooren van een orgel, dat het kerkgebouw in alle opziglen tol sieraad verstrekt. De lieer J. Godefroy, organist van de Pieterskerk, had op zich genomen het grootendeels nieuw vervaardigde orgel te bespelen en voerde een achttal klassieke stukken uil, zeer geschikt om liet werk in al zijne kracht en welluidendheid te doen kennen. Zij waren de volgende: Preludium voor vol orgel (Kflbmstedt)Andante (Haydn); Preludium en Fuga (llesse); Adagio (van Beethoven); Orgel sonate, C. Mol, (S. de Lange); Andante (Mendelssohn); Gevarieerd koraal met voorspel (llesse); en Koor uit het oratorium »Paulus" (Mendelssohn). Het orgelspel werd door de talrijk aan wezige schare met aandacht en ingenomenheid gevolgden wij gelooven niet te veel te zeggen, als wij verklaren, dat de heer Godefroy zich met eere van zjjne taak heeft gekweten en op nieuw een onmiskenbaar bewijs van zijn talent heeft gegeven. Gewis zouden hem meer dan eens de alge- meene toejuiching zijn ten deel gevallen, indien men niet gevoeld had dat het hier ter plaatse minder voegzaam was. Door zijn spel werden ook de verdiensten der firmaaan welke de vernieuwing van hel orgel was opge dragen geweest in het licht gesteld. Na den afloop der orgelbespeling be klom de predikant der gemeente, de heer J. H. Douncr, den kansel en hield eene korte, maar hoogst gepaste toespraak, waarin hij dank bragt aan de leden der gemeente en aan velen daar buiten, die door hnnne bij dragen de uitvoering van het werk mogelijk hadden gemaakt; aan den ker- keraad en aan de commissie, in het bijzonder met de zaak belast, voor de vele moeitendie zij zich hadden laten welgevallenaan de hh. Lohmann en Schaafleltorgelmakers alhier, aan wie de vernieuwing van het orgel was toevertrouwd geworden, die een zoo degelijk werk hadden geleverd, cn wier handelwijze van eene zoo grootc onbekrompenheid getuigde, dat zjj ten volle overal door de gemeente konden aanbevolen worden; en aan den heer J. Godefroy, die, daartoe uitgenoodigdwelwillend op zich had genomen het orgel voor het eerst te bespelen en die door zijn kunsttalent getoond had, wat het speeltuig voor de gemeente kon zijn, en aan al de aanwezigen ongetwijfeld eene hartverheffende ure had geschonken. Voorts sprak hjj nog een woord over de hooge waarde der kunst, uit een Christe lijk oogpunt beschouwd, en eindigde met eene bede, waarin hij het orgel aan God en Zijne dienst toewjjdde. Met het zingen van het 2d« vers van Psalm 150, door de aanwezigen, werd dc bijeenkomst gesloten. Hel getal der in het Werkbuis alhier opgenomenen bedroeg gedurende deze week dagelijks van 131 lot 146 volwassen personen en 62 tol 80 kinderen. Met genoegen verneemt men, dat hel Z. M. den koning behaagd heeft welwillend de opdragl Ie aanvaarden van hel belangrijke werk, hetwelk bjj den uitgever J. K. Sleenhof!' te Leyden het licht ziet onder den titel van: Recherches sur la Faune de Madagascar et de ses dépendances d'apres les découvertes de M. M. Frangois F. L. Pollen et D. C. van Dam cn bestaan zal in de volgende afdeelingen1. Relation de voyage; 2. Mam- mifères et Oiseaux; 3. Reptiles; 4. Poissons; 5. lnsecles; 6. Cruslace'es, Mollusqnes, etc. De twee reeds verschenen afleveringen der 2de afdeeling: Mammifères el Oiseauxpar H. Schlegel et Francois Pv L. Pollendoen reeds de belangrijkheid van dit wetenschappelijk werk kennen. Prof. Miqnel bragt daaraan in de Gids den meesien lof. Van deze afdeeling is de derde aflevering ter perse en zal successivelijk gevolgd worden door de geheele serie, waaraan, behalve de heeren Frangois P. L. Pollenen H. Schlegel, nog de natuuronderzoekers P. Bleeker, S. C. Snellen van Vollenhoven J. A. Herklots en baron Selys de Longchamps medewerken. Wij kunnen niet anders dan eene zoo kostbare en belangrijke onderneming in het belang van wetenschap land- en volkenkunde ten hoogste aanbevelen. De huishoudelijke commissie uit de hoofd-commissie voor het nationaal gedenkteeken voor November 1813 enz. heeft bij missive van 21 Maart II. aan de plaatselijke commissiën verslag gedaan van hare jongste verrigtingen. Hoofdzakelijk bljjkt daaruit dat, nadat de heer Koelman de modellen der beelden en groepen op 1/4 der ware afmetingen had geleverd, de commissie daartegen bedenkingen van verschillenden aard had; daar hare leden zich echier de noodige beeldhouwkiindige kennis niet toekenden om een beslissend oordeel te vellenbesloot zij daartoe op nieuw hel oordeel in te roepen van den jury, die de primitive ontwerpen had beoordeeld. De jury bragt een gemotiveerd afkeurend oordeel uit, ten gevolge waarvan de commissie aan den heer Koelman, onder overlegging van hel rapport van den jury, ken nis gaf dat zij zich niet bevoegd rekende de voortzetting der taak aan hem op te dragen. De beer Koelman deelde vau zijne zjjde tegenwerpingen mede maar de commissie, doordrongen van hare verantwoordelijkheid, vermeende in deze niet te mogen toegeven. Zjj nam vervolgens in overweging de verschillende aanbiedingen, bij haar ingekomen, tot het vervaardigen der beelden en groepen in metaal en besloot aan den prins-voorzitter voor te stellen het overbrengen in metaal op te dragen aan den heer J. M. van Kempen te Voorscholen en dc uitvoering der modellen aan den beeldhouwer J. J. Jacquet, te Brussel, met welk voorstel dc prins-voorzitter zich ver- eenigde. De overbrenging der beelden en groepen in metaal zal plaats heb ben door middel der electro-chemische metallurgie, welk procédé, na onder zoek, de cooimissie daarvoor doelmatig acht. De modellen der beelden cn groepen, reeds op 1/4 der grootte geleverd, zijn voorloopig in oogenschouw genomen en de commissie meentzonder het oordeel van bevoegden vooruit te Ioopcu, dal zij den roem des meesters niet zullen beschamen. Voor het bouwkundig gedeelte van het monument is de keuze der commissie geves tigd op den steen uit de groeven van Bollendorf, in Luxemburg. De alge- meene directie van het werk is opgedragen aan den heer W. C. van der Waeyen Pielerszen, een der bekroonden van het ontwerp Ebenhaëzer. Met grond mag men verwachten dal de onthulling van hel monument in 1869 zal kunnen plaats hebben. liet Staatsblad n°. 54 beval het kon. besluit, houdende aanwjjzing der percelendie voor den aanleg van den spoorweg van Gouda naar 's Gra- veuhage ter uitvoering van de concessie, aan de Ned. Rjjnspoorweg-maatschappjj verleend, in de gemeenten Moordrecht, ZuidwaddinxveenZevenhuizen, Bleiswijk, Zegwaard, Soetertneer, Nootdorp, Stompwijk, Voorburg en !s Gravenhage ten algemeenen nutte zullen onteigend worden. Volgens de Amst. C. heeft het algemeeu beurscomité voor publieke fondsen te Amsterdam zich lot den Oosteurijkschen minister van financiën aewend, met een protest legen de ontworpen maatregelen ter verbetering i van den toestand van 's rijks geldmiddelen. Voornamelijk komt het beurs comité op tegen de couponbelasting, en het slot van zijn schrijven beval het bepaalde verzoek, dal de leeningenin het buitenland gesloten, uilgege- ven en betaalbaar gesteld, van bedoelde belasting mogen worden vrijgesteld. Aan de Israëlitische militairen is van 3 tot 17 April a. s. verlof ver leend voor het in dat tjjdvak invallend paaschfeesl. De heer mr. N. Sickenga, leeraar in de staathuishoudkunde aan de hoogere burgerschool te Dordrecht, heeft als zoodanig zijn ontslag verzocht. Bij de Ned. herv. gemeente te Haarlem is tol predikant beroepen ds. Koniugsbergerpred. te Velp. De diakonie der Iterv. gemeente te Brummen heeft dezer dagen twee legaten ontvangen: een van 1000 van wijlen mevr. van Santbergen, en een van f 400, van wijlen mevr. de wed. Monhemius. Te Utrecht heeft eergisteren de hoogleeraar W. Koster het rectoraal der hoogeschool overgedragen aan zjjnen ambtgenoot, den hoogleeraar J. J. van Oosterzee, met het houden eener redevoering in de Latijnsche taal over de noodzakelijkheid eener betere inrigting der geneeskundige faculteit aan onze hoogescholen vooral ter verbetering van de beoefening der ziektekunde. Bij die gelegenheid werden de medailles aan de bekroonde schrjjvers der prijsvragen uitgereikt, t. w. aan den heer H. Smeding, theol. stud, te Utrecht, eene gouden medaille, aan den lib. A. F. C. Hartogh, jur. stud, te Leyden, en J. S. Speyer, lilt. stud, te Amsterdam, zilveren medailles, en aan den heer T. Cannegieler, theol. stud, te Groningen, een getuigschrift. Te Oldeboorn in Friesland is Zondag 11. eene boerenhuizing afgebrand, waarbij weinig minder dan de geheele inboedel, benevens 28 koejjen8 kalveren2 schapen en 13 biggen een prooi der vlammen werden. Te Oudenbosch zijn dezer dagen weder een 10-tal pauseljjkc zouaven, die in den strijd tegen de Garibaldianen gewond zijn geworden, uit Rome teruggekeerd. In den omtrek van Charleroi (België) hebben ernstige ongeregeldheden plaats gehad, ten gevolge van de werkstaking in de kolenmijnen. Een luitenant der gendarmerie is zwaar gewond gewordenen bij een gevecht te Moutigny zjjn 10 dooden en gekwetsten gevallen. Er is'eene aanzien lijke krijgsmagt naar het tooneel van het oproer gezonden. Volgens de jongste beriglen was de rust hersteld. 's GRAVENHAGE, 28 Maart. Door Z. M. is als blijk van goedkeuring en tevredenheid de bronzen medaille met een loffelijk getuigschrift verleend aan J. A. Zeehandelaar, fourrier bij het Ned.-Indisch leger, wegens het met levensgevaar redden van twee matrozen uit zee in November 1865. Door Z. M. zijn benoemd: tot advocaat-generaal bij hei prov. geregts- hof in Gelderland de heer mr. J. J. de Meijier, thans substituut-officier van justitie bij de arrond.-regtbank te Arnhem; tot substituut-officier van jus titie bij de arrond.-regtbank te Arnhem de lieer mr. G. A. Visscher, thans in die betrekking bij de arrond.-regtbank te Hcerenveen; tot griffier bjj het kantongeregt te Zevenaar jhr. mr. F. G. M. van Nispen tot Seveuaer te Arnhem; tot kantonregter te Sluis de heer mr. J. C. Tackthans grillier bij het kantongeregt te Schoonhoven; tot griffier bij het kantongeregt te Hindelopen de heer mr. J. YVtggerts van Nauta, advocaat te Koudumtot griffier bij het kantongeregt te Schoonhoven de heer mr. YV. G. Loeft, advocaat te Utrecht. Voorts is aan den heer mr. F. C. R. Anemaet; op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als kantonregter te Gorinchem. Tot notaris te IJzendjjkc is benoemd dc heer mr. F. J. Brevet, cand.- notaris aldaar. Aan den kamerbewaarder en bode bij het dep. voor de zaken der r. k. eeredienst P. J. F. Schlipp is eervol ontslag verleend en tot vasten bode bij dat dep. benoemd J. A. Gielisse. Z. M. heeft goedgevonden den ritmeester jhr. T. L. Gevers Deynoot, van het 4deen den ritmeester K. W. 11. Goëtz, van het 3dc reg. huzaren, op hnnne aanvrage, op pensioen te stellen, onder toekenning aan den rit meester jhr. T. L. Gevers Deynoot van den rang van majoor; bjj het wapen der cavalerie te benoemen: bij het lste reg. huzaren, tot ritmeester 3de kl. den Ist™ luit. E. van Wickevoort Crommelin, van het corps; bjj het 4de reg. huzaren, tol ritmeester 3de kl. den l8len luit. jhr. W. van Loon, van het corps; tot lsteD luit. de 2de Ittitt. F. C. W. baron Rengers van Warmen huizen en L. B. Loefif, van het corps; den adjunct-administrateur W. F. Margadant te benoemen tot officier van administratie 3de kl.; en den luit. ter zee lste kl. J. R. Ilagedoorn, op zgn verzoek, eervol uit de zee dienst te ontslaan.

Leydse Courant | 1868 | | pagina 5